Yper en Omstreken 99 2 Slachthuis van Yper Simenwerkeode Vennootschap voor Oorlogsschade Naklank der 12e Handeisfoor gen genade en medelijden. Wij klagen putten in den grond, zonder te denken dat wij, lamlen- digen. die behandeling verdienen, en dat het heel anders zou gaan, moesten wij wat meer haar op de tanden hebben, wat meer durf aan den dag leggen en onze lieve Zuiderburen eens goed doen verstaan dat wij er den buik van vol hebben en hun met gelijke munt zullen betalen, iedere maal dat zij onze economische uitbreiding willen be letten. Frankrijk heeft wijnen, zijden en weel de artikelen, om maar drie artikelen op te noe men. Een duwken daarop en Frankrijk zal zien dat men in België wat anders wenscht dan liefde ontooezemingen. Tegenwoordig voelt men slechts eerbied en ontzag voor dezen, die een stoute keel opzetten dat zag men herhaalde malen in Den Haag. Dat ziet men nu in Duitschland. Heel Europa staat op sprieten, schudt en beeft voor Hitier en zijn bende, die hun broek vagen aan alle traktaten en plechtige verbintenissen en telkenmale hun slag thuis halen en komen waar ze willen. Wil men van Frankrijk beter behandeld wor den, dan spreke men korte en duidelijke taal. Wat we hier zeggen van Frankrijk komt niet voert uit haat voor het Fransche volk, integen deel wij koesteren den grootsten eerbied voor zijn merkwaardige gaven en prestaties op alle gebied, maar het weze ons toegelaten de weder- zijdsche betrekkingen op realistischen grond nuchter te beschouwen en wat we hier neer schrijven voor Frankrijk past even goed voor Holland en voornamelijk voor Engeland, dat even goed en even onbarmhartig onze nijverheid wurgt en onzen handel aan banden legt. De gevoelvolle politiek van den Wapenstil stand en van het Vredesverdrag van Versailles heeft al lang uitgediendde vreugdevuren zijn uitgedoofd en men omhelst elkaar niet meer. De natiën staan wederom even scherp tegen over elkaar en regelen hun politiek om de groot ste en beste plaats te veroveren in de wereldeco nomie. Daarom kan er geensprake zijn van broederlijkheid en recht, volksontvoogding en eeuwige rechtvaardigheid. Die woorden, al kwa men ze uit den mond van den idealist Wilson, bedekten niet weinig schijnheiligheid, en maken nu plaats voor wissel, dollar en pond. De volkeren groepeeren zich rond de tafel niet om elkaar broederlijk de hand te reiken, om uit den chaos der wereldcrisis te komen, maar om na uitmoor ding de plaats in te nemen en de macht uit te breiden. België verkeert in een gansch bijzonderen toe stand tusschen al de Europeesche landen. Onze bevolking van 251 inwoners per vierkanten kilo meter is de hoogste van EuropaZij is te hoog in verhouding met onze landbouwvoortbrenging. Het land brengt slechts ongeveer 30 t. h. op van het noodige voedsel, hetgeen beteekent dat, of wel onze bevolking zou dienen verminderd te worden tot twee miljoen en half inwoners, ofwel België jaarlijks 70 t. h. moet aankoopen van het geen er noodig is om de inwoners er van voed sel te bezorgen. Met andere woordenop 4 maand putten we onze jaarlijksche voortbrenging uit en ieder jaar moeten wij aankoopen wat er ons noodig is om ons gedurende acht maand te voeden. Wanneer men dien toestand- vergelijkt met dezen van Frankrijk b. v., waar de grond al het graan opbrengt dat er wordt verbruikt, zal men dadelijk inzien dat onze toestand stellig als min der gunstig moet worden beschouwd. Nu, al wat we in het buitenland aankoopen moet worden betaald. Daaruit vloeit het voort dat wij jaarlijks aanzienlijke sommen uit het land drijven. Deze aanhoudende uitvoer van munt drukt op onzen geldelijken toestand. Het is dus voor België een kwestie van leven of dood veel te kunnen uitvoeren. En om te kun nen uitvoeren is het noodig goedkooper voort te brengen, daarom moet de nijverheid verlost worden van die ontzaggelijke fiscale en sociale lasten die rechtstreeks of onrechtstreeks op den voortbrengingsprijs drukken daarom moet men onze naburen goed aan 't verstand brengen dat als zij in den nood op onze hulp ja op onze ver nietiging rekenen, dat wij in andere woorden; voor hen de kastanjen uit