Alleen in de Wereld FL. VANDEVOORDE Plechtige Communie Drukkerij Dumortier Lourdes roept U 23-3-1935 Het Ypersche-2eBijvoegsel - La. Région d'YN° 51 Mengelwerk van »Het Ypersche» - N' 16 door Dr August SN1EDERS. 3i, Boterstraat, YPER Biedt honderden 2ÏLVERVOSSEN. BLAUW VOSSEN, enz., van de laatste wintervangst, frisch in kleur, versch opgemaakt aan prijzen tot heden nog niet gekend. Zilvervossen en Blauwvossen (bleu naturel) vanaf 950 fr. Kies nu terwijl de keus groot is. (Vervolg) Weet zij iets van de betrekking van den jon gen heer met de... piano-meesteres? Ofwel ver moedt zij iets dramatisch, na de hooge woorden, die in de laatste dagen zoo herhaalde malen in de villa geklonken hebben, en waarvan het dienstdoende personeeleen groom, een kamer meisje en een keukenvorstin, al lichtelijk een enkel woord zal opgevangen hebben 't Is zelfs, stipt genomen, een geluk dat die onbeschaamde schildwacht zich daar bevindt, want zonder deze had het meisje zonder twijfel de vlucht genomen, zoo verwonderd is zij nu over hare stoutheid. Terwijl Adriana, met het hoofd gebogen en de handjes gevouwen, zit te wachten, verschij nen eensklaps het borstelig hoofd, de stompneus en de bolle wangen van den groom in de spleet der deur, en psst psst klinkt het. Dat is het tee- ken, want het dienstmeisje verdwijnt langs de veranda, als de zijdeur langzaam geopend wordt en de statige en in 't zwart gekleede Mevrouw d'Engelgrave verschijnt. Wat verlangt ge, Mejuffer zegt ze, niet zoo stroef, niet zoo barsch als hare houding het zou aangeven, maar toch ook niet vriendschap pelijk, niet bemoedigendwant de aangeslagen toon ontneemt bij Adriana het laatste greintje moed, en als eene plichtige zakt zij op de knieën en de oogen met hare handen bedekkende, snikt zij. Die beweging hoe eenvoudig en natuurlijk ook, wordt door eene vrouw als Mevrouw d'Engel grave niet in dien zin opgenomenzij denkt dat men haar verteederen en alzoo winnen wil, om hare goedkeuring tot een huwelijk te bekomen. Een glimlach loopt over hare dunne lippen. Zoo'n tooneel heeft zij reeds zoo dikwijls, zelfs elders dan op de tooneelplanken gezien, dat het haar inderdaad moet doen glimlachen, en toch GEDACHTENISSEN - PATERNOSTERS - KERKBOEKEN 34, Boterstraat, 34 Y P E R spreekt er iets zóó waar, zóó ongekunsteld in de houding van het meisje, dat zij den moed niet heeft de verpletterende woorden te uiten die op hare lippen trillen. Waarom knielt gij voor mij zegt ze, en ze voegt er ditmaal het beleefde Mejuffer niet meer bij. Omdat ik denk u bedroefd te hebben, Me vrouw, en is dit zoo dan bid ik u om vergiffenis. De woorden en de toon waarop zij uitge sproken worden, wijzigen de vluchtige gedachte der moederdeze zou de geknielde hebben moe ten opbeuren, doch dat kon zij niet van zich krijgen, want zij beschouwt Adriana als eene plichtige, die haar het dierbaarste wat zij bezit en waarop zij zoo trotsch is, heeft ontroofd. Ja,zegt zij, gij hebt mij bedroefd, erg be droefd om zelfs geen ander woord te bezigen en van de andere zijde beklaag ik u, omdat gij u zeiven eenen droom hebt voorgespiegeld die nooit waarheid worden kan. Welken droom, Mevrouw stamelt Adriana en zij heft de angstige oogen tot de ongenadige vrouw op. Dien van den naam en de fortuin mijns zoons te bemachtigen. «Ik, Mevrouw? ik?...» en Adriana richt zich snel ophare natuurlijke fierheid keert in hou ding, gelaat en toon terug. Ik, ik zou den naam en de fortuin uws zoons hebben willen bemach tigen «En wat zou anders uwe bedoeling geweest zijn houdt Mevrouw koel en onverzettelijk vol. Nooit eene oneerlijke, nooit eene voor mij vernederendeen het meisje bloost. Vernederend «Ja, vernederend voor mij, Mevrouw, indien