Marmermozaïektegels Gepreste Cementdallen 30 x 30 Holle Gewelven voor kelders en plat-daken Lessive JEANNE D'ARC Alleen in de Wereld FL VANDEVOORDE Bezoekt onzen stand ARTHUR VIAENE ZOON Nous MA.INTIENDRONS nos PRIX jusqiTèi épuisement de nos STOCKS HANDELSFOOR VAN YPER Oud Huis I. RAES - ZIANE 96, Veurnesteenweg YPER Voor het weeken en koken van Uw linnen De best geparfumeerde 6 Maltre - Fourreur 31, rue au Beurre, YPRES Vloeren naar speciale ontworpen teekeningen. De gemakkelijkst te onderhouden bevloeringen. o tegels gewaarborgd op faktuur. o van 3 tot 6 cm. dik (EIGEN FABRIKAAT) verschillende modellen voor alle diensten. Van alle lengten en draagvermogens Gewaarborgde leveringen. Mengelwerk van «Het Ypersche» - N' 20> door D' August SN1EDERS. rijn met het besluit op het leuren en dat de vreemdelingen in het vreemdelingenregister moeten ingeschreven worden. Artikel zes lokt geen besprekingen uit. In ar tikel zeven worden de instelprijzen bepaald op 130 fr. voor een standplaats van 1 m. voorgevel op 2 m. diepte, op 140 fr. voor 2 m. 50 diepte en op 150 fr. voor 3 m. diepte. Voor een standplaats van 5 m. op 5 m. wordt de prijs op 600 fr. vast gesteld. Al deze prijzen gelden voor een jaar van 1 Juli tot 30 Juni. De marktkramers met bloemen,planten, enz. betalen 3 fr. per vierkanten meter en per marktdag. De liedjeszangers of er- mêe gelijkgestelden 5 fr. per marktdag. M. Lemahieu. Ik denk dat 3 fr. per vierkan ten meter nog al veel is voor dezen die slechts nu en dan eens komen. Er zijn krameniers die wel 7 tot 9 vkm. noodig hebben, dit ware dus 21 of 27 fr. die zij per marktdag zouden moeten betalen, dit is volgens mij te véél. M. Seys. Het is toch rechtmatig dat dezen die maar eens komen wat meer betalen dan de and» ren. M. Vanderghote. Willen wij het laten zooals nu, aan 2 fr. den vierkanten meter M. Lemahieu. Dit is een vergissing, want nu betalen zij maar 2fr. per loopenden meter. Twee frank den vierkanten meter, dat is nu iets anders. M. Leuridan. Het zijn ook geen goede klan ten, wij mogen ze dan wat stroopen. M. Vanderghote. Laat ons 2 fr. 50 per vkm. nemen. Al de raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. De Heer voorzitter vervolgt hierop de lezing van het lastenkohier, dat twintig artikels be helst, en stelt dan voor het goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Van Alleynnes, Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Lema hieu, Vergracht, Missiaen en Michiel. De Heer Coutelle verklaart aan de stemming geen deel te nemen. X. Verordening op het verkeer Wijziging. M. Vanderghote. Dit artikel werd bij mis slag op de dagorde gebracht. XI. Autobusdienst voor werkliedenvervoer Yper-Meenen Tarief Wijziging Advies. M. Vanderghote. Wij hebben vanwege den Heer Gouverneur een niet gedagteekenden brief ontvangen, waarbij ons advies gevraagd wordt over een verandering van het tarief voor werk liedenvervoer, tusschen Yper-Meenen, dat vroe ger 28 fr. per week bedroeg. De raadsleden brengen een gunstige stemming uit. Alleen de Heer Pattyn onthoudt zich. XII. Mededeelingen. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ont vangen van de Handels- en Nijverheidskamer van Yper die den gemeenteraad uitnoodigt om op Witten Donderdag, te 14 uur, de opening der Handelsfoor bij te wonen. Zondag aanstaande, zijnde Paschen, ontvangt de stad het bezoek van het British Legion van Surrey. Die bezoekers zullen hier op het stadhuis ontvangen worden om 11 u. 45 en het schepencollege noodigt de raadsleden uit om op die plechtigheid aanwezig te zijn. Het spijt mij te moeten mededeelen dat de Heer Gouverneur op 2n Paaschdag zijn blijde intrede te Yper niet zal kunnen doen, daar hij dien dag belet is. M. Missiaen. Waarbij komt het dat een deel van het stadspersoneel nu nog niet betaald werd, nu dat we reeds den 15° der maand zijn M. Vanderghote. Dit is het eerste dat ik daarover verneem en kan dus op die vraag niet antwoorden. In elk geval is het niet bij gebrek aan geld. Wij zullen dit onderzoeken. M. Missiaen. Het verwondert mij dat de Heer burgemeester dit niet weet. Nu dat het per soneel reeds zooveel afgehouden werd en erbij dan nog niet regelmatig betaald wordt, zou