3 Markttrams Yper - Veurne en Yper - Diksmuide Harmonie Ypriana vorderd worden en niet, zooals de Staat het soms eischt, vanaf den dag harer betaling. De kwestie die ons voor het oogenblik meest bezig houdt, is de terugvordering van interesten die vóór het jaar 1925 betaald werden op de toe gestane vergoedingen voor oorlogsschade en die de Staat thans beweert ten onrechte uitgekeerd te hebben. Vier jaar geleden besloot de Minister raad met algemeenheid van stemmen op de algeheel vereffende oorlogsschaderekeningen niet meer terug te keeren. Het Rekenhof wei gert thans zich aan dit besluit te onderwerpen. Deze houding zal moeten veranderen, al moest er daarvoor een nieuw besluit in dezen zin door den Ministerraad getroffen worden. De Heer Algemeen Bestuurder was ook niet weinig ver wonderd te vernemen dat de Staat vóór de Rechtbank van Yper beweerde dat de Minister van Geldwezen door dit ministerieel besluit niet verbonden was, dat dit besluit enkel en alleen een zienswijze te kennen gaf maar geen enkele verplichting bevatte. De Heer Verhaeghe beloof de de zaak grondig te onderzoeken en bevel te geven ondertusschen geen nieuwe rechtsvervol gingen meer in te spannen om de terugbetaling van interesten te bekomen. Op zijne aanvraag werden er aan den Heer Verhaeghe eenige ken schetsende gevallen opgestuurd en thans wach ten wij op de beslissing die men in het Ministe rie zal treffen. Ook de Heer Geuten heeft van zijn kant aan den Heer Algemeen Bestuurder eenige bijzon dere gevallen, waarvan hij kennis had,' overge maakt samen met enkele algemeene beschou wingen over de terugbetaling der ten onrechte geëischte interesten. De Heer Voorzitter verhoopt dat de Heer Ver haeghe die kwestie der terugbetaling van inte resten op een gunstige en voldoening gevende wijze zal weten te regelen, en wij mogen er ons aan verwachten dat het Ministerie andermaal zal beslissen op de afgehandelde rekeningen niet meer terug te komen. Voor wat betreft de reke ningen die nog niet volledig uitbetaald zijn, heeft de Staat niet meer het recht vroeger be taalde interesten op die rekeningen af te houden dan op de andere. Deze afhoudingen worden ech ter van ambtswege gedaan en de geteisterden zijn aldus voor een voltrokken feit gesteld. De belanghebbenden, die in dit geval verkeeren, moeten zich tegen deze onrechtvaardigheid ver zetten en al hunne rechten voorbehouden no pens de hen nog verschuldigde vergoedingen. Ook is het ten zeerste geraadzaam, vooraleer gelijk welke terugbetaling te doen, eerst aan het ministerie de afrekening te vragen zijner oor logsschade en na te gaan zoo alles wel juist .is. Op het voorstel van den Heer Voorzitter beslui ten de tegenwoordige afgevaardigden slechts opnieuw bijeen te komen aanstaande maand in geval het ministerie een beslissing zal getroffen hebben en die zal hebben laten kennen, zooniet zal de volgende vergadering den tweeden Zondag der maand Mei plaats hebben. De vergadering wordt hierop te 16 uur opge heven. Op verzoek van talrijke leden, heeft het be stuur der Handels- en Nijverheidskamer aange drongen bij den Heer Jakobs, bestuurder der Buurtspoorwegen te Gent, ten einde verbetering te bekomen in het vertrek der Markttrams op Veurne en Diksmuide den Zaterdag. Met 15 Mei a. s., zal de tram op Diksmuide vertrekken te 10.30 u. in plaats van te 10 uur, en de spoorauto van 11.50 u. op Veurne zal ver trekken van de Vandepeereboomplaats ten einde de met pakken beladen reizigers en krameniers op te laden. Het bestuur der Handelskamer van