Willemsfonds 5 Werkrechtersraad van leper Ons Onderdak, Yper Stad Yper - Bericht Omzetting der Belgische Renten IEPER IN FEEST Vereenigde Hofbouwliefhebbers Op Maandag 27 Mei 11. hield de Werkrechters raad van leper een algemeene buitengewone ver gadering. Deze bijeenkomst had als voorwendsel hulde te brengen aan den Heer Arthur Logie, Voorzitter van de Kamer der Werklieden, be noemd tot Ridder in de Leopoldsorde en aan de Heeren Alois Mansis, Camiel Laconte en Emiel Beirnaert, Leden van den Raad, benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II. De Heer Valère Seys, Voorzitter van de Kamer Her Bedienden, nam het voorzitterschap waar aan zijne zijde namen plaats de vier verdien stelijke leden die gevierd werden, de heeren rechtskundige bijzitters Sobry en Lommez, de heeren G. Delahaye, H. Vermeulen, L. Demuy- sère, G. Slosse, leden van de Kamer der Werk lieden, J. Noliet, E. Lermytte, A. Bouchery", leden van de Kamer der Bedienden, en G. Vanraes, griffier. De Heeren J. Clement, E. Geysens, A. Baert en A. Denys, belet,- hadden zich laten veront schuldigen. De Heer Valère Seys nam eerst het woord om, in naam zijner collegas, hulde te bieden aan de .-gedecoreerden, die sedert 1910 hunnen kostbaren tijd geven om mede te werken tot het volbren gen der voornaamste opdracht, waarmede de werkrechtersraden zijn belastde arbeidsgeschil len bij te leggen bij wijze van verzoening. De Heer Voorzitter steunt op de onbaatzuch- ligheid en den opofferingsgeest waarmede deze Heeren, inzonderheid tijdens de eerste jaren na den wereldoorlog, in de volle drukte van 't werk, het hunne bijbrachten tot het bewerk stelligen van den vrede tusschen de verschillende •elementen der voortbrengst. Die edele pogingen werden meestal met goed succes bekroond. Om te eindigen, biedt de heer Voorzitter op nieuw, in naam van gansch den Raad, zijn wel- gemeendste en hartelijke gelukwenschen aan He nieuwe Ridders. Hij drukt den wensch uit hen nog lange jaren te zien deelmaken van deze vierschaar. Op voorstel van Mijnheer Seys, wordt dan on middellijk proces-verbaal opgesteld, dat door al •de aanwezigen wordt ge teekend, om bewaard te blijven in het archief en alzoo een blijvende herinnering zal wezen van dit huldebetoon. Het woord wordt dan verleend aan Miinheer Arthur Logie, Voorzitter van de Kamer der Werklieden. 't Is met een waar genoegen, zegt Heer Logie, dat ik, in mijn persoonlijken naam en in naam mijner gedecoreerde medegezellen, u allen uit ganscher harte bedank om de blijken van gene genheid die gij ons heden betuigt. Ik dank in 't bijzonder den Heer Voorzitter Seys, de spil Hezer feestvergadering, de heeren rechtskundige bijzitters en griffier om hunne medewerking. U allen, Heeren Werkrechters, dank ik voor den bijstand welken gij verleent in het uitvoeren onzer soms ondankbare taak. In ons midden, leven nijverheidshoofden en bedienden en werklieden in de beste overeen komst nooit een twist, altijd zijn wij t'akkoord, omdat ieder niet zijn stand wil voorstaan, maar He rechtvaardigheid bemint. Als vrederech ters» van den arbeid, doen wij alle mogelijke pogingen om eischer en verweerder tevreden te stellen en te verzoenen. Die minnelijke stemming maakt dan ook alles gemakkelijk: onze recht- schaar kent noch misbaar noch historiesonze raad is zonder kommernis en in die omstandighe den is het niet moeilijk het Recht te doen zege pralen. Mijne collegas, die heden gevierd worden -on ik zelf zijn bereid om in 't vervolg, met de rzelfde geestkrachten, onze plichten te vervullen, tot heil van ons volk. Na deze woorden van dank, werd de adminis tratieve zitting geheven en de intieme vergade- Ting geopend. Nader kennis werd gemaakt door de leden onder malkaar en de gesprekken gin gen voort in de beste stemming, tot wanneer het uur gekomen was van afscheid te nemen. Op Maandag 20 Mei, in de benedenzaal van het stadhuis, had de aanbesteding plaats voor het bouwen van 15 nieuwe werkmanshuizen in de Tegelstraat en Kanonweg. Het bestek voorzag He som van 365.068 fr. De opening der ingezonden inschrijvingen gaf volgenden uitslag 1) Romeo Decru, van Emelghem 363.825 fr. 85 2) Aug. Verfaillie, van Wervick, en Ach. Lepla, van Zonnebeke 368.842 fr. 10 3) Jules Soete, van Yper 369.765 fr. 4) René Lansweert, van St° Kruis 386.660 fr. 51 5) Cyr.