4 punt ook niet stemmen, daar ik in de zaak be trokken ben. Men gelieve mij dus als afwezig te aanzien. Al de overige aanwezige raadsleden stemmen ja VI. Openbare Onderstand Openbare ver pachting van een huis. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand vraagt de machtiging om, met ingang van 1 September 1935, het huis ge legen in de Meenenstraat, nr 17, openbaar te mogen verpachten. Het schepencollege stelt voor hierop insgelijks een gunstig advies te willen verleenen. Al de reeds aanwezige raadsleden alsmede de Heer Van Alleynnes, die op zijn beurt de raads zaal is binnengetreden, stemmen ja. VU. Openbare Onderstand Begrooting 1934 Wijzigingen. M. Vanderghote. In zitting van 26 Februari 1935 heeft de Commissie van Openbaren Onder stand besloten enkele wijzigingen aan hare be grooting voor 1934 te brengen, daar er verschil- lige der voorziene kredieten onvoldoende zullen zijn, terwijl andere overschreden werden en er ook nog enkele zijn waarop meer ontvangen werd dan voorzien. De'Heer voorzitter geeft lezing der verschillige voorgestelde wijzigingen en zegt dat de slotsom der begrooting onveranderd blijft. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. Vm. Stadsschouwburg Gordijn Aan koop. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt aan den raad voor het de noodige machtiging te willen geven om, mits den prijs van 3239 fr., een gordijn voor den stadsschouwburg aan te koo- pen. Het ontwerp werd door den Heerbouw meester goedgekeurd en het huis, dat zich met het werk zal gelasten, is reeds aangeduid. M. Coutelle. Ik vind dat de gestelde prijs nog al hoog is en vooraleer dit te stemmen zou ik voorstellen eerst aan verschilligen den prijs té vragen om dan het goedkoopste te kunnen kiezen. M. Delahaye. De Heer bouwmeester was reeds t'akkoord over de kleuren, doch als de raad wil dat wij de prijzen aan verschilligen vragen* mij is het goed. M. Vergracht. Gelijk welk doek kan alzoo geschilderd worden. M. Van Alleynnes. Ik dring ook aan opdat de prijs aan verschilligen zou gevraagd worden. M. Vanderghote. Wij zullen dus verschilli gen raadplegen en dit punt tot de aanstaande zitting verschuiven. IX. Veurnesteenweg Nieuwe straatdam- men Aandeel der aanpalende eigenaars Rol Bepaalde vaststelling. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de rol goed te keuren die het aandeel der aanpalende eigenaars in de kosten der nieuwe straatdammen vaststelt op de gezamenlijke som van 77.814 fr. 55. Eenige personen hadden een opmerking doen gelden die onderzocht werd met het gevolg dat er thans een klein verschil is bij vroeger, gezien de eerst opgemaakte rol de som van 78.135 fr. 55 voorzag. De voorgestelde rol wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. X. Eiland Pacht Bijkomende vergoe ding. M. Vanderghote. Verleden jaar werd er door de feestcommissie, gelast met het inrichten.der feestelijkheden ter gelegenheid der inhuldiging van het Belfort, een terras gemaakt op het eiland van de Majoorgracht. Na onderhandeling met den pachter van dit eiland, stemt deze er in toe voor het jaarlijksch genot van dit terras een bij komende vergoeding van 500 fr. per jaar te be talen. Wij zijn van gedacht dit in voege te bren gen met den 1 April aanstaande. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. XI. Aankoop van een transformator voor de pompstatie van Dickebusch. M. Vanderghote. Wij hebben een voorstel ontvangen van 8750 fr. voor het plaatsen van een transformator voor de pompstatie van Dicke busch. Ik verleen hierover het woord aan den Heer schepen van Openbare Werken. M. Delahaye. Aangezien er leden zijn van de Commissie der werken die wenschen eenigen uitleg aan den Heer ingenieur te vragen, stel ik voor dit punt uit te stellen. M. Van Alleynnes. Hiervoor zou men ook aan verschilligen den prijs moeten vragen. Wij hebben dit bij ons ook gedaan en alzoo een groot profijt verwezenlijkt. M. Vanderghote. Dit punt is dus naar de Commissie der werken verzonden. XII. Foorkraamster Pacht Ontslag. M. Vanderghote. Vanwege een foorkraam-. ster, die tengevolge van een schielijk overlijden in de onmogelijkheid is naar het Kattefeest te komen, hebben wij een brief ontvangen waarbij zij vraagt van de betaling van het standgeld ont stegen te worden. De daarvoor gestorte som be draagt 300 fr. Gezien die uitzonderlijke omstan digheid, stelt het schepencollege voor die som terug te geven. M. Lemahieu. Dit betreft hier de vrouw die te Gheluwe verongelukt is. Die foorkraamster was teweeg naar Yper te komen, doch door dit droevig ongeval was zulks haar onmogelijk. Ik denk dan ook dat de raad het met ons redelijk zal vinden die foorkraamster van haar pacht te ontslaan. