Lessive JEANNE D'ARC Oorlogsmuseum Permanenten Voor het weeken en koken van Uw linnen De best geparfumeerde van 't lepersch Saillant met Apparaat Reno O. Pauwels -Vanthuyne 43, Rue de la Plume VP RE'S 8, de Haernestraat r.c. 3424 3 en Rflosaïque iSranito et Ciment poli Mevrouw, Mejuffer in Mozaïek Granito en Gepolijst Cement 1 'imn ii i ii ii in i iimiii i» De oude man houdt een oogenblik stil. «Niet de minste ontroering maakte zich van :mij meester't was of de broeder mij in eenen droom had toegesproken. Het gedruisch hield -aanhet scheen dat de hel was losgebroken om het klooster te vernielen. De broeder kwam nog maals terug om mij gerust te stellen. Dat was nutteloos mijn hoofd was zoo ijl, dat ik geen juist begrip had van eenig gevaar. Pas had hij de cel verlaten, of uit een ijselijk gehuil, gebons en gerinkel steeg een hevig gekraak op de wil den der beschaafde 19" eeuw waren in het kloos ter gebroken en weldra drong een versmachten de rook door de zoldering in de cel... Er was brand gesticht. De burggraaf strijkt met zijne linkerhand over het voorhoofd, als om zijne herinneringen bijeen te roepen. 't Was of eene vreeselijke nachtmerrie mij verstijfd op het leger uitstrekteik hijgde naar lucht, en trachtte mij op te richten en te vluch ten. Wat is er verder gebeurd Ik weet het niet maar eene sterk gespierde hand hield mij bij de keel. De ademtocht was afgesnedeneene blau we lijkkleur moet mijn gelaat overdekt hebben, -en ongetwijfeld bortelden de oogen uit de hol ten. Ik zag boven mij eene helsche zwarte figuur, die mij poogde te versmachten... Ik herkende die donkere gestalte niet duidelijk, doch alles zegde mij dat het die van Dobs was, Dobs mijn ver volger, Dobs die omgekocht en afgezonden was <om mij te vermoorden... De rook werd dikker en zoo hinderlijk voor mijnen aanvaller als voor nnij. Hij kuchte, hoestte en bruldehij morde, i WTrifify -■•■TW De Beste Verz^malina die er b°staat. De Tentoonstelling bevat o. a Aanvals «n Verdedigingswapens, Uitrustingen, bezienswaardigheden van technischen en bistorischen aard onder dewelke menige stuk 3cen, door hunne samenstelling, aan de belang rijkste oorlogsfeiten herinneren. De talrijke vakken en bestanddeelen der ver schillende Legers zijn er vertegenwoordigd alsook de foto's in de vuurliniën, door den -vijand zoowel als door de bondgenooten ge atomen en die de Gewichtigste Gebeurtenissen van den Grooten Oorlog duidelijk maken. Alwie het Oorlogsmuseum van 't lepersch Saillant bezoekt, zal immer een voorstander zijn van den Vrede onder de Volkeren.» •.'Woorden van den Bisschop van Willesden, in St-Martin's in-the-Fields, Trafalgar-Square, Londen, 10-11-32). Jïen OucL StrijIer geeft kustdocs alle inlichtingen. Tegenover de Hallen. Ingang Boomgaardstraat. Conservator Mr L. N. MURPHY, F. I. L., leper Telefoon tg5. ..-ZLT.7 - ..cr .n onder het klemmen zijner ijzeren vuist, voor mij -onverstaanbare woorden. Eindelijk liet hij mij loshij dacht gewis dat ik dood was. Ik had de kracht niet meer om mij op te richten. Er was geen licht meer in de cel, en vreeselijk zooveel bewustzijn had ik nog dat ik mijnen moordenaar de cel hoorde sluiten... Verschrikkelijk «Ik weet niet wat er later is voorgevallen. Toen ik tot het bewustzijn terugkeerde, was be neden alles rustig de bende was met de duister nis verdwenen de brand was in tijds gebluscht het venster der cel stond open en de frissche morgenlucht stroomde verkwikkend binnen. De zon scheen helder. Naast mijn bed stond mijn vriend, bleek, afgemat, ontsteld, maar