TRABOLSPEL Aangiften om te breawen FL. VANDEVOORDE 5 Leening van het Vertrouwen Le Maitre - Fourreur 31, Rue au Beurre, YPRES Vous offre de la récolte fraïche 1934-35, outre une superbe collection de Pékans, des RENARDS ARGENTÉS deiL et BLEUS naturels depuis le prix inoui de 950 Fr. Profitez en tant qu'll y a du choix voorstellen te onderzoeken. Ik vraag thans het krediet van 10.000 fr. te willen stemmen. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. XIV. Motie Standbeeld Albert 1". M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een motie te stemmen waarbij de raad den wensch uitdrukt om het standbeeld van Koning Albert, dat men zinnens is aan de Yzer op te richten,'hier te Yper te zien plaatsen. De Heer voorzitter geeft lezing der voorgestel- de motie en zegt dat de noodige ruchtbaarheid eraan zal gegeven worden. M. Verbeke. Als antimilitarist ben ik niet l'akkoord met het ontwerp van oprichting van «en standbeeld ter vereeuwiging van den haat i onder de menschen, en als christen mensch kan ik er ook niet mede instemmen op die, wijze de twist en tweedracht onder de volkeren te onder houden. Als nationalist herinner ik mij, met al •den eerbied dien men aan een afgestorvene ver schuldigd is, de aan de Vlamingen gedane belof te van gelijkheid in feite en in rechte. M. Vanderghote. Dit heeft hier niets met de zaak te zien, wij spreken hier enkel over het op richten van het standbeeld. M. Verbeke. Men kan mij toch niet beletten hier mijn gedacht te zeggen. M. Van der Mersch. Ik ben niet t'akkoord met den Heer Verbeke en de oudstrijders zullen het evenmin zijn, want ik bezit hier een ontwerp van motie uitgaande van het Verstandhoudings- comiteit der Oudstrijders van Yper, volgens het welk het op hun aandringen is dat de raad zou vragen het standbeeld van Koning Albert hier te Yper op te richten. De Heer schepen Van der Mersch leest dit ont werp en vraagt de door den Heer burgemeester voorgestelde motie in dezen zin te willen veran deren, daar alleen het princiep en niet de moda liteit van het ontwerp erdoor gewijzigd wordt. M. Verbeke. De Vlaamsche Oudstrijders zijn hier uitgesloten geweest, want zij werden zelfs xiiet geraadpleegd en nochtans vormen zij hier le Yper de sterkste fractie van al de oudstrijders. M. Van der Mersch. Telkens zij uitgenoo- «digd werden, zijn ze niet eens gekomen. M. Verbeke. Dan mag die motie ook niet spreken in naam van al de oudstrijders. M. Van der Mersch. Ik heb dit ook niet ge- zegd, doch alleen gesproken van het Verstand- houdingscomiteit der oudstrijders van Yper. M. Lemahieu. Ik denk niet dat de taak aan «de oudstrijders opgelegd is te zeggen waar dit standbeeld aan Koning Albert moet komen. Het is de gemeenteraad die desnoods de plaats er voor zal moeten aanduiden. Doch eerst zal het «Comiteit van Brussel beslissen zoo het monu ment hier te Yper ofwel aan de Yzer zal opge licht worden. Ik zie in de bijlaag dat de plaats hier voor het gedenkteeken reeds is aangeduid, en daarom doe ik thans opmerken dat het alleen .aan den gemeenteraad toekomt desgevallend de jdaats ervoor te kiezen. M. Vanderghote. De motie kan veranderd worden volgens den wensch door den Heer sche den Van der Mersch uitgedrukt, en ik stel voor ze thans te willen stemmen. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Hee- xen Biebpyck, Vergracht, Van Alleynnes en Van derghote neende Heer Verbeke onthouden zich de Heeren Michiel en Coutelle. XV. Mededeelingen. M. Vanderghote. Tijdens de laatste zitting heeft de raad besloten over te gaan tot de aanbe steding voor de verzekering tegen de risico's voor de leerlingen der stadsscholen waarvoor de stad burgerlijk verantwoordelijk is. Het sche pencollege heeft die zaak onderzocht en is van •oordeel dat het niet voldoende is alleen deze burgerlijke verantwoordelijkheid te dekken, maar dat ook alle gebouwen, waarvoor nog geen verzekering bestaat, tegen brandgevaar zouden moeten verzekerd worden. Deze verzekering zou voorloopig aangegaan worden voor den duur dat «le thans in voege zijnde verzekeringspolis nog loopt, en daarna voor een termijn van negen jaar. Deze