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. XIII. Tentoonstelling van Brussel 1935 Kredietaanvraag. M. Vanderghote. Dit punt betreft de mede werking der stad aan de Internationale tentoon stelling van Brussel. Het schepencollege is van oordeel dat wij van deze gelegenheid moeten gebruik maken en dat de stad Yper, die bijna uitsluitelijk van het toerisme leeft, in deze in richting dient vertegenwoordigd te zijn. Voor het oogenblik kunnen wij nog niet vaststellen op welke manier deze medewerking zat geschie den. Er zijn immers verschillige voorstellen die ons gedaan werden en zoo zouden wij onze mede werking kunnen verleenen 't zij aan het pavil joen der provincie West-Vlaanderen, 't zij aan de modelstatie van den Belgisch - Luxemburg- schen Dienst voor Toerisme, of 't zij ook nog aan de Royal Touring Club van België. Dit zijn drie verschillige diensten die speciaal voor het toe risme zijn ingericht. In het paviljoen van West- Vlaanderen verleenen al de steden der provincie hare medewerking, alleen de stad Yper zou er niet vertegenwoordigd zijn. Doch er is ook nog een ander ongelukkig punt aan die zaak verbon den. en 't is dat deze drie organismen voor den dag komen met voorstellen die zoodanig ver schillen in prijs en inrichting, dat het voor ons moeilijk is nu aanstonds te oordeelen wat er best zou dienen gedaan te worden. Daarom zijn wij van gedacht eerst de goedkeuring van den raad te vragen over het princiep der medewerking van de stad aan de Tentoonstelling van Brussel, die binnen zes weken reeds geopend wordt. Ik denk dat het voordeelig ware dat er voor die zaak aan het schepencollege een zekere vrijheid gelaten worde, en ik stel voor thans een som van 10.000 fr. te stemmen. Daarbij zullen wij, naar alle waarschijnlijkheid, dan ook nog mogen rekenen op de tusschenkomst der verschillige toeristische vereenigingen van Yper. Met dit geld zou men een film over Yper kunnen doen opma ken, die tijdens de Tentoonstelling regelmatig in de modelstatié van den Belgisch-Luxëmburg- schen Dienst zou afgerold worden. Deze dienst zou zelfs nog bereid zijn op eigen kosten eenige copies te laten maken van deze film, die een lengte van 250 m. zal hebben, zoodat er verschil lige exemplaren van zouden bestaan waarvan een met engelschen, franschen en ook nederland- schen tekst. Deee film zou de eigendom blijven der stad en zou dan later ter beschikking kun nen gesteld worden van de personen die hier in "t binnenland of zelfs in den vreemde voordrach ten over Yper gaan geven. Het ware dus geen verlóren geld dat wij voor het maken van deze film zouden besteed hebben. Daarbij zou er dan ook nog ander propagandamateriaal moeten ge maakt worden en misschien ook wel een diorama. Dan hebben wij ook nog allerhande bijkomende kosten van verzekering, enz. zoodat het moeilijk en lastig ware thans een juist bepaald voorstel te doen. Ik vraag dan ook aan den raad nu een beperkt krediet van 10.000 fr. te stemmen, dat zal aangevuld worden door de bijdragen der verschillige toeristische organismen van stad of door giften van bij zonderen en dat vervolgens door het schepencollege op de beste manier moge lijk zal gebruikt worden. M. Verbeke. Ik wil hier een woordje uitleg geven ter verduidelijking mijner houding. Als vlaamsche nationalist ben ik in princiep met dit voorstel van deelneming aan de tentoonstel ling niet t'akkoord, gezien de boycot die men besloten heeft er tegen te doen tengevolge van het verbod der vlaamsche betooging van 31 Maart. Doch gezien anderzijds dit thans mis schien een goede gelegenheid is om toeristische propaganda ten voordeele van Yper te maken, zal ik toch ja stemmen. M. Lemahieu. Het is wel verstaan dat het krediet niet hooger zal beloopen dan 10.000 fr. en dat, zoo het niet noodig is, die som ook niet geheel en gansch zal verbruikt worden. Het over schot zal dan in boni komen. Op die voorwaarde zal ik eveneens dit voorstel stemmen. M. Michiel. Kan er ons nog geen zekerheid gegeven worden hoe men dit gald schikt te ver bruiken M. Vanderghote. Er zijn voor het oogen blik drie wijzen die onze bijzondere aandacht weerhouden hebben. Vooreerst het maken van een propagandafilm die in de Tentoonstelling van Brussel en dan ook nog later zou kunnen dienen, ten tweede het maken van ander pro pagandamateriaal om in de tentoonstelling koste loos aan de bezoekers uit te deelen, en ten derde de medewerking van stad