men zich mogen afvragen met wat het moet leven. De openbare zitting wordt hierop te 20 u. 20 opgeheven. van alle formaat en uitgele zen kleurschakeering. (Vervolg) Toen ik binnenkwam zat mijne moeder in' eenen hoek der kamerhaar voorhoofd lag schier op de knieën gedrukt, zij nokte en snikte. De ongelukkige had door het gordijntje gekeken en de dame herkend, doch zich beschaamd, schuil gehouden. Wie is die dame, moeder vroeg ik. Eene zegde zij, «die ik miskend heb, en wier goeden raad ik in den wind sloeg toen ik aan een tweede huwelijk dachtzij is de zuster uws vaders. Waarom hebt gij haar niet aangesproken,, moeder Ik durfde niet voor haar verschijnen en mijne armoede en vernedering bekennen. Diep was ik getroffen. Mijne moeder had ge zwegen, doch op dat oogenblik gevoelde ik wel hoe de wroeging aan haar hart knaagde. Zonder dat die onbekende tante een woord gezegd had, fonkelde er in mijne verbeelding eene ster van hoop aan den donkeren hemel der toekomstdie tante, hoe wreed ook miskend, hoe diep ook ge krenkt, omdat mijne moeder den geachten naam der Duolet's tegen dien der Dobsen verwisselde, zou ons eene helpende hand toereiken. En dat deed zij ook later. De twee schoon zusters verzoenden zich met elkander en mijne moeder weende aan tante's hart. Mevrouw de Cordes-Duolet nam mij in haar rijtuig meê naar haar buitengoed, waar zij winter en zomer woon de doch van de Dobsen bleef zij afkeerig, als van personen die haar niet aangingen. Het buitengoed was een oud gebouw uit de verledene eeuw het was door goed onderhouden hovingen, door frissche grasvlakten en een breed water omgeven, 't Was er bijzonder rustigde ooievaar nestelde op eene der neêrhuizingen, de zwaluw onder het oud schaliëndak, de vogelen schuilden in de takken van schier alle knoestige- boomen. Ieder wezen dat daar met tante inwoon de, scheen zoo weinig gedruisch mogelijk te wil len maken, en zoo weinig mogelijk van zijne plaats te brengen. Mevrouw de Cordes-Duolet was eene vrouw met uitmuntende hoedanigheden, en die haar geheel leven slechts door ééne hoofdgedachte be- heerscht werd Wat zal de wereld van mij zeg gen En voorwaar de wereld wist niet dat er ooit een haarpijl in haar doen of laten zoodanig was gelegd, dat het tot verkeerde opspraak aan leiding geven kon. Mijne tante zegde dat de naam van Duoiet, door het tweede huwelijk mijner moeder, verne derd en onteerd was en zij wilde dien, door mij, andermaal opbeuren zij was eene fijne, door zichtige vrouw, die een ontegenzeggelijken in vloed op allen, die in haren kring leefden, uit oefende. Ieders neigingen wist ze te peilen, deze in te volgen, en alzoo ten voordeele van haar doeleinde te benuttigen, ofschoon zij tot geene onedele daad zou zijn overgegaan. In het jachtseizoen was het bezoek der hee ren zeer talrijk op het buitengoed der douairière, en eene dergelijke drukte had vooral plaats in den herfst van liet jaar 1851. Burggraaf Henri d'En- gelgrave was een der genoodigden. Hij was een man van ruim veertig jaar, tamelijk opvliegend, eigenaardig in zijne zienswijzen, zelfstandig in zijne manieren, onbreekbaar als het een geno men besluit gold kortom, bij allen ging hij door als een edelman met veel karakter, een meester,zou ik gezegd hebben. De burggraaf bewees mij een zekere opleid tendheid, doch deze was ietswat vaderlijk. Tan te had er echter nog meer voor hem, en ik be merkte spoedig dat er tusschen hen beiden, za ken van een gansch bijzonderen aard behandeld werden. Het punt waarover gesproken werd, moest een geheim zijn voor mij, want als de douairière en de burggraaf zich soms alleen be vonden en ik binnentrad, ging het gesprek on middellijk in een zacht gefluister over, of hield plotseling op. «Na het vertrek van den burggraaf werd er eene briefwisseling gehouden, die niet minder geheim voor mij bleef. Ik verkeerde in de over tuiging dat er over den toestand mijner moeder gehandeld werd, die ik zooveel dit in mijn ver mogen was, bijstond doch als de weinige geld middelen, waarover ik beschikken kon, niet snel genoeg opdaagden, verscheen de zoon van Dobs, die tot een onbeschaamden losbol was opge-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 14