-Cam. Valcke en Zonen, Vlamertinghe, en Alidor Supply, Bixschote 404.666 fr. 92 Sylvere Maddelein, van Boesinghe 412.824 fr. 57 De Burgemeester der Stad Yper heeft de eer te laten weten dat de Verbroedering van het 3e en 23° Linieregiment op Zondag 9 Juni, om 14,30 u. haar Gedenkteeken zal inhuldigen aan de brug te Steenstraete, ter nagedachtenis aan de 162 militairen van het 3' Linieregiment die er ge sneuveld zijn in April 1915 tijdens het Duitsch offensief met stikgassen Het muziekkorps van het 3C Linieregiment zal aan deze plechtigheid deelnemen. Rond 10 uur zullen bloemen neergelegd worden aan het Monument aan de Ypersche gesneuvel den, aan het gedenkteeken van het 13 th Belgian Field Artillery en aan het Engelsch monument der Meenenpoort. Het Muziekkorps van het 3e Linieregiment zal om 18 uur een Concert geven op de Groote Markt. De bevolking, steeds bezield met de beste ge voelens tegenover haar oud regiment, wordt vriendelijk uitgenoodigd op 9 Juni hare huizen te bevlaggen. De Burgemeester, J. Vanderghote. Zekere houders van geconverteerde renten schijnen enkele moeilijkheid te ondervinden om zich met den toestand, door de conversie in het leven geroepen, vertrouwd te maken en geven zich dus geen juiste rekenschap van de nieuwe waarde hunner effecten. Wij denken hen van dienste te zijn met hun enkele der modaliteiten van de conversie te herinneren. Herhalen we vooreerst dat het kapitaal van de geconverteerde effecten door het feit zelf der conversie met een zeker bedrag is toegenomen. Deze toeneming is het die in de officieele tek sten met het woord kapitaalsvergoëding wordt aangeduid. Deze toeneming of deze kapitaalsvergoeding is niet dezelfde voor al de geconverteerde lee ningen. Zij bedraagt 12 t. h. van het vroeger nominaal kapitaal voor de afgestempelde obligatiën van de 7 t. h. leening 1925-1955 in dollars 10 t. h. voor de afgestempelde obligatiën van de leeningen in dollars, 6 i t. h. 1924-1949 en 7 t. h. Stabilisatie 7 i t. h. voor de preferente aandeelen van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen en voor de obligatiën van de 5 t. h. premie- leening 1920 5 t. h. voor de effecten van al de andere gecon verteerde leeningen, uitgenomen voor de Schat kistbiljetten 1932-1937 die geen kapitaalsvergoe ding bekomen, maar waarvan het op den verval dag terug te betalen bedrag zal worden verhoogd. Uitgaande van hetgeen voorafgaat is het ge makkelijk de huidige nominale waarde van een geconverteerd effect van gelijk welke leening te berekenen. Alzoo, een obligatie groot 100 frank van de vroegere 5 t. h. Schuld 1925 (geteisterden) staat op heden gelijk met een nominaal kapitaal van 105 frank in 4 t. h. geünificeerde Schuld (100 frank vroeger kapitaal plus 5 frank vergoeding). Evenzoo vertegenwoordigt op heden een obli gatie groot 500 frank van de premieleening 1920, een nominaal kapitaal van 537,50 frank in 4 t. h. geünificeerde Schuld (500 frank vroeger kapitaal plus 7,5 t. h. of fr. 37,50 vergoeding). Dit vastgesteld, onderzoeken wij hoe de beurs waarde van de geconverteerde obligatiën wordt bepaald. Vooraf moet men weten dat de 4 t. h. geünifi ceerde Schuld in per cent van het kapitaal wordt gekwoteerd het is te zeggen dat, indien op een gegeven oogenblik de koers 97,20 bedraagt, zulks beduidt dat honderd frank nominaal kapitaal van de nieuwe 4 t. h. Schuld tegen 97,20 frank worden gekocht of verkocht. En vermits wij komen te zien dat bij voorbeeld 100 frank kapitaal vroegere 5 t. h. Schuld 1925, 105 frank kapitaal huidige 4 t. h. Schuld ver tegenwoordigen, gelden op de Beurs deze 100 frank vroegere 5 t. h. Schuld 1925 97,20 van 105 frank, of fr. 102,06. Aldus blijkt dat de huidige koers van de ge converteerde rente een te waardeeren stijging ten aanzien van de kwoteeringen der vroegere renten boekt. De stijgingsmogelijkheden van de nieuwe rente zijn ten andere niet uitgeput. Er blijft, inder daad, tusschen de huidige koersen en het pari, een ruimte van schier 3 punten en de algemeene daling van den huurprijs van het