Cemcentersud van Yper Verslag der Zitting van 29 April 1935. De zitting wordt te 18 u. 35 geopend. Zijn te genwoordig de Heeren Vanderghote, burge meester-voorzitter Lemahieu en Delahaye, sche penen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Michiel, Vergracht en Ver- beke, raadsleden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van 15 April 1935. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, dat vervolgens zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van een perceel land. M. Vanderghote. Wij zijn geroepen ons ad vies uit te brengen over een voorstel van ver koop van een perceel land aan de Commissie van Openbaren Onderstand toebehoorende. In hare zitting van 2 April 11. heeft de Commissie een be raadslaging genomen waarbij zij besluit een per ceel land, gelegen te Yper, Zonnebekesteenweg, sectie B, nr 121c, groot 84 a., openbaar te koop te stellen mits de toelating der hoogere overheid. Dit land, dat zeer geschikt is als bouwgrond, is thans gebruikt door Landuyt Henri, aan den jaarlijkschen pachtprijs van 670 fr. De Heer ont vanger der Domeinen schat dezen grond aan de waarde van 6 fr. den vierkanten meter, t zij aan 50.400 fr. De opbrengst dezer verkooping moet dienen tot het dekken eener leening aangegaan bij de spaarkas om de gestichten herop te bou wen. De Commissie stelt voor dezen grond open baar te koop te bieden op den instelprijs van 15 fr. een vierkanten meter voor de eerste 50 meter diepte en van 7 fr. 50 den vierkanten meter voor den achtergrond. Al de tegenwoordige raadsleden brengen hier op een gunstig advies uit, behalve de Heer Mis siaen die zich, als 4id der Commissie van Open baren Onderstand, bij de stemming onthoudt. III. Openbare Onderstand Onderzoek der kas 1 kwartaal 1935 Proces-verbaal. M. Vanderghote. Ik heb de eer aan het visa der leden van den gemeenteraad te onderwerpen het verslag over het gedane onderzoek der kas van den Openbaren Onderstand die, voor het eer ste kwartaal 1935, sluit met een tekort van 31.659 fr. 36. IV. Kerkfabriek van St-Pieters Rekening over het dienstjaar 1934. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een gunstig advies uit te brengen over de rekening der Kerkfabriek van St-Pieters voor het dienstjaar 1934. sluitende met een batig saldo van 626 fr. 32. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Verbeke en Vanderghoteonthouden zich de Heeren Missiaen, Michiel en Vergracht. V. Kerkfabriek van St-Pieters Grond- goederen Ontslag en voortzetting van pacht. M. Vanderghote. Ik heb de eer een beraad slaging, door de Kerkfabriek van St-Pieters in zitting van 7 April genomen, aan het advies van den raad te onderwerpen. Een pachteres van 21 a 50 ca. land te Langemarck, wier nieuwe pacht den 1 October 1934 is ingegaan voor een termijn van negen jaar aan den prijs van 170 fr. 's jaars boven de lasten, is in de onmogelijkheid dit land langer te gebruiken en vraagt om van haar pacht ontslegen te worden. Een landbouwer van St-Ju- liaan is bereid de loopende pacht van dit land aan dezelfde voorwaarde over te nemen. De Kerkfabriek van St-Pieters is geneigd deze over dracht van pacht toe te staan en het schepencol lege stelt dan ook voor een gunstig advies te verleenen. De raad brengt hierop dezelfde stemming uit als zooeven. VI. Kerkfabriek van S' Georges Memorial Church Rekening over het dienstjaar 1934. M. Vanderghote. De rekening der Kerkfa briek van S' Georges Memorial Church laat, voor het dienstjaar 1934, een batig slot van 7956 fr. 51. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. De raad treedt nogmaals dit voorstel bij met acht stemmen en drie onthoudingen. VII. Verbeteringswerken in den steenweg Yper-Komen plan, lastenboek en opmeting der werken. