Willemsfonds 5 Een geweldig lachsucces in de "VLAAMSCHE STER Vereenigde Hofbouwlief hebbers in het vergeetboek zou geraken. M. Missiaen. Over verschillige maanden heeft de raad besloten enkele werken uit te voeren om van de toelage van 65 te kunnen genieten. Die werken moeten tegen den 1° Juni in aanbesteding uitgegeven zijn. Er blijft ons dus nog slechts een maand tijd over. Er zijn hier verschillige werken, zooals het kuischen van Dickebuschvijver en andere, die alzoo met die toelage zouden kunnen gedaan worden, en ik .zou dan graag eens willen weten hoever die zaak gevorderd is M. Vanderghote. Er zijn nu reeds twee be raadslagingen genomen voor het uitvoeren van werken. De tweede, betrekkelijk de verbetering van den steenweg Yper-Komen, hebben wij daar .zooeven goedgekeurd. De andere beraadslaging voor de herstelling der Thouroutstraat, enz. is jreeds verzonden en aan de goedkeuring der be- •voegde overheid onderworpen. Wat den Dicke buschvijver betreft, wij zijn thans bezig met het bestek dat binnen een veertiental dagen zal ge reed zijn. Tengevolge van het slecht weder, dat wij dezen laatsten tijd hadden, zijn de afmetin gen wat verachterd. Ten andere, de aanbeste ding der werken moet niet tegen den 1" Juni maar slechts tegen den 1" Juli plaats hebben. M. Leuridan. Het is mij opgevallen dat met de Paaschdagen de politie niet in staat was hare taak te verrichten. Mij werd gezegd dat er juist op die dagen van groote drukte twee agenten ziek waren. Op sommige oogenbliken was het een ware overrompeling, zoodanig groot was het "verkeer alhier. Men zegde mij ook nog dat voor den oorlog, reeds van in 1906 het stelsel bestond der boventallige agenten die in den zomer dienst deden. Dan reeds werden er in het tijdstip van grooter verkeer vier agenten meer in dienst ge nomen. Ik geloof dat wij hier eveneens, zooals Tte Oostende en elders, maatregelen zullen moeten "treffen om het verkeer behoorlijk te kunnen regelen, en ik vraag dan dat wij denzelfden weg zouden opgaan. Waar elders tot 15 fr. per uur betaald wordt voor de boventallige uren die de ^agenten moeten van dienst zijn, vraag ik hier zooveel niet, want dit is wat overdreven. Ik vraag enkel maar dat de politieagenten 5 fr. per uur zouden krijgen voor de uren die zij, tenge volge van ziekte of van afwezigheid van andere .agenten, boven hun gewonen dienst nog moeten bij verrichten. Dit is enkel een suggestie, doch ik vraag dat men ze eens in acht zou willen nemen. M. Vanderghote. Die suggestie is reeds in onderzoek. Later, wanneer alles zal geregeld zijn, want de studie van dit vraagstuk vraagt nog al wat werk, zullen wij den raad daarover inlichten. Dit zal misschien nog spoediger kun nen gedaan worden dan men denkt. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 15 -opgeheven. Tijdens de geheime zitting werden de heeren André Duprez en Rodolf Ververeken benoemd ..als bedienden op het stadhuis. Afdeeling Yper Zondag 28 April had in Concordia een voor dracht plaats over Rubens. De spreker, Heer Dr Deruelle, leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Gent, werd voorgesteld door den heer Tordeur, die wees op de verschil lende studies uitgegeven door den redenaar een werk over J. en H. Van Eyck, een over de St Pietersabdij te Genteen over de gevels dezer kunststad. De voordracht was ingedeeld als volgt1° Kunstopleiding van den Meester2° Zijn voort- brengingsperiode 3° Het even wichtstijdstip. De Meester werd bij toeval te Siegen, in Duitschland, geboren, van Vlaamsche ouders. De godsdiensttwisten verplichtten Jan Rubens met zijn gezin te Keulen een verblijfplaats te zoeken, waar hij een betrekking vond aan 't hof van den Prins W. van Oranje. Ongelukkige voorvallen van intiemen aard brachten Jan Rubens ten val. /Zijn echtgenoote, Marie Pijpelings, een zedelijk zeer hoogstaande vrouw, wist de moeilijkheden tot een bevredigende oplossing te brengen. De familie kwam na den dood van den vader terug naar Antwerpen. Peter Paul werd zeer vroeg als page in een groote familie gesteld. Maar wel haast hadden de premisses der kunst hem te pakken. Hij kwam in leer bij Otto Venius en zou zijn studiën voleinden in