Droomen is Bedrog 3 Het einde der Oorlogsschade DE VUURKRUISEN Het Aantal Radioluisteraars Inkoop van OUD GOUD. ZILVER en EDELSTEENEN aan HOOGSTE PRIJZEN door den bekenden Oostendschen GOUDSMID MAX Ontvangt eiken Zaterdag morgen, vanaf 8 1/2 uur in het Café «DE MAAN», Groote Markt, YPER. MAX ontvangt ook hooger Onderwij;-Voorbereidende Proeven Middelbare Studiëngetuigschriften 1935 In ons nummer van 23 Maart 1.1. vestigden wij reeds de gansch bijzondere aandacht der geteis- terden op de artikelen 13 en 14 van het konink lijk besluit van 22 Februari 1935, die een laatste verwittiging voor de achterblijvers bevatten en wier miskenning zeer erge gevolgen zou meesle pen. Gezien hun groote belangrijkheid herhalen wij hier nog eens deze twee artikelen Art. 13. De gesinistreerden die, spijts het verzoek dat hen daartoe werd gedaan, aan het bevoegd bestuur niet hebben overgelegd de be wijsstukken van de eindwederbelegging binnen een termijn van vijf jaar, ingaande op den datum van de laatste betaling, worden uit hun rechten op de aanvullende wederbeleggingsvergoedingen uit hoofde van oorlogsschade aan de goederen ontzet, zoo zij, binnen een laatsten termijn van drie maanden, van den datum af van dit besluit, de vereischte bewijzen niet hebben ingebracht. Art. 14 De gesinistreerden die, bij het ver strijken van een termijn van drie maanden van den datum af van dit besluit, in gebreke blijven de inlichtingen te verstrekken welke hun tot staving van hun aanvraag om vergoedingen uit hoofde van oorlogsschade werden gevraagd, wor den definitief uit hun rechten ontzet. Deze schikkingen zijn van tweeërlei aard, vooreerst deze van artikel 13 betreffen de geteis terden die nog in het bezit niet zijn van een eindherbeleggingsattest, terwijl deze van artikel 14 toepasselijk zijn op de geteisterden wier ver goedingen nog door geen eindvonnis geregeld werden. Iedereen zal dus voorzichtig handelen met na te zien zoo hij wel degelijk een eindattest van herbeleg bezit. Anderzijds zijn de geteisterden, die nog de een of andere vergoeding door een vonnis moeten laten regelen, verplicht binnen de drie maanden volgende op het hierboven bedoeld koninklijk besluit de noodige inlichtingen aan het Staats- commissariaat te bezorgen, ten einde deze ach terstallige vonnissen nog te doen vellen. Er blijft hun dus maar weinig tijd meer over en zij zullen wel doen zich te haasten. Het is waar dat deze twee artikels uiterst slecht en op bijna onverstaanbare wijze zijn op gesteld dat het mogelijk ware de geldigheid van het verval, waarmede gedreigd wordt, juridisch te betwisten dat de koninklijke besluiten even als de wetten den datum hebben hunner ver schijning in het Staatsblad en dit koninklijk be sluit hier slechts in het Staatsblad van 27 Fe bruari verscheen, enz.; dat meer dan waarschijn lijk een bijkomend koninklijk besluit een ver lenging van termijn zal toestaan. Dit alles is mogelijk, doch de gevolgen van de niet naleving der termijnen in het koninklijk besluit gesteld zijn zoodanig erg dat het een groote onvoor zichtigheid ware zich niet dadelijk in regel te stellen. Een geweldige ruk aan de bel Het huis daverde ervan. Ik sprong op uit den zetel en snakte de deur met een ruk open. Voor mij stond mijn goede vriend Fons, hij gende en het zweet van het voorhoofd vagende. Verbeeld u, ik kom zoo regelrecht van Geneve, van de vergadering van den Volken bond zoo smeet hij het in een adem uit, ter wijl hij zich op een stoel liet neervallen, «en... «Maar Fons toch!... kalm... Laat me tot bezinning komen. Ze hebben me er met kop en staart buiten gewalst. Ik weet het, 't was enkel een droom maar ik ben er nog gansch van onder den indruk. Luister Ik was dus te Geneve in den Volkenbond, in die expo sitie, dierentuin, wespennest, toren van Babel of zooals u het noemen wilt. Daar zaten heeren uit de vier hoeken der wereld van alle kleur en omvang, arrivisten, profiteerders, eerlijke en ook eenige deugnieten. Na een urenlang gezaag van onzen Hymans en