ik ooit zulke gedachten jegens Uw zoon gekoes terd had. Nooit heb ik over de géVölgën Van die genegenheid nagedacht. Dat is zóó stil, zóó zoet, zóo eenvoudig ge zegd er ligt zóóveel heilige.reinheid over dat kinderlijk-lief wezen verspreid er spreekt zóó veel engelen-oprechtheid uit het vochtige oog, dat Mevrouw getroffen is en eenige stappen van hare hoogte afdaalt. Misschien is het geen zoo lofwaardige indruk misschien heeft zij enkel bemerkt dat zij dit meisje veeleer met zacht heid, met een beroep op haar gevoel, dan wel met hooghartigheid zal doen plooien. Het grieft mij wel, Mejuffer,zegt Mevrouw oneindig zachter dan zij vroeger sprak maar die scheiding zal moeten plaats hebben. Niet al leen de laatste familieverwikkelingen, welke u niet teenemaal onbekend moeten zijn, gebieden zulks, maar ook, duld dat ik u die opmerking make, stand en rang van burggraaf Sybrand d'Engelgrave. Uw aandringen...» Vergeef mij, Mevrouw,zegt Adriana, hare tranen wegwisschende, «ik dring niet aan... Ik ben tot u gekomen, omdat ik weet dat ge met groote moeilijkheden te kampen hebt, en ik deze van mijne zijde niet vergrooten wil. Uw zoon is slechts op één punt van u gescheiden, en dat punt ben ik. Welnu, ik kom u zeggen, Mevrouw, dat ik zal heen gaan, dat ik alles zal opofferen om u eenige smart te sparen ik kom u zeggen... De tranen Overweldigen andermaal Adriana's oogen. dat, als ik u, zonder daarvan bewust te zijn, bedroefd heb, ik u vergiffenis vraag. Is Mevrouw nu overwonnen Neen, zij heeft al te veel levensondervinding om, helaas, niet achterdochtig te zijn. Die bittere ondervinding, die al onze begoochelingen wegneemt, maakt ons daarenboven wantrouwig jegens anderen zij benevelt ten slotte dermate den geest, dat men zelfs de oprechtheid van een kind zou ver denken ook dit was het geval met Mevrouw, en terwijl zij hare donkere oogen doordringend in die van Adriana laat rusten, zegt zij plotse lings, zonder omwegen, zelfs met nadruk Wie heeft u gezegd zoo te handelen, lief kind Wie zou het mij hebben kunnen zeggen, Mevrouw Mijnheer Golden is ziek, ik heb hem nog niet gesproken sedert Mevrouw in de villa geweest is Mijnheer Sybrand wilde mij integendeel de belofte doen afleggen, dat ik niet zou heengaan. Vergeef mij, ik heb aan die woorden eene niet zoo scherp afgeteekende bedoeling gege ven als ge mischien denkt... Och, Mevrouw, ik denk op dat alles zoo diep niet na. Mevrouw heeft nu de overtuiging dat zij hier met iemand te doen heeft, die zonder eenige bij bedoeling te werk gaat. Zij is dan ook niettegen staande hare uiterlijke strengheid, niet onge voelig en besluit er toe, Adriana met meer wel willendheid te behandelen. Die kleine toegeving neemt echter den afstand tusschen beiden niet weg, en als Adriana heen gaat, zal zij kunnen zeggen dat de burggravin tamelijk genadigis geweest, doch nooit dat zij zich op gelijken voet met haar heeft ge plaatst. Mevrouw vangt in hare toegeving aan, met zich in al hare statigheid neêr te zetten, en doet met de hand een teeken, om Adriana te... mach tigen, tegenover haar plaats te nemen. Ik dank u voor de goede gevoelens, die ge mijwaarts koestert, Juffer Daliski, zegt ze. In dien ik u goed verstaan heb, zegdet ge zoo even dat ge zoudt willen heengaan... O ja, Mevrouw... Om mij alzoo elke nieuwe smart te sparen, en te beletten dat er nieuwe verwikkelingen zouden ontstaan. Mevrouw spreekt niet verder zij zal zich mis schien gekrenkt gevoelen, indien zij in verdere vertrouwelijkheden met dat meisje komt. De die pe ontroering die zich opnieuw van Adriana meester maakt, belet deze te sprekendoch zij knikt, de rood geweende oogen neêrgeslagen. En ge belooft mij alles aan te wenden