Italië, waar hij door 'n nauwkeurige kopie der ouderen een verba zende techniek verwierf. Hij bereisde Spanje. Maar Vlaanderen trok hem aan. Zoon van dat vlijtig volk zou hij een zijner merkwaardigste verheerlijkers worden. Ons gewest, wiens roem -en rijkdom aan 't tanen ging, verspreidde een praal, die aan ware kunstenaars zoo zeer bevalt. Hij erfde er de liefde over voor rijke stoffeering en glansrijke kleuren. Hij werd weldra de lieveling van de hooge wereld. Leerlingen bestqrmden zijn woning om bij hem in de leer te mogen komen. Honderden tafereelen met godsdienstige on derwerpen verlaten het atelier. De meester ver genoegde zich slechts hier of daar een toets te geven. Spreker toont in de verschillende platen het aandeel aan van Rubens en het aandeel zijner leerlingen, onder dewelke hij de voornaamste met hun bijzondere trekken kenschetst. Op 53 jarigen ouderdom huwt de meester met H. Froument. Dit huwelijk brengt hem tot hoog ste prestatie. Zijn werk straalt van nu af met een onvolprezen bekoorlijkheid. Het derde gedeelte van zijn leven brengt iets rustigs. Er komt meer ziel in zijn werk. Als een natuurlijk verschijnsel speelt zijn «subconscient» hem nochtans parten. Wij danken den spreker voor deze juiste kri tiek. Overigens was het talrijk publiek den redenaar erkentelijk voor het menschelijke in het betoog. Wij kregen een overzicht van de meeste tafe reelen verspreid in al de musea van Europa. En dit is een voordeel dat men op waarde moet weten te schatten. Spreker mocht dan ook een warm applaus in ontvangst nemen. Enkele leden van het jeugdverbond voerden daarna een blijspel op van Gerdas School meester Pieterse Deze jongeren hebben zich best uit slag ge trokken. Heer A. Lowier, als onderwijzer, Heer A. Hey- vaert, als inspecteur, toonen veel aanleg voor tooneel. HH. Gruwez E., Bouwen A., Gisquière O., Bouchaert A., Lacante G. en Sedeyn A., ont leedden hun rol met talent, 't Was een ernstige opvoering. Toekomend seizoen treden zij voor zeker nog op. Alzoo eindigt dit feestjaar met een klinkende hulde aan een der voortrekkers van onze natio nale kuituur. Onze afdeeling ziet met fierheid neer op 't goede dat verricht werd sedert haar stichting. Ze maakt een oproep tot al de personen van onze stad die ijveren willen in opbouwende geestdrift, ons volk en onze stad ten bate. De Vlaamsche Ster eindigde Maandag haar seizoen met een bijval van gehalteHoera, 't is een jongen», van F. Arnold en E. Bach. Ziehier in 't kort de zeer gesmaakte intrige van 't stuk M. Weber, privaat docent met goede inborst, heeft in 'n vlaag van medelijden een bedrogen meisje gehuwd om haar kind, dat bij bloedver wanten gekweekt wordt, van de schande te red den. De ongelukkige moeder sterft en M. Weber kent de volmaakte vreugd van een goed huwe lijk. Tot overmaat van ramp heeft hij zich ver gist in den ouderdom van het kind, dat een jongeling schijnt te zijn met vermakelijke in zichten. Deze komt zijn vader opzoeken. Hij wordt voorafgegaan van een rechtsgeleerde, M. Weber's vriend. Een list wordt uitgedacht om de ramp te voor komen. Heer Weber en zijn vriend gebaren van een bezoek aan een schrijver, Helga Luders (inge- beelden gemeenzamen vriend). Maar dit is de schuilnaam van een vriendin van Mevr. Weber, zooals blijkt na een bezoek. Nu begint een hachelijke toestand voor de twee vrienden, die de meest dwaze beschrijving ge ven van hun vriend pseudo-schrijver. Ondertusschen is de toestand nog meer ver wikkeld door de aankomst van de schoonouders en onweerstaanbaar versukkelde weesjongen, Pappenstiel. Op 't gepaste oogenblik komt deze terecht in de boekenkast die hij verlaat om te gepasten tijde brood en wijn van de tafel te moffelen, wat zeer kostelijke oogenblikken ver schaft. Daar 't ondertusschen gebleken is dat Luders de deknaam is van een vrouwelijke schrijfster, wil Pappenstiel optreden als vrouw-letterkun dige. Hier wordt de toestand allerkoddigst. De zaal schudt van 't lachen gedurende een gesla gen kwart uur. Maar Wehling, de rechtsgeleerde, is in voe ling gekomen met Luders. Hij betwist de ziel kundige waarde van haar boek. Hij toont aan schouwelijk hoe ware mannenliefde zich uit. Zij