aan het diorama der steden van West-Vlaanderen. Wij staan eveneens voor drie verschillige voorstellen uitgaande een van de Provincie voor deelneming in het pavil joen van West-Vlaanderen, een ander van de Royal Touring Club van België en een derde van den Belgisch-Luxemburgschen Dienst voor toerisme waarbij de stad reeds aangesloten is. Misschien zal het mogelijk zijn met dit krediet van 10.000 fr. en met de hulp der maatschappijen van stad deze drie ontwerpen te beredderen. M. Michiel. Tijdens de vorige zitting werd er hier gezegd dat al het geld, dat men aan de tentoonstelling zou besteden, nutteloos zal zijn, gezien er andere middelen zijn om door het uit geven van affichen doelmatiger propaganda te maken. Ik zal dan ook tegen het thans gedane voorstel stemmen. M. Vanderghote. Dit was het gedacht van den Heer Missiaen dat het beter zou zijn affichen uit te geven. M. Michiel. Dit was enkel maar een gedacht en misschien zijn er nog andere middelen die beter zouden zijn. M. Vanderghote. Wij hebben-onlangs met een afgevaardigde van den Belgisch-Luxemburg schen Dienst voor Toerisme gesproken en die verklaarde ons dat er geen reklaam affichen in de tentoonstelling zullen toegelaten worden. Het zal ons dus niet mogelijk zijn affichen in de expositie, zelfs niet in de modelstatie te hangen, en al onze affichen zouden dus enkel dienen om in de verschillige staties van 't land uitgehangen te worden. Daarbij zullen de kosten dezer affi chen, volgens mij, ook de uitgaaf van 10.000 fr. evenaren indien men een mooie affiche wil heb ben. Hier hebben wij nu reeds de Vereeniging der West-Vlaamsche Bergen, de Cercle d'Ini- tiative en Les Amis d'Ypres al toeristische vereenigingen die reeds de noodige propaganda affichen verzonden naar de staties van het bin nenland en naar den vreemde, tot zelfs in Enge land. Dus alles wat de stad zou besteden voor de uitgifte van nieuwe affichen, zou niet meer doeltreffend zijn. Er is daarbij ook nog een ander reden die het schepencollege genoopt heeft van gedacht te veranderen. Wanneer er onder de bezoekers der tentoonstelling personen zullen zijn die Yper kennen, zullen zij in den stand voor toerisme daar een diorama vinden van Brugge, Nieuwpoort, Oostende, enz. doch niets over Yper zien. Dit zal op hen onvermijdelijk een slechten indruk laten. Wij moeten de faam van Yper hoog houden en daarom onze propaganda ten voordeele der stad inrichten op dezelfde maniér als de andere steden. Ik meen wel dat al de raadsleden overtuigd zijn dat er iets moet gedaan worden en daarom vraag ik hen het voorgesteld krediet eenparig te willen stemmen. M. Van Alleynnes. Er kan nooit te veel pro paganda gemaakt worden. Dit is in 't voordeel van geheel de bevolking en ik vraag dan ook dat men het voorstel zou stemmen. M. Michiel. Onze bedoeling is niet de pro paganda voor Yper te schorsen, doch er bestaat misschien een ander middel om dit beter te doen. M. Vanderghote. Het is nu wat laat om nog een nieuw middel te zoeken. Er blijven ons alleen nog zes weken tijd over, en wanneer de tentoon stelling zal geopend zijn, zullen wij misschien nog altijd aan 't zoeken zijn en niets gedaan heb ben. Wanneer al de andere steden aan het dio rama medewerken, dan is dit wel een bewijs dat zij van de degelijkheid van dit propaganda middel bewust zijn. Ten andere, op de vergade ring die hier op het stadhuis met de vertegen woordigers der toeristische vereenigingen van Yper gehouden werd, waren allen t'akkoord om dit voorstel van een diorama goed te keuren. M. Verbeke. De Heer Michiel is in princiep t'akkoord dat er iets moet gedaan worden en zegt alleen dat er misschien nog nieuwe gedach ten kunnen geopperd zijn. Waarom doet hij dan hier geen concreet voorstel M. Michiel. De Heer voorzitter zegt dat het nu reeds te laat is. M. Van der Mersch. De propaganda voor Yper bij middel van affichen wordt regelmatig gedaan door de Comité d'Initiativeen de Vereeniging der West-Vlaamsche Bergen. Het voorstel echter dat nu gedaan wordt dient alleen om tijdens de tentoonstelling van Brussel een buitengewone reklaam voor Yper te maken, zoo als meest al de andere steden het doen. M. Michiel. Gezien wij t'akkoord zijn om te zeggen dat er propaganda moet gemaakt worden, zullen wij dan toch het voorstel stemmen. Doch dit belet niet dat er misschien nog andere en betere middelen bestaan om propaganda te ma ken, het is niet alleen in de tentoonstelling dat zulks moet gedaan worden. M. Vanderghote. Wij zijn steeds bereid alle i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4