-HET YPERSCHE LA RÉQION D'YPF Zondagrast - Repos dominical 16e Jaargane, Nr 5 4 Mei 1935 16e Année^ N° 5 4 Mai 1935 Supplément Wekelïjksch Overzicht Het Roosvenster voor onze St-Maarteoshathedraal En Angleterre et k Ypres Harmonie Ypriana Bloedprocessie te Brugge Sterfgeval KAJOTSTERSFEEST Bedanking Heer Pierre-Marie NOTEBAERT t ZIELMISSEN filjvOe-JfMttl Wat Duitschland in't schild voert is moeilijk om raden, want daar vindt men de grootste te genspraak tusschen woorden en daden, die men ergens vinden kan. Hitier zegt, in tegenwoordigheid van een mil- lioen menschen, dat het Reich geen oorlog wil En intusschen heeft hij de wereld verbaasd door het heroprichten van een machtig duitsch leger. Hij gaat voort met alle verdragen te verscheuren en de andere mogendheden te tergen door het bouwen van 12 duikbooten. Dit laatste feit vooral heeft overal, en inzonderheid in Engeland, groote opschudding verwekt. Men begint overal in te zien dat Duitschland den spot drijft met al wat overeenkomsten, ver dragen, beloften en akkoorden betreft. Maar dit maal is het zoo erg dat de Engelsche regeering een kabinetsvergadering bijeengeroepen heeft en eene raadpleging houdt met zijne Dominions {overzeesche koloniën). De Travaillisten zelf ne men de zaak heel ernstig op. De heer Lansburry roept uitWij mogen niet meer alleen werken. De travaillistische partij wenscht vrede, maar een werkelijke vrede en daartoe moeten wij ver zekerd zijn. En er bestaat geen zekerheid meer met onze oude verbintenissen. Wij moeten sa men werken met alle natiën in den Volkeren bond. Wij zouden eene internationale politie moe ten hebben, dit kan, zooals het bewezen werd ge durende de verkiezingen in het Saargebied. Ook in Polen wordt men ongerust en de dag bladen geven lange uittreksels uit de engelsche bladen, die hunne verontwaardiging lucht ge ven. Een der voornaamste bladen der Regeering zegtDuitschland is bezig met denzelfden mis slag te begaan als in 1914. In plaats van de engel sche opinie kalm te houden, jaagt het ze op, en het Reich speelt met de woede van den engel- schen leeuw, die niet zal aarzelen zijne klauwen te toonen, vooral als het gaat om zeemacht en luchtmacht Een ander poolsch dagbladschrijver geeft, uit Berlijn, de indrukken weer Er werd hier, zegt hij, grooten indruk verwekt door de engelsche beroering. Maar het is niet gedaan met de op schudding verwekt door het bouwen der nieuwe duikbooten morgen zal het nog erger zijn als men zal spreken van nieuwe stormwagens en overmorgen over nieuwe zware kanonnen Er zijn daarenboven nog andere verwondering- barende gebeurtenissen in Duitschland op een ander gebiedbinnen enkele maanden zullen alle duitsche dagbladen, die niet uitsluitelijk na zi zijn, moeten verdwijnen. En stilaan begint men daarenboven een geweldigen strijd tegen alle godsdienstige instellingen en uitingen, om tot een nieuwen Staatsgodsdienst te komen, die als 't ware een terugkeer is tot het heidendom. Men spreekt er weer van Wotan uit den tijd der wilde germanen. En bij deze gelegenheid gaat men over tot de uitzinnigste uitvindsels, die bij na zouden laten vermoeden dat het duitsch verstand en vernuft op hol is. Al de bestaande instellingen van godsdienst, zeggen zij, zijn uit vindsels die niet kunnen in overeenstemming gebracht worden met de zending van het duitsche volk. Er bestaat maar een algemeene godsdienst van een God, die zich in de eeuwen heeft laten kennen aan het duitsche leger. Men zou zich, na zulken onzin, werkelijk beginnen afvragen waar we naartoe gaan. Maar het is altijd waar geweest dat een gek mensch meer te vreezen is dan een wijs man. Als deze stelsels uitgingen van één mensch, zou hij meer dan waarschijnlijk opge sloten worden, maar met een gansche volksmassa kan 't zelfde niet gedaan worden. RIK. In November 1.1. nam graaf van Athlone, broe der van Koningin Mary van Engeland, het ini tiatief een inschrijving te openen om, als hulde aan het Britsche leger en ter herdenking van Koning Albert, de Kathedraal van Yper terug van een gekleurd roosvenster te voorzien zooals zij er voor den oorlog een prachtig boven het zuidportaal bezat. Deze inschrijving behaalde overal den meesten bijval en voor het oogenblik ontbreekt er nog enkel een som van 300 pond om de kosten van dit roosvenster te dekken. Zijne Majesteit Ko ning Leopold, keurde reeds het ontwerp van de Roos van Yper goed en drukte er zijn tevre denheid over uit dat de hulde aan zijn vader tezelfdertijd het Britsche leger zal omvatten. Lundi prochain, 6 mai, tout l'empire britan- nique, en fait la moitié du monde civilisé, sera en fête pour célébrer la 25e année du règne de Georges V, roi d'Angleterre, empereur des Indes. La population Yproise tiendra a s'associer a l'allégresse du peuple anglais, et de la colonie anglaise qui habite notre ville. Tous les habitants suivront l'invitation que M. Ie Bourgmestre fait a la population et tous arboreront aussi leurs drapeaux. A cette occasion la Colonie Anglaise d'Ypres organise les festivités suivantes Lundi 6 Maide 10 heures a midiFête privée a l'école anglaise. De 2 J a 4 heures au terrain du Football, rue des AugustinsFête sportive donnée par les enfants et accessible