zonder het woord te vragen, sloeg ik met de vuist op tafel dat het lunderde en ik begon Heeren, ik ben maar een simpel burger uit leper, stad wereldberoemd en onbekend te Brus sel. Ik kom u eens zeggen wat simpele men- schen van Geneve denken. Stresa Moscou Rome Straks Geneve Dat is de 132c Conferentie die ge zult houden voor den vrede. Alles wat gij besproken hebt sedert 1918 na den afschuwelijken oorlog, was uw zang vrede alle landen, alle volkeren, alles was voor den vrede. De ontwapening was voor den vrede en er wordt gewapend, erger of vóór 1914 De belasting vertiendubbeld voor den vrede. Geldleeningen bij miljarden voor den vrede. For ten bouwen die honderden miljoenen kosten?' slagschepen, vliegtuigen en alles wat moet die nen om te moorden voor den vrede Instellingen na instellingen al voor den vrede Ruzie maken in den Volkenbond zelf, wederom voor den vrede, enz. Op een gegeven oogenblik zal er een of twee van al deze vrede-landen en vrede-mannen den Volkenbond verlaten gelijk Japan en Duitsch- land, ofwel uit hun schelp komen en zeggen tot u en alle andere volkeren «Wij hebben al vrede genoeg, wij zullen er nu om vechtenWant allen weten dat zij goed gewapend staan van kop tot teen Een van de grootste van die vredelanden komt vooruit, zal zich aanstellen zooals Bethman- Holweg, hij zal uitroepen: 't Zijn allemaal maar vodjes papier en 't zal er op zitten, de eene gaat aanvallen, de andere zal zich verdedigen en 't zal nogmaals voor den vrede zijn de eene vrede storen, de andere den vrede verdedigen en den naklank ervan Wij wilden den oorlog niet Dit zal gebeuren niettegenstaande al de vrede- artisten, die zich noemen Laval, lord Simon, Hitler, Staline, Mussolini en 't kan niet anders. En waarom 1° Geldzucht is de grootste zaak dat is nooit genoeg. 2° De onbekwaamheid van al de vredeapostels die hier in den Volkenbond zetelen. 3° De jaloerschheid der landen en in de landen der politieke partijen. 4'' Omdat ieder natie schermt voor zich zelf en zij niet gelijk zijn met gelijke rechten. Om dat te verhelpen zijn er maar drie artikels noodig en dit moet de Statenbond onverwijld doordrijven Art. 1. Ieder natie met de koloniën inbegrepen moet een gelijk artikel hebben in haar grondwet, dat moet luiden als volgt Aan alle personen geboren in het land of erin wonende, is verboden een oorlogsverklaring te doen aan een andere natie of kolonie. Art. 2. Ieder land is verplicht één en zelfde strafwetboek te hebben, welk een artikel bevat dat de overtredingen tegen vorig artikel begaan zou straffen artikel dat niets anders is dan de doodstraf, de verbeuring van goederen ten pro- fijte van den Staat, met uitbreiding tot alle per sonen die gewapend en konflikt in een ander land verwekken. Art. 3. Ieder land moet verplicht worden zijn kieswet te veranderen. Niet meer dan twee ver- schillige partijen mogen bestaan en elk land moet de meerdere helft van zijn volksvertegen woordigers afschaffen. Eens dat gedaan, zult gij wel bemerken wat er zal verdwijnen, Heeren van den Statenbond, uw kameraden van ontwapening zijn er niet meer noodig. De legers met hun ministerie van oorlog weg ermede en als gevolg Geen belastingen noch leeningen, enz. Voor wat ons België betreftstaat het in de grondwet niet, het moet erbij gevoegd worden. Gezien dat hunne Majesteiten Koning Leo pold I, Koning Leopold II en Koning Albert I van in het begin hunner regeering door hun ster ke leiding, hun edelmoedigheid en vasten wil, het Belgisch volk gebracht hebben tot den hoog- sten trap der beschaving en opvoeding, besluiten België eeuwigdurend Koninkrijk te behouden voor gansch de Koninklijke familie. De grondwet moet ieder levend wezen in iedere natie het woord op 't harte drukken Wee dengene die een artikel overtreedt of poogt te overtreden. In ieder land moet er verandering komen in het muntstelselalle landen van Europa moeten een gelijke munt bezitten en hoe rapper gedaan, hoe beter, 't Zal uit zijn met het geldsjacheren, het ondermijnen van 't