-HKT YPBRSCHE- LA RÉGION D'YPF Paschen in de Kathedraal 16' «Jaargang, Nr 3 20 April 1935 16e Année, N° 3 20 Avril 1935 r. f Supplément Wekelijksch Oveizicht Zondagrust De Apotheek van Repos Dominical Sluitingstriduum van het H. Jaar Burgerlijke Stand van Yper Sterfgevallen Heer Robert RONDELEZ Vrouw Weduwe Alois CALLENS Bedanking Vrouw Daniel DEREZ ZIELMISSEN Buiten alle verwachting werden er deze week ophefmakende besluitselen neergelegd te Stresa en niet min verbazingwekkende maatregelen ge troffen in den Volkerenbond. Vooreerst dacht men dat de vergadering van Stresa slechts zou leiden tot een gewone woor denwisseling, een afleggen van vriendschappe lijke verklaringen, waarbij het verder zou blij ven. Integendeel heeft men er het gevaar in de oogen gezien en alles gewikt en gewogen dat er kon en moest gedaan worden om oorlog te ver mijden. Dit hebben wij grootendeels te danken aan het vermetel optreden van Duitschland met zijn legerherinrichting, die een nakend gevaar voor den wereldvrede instelt. En daartegen werd al met eens eendrachtig blok gevormd door En geland, Italië en Frankrijk. Een zekerheidspro gramma werd opgesteld dat geldig zou zijn op al de Europeesche gewesten. Er werd bewezen dat de drie voormelde groote mogendheden eensge zind waren om zich te verzetten tegen- alle duitsch machtsmisbruik. Er blijft nochtans steeds wat aarzeling over van den kant van Engeland, misschien omdat het wat verder afgelegen is en door de zee van 't vaste land gescheiden is. Maar de ontwikkeling der duitsche bedreigin gen drijven Albion toch meer en meer tot samen werking met de andere vastelandstaten. Men heeft er ook nieuwe kracht bijgezet aan de voor malige verdragen, zooals dit van Locarno, en de drie mogendheden zullen niet dulden dat het Rijnland openlijk met militaire macht bezet worde door het Reich. Wij zeggen openlijk, want het is niet te betwijfelen dat Duitschland, ook hier, reeds zijne voorzorgen genomen heeft zijne politiemacht en hitieriaansche vakmannen vormen er eene sterke, verdoken macht. Ook heeft men er de onderlinge hulpverzekering der luchtkrachten hernieuwd en versterkt. Dit alles had reeds grooten indruk gemaakt, maar er zou nog meer volgen. Ziehier wat Frankrijk dat zich meest van allen bedreigd voelt, dat tot hiertoe meest gekrenkt was door de overmoedige houding van Duitschland, zijn alouden tegenstrever, en dat thans wilde een afdoend middel in werking stellen, besloot, zon der voorafgaande overeenkomst met Engeland en Italië, voor te stellen aan den Volkerenbond om Duitschland een blaam toe te brengen om zijne herwapening en om in 't vervolg gezamen lijke strafmiddelen toe te passen bij elke over treding. Tot eenieders verrassing, heeft dit voorstel de algemeene goedkeuring weggedragen, en op de eenigste uitzondering na van Denemarken, dat zich onthield, stemde de Raad van den Volkeren bond het besluit dat een blaam gaf aan het Reich en terzelfdertijd ceconomische strafmiddelen voorzag bij elke overtreding van de bestaande verdragen. In Duitschland, waar men niet eens dacht dat zulke beslissing er kon doorgehaald worden, spuwt men vuur en vlam. Men kan 't bijna niet gelooven dat het gebeurd is en nog min dat Polen, waarop men als op een vriend rekende, ook meê, ja, gestemd heeft. Het eenigste waar men zich om bekommerd maakt bij de andere landen, is dat het Reich nu waarschijnlijk niet meer zal over te halen zijn om naar den Volkerenbond terug te keeren. -Verders verwacht men zich vanwege Hitier aan een nieuw uitbarsten van gramschap, door het een of ander ophefmakend besluit. Maar wat dit zal zijn zoekt men te vergeefs te raden. In- tusschen, zonder zich aan die kwade bui te storen, gaan de betrokken mogendheden reeds aan 't werk om te