toch met een glimlach op het wezen. De storm was voor bij. Ik was diep verontwaardigd en haatte meer dan ooit de menschen. Helaas, de goede gevoe lens die kort te voren in mij opwelden waren andermaal uit mijne ziel gerukt. Ik meende nog altijd Dobs herkend te hebben en Dobs had mij eens gezegdZij,en hij doelde op mijne vrouw, zij zal u doen vermoorden. Zeg dat niet van mijne moeder Ik heb altijd gedacht dat zij plichtig was. Neen, neen, neen De vader is onthutst, zoo hevig verheft zich dat eenvoudige kind tegen de minste verdenking, die op hare moeder weegt. Het dagboek zegt inderdaad, hervat de oude man, om de smart van zijne dochter eenigszins te sussen, dat de Dobsen er belang bij dachten te hebben, mij voor altijd te verwijderen. Ja, dat is wel mogelijk,herhaalde hij nog op mijme renden toon. Die Golden heeft mij bedrogen die Dobs was een verrader en diende voor een geldstuk elke partij. «Ook hier was de schijn tegen mijne moe der «Wie weet!... mort de burgraaf. Tot dit laatste,zoo herleest de oude man in het manuscript gaf het gedrag van een lafaard aanleiding, die echter geroepen was, mij een ze kere bescherming te verleenen. Hij is gewis plichtiger dan wie ook, omdat mijn echtgenoot hem zijn volle vertrouwen schonk plichtiger, omdat hij een lid der familie was en de klove tusschen ons beiden niet mocht vergrooten. «Op den dag zelf dat mijn echtgenoot mij verla ten had, en ik mij nog altijd in de onzekerheid be vond wat mijn lot wezen zou, diende men een lid der familie van den burggraaf aan. Zijnen naam zal ik niet neêrschrijven. Laat de dooden rusten, 't Is beter dat mijne kinderen hem niet kennen. Die man met slimme verborgen inzichten, met een binnenste dat door alle hartstochten ver kankerd was, kwam mij het onherroepelijk be sluit van zijnen neef bevestigen, dat hij niet meer tot het huiselijk leven zou terugkeeren dat de burggraaf hem in den afgeloopen nacht ontboden en het beheer zijner goederen, de voog dij over zijne kinderen en op zeker tijdstip de opvoeding dezer laatsten toevertrouwd had. Ik ontving die tijding met koelheid, met mis prijzen. Die man haatte ik juist het meest van al de familie-leden mijns echtgenootshij was iemand met veel uiterlijk, ja, maar met een be dorven ziel, een huichelaar, een losbandige en een verbrasser in het verborgen. Ik behield opzichtens hem al mijne stroef heid, mijne waardigheidzooals ik destijds dachtik liet niet de minste smart over dat rampzalig besluit kennende falsaris zegde dat ik gelukkig mocht zijn van «den ouden grommer,» zooals hij den burggraaf ten slotte zelfs noem de, ontslagen te zijn, die al te oud was om te be grijpen wat eene jonge vrouw verlangde hij beloofde mij, als bestuurder der goederen, eene zoo ruime som als ik verlangen zou hij gaf zij nen neef, kortom, in alles ongelijk hij, die eenige uren te voren hem gewis in zijn ramp zalige voornemens stijfde. «Zoo was de man aan wien mijn echtgenoot, in den heilloozen nacht, al wat hem lief moest zijn in de wereld ik spreek niet van mij, maar van zijne kinderen en zijnen familienaam had toe vertrouwd. Het papier klatert tusschen de vingers van den lezer. Hij herinnert zich den doodschen nacht, toen hij aan dien neef zijn volle vertrouwen gaf. Er was iets lijkhuisachtig in het tooneel geweest die man trad zwijgend binnen, als gedrukt on der het leed dat zijne familie onderging. Het wegstervende lamplicht belette zijne trekken duidelijk na te gaan, doch zijne stem was ge prangd en hij antwoordde met korte, afgebroken