Yper be dankt den Heer Jakobs voor zijne welwillende besluiten. KUNSTCONCERT 't Yper heeft de Winter dit jaar van de Lente afscheid genomen met het tweede Kunstconcert der Harmonie Ypriana. Donderdag laatst was opnieuw vereenigd in de zaal van «Oud Yper al wat Yper aan mu ziekliefhebbers binnen zijne muren telt. Nie mand wilde het laatste kunstconcert van 't sei zoen prijsgeven. Het gemoed kon ten andere niet beter gesteld zijn, want iedereen was vroo- lijk en blij omdat hij de eerste warme zonne stralen had gevoeld. Kan men in die omstandig heden aangenamer den avond doorbrengen dan bij het luisteren naar een uitgelezen muzikaal programma. La Marche des Petits Soldats de Plomb van G. Pierné, viel onmiddellijk in den smaak der gelukkige aanwezigen. Daarna speelde de Harmonie nog het statig voorspel van Richilde» van G. Parès, een moeilijk stuk om uit te voeren, gevolgd van een lichten en allerlieflijkstën ga- vottendans, eerbiediglijk aan Mevrouw A. Donck- Vermeulen, eerevoorzitster der Harmonie opge dragen, namelijk Tendre Aveu getoonzet door den Heer Fr. Deridder, den talentvollen be stuurder der Harmonie, onder wiens kunstvolle leiding zij reeds zooveel bijval geoogst heeft. De Heer Deridder werd ten zeerste geluk gewenscht. Het tweede deel van het concert bracht mach tiger muziek meê. In een fantasie van Pail lasse van Leoncavallo, geschikt door M. H. Fernand, bewonderden wij o. m. de solisten voor tuba Heer E. Coffyn, voor trombone, Heer A. Coffyn, voor piston, Heer H. Beun, en voor Bu gel, Heer J. Burgraeve. Dit zoo aan iedereen welbekend lyrisch drama verwierf andermaal het meeste applausde grijnslachende Paljas laat nog immer veel indruk. Le Vol du Bour don van Rimsky-Korsakow is een zeer na bootsend, geestig, licht en schertsend stuk, waar in de vlugge fluiten en klarinetten hunne hoeda nigheden laten kennen. Om te eindigen voerde de Harmonie ons naar het Oosten met de kenschetsende operette Le Pays du Sourire van Fr. Lehar, geschikt door F. Andrieu. Nu eens gevoelig en dan weer heftig en hartstochtelijk, zooals men zich inbeelden kan wanneer menschen, die van karakter en ze den verschillend zijn, tegenover elkaar komen te staan. Op meesterlijke wijze heeft de Harmo nie deze gevoelens vertolkt. Iedereen had nog willen blijven luisteren naar die begeesterende muziek, want dit concert heeft wederom den besten indrug gelaten, 't Is een onvergetelijke prachtavond geweest, dank aan de onverpoosde samenwerking van de bestuurs leden en de werkende leden. Bravo Heer Deridder met uwe kunstschaar en Leve de Harmonie Ypriana Benevens dit prachtig muzikaal gedeelte dat, dank aan de verzorgde en onberispelijke uit voering, zoo een machtigen en welverdienden bijval verwierf, voorzag het programma van de zen feestavond, ons door de Harmonie Ypriana aangeboden, nog een andere en niet minder aan gename verrassing, namelijk de reeds vermaard geworden kunst marionetten van het Theater Péruchet. De Heer bestuurder Carlo Spéder, die door den Heer Voorzitter Aimé Gruwez aan de talrijke toeschouwers voorgesteld werd en door zijn vriendelijkheid en eenvoudigheid dadelijk aller sympathie won, zegde heel nederig dat hij niet wist waaraan zijn poppen, want hij zelf heeft ze opgevat en gesneden, haar vermaard heid en bijval, die zij overal bekomen, te danken hebben. Zoo wij moeten bekennen dat velen eenigs- zins bedrogen werden voor wat betreft de grootte der poppen, dan dienen wij echter ook te zeggen dat aller belangstelling groeide naarmate de ver tooning