bepalen welke de financieele en ceconomische dwangmiddelen zullen zijn om dei: overtreder van een verdragsbepaling te be straffen. Het is eene uitgemaakte zaak dat men geen gewapende bestraffing zal toepassen, maar de andere dwangmiddelen kunnen, zonder bloed vergieter, al evenveel en misschien meer in vloed uitoefenen op de schuldigen alleen, zonder onschuldige slachtoffers te moeten maken. Dit is wellicht nog het beste en doelmatigste middel om oorlog te vermijden. RIK. Mr S N Groote Markt - is ALLEEN OPEN Op Zondag 21 April en op Maandag 22 ,A pr il (V Paaschdag) La Pharmacie ue O E C K o— Grand'Place reste seule ou verte le Dimanche21 Avril et le Lundi 22 Avril Lundi de Paques) Met den luister der hoogfeesten zal Paschen gevierd worden in St- Maartenskathedraal. Bij de schitterende vet siering van het koor en de p acht der misgewaden komt r.og de uitvoering onder de plechtige Hoogmis te in u van de heerlijke Mis getoonzet door Charles Gounod alsook var. h=t wereldberoemd Alleluia uit het oratorium De Messias van f se idel. Sedert weken en maanden wordt die kunst uitvoering vlijtig voorbereid door hetgemengd zangkoor, onder leiding van den H. Maurice Haert, kapelmeester. Orgel en orkest zullen hun medewerking eraan verleenen. Alwie iets voelt voor christelijke kunst en liturgische plechtigheden zal de plechtige Hoogmis van Paaschdag in de kathedraal willen bijwonen. 's Namiddags, te 3 1/2 v., Sol. Vespers en Lof, met feestpredikatie over de Verrijzenis des Heeren door E. Heer Remmerie, leeraar van St Vincentiuscollege. leper zal niet ten achter blijven in 't mee vieren van het plechtig Triduum dat ingericht wordt te Lourdes tot sluiting van het H. Jaar. In st-Maartenskathedraal zijn de oefenin gen geschikt als volgt Op Vrijdag 26 April, Zaterdag 27 en Zon dag 28, telkens te 7 u., zal de H. Mis opge luisterd worden met zang en opgedragen om genade, vrede en heil van God te beko men. Al de geloovigen worden er dringend toe uitgenoodigd, op die dagen, de H. Mis bij te wonen en te communiceeren. Op Vrijdag 26 April en Zaterdag 27, zal een plechtig Lof gezongen worden te 6 1/2 u., waaronder het Rozenhoedje met de Litanie van O. L. Vrouw zal gebeden worden. Op Zondag 28 April, komen de geloovigen bijeen in de kathedraal te 3 u stipt en doen processiewijze de kerkbezoeken (St Jozefs en St-Maartenskerk) om den Aflaat van den Ju- bilé te verdienen bij de sluiting van het H. Jaar. Daarna, om 4 u uitstelling van het Heilig Sacrament, Akte van Toewijding aan het Heilig Hart, «Te Deum en zegen met het Allerheiligste. De een Minister zegt droog, de ander nat Welk zot schouwspel is me dat Pacha chicorei is kampioen van droog En haar faam rijst hemelhoog. van den 13 tot den 19 April 1935. GeboortenVervaeke Denise, Wulvestraat, 2. Platteau Odette, Rijsselsteenweg, 35. Lemay Hen- riette, Capucienenstraat, 12. Debaudringhien Jacque line, Elverdinghestraat, 39. De Saedeleire Nini, Brug- gesteenweg, 48. De Muyt Prosper, Kalfvaart. Van- daele Georgette, Kanonweg, 2. OverfijdensLouwagie Henri, 57 j., machinist a. d. ijzerweg, echt. Garreyn Maria, Capucienenstraat, 72. Verschelden Jules, 57 j., landbouwer, echt. Buseyne Maria, Rijselsteenweg. Gillebert Magdalena, 48 j., landbouwster, echt. Fossaert Emile, Lange Thourout- straat, 25. Dezeure Camille, 68 j., hoefsmid, onge huwd, Lange Thouroutstraat, 25. Vermeersch Marie, 73 j., z. b., weduwe Callens Alois, St Jacobstraat, 55. Rondelez Robert, 32 j., garagist, echt. Knockaert Maria, Maarschalk Frenchlaan, 36. HuwelijksbeloftenLeon Verbeke, beenhouwer, te Yper en Marie Gryson, dagbladverkoopster, te Rous- selare. - Edgardus Neyrinck, wever en Agnes Wyckaert, fabriekwerkster, beiden te Yper. Maurice Massche- lein, metser, te Gheluvelt