geld, maakt de door de geconverteerde rente geboden opbrengst van 4 t. h. alle dagen aantrekkelijker. (Medegedeeld). De «Eens gedronken... steeds geschonken» olifant in het Voedingspaleis der Tentoonstelling heeft een ongehoorden bijval. Laat niet na den stand Chicorei Pacha te bezoeken. Afdeeling Yper Heel zelden werd er in onze stad met meer vreugd en met meer warme genegenheid ver broederd. Meer dan vier honderd intellectueele Vlamin gen verdrongen zich van af 9 uur in Concordia. De tocht ging over Kemmel, en 't kerkhof der Franschen, waar een groet aan de dooden door onzen klaroenblazer gebracht werd. Na aan den Belvédère het sprookjesachtig land schap te hebben bewonderd, daalden wij in het bekoorlijk Hellegaten ving de tocht aan naar den Katsberg. Hier werd gepicknickt. In sierlijke reien voer den de jeugdgroepen haar volksdansen uit. De oogen vergastten zich aan al dat schoons, aan dit uitbundig plezier. Te Kassei wachtte de groep een kordiaal ont haal vanwege den heer Consul Tack, die ze Het Hötel de la Noble Cour de Casselalsook 't prachtig museum liet bewonderen. De groep ging dan nog naar 't standbeeld van Maarschalk Foch. Enkele oudjes spreken de aloude taal der streek. Ze heeft de harmonie van een melodieu- zen zangDit brooze kleinood moet nochtans verdwijnen, daar bestuur, school en kerk ze tot ondergang doemen. 's Avonds werd er hartelijk gedanst en ver broederd in Concordia. Ja zelden, misschien nooit, was er zooveel geestdrift in onze stad, zooveel welgemeende verstandhouding Wij bewaren van 't feest een gulden herinne ring 't Willems-Fonds wil door 'n geringe bijdrage een grooten socialen invloed uitoefenen. Wie dezen verbroederingsdag meemaakte, blijft getrouw aan 't Willems-Fonds en aan zijn leuze door Vlaamsche volkskracht naar betere sociale toestanden. MAATSCHAPPIJ Landbouw, Bijen, Neerhof van het Arrondissement Yper. Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt. Verslag der Algemeene Vergadering van 5 Mei 1935 De algemeene vergadering wordt te 15 uur, onder het voorzitterschap van Mijnheer Vanbe- selaere, Voorzitter, geopend. Mijnheer Lamps geeft lezing van het verslag der vergadering van 7 April 11. Dit verslag wordt met algemeene stem men aangenomen. De heer Voorzitter geeft kennis aan de leden van het afsterven van een onzer beste leden, M. Hooge Theophile. Een afvaardiging der maat schappij met vaandel, heeft de teraardbestelling bijgewoond. Mijnheer Vanbeselaere geeft een voordracht nopens het bestrijden der insecten. Spreker duidt de verschillende soorten aan, de kenteekens die ons toelaten ze te ontdekken, alsook de middelen die dienen gebruikt te worden om ze te vernie tigen, doch de heer voorzitter raadt de leden aan geen rechtstreeksche giftmengselen te verbrui ken. Mijnheer Sinaeve Jules, ondervoorzitter, geeft een uiteenlegging nopens de bestrijding der ziek ten van de bladeren, en ook nopens de voort brengst der saladen, tomaten en aardbeziën. Ver volgens geeft Mijnheer Mestdag ook nog eenigen uitleg over de muggen die de weiden verwoesten (Emelte) en duidt de middelen aan om ze te be strijden en ze te vernietigen. Deze voordrachten worden met groote aan dacht gevolgd en door de tegenwoordige leden toegejuicht. Zes nieuwe leden worden voorgesteld, te weten: Heer Gerard Hooge, voorgesteld door den Heer Voorzitter Heer Charles Carlier en Heer Vande- perre Jean, voorg. door M. Beyens H. Ramdonc Benoit, voorg. door M. DekeerschmakerMa dame Desaegher, voorg. door Mmc Marescaux M. Hooremans, voorg. door M. Decaestecker. Deze zes nieuwe leden worden met algemeene stemmen aangenomen. Worden aangeduid als Juryleden M. Mestdag, M. Dekeerschmaker, M. Sinaeve Jules en M. Lamps, secretaris. Deze Heeren overhandigen vervolgens den uitslag hunner werking. Heer Beyens behaalt 3 p., Heer Verwarde Camiel ook 3 punten. Mijnheer Vanbeselaere, Voorzitter, deelt aan de leden mede dat er toekomende vergadering een voordracht zal gegeven worden over de Bloe menteelt door Mijnheer Demuynck, Staatsvoor- drachtgever, en dat de eerste tentoonstelling ook dien dag zal plaats hebben. De Heer Voorzittqje

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5