woorden, of met een diepen zucht op de voorstel len die de burggraaf deed. Hij keurde al deze voornemens goed, en deelde nieuwe bijzonder heden over Mevrouw meê, die den echtgenoot in zijne beslissing versterkten. Ja, dat alles staat den burggraaf nog levendig voor den geestdoch is hij, die voogd, inderdaad een verrader geweest, of wordt hij door zijne vrouw valsch beschuldigd Hij hervat de lezing Toen hij mij beloofde, mij, niettegenstaande de beslissing mijns echtgenoots, te zullen bevoor- deelen, heb ik hem geantwoord Ik ben niet voldoende met de wetten be kend, om te oordeelen of de handelwijze van mijn echtgenoot wettig is doch wat hij ook be- slisse, zijn wil zal geschieden. Uit uwe hand wil Entreprises de Pavements Fagades en Granito poli et lavé Eviers Escaliers Pieires tombales Cheminées Chassis de fenêtre et tous travaux en simili marbre. Fabrique de CARREAUX en granito. Hors concurrence. ik echter niets, geen roode duit, ontvangen. Elk stuk geld dat gij mij geven zoudt, het moge dan ook mijn eigendom of dat mijner kinderen zijn, zou mij bezoedelen. Ik zal dit hotel verlaten, desnoods met mijne kinderen langs de huizen bedelen, doch fier zal ik immer zeggen Ik ben de burggravin d'Engelgrave, die geen oneerlijk man duldt tusschen haren echtgenoot en haar zelve. De ellendeling verliet het huis, doch hij keer de weêr, altijd even kruipend en laf. Ik dankte mijn dienstpersoneel af, nam dat gene wat ik in rechte dacht te kunnen nemen, en maakte mij gereed heimelijk het stamhuis der d'Engelgrave's te verlaten. Men had mij aangera den een beroep op de rechtbank te doen en de dwaze beslissing, door mijn echtgenoot genomen, te verbrekendoch hem weêrstreven wilde ik niet. De kostbaarheden verborg ik eigenhandig in de mij bekende geheime plaatsen. Niemand was mij in dit werk behulpzaam, want er was nie mand meer in huis. Wat klonk het hol en somber als ik door die eenzame gangen ging, trappen af daalde, trappen opklom, sleutels deed rammelen, sloten deed knarsenWat schenen die oude fa milieportretten mij wonderlijk na te staren, als ik, met zilverwerk beladen, hen voorbij trad 't Was of ik levend in een groot graf omwandelde. Neen, ik kon in dat stamhuis niet wonen, waarvan de eigenaar mij beschuldigde een on waardige te zijn. Ik zou er in terugkeeren, ja doch slechts gerechtvaardigd en in eere hersteld- Mijne kinderen waren reeds in een naburig kloos ter gebrachtde vensters en deuren van het ho tel waren gesloten. Naarmate ik deze sloot, werd de schemering in huis donkerder, de weêrklank holler, het geheel akeliger. Met toelating der maatschappij Voor God en Volk ('t Vervolgt). Wenscht U een goede PERMANENTE HAAR GOLVING voor slechts SO Fl*.p een waar prachtwerk aan voordeeligen prijs, wendt U in volle vertrouwen bij Coiffeur voor Damen en Heeren Meenenstraat, 5, Vper. De beste producten worden er gebruikt voor de Permanenten Verlangt gij iets te koopen of te huren Hebt gij iets te verkoopen of te verhuren meldt het in onze KLEINE AANKONDIGINGEN gij zult er profijt bij vinden. Neemt inlichtingen bij degenen die reeds in onze rubriek «KLEINE AANKONDIGINGEN» adverteerden, zij zullen u hunne voldoening uit drukken. Ondernemingen van Vloeren Gevels in gepolijst en gewasschen Granito Watersteenen Trappen Grafzerken Schouwen Vensterbanken en alle werken in simili marmer. FABRIEK VAN GRANITO TEGELS. Concurrentie onmogelijk. UVPFflC Maison fondée en l A 1 ül Go Huis gesticht in U-co

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 15