Plechtige Communie Drukkerij Dumortier Gemeenteraad van Yper Handels- en NijvjrheidsKamer Y p EK 2 Vn. Kerkfabriek van St-Jacobs Rekening over het dienstjaar 1934. Brief gezonden aan den Heer Jacobs, Bestuurder der Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen, Kortrijksche steenweg, 53, Gent. Yper, dén 4 Juni 1935. Mijnheer, In de laatste Algemeene Vergadering der Handels- en Nijverheidskamer werd, door de le den, aan het Bestuur opdracht gegeven aan de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen te vragen het reizigersvervoer te verbeteren en uit te breiden op de lijn Yper-Waasten-Le Seau. Immers, de bestaande uurtabel kan hoege naamd geen voldoening geven, noch aan de rei zigers, noch aan het Beheer, daar zij derwijze is opgevat dat alle nuttig werk op deze lijn, welke vroeger nochtans zooveel reizigers te vervoeren had, onmogelijk geworden is. De vertrekuren uit Yper naar Le Seau zijn veel te laat 's morgens om doeltreffend te wezen, en deze uit Le Seau naar Yper veel te vroeg. De verbindingen met Pont-Rouge Waasten, zijn ook op ongepaste uren ingericht en deze uit Pont-Rouge naar Yper 's morgens zijn niet alleen veel te vroeg maar daarbij, door den wachttijd dien te Kemmel opgelegd wordt, zeer ongeschikt tot het vervoer van reizigers. Het Bestuur der Handelskamer is van oor deel dat, indien de volgende verbeteringen op de lijn uitgevoerd werden, deze wederom winst gevend zou kunnen gemaakt worden en tevens voor het toeristisch verkeer van Yper en Kem mel een groote aanwinst zou wezen. 1°) De stoomtreinen voor het vervoer van reizigers zouden moeten vervangen worden door twee autorails of Spoorautodiensten. De vertrek uren uit Yper naar Kemmel, West-Nieuwkerke en de Fransche grens zouden talrijker en te ge paster ure moeten ingericht worden deze naar Wytschaete, Meessen en Pont-Rouge insgelijks. Voor den omtoer langs Kemmel, Wytschaete en Meessen zouden er geen hooger prijzen mogen aangerekend worden dan voor de afstanden in rechte lijn van Yper-Wytschaete, Yper-Meessen en Yper-Pont-Rouge. Alzoo zouden de inwoners dezer gemeenten het vervoer per autospoor ver kiezen boven de private autos, welke nu den dienst verzekeren tusschen Yper en deze plaatsen. Het toenemend vervoer van reizigers op de lijn Yper-Veurne, sedert het afschaffen der stoom treinen, is er een sprekend bewijs van. 2°) Verder het baanvak Kemmel-Pont-Rouge zou moeten behouden blijven, want indien er in het Fransche Noorden een propaganda moest gemaakt worden voor het bezoeken van Kemmel, de Oorlogsmijnputten van Wytschaete, Yper, enz... dan zouden vele bezoekers de lijn benutti gen om zich naar deze plaatsen te begeven. 3°) Indien er geen voldoende autospoorwa gens voorhanden zijn, de constructie ervan be spoedigen en desnoods de lijn uitbaten bij mid del der autobussen welke de Maatschappij bezit, totdat deze autospoorwagens gereed zijn. 4°) Het vervoer van colli's of kleine pakken derwijze inrichten dat zij zoo goedkoop en spoe dig mogelijk ter bestemming kunnen toekomen. 5°) De houders der lokalen van de stand plaatsen verplichten de bestemmelingen seffens te verwittigen van de aankomst der colli's, daar het postbeheer de aankomstberichten gratis te zijnen laste neemt. Dit zijn, Heer Bestuurder, eenige verbeterin gen welke het Bestuur der Handelskamer Ued. voorlegt, en het rekent op uwe gè^/one welwil lendheid om deze te onderzoeken en er een gun stig gevolg aan te geven. Indien het U mocht aangenaam zijn, bij uw naaste bezoek te Yper, eenige leden van het Be stuur te ontvangen, zijn deze immer bereid hunne medewerking te verleenendoch gezegde leden door hun bedrijf meestal afwezig, bidden Ued. den datum van uw bezoek bij tijds bekend te maken. Aanvaard, Mijnheer de Bestuurder, de ver zekering onzer hoogachting. De Secretaris, De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen. GEDACHTENISSEN - PATERNOSTERS - KERKBOEKEN 34, Boterstraat, 34 YPER Verslag der