polis zou al de stadsgebouwen bevat ten, alsmede de straten en wegen, en ook nog de stad verzekeren tegen alle mogelijke onacht zaamheden van het stadspersoneel, zoowel stads- werklieden als politieagenten. Het ware dus ge- heel de verantwoordelijkheid van stad in een enkele verzekeringspolis van burgerlijke verant woordelijkheid vereenigd. Ik vraag thans aan den raad het schepencollege te machtigen deze studie voort te zetten. M. Lemahieu. Ik wensch, tot geruststelling der bevolking, eenige inlichtingen te verschaffen over de sterfgevallen. Er zijn er weliswaar wat meer dan vroeger, doch men heeft veel gespro ken over de griep onder de kinders en zelfs wordt beweerd dat veel ervan gestorven zijn. Deze geruchten zijn fel overdreven. Op 25 Maart 1934 waren er 70 sterfgevallen en nu tellen wij er 89, 't zij dus 19 meer dan verleden jaar. Doch daaronder bevinden zich veel ouderlingen die sterven tengevolge eener hartziekte of ook nog door uitputting. Er zijn slechts twee overlijdens door de griep veroorzaakt. Het is dus zoo erg niet als sommigen het beweren. Er zijn ook alleen maar zes kinderen gestorven, en geen een van de griep. Het is dus overdreven te zeggen dat de algemeenheid der kinderen door de griep is aan getast en dat de scholen zouden moeten gesloten worden. Wat thans bestatigd wordt elders zoowel als hier, 't is dat er veel gevallen van kanker zijn, doch dit valt in de bevoegdheid der genees- heeren de oorzaak dezer kwaal op te sporen en ze zooveel mogelijk te bestrijden. M. Coutelle. Ik heb onlangs vernomen dat er besloten werd de waterkranen op de twee tuinwijken weg te nemen. Wat zullen de men schen die daar wonen dan moeten doen en waar gaan zij het water moeten halen, gezien zij dan alleen maar over een waterput zullen beschikken waarvan het water allesbehalve goed riekt M. Delahaye. De cité Ligy en de cité Kalf- vaart zijn twee wijken waar er thans nog water kranen buiten staan. In de Ligywijk zijn er, van de 140 huizen, 112 die bij de waterleiding van stad reeds aangesloten zijn. Voor de andere hui zen ligt er een waterkraan aan de deur. Ook op de Kalfvaartwijk ligt er bij ieder huis èen kraan aan de deur. Wat gebeurt er nu De bewoners van de Ligywijk, die bij de waterleiding aange sloten zijn en het water dus betalen, reklamee- ren thans én vragen waarom zij moeten betalen terwijl de anderen, die niet aangesloten zijn of die de vroeger gelegde waterleiding misschien uitgebroken hebben, niets betalen en het water aan de kraantjes mogen halen. Deze die nu be talen dreigen dan natuurlijk het voorbeeld der anderen te volgen, Op (le.Kalfvaartwijk gebrui ken de menschen daarLnu de waterkranen, die wij wekelijks mogen gaan herstellen. Zij worden nu eens omvergereden, andere loopen gansch den nacht, wanneer de. huisvrouwen groensels of iets anders te wasschen hebben, wordt de kraan geheel open gezet, zoodat er daar een ongeloof lijk groote hoeveelheid water verkwist wordt. Het is nu reeds zooveel jaren dat de menschen verwittigd werden, die toestand kan niet blij ven duren. Daarbij het is de eigenaar die ver plicht is de aansluiting met de waterleiding te doen. Er wordt weieens beweerd dat men daar voor aan de stad moet betalen, doch zulks is niet waar, er is niets aan de stad te betalen voor de aansluiting. In de Ligywijk vragen de bewo ners zich af waarom dit onderscheid gemaakt wordt en zij zeggen dat, wanneer de anderen de waterleiding niet willen leggen, zij ook niet meer zullen betalen. M. Coutelle. Indien die personen nu wer kelijk de aanslutiing niet kunnen bekostigen, zouden zij dan toch de taks voor het waterver bruik moeten betalen juist zooals de anderen. M. Biebuyck. Op die wijze zou men ze mis schien verplichten de aansluiting te doen. M. Vanderghote. De bewoners hebben geen kosten te doen, het is de eigenaar die het water moet leggen. M. Coutelle. Ja, maar hij doet het niet. Het is nu reeds omtrent een jaar dat ik reklameer voor de riool, doch hij is doof op die oor. M. Delahaye. Verleden jaar hadden wij de gelegenheid een som te bekomen van het Minis terie voor de overname der rioleering. Thans is