het vuur moeten halen, wij het onverbiddelijk recht opeischen door hen op economisch terrein geholpen te worden om in staat te wezen die rol te vervullen of dat wij met gelijke munt hun zullen betaald zetten, in dachtig de spreukOog voor oog en tand voor tand M. HETT. Gedurende de maand April 1935 werden in het stedelijk slachthuis van Yper volgende die ren geslacht 8 Stieren 22 Ossen 39 Veerzen 25 Koeien 44 Nuchter kalvers81 Vette kalvers19 Scha pen 296 Verkens 1 Geit5 Paarden. Te zamen 540 dieren. Algemeene Vergadering van den 14 April 1935. De algemeene vergadering wordt om 10 J u. geopend onder het voorzitterschap van den heer Baron Pierre de Vinck, voorzitter. Aanstonds wordt lezing gegeven van het Verslag van den beheerraad, dienstjaar 1934. Achtbare Aandeelhouders, Art. 55 onzer standregels legt ons den plicht op, u verslag te geven over de werking en den toestand der Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade, gedurende het jaar 1934, en met Ued. den bilan, gesloten op den 31 December 1934, te onderzoeken en aan uwe goedkeuring te onderwerpen. Wij hebben voor eerste plicht, eene welver diende hulde te brengen aan de nagedachtenis van onzen geachten en betreurden bestuurder, heer René Cordenier, alsook van onzen geach ten en betreurden commissaris, heer Emile Gai- mant, twee getrouwe medewerkers van het eer ste uur, die sedert het jaar 1920, dus gedurende 14 jaren, met ons op de bres stonden en geen moeite ontzagen om alle geteisterden, die zich tot onze Coöperatieve wendden, met raad en daad bij te staan. Hunne nagedachtenis zal bij ons in eere blij ven. Daar onze taak nog niet ten einde is en tal van geteisterden nog voortdurend raad en bijstand noodig hebben in de moeilijkheden welke zij ontmoeten met het Ministerie van Financiën, nopens teruggevraagde intresten van oorlogs schade, blijft onze Samenwerkende Vennoot schap het toevluchtsoord en de laatsten, zoowel als de eersten, verdienen op onze bemiddeling te mogen rekenen. s Getrouw aan het vroeger gegeven woord, is de beheerraad bereid de belangen der geteister de medeburgers, tot den laatsten toe, ter harte te nemen en te verdedigenom deze redenen en gezien er nog nuttig werk te verrichten is, besloot de beheerraad, na de dood van heer Cordenier, het bestuur toe te vertrouwen aan heer Leon Vandevoorde. De diensten zullen dus nog voorloopig blijven bestaan alle boeken en papieren zijn overge bracht in het kantoor van heer Leon Vande voorde, Elverdinghestraat, 23, te Yper. De Ven nootschap blijft dus nog ter beschikking van al de geteisterden, die hun toevlucht ertoe wenschen te nemen. Achtbare aandeelhouders, gelieft met ons den bilan te onderzoeken en goed te keuren, afgeslo ten op 31 December 1934. ACTIEF I. Verwezenlijkbaar. Portefeuille, waarde op 31 December 1934 40 loten leening 1921 7.240.00 40 loten leening 1922 9.120.00 40 loten leening 1923 19.840.00 40 obligatiën inlandsche leening met premiën 18.800.00 40 actiën belgische spoor wegen 18.200.00 Samenwerkers ongekweten onderschri j vingen II. Beschikbaar. Kas 73.200.00 73.200.00 142.715.00 4.078.25 219.993.25 PASSIEF I. Jegens haar zelf 1° Kapitaal 177.700.00 2° Wettelijk voorbehoud 7.094.91 184.794.91 184.794.91 II. Over te dragen, voor overschot van voorraad voor algemeene onkosten 35.198.34 219.993.25 Wij stellen u de goedkeuring ervan voor, gij zult ons daardoor bewijzen dat gij onze werking naar waarde weet te schatten. Gelieft ook ontlasting te geven aan de heeren beheerders en commissarissen. Twee beheerders, de heeren Armand Donck en Joseph Van der Mersch, zijn uittredend en her kiesbaar gij zult ze wel willen herbenoemen en zij zullen voort uwe belangen behartigen. Er moet ook overgegaan worden tot de benoe ming van twee commissarissen in vervanging van den heer advokaat Henri Sobry, ontslagge ver, en van den heer Emile Gaimant, overleden de beheerraad stelt de candidaturen voor van den heer advokaat Henri Delobel en van den heer Alfred Gaimantwij zijn overtuigd dat gij deze keuze zult goedkeuren. De heer Voorzitter vraagt dan als er iemand is, die opmerkingen te maken of ophelderingen