vorderde en dat, eens de eerste ontgoo cheling voorbij, op het einde van het spel allen, evenals wij, wel wisten waaraan die kleine pop pen haar bijval verschuldigd zijn. Immers, hoe langer wij ze zagen, hoe bevalliger en lieflijker ze ons toeschenen, hoe vernuftiger en kunstiger haar handeling ons voorkwam. En bij het zicht van dit poppenspel hebben ongetwijfeld velen de genoeglijke stonden herdacht die zij in hun jeugd weieens in een poppentheater beleefden, en tevens bestatigd dat ook op dat gebied heel wat vooruitgang gedaan werd onder opzicht van kunst. Het doek van dit miniatuur theater ging open op een kleine en zeer naïeve vertelling van Al- phonse Daudet, die allen zich nog herinneren in hun schooljaren gelezen te hebben, en die ons nu door den Heer Spéder in een kleine comedie van drie akten op zeer aangename wijze werd voorgesteld. La Chèvre de Monsieur Seguin gij weet wel dit geitje dat nooit tevre den was totdat het vrij in bosschen en op bergen kon loopen, waar het natuurlijk door den wolf verslonden werd, beviel dan ook ten zeerste aan allen. Vervolgens bracht de Heer Spéder ons in een gansch ander midden, dit van de music-hall. De dans der Drie Fetischen, Blondinet de ver maarde guitaarspeler, Mickey Mouse, doch voor al het buitengewoon optreden der Marionetten van den Thibet, bestaande uit een tiental danse ressen en dansers die op de maat van een Ooster- sche danswijze, een sierlijk ballet uitvoerden, deden de geestdrift der toeschouwers stijgen. Pomponette, kunstzangeres, en Triplemèche, de onvergetelijke en ongeëvenaarde virtuoos op het klavier, sloten op heel humoristische wijze deze zeer interessante voorstelling die, als nieuwig heid, een zeer gelukkige afwisseling mag heeten in het gebruikelijk samenstellen der kunst avonden ons tot hiertoe door de Harmonie Ypriana aangeboden. Allen waren ten zeerste voldaan over het op treden dezer mooie draadpoppen, die te midden wel aangepaste lichteffecten schitterden en glin sterden, de meest komische gebaren en schier ongelooflijke bewegingen uitvoerden, zoodat ve len zich afvroegen hoe het mogelijk was tot dit resultaat te geraken. Dat zulks heel wat kunst en vernuft vergt, betwijfeld niemand meer. Ook bieden wij aan den Heer Carlo Spéder, met onzen dank, onze oprechtste gelukwensch- n aan. De hartelijke toejuichingen die hem hier te beyrt vielen, bewezen ten volle dat zijn kunst begrepen en naar waarde geprezen werd. Ook aan het ijverig bestuur der Harmonie Ypriana met de Heeren Armand Donck-Ver- meulen, Eerevoorzitter, en Aimé Gruwez, voor zitter, aan het hoofd, sturen wij onzen besten dank om den zoo heerlijken, kunstvollen en aan- genamen avond dien zij ons schonken. CONCERT ARTISTIQUE La saison d'hiver s'est done close officiellement hier soir et le concert que l'harmonie nous a offert ne doit le céder en rien aux soirées anté- rieures. Sous la direction magistrale de son chef dévoué et talentueux, Monsieur Deridder, notre phalange marche de progrès en progrês et fait honneur a la réputation artistique de-la ville d*Ypres. II serait difficile de dire quel morceau du programme fut spécialement apprécié par le public, car les applaudissements furent aussi nourris pour des ceuvres considérées comme clas- siques, c.