en Maria Vanhille, z. b., te Yper. Vrouw Robert Rondelez, geboren Marie Knockaert en hare kinders Jeanne en Rosette Heer en Vrouw Polydore Rondelez-Logie Heer en Vrouw Henri Knockaeit-Callens De familiën Rondelez en Knockaert, melden met diepe droefheid het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader, zoon, schoonzoon en bloedverwant, geboren te Poperinghe, den 3 Juni 1992, en overleden te Yper, den 18 April 1935, voorzien van de Gerechten Onzer Moeder de H. Kerk. De Plechtige Lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van St-Jacobs op MAANDAG 22 APRIL, te 9 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, Maarschalk Frenchlaan. Heer en Vrouw Maurice Callens Legein en kinders Heer en Vrouw Gastod Callens Vandenbulcke en kinders Heer en Vrouw Leon Callens-Decock en kinders Heer en Vrouw Georges Vanbutsel-Callens en kinders Heer en Vrouw August: Derycke-Callens en kinders Heer Gerard Callens Eerweerde Dame Marie-Valerie, in de wereld Jufvrouw Marguerite Callens. in de Orde der Zusters Augustinen (En- gelsch Indië) Heer en Vrouw Robert Vandenbulcke-Callens en kinders Heer en Vrouw Josepb Callens-Struyve en kind melden met diepe droefheid het afsterven van geboren Marie Coleta VERMEERSCH bunne teergeliefde moeder, schoonmoeder, grootmoeder ei» bloedverwante, geboren te Zonnebeke, den 15 Maart 1862, en godvruchtig overleden te Yper, den 18 April 1935. De Lijkdienst zal plaats hebben in de parochiale kerk van St-Jacobs te Yper, op MAANDAG 22 APRIL, om 10 uur. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, St-Jacobstraat, 55. Heer Daniel Derez Heeren Jacques en Elie Derez Heer Alois Depuydt Ladouceur Heer en Vrouw Camiel Derez - Van Biervliet De familiën Depuydt, Ladouceur, Derez, Rubben en Van Biervliet, danken, langs dezen weg, de ontelbare vrienden en kennis sen voor de innige blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hunne teerbeminde echtgenoofe, moeder, dochter, schoondochter en bloedverwante geboren Albertina-Maria DEPUYDT eu voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii le wonen die ral gezongen worden op Zondag 21 April (Paschen), om 8 54 u in St Jaco-skerk. tot zielelafenis van Vrouw Pelagie RONDELEZ huisvrouw van Henri victoor. Vrienden en kennissen worden uitgpnoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gezongen worden op Zondag 21 April (Paschen) in St Niklaaskerk en op Maandag 22 April (2e Paaschdag) in de Ke>k der EE. Paters Karmelieten, telkens om 9U., tot zitle- lafenis van Jufvrouw Leontine MORE AU. Monsieur et Madame Van Lanckere Aerts et leur fille Valentine Rreyre invitent W amis et connaissances a la ME^SE SOLEN- NELLE qui sera célébré-, Dimanche 21 Avril (Paques), a q h., en l'Eglise des R. P. Carmélites, pour l'ame de feu Monsieur Ferdinand BREYNE. Heer en Vrouw Van Lanckere-Aerts en hun dochtertje Valentine Bieyne noodigen vrienden en kennissen uit tot de pl chtige ZIELMIS die zal gezongen worden op Zon dag 21 April (Paschen), om 9 u.. in de Kerk der E. E P. P- Karmelieten voor wijlen Heer Ferdinand BREYNE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELVLS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 21 April (Paschen), om II V«u.. in St-M aartenskerk. tor zielelafenis van Vrouw Marie BRUYNSTEEN gewezen echtg. van hr Alphonse Baeckeland Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 22 April (2* Paasch dag), om 8 u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Charles LAMS echtgenoot van Vrouw Justina Fasseel. qt, Dixmudestravt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gelezen worden op Zondag 28 April, om 11 u in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Alphonse CLAEYS.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 17