te vragen heeft. Daar niemand het woord neemt, verklaart hij het verslag en den bilan met een parige stemmen goedgekeurd. Na hem, neemt de heer advokaat Butaye het woord om, namens den raad der commissarissen, lezing te geven van het verslag van den raad der commissarisen. Ook dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer Baron de Vinck vraagt aan de verga dering ontlasting te geven aan beheerders en commissarissen en, aangezien er geen andere candidaten voorgesteld zijn, de heeren Jos. Van der Mersch en Armand Donck als beheerders te herkiezen en de Heeren Henri Delobel en Alfred Gaimant als commissarissen te kiezen. Eenparig- lijk aangenomen. Daarna wordt er overgegaan tot de wijziging van artikel 48 der standregels, in dezen zin dat de convocaties tot de algemeene vergaderingen (er waren er dit jaar 1736 uitgezonden) in het vervolg zullen geschieden bij middel van be richten ingelijfd in sommige weekbladen van Yper en Poperinghe, ten minste tien dagen te voren. De heer Baron de Vinck bedankt ten slotte de aanwezigen voor hunne opkomst en aandacht binst de vergadering, die daarna geheven wordt. L. V. HET BANKET Wanneer de Yperlingen een succes behaald heb ben, dan vieren zij die gebeurtenis door een vriendenmaal. Om deze gewoonte eer aan te doen, had het Comiteit der Foor een banket ingericht, dat Zaterdag laatst, om 8 ure 's avonds, gehouden werd in het Gasthof Au Saumon Meest al de tentoonstellers hadden er aan ge houden, door hunne tegenwoordigheid, hunne tevredenheid uit te drukken jegens het Comiteit, en daardoor den grooten bijval der verloopen tentoonstelling te vieren. De Comiteitsleden der Foor alsmede de heeren Commissarissen waren bijna allen op post, zoodat de ruime feestzaal proppensvol was met genoo- digden. De spijskaart was uiterst wel verzorgd ge worden, de dranken waren fijn en billijk van prijs, en het dessert was buitengewoon lekker. Een vreugdevolle stemming heerschte onder de aanwezigen en men kon bemerken dat allen er gaarne bij waren. Bij het nagerecht nam de heer Julien Tahon, secretaris der Handelsfoor, het woord en deed het succes der 12' Foor uitschijnen. Er werden namelijk 13.665 betalende 350 gegeven ingangskaarten, te samen 14.015, benut tigd, hetwelk een grooten bijval daarstelt. Wan neer men de uitgenoodigde personen, zooals schoolkinderen, onderwijzers, enz. te zamen vat, dan mag men gerust zeggen dat 16.000 personen onze tentoonstelling bezocht hebben. Er waren dit jaar 63 Handelaars en Nijveraars welke een stand hebben ingericht in de beide lokalen, en hunne uitstallingen waren zoo smaak vol en prachtig ingericht dat eenieder er voor in bewondering is geweest. Spreker zegde dat, net zooals Brussel, Leipzig en andere groote steden, Yper ook zijne jaar lijksche Handelsfoor heeft die deel maakt van ons lokaal leven en immer op den weg van den vooruitgang gaat. Hij vervolgde zijne rede met den heer Vermeu len, voorzitter, te bedanken in naam der ten toonstellers en van het Comiteit om zijne kracht dadige werking ten einde de jaarlijksche foor te doen gelukken. Hij prees zijn onophoudend streven voor het welzijn der stad en deed uit schijnen hoe zijn wijs beleid in het beredderen der'vele vraagstukken, welke nog zijn te ver wezenlijken, deze tot de eindzegepraal zullen leiden. Een daverend applaus begroette de woorden van den spreker en aan de toejuichingen scheen geen einde te zullen komen. Om te eindigen dankte de heer Tahon allen die tot den bijval der Foor hebben medegeholpen, wenschte de tentoonstellers geluk om hunne welgeslaagde stands, dankte de heeren commis sarisen voor hunne spontane hulp gedurende de dagen der Foor. Hij wenschte den heer Voorzitter van Ypriana geluk om de meesterlijke wijze waarop hij de muzikale feesten van de twee Paaschdagen heeft ingericht. Den heer Joseph Soenen werd ook een woord van dank gebracht om de werkzame manier waarop hij zijne taak heeft volbracht. Ten slotte stelde hij een heildronk in op de gezondheid van onzen geliefden voorzitter en drukte den wensch uit hem nog lange jaren aan

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2