verliest haar ongenaakbaarheid en haar protest is eenvoudig een ongekunstelde liefdeverklaring. Zeer sober uitgewerkte scene, maar van aangrij pende schoonheid. Eindelijk komt alles in de plooi. Pappenstiel is feitelijk de zoon van Weber's schoonvader. Deze vermakelijke jongen krijgt met een* twee vaders, is de broeder van zijn moeder, hilarische toestand. De rolverdeeling was zeer gelukkig. Mijnheer M. Vanden Driessche was een verbol gen en hoovaardige schoonvader. Hij speelt ge wetensvol. Mevrouw Van Malderen doet eer aan haar roL Zij is een onderdanige dochter, flinke echtge noote, en zeer waardig in onverdiende smart. Heer Lelong heeft veel verdiensten. Zijn moei lijke rol brengt hij tot haar recht. Heer Gaston Vander Meersch, nieuwe figuur, treedt zeer knap op. Als verliefde is hij kranig en afgepast. Mevr. Notebaert brengt lucht en vroolijkheid in het spel. Mej. Heyvaert speelt gevat en met gevoel. M. Arfeuille is eveneens 'n goede kracht. Maar het heele stuk wordt een geweldig lach succes door de vroolijke en oolijke zetten van heer Durnez, die een zeer bijzonder sterke kracht is. De Vlaamsche Ster boekt weer eens een bui tengewoon succes. Wij kunnen ons 't Iepersch tooneel niet meer inbeelden zonder de gezonde humor van dezen zeer verdienstelijken speler. SPECTATOR. MAATSCHAPPIJ Landbouw, Bijen, Neerhof van het Arrondissement Yper. Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt. Verslag der Algemeene Vergadering van 7 April 1935. De algemeene vergadering wordt te 15 uur, onder het voorzitterschap van Mijnheer Vanbe- selaere, voorzitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag der vergadering van 10 Maart 1.1. Dit verslag wordt met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens geeft de Heer Schrijver ook nog lezing van een Ministerieel besluit aangaande den strijd tegen den Colora dokever der aardappelteelt. Mijnheer Vanbeselaere, voorzitter, stelt Mijn heer Demuynck aan de leden voor, die ons een eerste Staatsvoordracht geven zal voor het jaar 1935 over de fruitboomteelt. De Heer Demuynck, Staatsvoordrachtgever, begint dan ook zijn voordracht met in welge paste woorden de beschrijving te geven der abri- kozeboomen, pruime- en perelaars, hun stand plaats, hun vorm en hun groeikracht met het in achtnemen van hun evenwicht. Mijnheer Demuynck toont ons de manier van het snoeien der fruitboomen voor het bekomen der verschillende vormen en volgens de muren waarover men beschikt, verder geeft spreker de soorten die dienen gegriffeld te worden op kwee of zaailingen met de gewesten die hun best passen. Mijnheer Demuynck geeft ons ook een volle- digen uitleg nopens het kweeken der perzikboo- men, met de beste soorten voor het verbruik in handel en huishouden. Deze belangrijke voordracht wordt met groote aandacht gevolgd en door de tegenwoordige le den hartelijk toegejuicht. Mijnheer Vanbese laere, voorzitter, bedankt Mijnheer Demuynck voor zijne voordracht en drukt de hoop uit den H. Demuynck met de maand Juni in ons midden terug te zien. De Heer voorzitter geeft lezing van een uit- noodiging van den Vlaamschen Toeristenbond voor het bezoeken der bloemententoonstelling te Rumbeke op 2° Paaschdag. De deelnemende leden zijn verzocht zich aan den H. voorzitter te willen aangeven. Worden aangeduid als JuryledenHeer De- keerschmaker, H. Dekaestekker en M. LeireM. Lamps, secretaris. Deze Heeren overhandigen vervolgens den uitslag hunner werking. M. Ooghe behaalt 3 p.M. Buseyne F. 4 p., en M. Woussen 4 p. De tombola, geschonken door M. Vanbeselaere, wordt vervolgens onder de tegenwoordige leden verloot. Mijnheer Vanbeselaere, voorzitter, be dankt de leden voor hunne aanbrengsten en hunne tegenwoordigheid en de algemeene ver gadering wordt te 17 u. gesloten. Op Zondag 5 Mei 1935 ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Verslag der algemeene vergadering van T April 1. 1. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4) Aanvaarden van nieuwe leden. 5) Beoordeeling der aanbrengsten. 6) Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter, Versa vel André. Vanbeselaere Victor»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5