om mijnen zoon den burggraaf niet meer te ont moeten... «Indien het moet zijn...» zoo wringt het meisje zich uit de keel. O ja, het moet zijn,en er wordt op dat Het sluiten van het Heilig jaar zal te LOURDES gevierd worden van 26 tot 28 April. Het sluiten van het Heilig jaar zal te LOURDES plaats hebben. De Osservatore Romano publiceerde op 15 Januari een apostolischen brief Quod tam alacrigestuurd aan zijne Hoogwaardigheid den bisschop van Lourdes, bij dewelke Pius XI alle katholieken van gansch de wereld uitnoodigt naar de mirakuleuze grot voor een eucharistisch triduum, ten einde het H. Jaar te sluiten gedu rende de paaschweek, jubileum der verlossing. Eenig in de geschiedenis der Kerk, de H. Mis zal ononderbroken dag en nacht gecelebreerd worden op 26, 27 en 28 April. Getrouw aan zijne gebruiken zal KOSMOS TOERISME eene bijzondere 10 daagsche reis per autocar inrichten naar LOURDES aan den zeer voordeeligen prijs van 1300 fr. alle vervoer kosten, hotel, drank en bedieningsgeld inbe grepen. Afreis op 23" April over CHARTRES ROCAMADOUR PADIRAC PARIJS. 3 dagen stilstand te Lourdes op 26, 27 en 28 April. AANTAL PLAATSEN BEPERKT. LAAT U BIJTIJDS INSCHRIJVEN BIJ KOSMOS TOERISME Groote Markt, 26, IEPER Telef. 515. VRAAGT ONS PROGRAMMA woord gedrukt, omdat Mevrouw weêr eenige aarzeling in Adriana meent op te merken. Ik zal nog heden aan mijnen vader schrijven, Mevrouw zegt Adriana. Ik zal aandringen dat hij kome, om over de zaak te beslissen en hij is een man van eer, Mevrouw Adriana is als verpletterd Mevrouw is altijd éven koel, even hard, even ongevoelig. En ge belooft me voor de dagen die ge hier wezen zult, alle onderhoud met mijnen zoon, den burggraaf, te vermijden herhaalt ze. Ik ben tevreden en ik zal u, op een bepaald oogenblik gedachtig zijn, hetzij met u voor het geven van piano-lessen aan te bevelen of an derszins. Die slag is wreeder dan wreed hij herinnert Adriana andermaal den verren afstand die er tusschen Sybrand en haar ligthij doet haar denken aan de geblazoeneerde aanbeveling en de dienstbaarheid, aan de genadige bescherming en het dagelijksche brood. Adriana gevoelt dit diepindien Mevrouw die laatste woorden niet hadde uitgesproken, ware zij bedroefd, maar niet gekrenkt heenge gaan. Vergeef me, Mevrouw,zegt ze zacht ik verlang niet dat gij u mijner herinnertik ver geet wat u betreft, vergeet ook wat mij betreft. Dat is nogmaals rechtzinnig en zonder bijbe doeling gezegd, doch Mevrouw neemt het zóó niet opzij waant andermaal iets oproerigs in Adriana te zien en in plaats van het harde harer woorden te verzachten, laat ze nogmaals koud van de lippen vallen Zoo als ge verkiestik denk ook dat dit het beste zal zijn. Adriana maakt eene neiging, de burggravin eene bijna onmerkbare beweging met het hoofd, en de eerste verlaat met een vol gemoed de villa, die zij met zooveel liefderijke en edele gevoe lens is binnen getreden. Rein lam dat zich onder den wolvenklauw heeft gelegd Op eenige stappen van hare woning, ontmoet Adriana Claudine met hare pop. welke laatste, te oordeelen naar de wonden aan neus en rozen wangen, in groote gevaren of in een hevige boks- partij moet verkeerd hebben, want het fijn neusje heeft zijne kleur verloren, en is nu, even als de wangen, grauw en blauw getatoueerd. 't Zijn echter de sporen van den ouden dag, want ook de poppen worden oud, doch zij be houden altijd een deel van hare eerste schoon heiden daarin zijn ze onze dames ver vooruit. Claudine heeft aan hare zuster veel, heel veel te vertellendoch Adriana luistert niet en zegt enkelmorgen, straks, later Zij luistert echter wel naar hetgeen het kind, dat nevens

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 19