ze verstopt, doch wij mogen er het werk niet doen, gezien het de eigendom van den Staat is. Voor wat de aansluiting met de waterleiding betreft, is dit nog maar een kleinen onkost en, zoo men geen looden darm wil leggen, kan dit gedaan worden bij middel van een eindje buis in galvanisé. In de Ligywijk hebben veel men schen dit werk zelf doen uitvoeren en het heeft hen niet meer dan 30 of 50 fr. gekost. M. Michiel. Het is sedert jaren dat er spraak is de pompjes weg te nemen, en in princiep ben ik ermede t'akkoord, doch men mag die men schen ook toch niet zonder water laten. Velen hebben van hun schamelen werkloozensteun nog te kort om te leven, en indien zij dan nog kosten zouden moeten doen om bij de waterleiding aan gesloten te zijn, dan vind ik het beter dat de kraantjes daar blijven. M. Vanderghote. Het is de eigenaar die ver plicht is de kosten te doen. Het is een misslag geweest de vroeger geboden som van den Staat niet te aanvaarden. M. Coutelle. Ja, dit was een groote fout. M. Vanderghote. Doch ik draag er de ver-* antwoordelijkheid niet van. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 10 opgeheven. Zooals voorzien had de match Statie-Corcle een overgroot getal liefhebbers aangetrokken. En deze werden in hunne verwachtingen niet teleurgesteldwant de kamp was hevig en toch vriendelijk men zou waarlijk gezegd hebben dat van weerskanten bolders en supporters zich het woord gegeven hadden om noch van kans noch van verkens te sprekenen 't is verre best alzoode sport kan er maar bij winnen. De match werd hevig bekampt zeggen wij r van 't begin af wierd er door de twee ploegen goed geboldnu en dan een tegenslag, 't geen onvermijdelijk isde punten stegen even snel... of even traag, zooals ge wilt, langs weerszijden van de plank om midden 't spel aan een score te komen van 17-15 ten voordeele van de Statie dan zagen wij 19-16 19-17 20-19 en op 't einde 24-23 om te eindigen met 25-23. Proficiat aan de Statiemannenzij hebben het punt verdiend 't geen niet zeggen wil dat hunne prestatie sterker was dan deze van den Cercle; want alhoewel de Cercle altijd 1-2 tot 3 punten achter de Statie stond, hij kon ook gelukken het punt mede te halendat vermindert niets van de weerde van het spel van de Statie, inte gendeel winnen tegen eenen tegenstrever die flauwer <is, brengt geen eer bijmaar winnen tegen eenen speler van gelijke sterkte dat is eerlijk en dat is verdienstelijk. Laat het ons her halen 't was een schoone match wel en fair gespeeld, aangenaam om volgen, en 't bewijs is dat bijna al de supporters en liefhebbers die in de tra kwamen er gebleven zijn tot na de laatste bol. Het laatste einde verdient verhaald te worden: Cercle zet op, legt een flauw spelleken de. voor schotter van de Statie strijkt me daar een schotjejuist op de beste plaats met gevolg dat geheel het kopspel van den Cercle uiteenslaat en de stake bloot ligt en Daniel Deree bolt daar een bolletje gepast en gemakkelijk bij en 't was vanjouw en uiten 't was zoolate... Tengevolge van den uitslag van deze match staan het Postje en de Statie op gelijk getal punten. En moet dus een eindmatch gespeeld worden in eene onzijdige tra. De woordvoerders van de twee ploegen heb ben besloten de match te spelen op Woensdag en acht dagen, 't zij den 10 April. De naaste week zullen wij aankondigen in welke tra deze match zal gespeeld worden. 5 ten honderd 1932 TREKKING VAN 25 MAART Maandag heeft de 37" trekking plaats gehad der Belgische leening 5 ten honderd 1932 met loten (Leening van het Vertrouwen). Het lot van 5 miljoen is gewonnen door reeks 251503. De 33 volgende reeksen zijn uitkeerbaar met 25.000 frank. 111815 117450 131967 151434 158015 161392 171465 188111 188441 223206 231074 234204 248714 251538 254853 296530 298985 298998 Elke obligatië behoorend tot een uitgetrokken reeks, heeft recht op een tiende van het lot toe gekend aan de reeks waartoe zij behoort. ten bureele dezer, ?4, Boterstraat, 34, Ypef. 133066 162439 193756 236723 268579 139412 164659 194309 238881 269512 144089 166348 218104 246028 293340

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5