au public Yprois. A 5 heures a l'école anglaisethé privé et distribution aux enfants de médailles commémo- ratives et de poteries portant les portraits du Roi et de la Reine d'Angleterre. A 7 heures du soir Jeu de Whist suivi a 9 i heures de bal par invitation au Majestic. Samedi 11 Mai a 5 heures du soirRéception au local de l'Imperial War Graves Commission par le Colonel Higginson, chef des sépultures britanniques du Continent, des autorités et per- sonnalités Yproises. Dimanche 12 Mai all heures Service Commé- moratif, qui sera célébré aussi le même jour dans toutes les localités de l'empire Britannique. Ter gelegenheid van den 25" verjaardag der Kroning van Z. M. Georges V zal de harmonie Ypriana op Zaterdag 11 Mei, om 20 u. 30, op de R. Colaertplaats volgend concert geven 1°) Sabre et Lance, marche X 2° Les Joyeuses Commères de Windsor O. Nicolaï 3°) Parade des Petits Soldats de Bois X 4°) Concerto pour ClaHnettes Wettze 5°) Dans le Sud Mydleton 6°) Le Vol du Bourdon Rimsky-Korsakow 7") Sur un Marché Persan Ketelbey 8°) Le Pays du Sourire Franz Lehar 9°) English Populair March. Om 10 uur PRACHTIG VUURWERK afgeschoten op het Statieplein Ter gelegenheid van de processie van het Heilig Bloed te Brugge, zullen de volgende bij zondere treinen rijden op 6" Mei 1935. Yper - Brugge Hazebrouck - Brugge Yper 8.13 Yper 7.21 Brugge 9.43 Brugge 8.45 Terugreis Terugreis Brugge 17.40 Brugge 16.00 Yper 19.14 Yper 17.01 Dinsdag, 30 April, is de Heer Leo Raekelboom, gewezen postmeester, alhier overleden in den ouderdom van 68 jaar. De aflijvige, die hier alge meen geacht en bemind werd, was Ridder in de Leopoldsorde, Officier der Kroonorde, Officier der Orde van Leopold II, en vereerd met de her inneringsmedaille der Regeering van Leopold II en het Burgerlijk Kruis van eerste klas. Talrijke vrienden en kennissen hadden eraan gehouden den plechtigen lijkdienst bij te wonen, die Vrijdag laatst, te 10 u., in St Pieterskerk, zijne parochie, plaats had. Tijdens zijne vrije uren hield de Heer Raekel boom zich vaak met de dichtkunst bezig, die hij met veel talent beoefende. Van zijne hand ver schenen hier in dit blad talrijke werken, die ten zeerste in ieders smaak vielen en die vervolgens in een mooien bundel vereenigd werden. De Heer Raekelboom was een fijngevoelige ziel, een opmerker. Zijn stijl was levendig en zijn uiterst gemakkelijke verzen zullen nog lang met immer dezelfde voldoening en hetzelfde welbehagen gelezen worden. Aan zijn beproefde echtgenoote en familie biedt Het Ypersche zijne rechtzinnigste deel neming. In den Stadsschouwburg, np Zondag 5 Mei te 4 1/2 u.. wordt een GROOT KAJOT STERSFEEST ingericht Gansch de Ypersche bevolking wordt er verwacht. Kaarten aan 3 fr., en steunkaarten aan 5 fr. Heer en Vrouw Arthur Notebaert Lemeire Heer en Vrouw Maurice Notebaert-Van Trimpont Heer en Vrouw Daniel Notebaert-Menager Heer en Vrouw André Notebaert-Chaigneau Heer en Vrouw Ferdinand De Koninck- Notebaert Heer en Vrouw Gérard Notet aert-Maton De familiën Notebaert, Lemeire, Vermeulen en Degryse, danken langs dezen weg de vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het ai- sterven van hunnen teerbeminden zoon, broeder, schoon broeder en bloedverwant, en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Rijke Klarenstraat, 16. Wc la*en weten aan vrienden en kennissen dat twee vs [SSEN zuilen gezongen worden voor Mevrouw Weduwe Albin Denaegel, moeder van den He-'r <estuu"i" der Stads- jongensschool, op Zondag 5 Mei, om 8 u-, in de St- Niklaaskerk en op Zondag 12 Mei, om 9 u.. in de Keik der EE. PP Caimelieten. Vrienden en kennissen worden uugenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Mei, om 8 y« u in Sc- Maartenskathedraa], tot zi lelafenis van Vrouw Eudoxie VERMEERSCH overledene echtg' van Heer Isidore Philippe en dochter Bertha. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Mei, om 8 y« u., in St Pieterskerk, tot ztelelarenis van Heer Valère MOREL overleden zoon van Arthur Morel en Marie Vandenberghe Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Mei, om g u., in de Kerk der EE. Paters Karmelieten, tot zielelafenis van Jufvrouw Stephanie PINTE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 5 Mei, om 10 u in St Pieterskerk, tot zielelaferis van Heer August LEMAY. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS b'i te wonen die zal gelezen worden op Zondag 5 Mei, om 11 Vk u in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Bruno SOETE - VERMEERSCH. Vrienden en kenaissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 Mei, om 8 y. uur, in St Jacobskerk, tot zielelaicnis van Heer Edouard BEUN gewezen echte' van Vr Octavie BailLEUL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 Mei, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Daniel DEREZ e^boren AlHertine Depuydt. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr HOUTEKIER Meenenstkaat oRue de Meain is alleen open op II reste seule ouverte le Zondag 5 Mei Dimanche 5 Mai 'n Ezel weigert te drinken, o jee, Lekkre koffie van PACHA chicorei Hoe is 't mogelijk, zei een kwezel... Wel... omdat hij is... een ezel!

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9