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goed keuring der verbeteringswerken die aan den steenweg Yper-Komen zullen aangebracht wor den. De stukken hierop betrekkelijk hebben ter inzage der raadsleden gelegen zoodat allen er van kennis hebben kunnen nemen. Het bestek der werken beloopt tot de som van 243.868 fr. 90, die verdeeld is in een aandeel der stad en een aandeel van het Ministerie van Geldwezen. Het schepencollege stelt voor het lastenkohier voor deze werken goed te Keuren onder voorbehoud dat zij van de toelagen van Staat en Provincie zullen genieten. De Heer Van Alleyfanes treedt de raadszaal binnen. M. Missiaen. Is dit werk dan geen oorlogs schade M. Vanderghote. Slechts gedeeltelijk. M. Missiaen. Zijn het de bijkomende werken waarvoor het bestek de som van 243.000 fr. voor ziet M. Vanderghote. Neen, dit is voor al de wer ken samen. M. Missiaen. Hoeveel bedraagt dan de oor logsschade M. Vanderghote. Dit is nog niet bepaald. Het is alleen na de aanbesteding, wanneer de uitslag ervan zal gejrend zijn, dat men de schifting of ventilatie zal kunnen doen van de aandeelen die aan de stad en aan den Staat toekomen. De Heer Coutelle doet hierop insgelijks zijn intrede. M. Seys. Men is toch t'akkoord om eerst te beginnen met de werken die ten laste van den Staat vallen. M. Delahaye. Ja. Op voorstel van den Heer voorzitter worden het plan, het lastenboek en de opmeting dezer werken eenparig goedgekeurd. VIII. Politieverordening op de markten. M. Vanderghote. Zooals gij u zult herinne ren werd in de laatste zitting van den gemeente raad het lastenkohier goedgekeurd voor de ver pachting der standplaatsen op de markten. Het schepencollege heeft goed gevonden dit lastenko hier thans door de volgende politieverordening aan te vullen. De Heer voorzitter geeft hierop een vluchtige lezing van de voorgestelde politieverordening, die 22 artikelen bevat en waaruit wij slechts hier en daar een zinsnede kunnen vatten. Zoo wordt er onder meer in deze politieverordening voor zien dat het verboden is markt te houden op an dere plaatsen, dagen en uren dan deze door den gemeenteraad vastgestelddat het verboden is eetwaren en koopwaren op den openbaren weg te verkoopen zonder toelating van den Heer bur gemeester dat de rijtuigen der marktkramers alleen op de markt mogen blijven staan gedu rende den tijd die voor het laden of lossen noo- dig is dat de koopware*} jenkel, een half uur vóór het begin der markt, dus vanaf 7 u. 30 's mor gens, mogen uitgestald wprdendat alles moet weggenomen worden een half uur na het sluiten der markt; dat het tijdens de marktdagen verbo den is op de markt te bedelen; dat het alsdan ins gelijks verboden is te leuren in een omtrek van minstens 250 m. van de marktplaatsen dat de ter markt gebrachte waren nievers elders dan op de daartoe bestemde marktplaatsen mogen ver kocht wordendat de rijtuigen der marktkra mers tuschen 8 u. en II u. 30 op de markt niet meer mogen staan en geparkeerd moeten wor den, de dagen dat de markt op de Groote Markt plaats heeft, tusschen de Halle en St-Maartens- kathedraal met verplichten ingang langs de Hal lestraat en verplichten uitgang langs de Kloos terpoort, en op het Minneplein de dagen dat de markt op de Vandenpeereboomplaats gehouden wordt, enz Binst de lezing der politieverordening is de Heer schepen Van der Mersch op zijn beurt bin nengekomen. De voorgestelde verordening wordt zonder op merkingen goedgekeurd. Alleen de Heer Cou telle onthoudt zich. IX. Gemeentelijke belasting op de terrassen Wijziging. M. Vanderghote. Het schepencollge wenscht enkele wijzigingen te brengen aan de belasting op de terrassen. Er bestaan voor het oogenblik twee verordeningen, de eerste gestemd den 28 Januari 1920 en dan een aanvullende verordening goedgekeurd den 4 Februari 1924. Het schepen college heeft gemeend deze gelegenheid te mogen te baat nemen om deze vroegere verordeningen in een enkele beraadslaging te vereenigen en stelt dan het volgend ontwerp voor. De Heer voorzitter geeft hierop lezing van de voorgestelde taksverordening, waarin o. m. be paald wordt dat het plaatsen van tafels, stoelen en banken op den openbaren weg of op de voor landen verboden is. Aan deze algemeene regel wordt nochtans uitzondering gemaakt voor de straten waar het plaatsen van tafels, stoelen, enz. het openbaar verkeer niet belemmert, en toelating kan daarvoor door het schepencollege gegeven worden mits betaling van een jaarlijk- sche taks. Het bedrag dezer taks is vastgesteld als volgtGroote Markt, Zuidkant, 15 fr. per vierkanten meter, Noordkant 10 fr.Statieplaats 7 fr. 50 en op al de andere plaatsen 5 fr. per vier kanten meter. Voor het verkeer der voetgangers moet er op ieder voetpad een doorgang van min stens 1 m. 50 breed voorbehouden worden. M. Lemahieu. Dit is voor een jaar M. Vanderghote. Ja, dit is de taks die ieder jaar te betalen is, doch het is wel verstaan dat deze taks voor een onbepaalden tijd gestemd wordt. M. Missiaen. Is dit nu een vermindering van taks M. Vanderghote. De belasting werd vermin derd voor de Statieplaats. Voor de Groote Markt, Noordkant, is ze gelijk gebleven, doch voor den Zuidkant wordt ze van 10 fr. tot op 15 fr. ge bracht. Dit is immers toch den besten kant der Markï. Ik stel voor deze belasting goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye. Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, Seys, Biebuyck. Verbeke en Vanderghoteonthouden zich de Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Ver gracht en Van Alleynnes. X. Mededeelingen. M. Verbeke. Ik vraag zoo het niet mogelijk ware de herziening te doen van de verordening op het straatgebruik en of de raad in princiep ervoor te vinden zou zijn er eenige verbeterin gen aan te brengen. Rechtvaardigheidshalve zou men moeten inzien welke personen verplicht zijn die taks te betalen. Er zijn personen die thans gedwongen worden door deurwaarder de straatbelasting te betalen voor een weg die niet bruikbaar noch berijdbaar is en waarvan zij dus het gebruik niet hebben. Het past hier niet namen te noemen, doch dit feit bestaat. Het is niet rechtvaardig de menschen te doen betalen voor iets dat zij niet kunnen gebruiken. Deze personen zouden nochtans gaarne de taks beta len, moesten zij over een bruikbaren weg be schikken. Mag ik een lijst van enkele bepaalde gevallen voorleggen en verhopen dat men ze aan een herziening, al ware het maar een tijde lijke herziening, zal onderwerpen. M. Vander ghotè. Dit is nu wel de vierde of vijfde maal dat de Heer Verbeke over dezelfde zaak aandringt. M. Verbeke. Zoo het noodig is, ben ik bereid dit wel dertig maal te herhalen. M. Vanderghote. Die belasting wordt toe gepast zooals ze gestemd werd. Dit is voor het algemeen gebruik van al de straten. Een persoon gebruikt niet alleen de straat die voor zijn huis gèlegen is, doch van zoodra hij buiten zijn huis gaat gebruikt hij ook al de andere straten der stad. Die taks is gerekend op de basis der grond belasting. M. Seys. Het is niet voor het gebruik van zijn eigen straat dat men betaalt. M. Verbeke. Belasting op het straatgebruik is dan een slechte benaming. M. Missiaen. Die belasting is alzoo voorzien in de gemeentewet. M. Verbeke. Een inwoner van stad die een afhankelijkheid, welke hem voor zijnen handel nuttig is, in een of andere straat bezit, dan moet die straat toch gebruikbaar zijn. M. Missiaen. Die belasting is voor gelijk welke straten en dient voor het onderhoud van al de straten. De Heer Leuridan komt de raadszaal binnen. M. Verbeke. De straat die ik hier bedoel gelijkt een echten modderpoel en is volstrekt niet berijdbaar noch begaanbaar. M. Missiaen. Wat zegt ge dan van de huizen die aan geen enkele straat palen en waarvan de bewoners toch de belasting moeten betalen M. Verbeke Ik heb dit nooit goedgekeurd en die belasting ook niet gestemd. M. Van der Mersch. Ik ken het geval dat door den Heer Verbeke bedoeld wordt en ik denk dat het mogelijk zal zijn iets te doen om in dien toestand wat te verhelpen, namelijk door het uitvoeren van eenige werken. Op financieel ge bied echter is het niet mogelijk tusschen te ko men en moet de taks betaald worden zooals ze door het reglement voorzien is. Wij zullen dit eens nader onderzoeken en ik meen wel dat er iets zal kunnen gedaan worden. M. Verbeke. Het ware best die belasting te veranderen van naam. M. Vanderghote. Dit zou niet de minste ver andering brengen in den toestand der lastenbe- talers. M. Lemahieu. - Ik heb mij vroeger steeds hevig tegen die belasting verzet, omdat zij onrecht vaardig is. M. Seys. Nu die taks bestaat moet zij in princiep toegepast worden. Vroeger was ik ook in de meening dat die taks gelegd was op het gebruik der straat of het gedeelte der straat dat voor zijn huis ligt, doch wanneer men mij nader hand heeft doen opmerken dat het was voor het gebruik van al de straten, dan heb ik mij daar bij moeten neerleggen. M. Lemahieu. Die taks kan veranderd zijn en. op een meer rechtvaardige manier toegepast worden. Doch zulks kan enkel later ingezien worden, want dit staat nu op de dagorde niet. M. Verbeke. Ik dring toch aan opdat dit niet

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4