krediet, het stelen van het bezit der spaarders, de zwendelarij der interna tionale geldwolvenhet dooden van handel en nijverheid bij zijn gebuur het zal de eerste stap zijn naar dat waarnaar alle Westersche volkeren verlangend uitzien, namelijk de Vereenigde Sta ten van Europa. Wat moet daarmee verdwijnen Hoor eens hier, Heeren van den vredede schandalige tolmuren aan alle grenzen, waardoor aan den gebuur alle recht op leven en bestaansmogelijk heid ontzegd wordt. Alle volkeren kunnen en moeten gelijk zijn of ten naaste bij vrij. Zoo zal meer handel en nijverheid in 't leven geroepen worden, werk en brood verschaft worden voor alle levend wezen op den aardbol. Zoodus, Heeren van den Vrede, werkt alzoo en de wereld zal dankbaar naar u opzien en u helpen. Zulke taal had waarschijnlijk nog nooit te Geneve geklonken. De uitslag mijner rede was dan ook verbluffend machtig. Als één man stond de gansche vergadering recht en... ik zat met een schromelijke buil aan 't hoofd nevens mijn bed.» Droomen is bedrog. Mocht die droom eens wer kelijkheid zijn. M. HEIT. De leden van den Vuurkruisenbond van Yper en omliggende zullen hunne eerste vergadering houden op Zondag 12 Mei a. s. in het gasthof Hotel Continental René Colaertplaats, te 3 u. stipt. Omzendbrief of lidkaart zal aan den ingang 'streng geëischt worden. DAGORDE 1°) Aanspraak door den provincialen schrij ver, Heer E. De Brabander. 2°) Lezing der standregelen. 3°) Beknopt verslag over de werking van het voorloopig bestuur. 4°) Definitieve aanduiding van het lokaal. 5°) Kiezing van een definitief bestuurVoor zitter, Ondervoorzitter, Schrijver-Penningmees ter, Commissarissen 6°) Verscheidene. Het Voorloopig Bestuur. Volgens de laatste statistieken zijn er hier in België 533,225 bezitters van een radiotoestel die de daarop verschuldigde taks gekweten hebben. Dit cijfer verdeelt zich als volgtBrabant 133,251 Henegouw 93,025 Antwerpen 90,215 Luik 82.382 Oost-Vlaanderen 50,372; West-Vlaan deren 40,363; Namen 22,555 Limburg 13,566. en Luxemburg 7,496. Voor de provincie West-Vlaanderen bedraagt het aantal radio's per arrondissement de vol gende cijfers Brugge 8,554 Dixmude 932 Yper 4,118 Kortrijk 13,041Oostende 6,214Rousse- lare 3,987 Thielt 1,496, en Veurne 2,021. Vergunningen voor de radiodistributie werden reeds toegestaan te Rousselare aan het Centraal Bedrijf voor Radiodistributie, Groote Markt, Rousselare te Brugge aan de N. V. Belgische Maatschappij voor Exploitatie van Radiodistri butie, Collegestraat, 12, St-Niklaas-Waas. en te Kortrijk aan de N. V. van Radiodistributie ten Huize, Groote steenweg, 75, Berchem-Antwerpen. Te Brugge moet de te werk stelling der radio distributie geschieden op 12 Juni 1935, 't zij ne gen maand na de aflevering der machtiging. Voor wat Kortrijk betreft, was de datum bepaald ge worden op 28 Februari 1935, doch daar wordt thans een vraag om verlenging onderzocht. Oud goud van 20 tot 30 ifr. de gram. 11.25 fr. voor een zilverstuk van 5 fr. 1.90 fr. per fr. v" 2-1-0,50 fr. stukken. Men begeeft zich ten huize op aanvraag Schatting gratis. Eiken Donderdag namiddag, Café du Damier Markt, MEENEN Eiken Zaterdag namiddag. Café Congolais bij Jan, Statieplaats, ROESELAERE. De Afgevaardigde van de Regeering zal, in het Provinciaal Bestuur te Brugge, bureel 12, van 9 tot 12 uur, Zon- en feestdagen uitgezon derd, de aanvragen om inschrijving op de tot hoogere studiën voorbereidende proeven, en om bekrachtiging van de middelbare studiëngetuig schriften (hoogere graad) aanvaarden 1°) Voorbereidende proeven (1° zittijd) van Zaterdag 15 tot en met Dinsdag 25 Juni 1935 2°) Voorbereidende proeven (2° zittijd) van Zaterdag 3 tot en met Woensdag 14 Augustus 1935. 3°) Overleggen van de getuigschriftenvan Maandag 1 tot en met Woensdag 10 Juli 1935. De eerste zittijd voor de voorbereidende proe ven wordt geopnd te Brussel, op Maandag 15 Juli 1935, te 10 uur. Schriftelijke aanvragen worden streng gewei gerd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3