-a-d. d'oü toute fantaisie est bannie, que pour les ceuvres faisant partie du répertoire plus populaire, et dont les airs sont fredonnés par tout le monde comme ceux du Pays du Sourire L'Harmonie ouvrit son programme par une oeuvre de G. Pierné «La Marche des Petits Soldats de Plomb qui fut interprétée avec décision -et en méme temps avec la légèreté qu'exigeaient certains passages. L'ouverture de Richilde qui lui succédait, est un morceau qui dénote de la part de son compo siteur G. Parès, ex-chef de la Garde Républicaine, un beau talent. Les difficultés techniques y sont nombreuses et sont la cause de ce que cette ouverture constitue un morceau trés souvent imposé aux concours supérieurs pour sociétés musicales. Le troisième numéro inscrit au programme était une oeuvre de notre chef- M. Deridder, dédiée a Madame Donck - Vermeulen, présidente d'hon- neur de la société Ypriana. Nous ne pouvohs que féliciter le compositeur pour la délicatesse contenue dans cette Gavotte qui d'ailleurs ma- gistralement exécutée recueillit de nombreux applaudissements. Après cette première partie il nous fut donné d'aamirer les fameuses marionnettes du Péru chet. On nous en avait montré les clichés, on-en avait parlé, écrit, et nous étions curieux de pouvoir enfin les contempler, j'allais presque dire en chair et en os. Leur créateur, Monsieur Spé der, nous les présenta d'une fagon fort spirituelle et originale et leva le rideau de son petit théatre sur un conté d'Alphonse DaudetLa Chèvre de M. SeguinCe spectacle que d'aucuns trouve- ront peut-être puéril, constitue cependant si l'on veut considérer l'adresse déployée par le Péru chet, et surtout ses mille et une finesses et cocas series qui font s'animer ces auteurs en miniature, un véritable tour de force. La partie music- hall si je puis m'exprimer ainsi, que formaient les danses des marionnettes, fut fort prisée par le public et les marionnettes du Thibet, ainsi que la cantatrice Pomponette etle pianiste Triplemèche, récoltèrent une ample moisson d'applaudissements. Après cette diversion l'harmonie revint sur scène et nous donna une trés belle fantaisie sur Paillasse de Léoncavallo. Cette oeuvre est suffisamment connue pour qu'on n'y revienne pas et cependant a chaque exécution on s'aper- goit que cette musique ne lasse point et qu-on ressent toujours le même plaisir a l'écouter. Les solistes, que nous avons eu l'occasion d'entendre Jeudi soir, se tirèrent tout a leur honneur de la tache si délicate et nous nous plaisons ici a rap- peler les noms de MM. E. Coffyn tuba, A. Coffyn trombonne, H. Beun piston, et G. Burgraève bugle, qui, l'un aussi bien que l'autre, méritent toutes nos félicitations. La courte pièce intitulée Le Vol du Bourdon» et composée par Rimsky-Korsakow, satisfit les plus difficiles. Ce morceau constitue un des chefs-d'oeuvre de la musique descriptive .con temporaine ce véritable bourdonnement rendu par flütes ét clarinettes, étayé par un accom pagnement tour a tour sourd et éclatant selon que le bourdon s'éloigne ou se rapproche est'du plus heureux effet et les applaudissements nour ris qui saluèrent la fin de l'exécution de ce mor ceau sont une preuve suffisante de son succès. Une sélection sur Le Pays du Sourirede Lehar, l'opérette universellement connue, enle- vée avec beaucoup d'entrain et de brio, fut le digne couronnement de cette belle soirée. Nous remercions le comité de l'harmónie Ypriana non seulement des belles heures qu'il nous a fait passer jeudi, mais aussi des bonnes soirées auxquelles le public Yprois a eu l'occa sion d'assister pendant l'hiver 1934-1935 grace a la libéralité et au dévouement des membres de son comité sous l'égide de leur distingué président M. Aimé Gruwez.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 17