Zitting van 3 Juni 1935. De openbare zitting, die voor 18 u. was aange kondigd, wordt slechts te 18 u. 40 geopend. Zijn tegenwoordigde Heeren Vanderghote, burge meester-voorzitter Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Michiel, Coutelle, Ver gracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer Missiaen heeft zich laten verontschuldigen, daar hij op de zit ting van dezen avond niet kan tegenwoordig zijn. Ik verleen thans het woord aan den Heer secre taris om lezing te geven van het verslag der laatste vergadering. I. Proces - verbaal der zitting van den 29 April 1935. De Heer secretaris leest dit proces-verbaal, waarop de raadsleden geen opmerkingen ma ken en dat dienvolgens door den Heer burge meester goedgekeurd verklaard en onderteekend wordt. II. Openbare Onderstand Verpachting uit ter hand van twee huizen. M. Vanderghote. Wij zijn geroepen ons ad vies uit te brengen aangaande een beraadslaging die de Commissie van Openbaren Onderstand in hare zitting van 23 April 1935 genomen heeft, 'betrekkelijk de verpachting uit ter hand van een harer huizen gelegen in de Meenenstraat, nr 21. Tijdens de openbare verpachting werd dit huis bij gebrek aan voldoende aanbod niet verhuurd, daar de vroegere pachtprijs van 6500 fr. als niet overdreven aanzien werd. Thans heeft de Heer Dokter Cousein de som van 6500 fr. als jaarlijk- sche pachtprijs voor dit huis geboden en de Com missie stelt voor dit aanbod te aanvaarden. Al de aanwezige raadsleden brengen hierop een gunstige stemming uit. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft bij zelfde beraadslaging besloten het huis gelegen in de Boomgaardstraat, nr 6, openbaar te verpachten. Dit huis werd den 19 Maart 1935 openbaar te pachten gesteld, doch niet toegewezen, en bij een tweede openbare ver pachting, den 16 April 11., werd nog geen vol doende aanbod gedaan. Voor dit huis, dat vroe ger 2000 fr. verpacht wa£ werd nu slechts 1400 fr. geboden. Om die reden heeft de Commissie van Openbaren Onderstand beslist aan de hoogere overheid de toelating te vragen om dit huis uit ter hand te mogen verpachten. Al de raadsleden stemmen hierop eveneens ja. III. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van houtgewassen. M. Vanderghote. Ik stel voor een gunstig ad vies uit te brengen over de beraadslaging die de Commissie van Openbaren Onderstand in zitting van 16 April 1935 genomen heeft betreffende de kappingen van taillie en verbeteringswerken uit gevoerd in sommige bosschen, gelegen te Wyt schaete en Zillebeke, die aan de Commissie toe- behooren en onder toezicht van het Woudbeheer staan. Het Beheer van Wateringen en Bosschen heeft de gekapte taillie op 6075 fr. geschat en de Commissie heeft besloten ze openbaar te koop te stellen. Benevens een gunstig advies over dit besluit stel ik voor eveneens het lastenkohier dezer verkooping goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. IV. Openbare Onderstand Verhooging van 500.000 fr. der bestaande kredietopening. M. Vanderghote. Den 16 April 1934 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand aan de Nationale Bank gevraagd de haar vroeger toe gestane kredietopening met 500.000 fr. te willen verhoogen. Daar de Nationale Bank thans hare toestemming gegeven heeft om die kredietope ning tot op 980.000 fr. te brengen, heeft de Com missie van Openbaren Onderstand, bij beraad slaging van 7 Mei 11., besloten de noodige mach tiging aan de hoogere overheid te vragen om deze financieele verrichting te mogen doen. Ik stel voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Eenparige instemming. V. Openbare Onderstand Plans, bestekken en lastenkohieren betreffende het uitvoeren van verbeteringswerken op zeven verschillige hof steden. M. Vanderghote. Bij beraadslaging van 7 Mei 1935 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten de noodige machtiging van de hoogere overheid te vragen om sommige noo dige verbeteringswerken aan de gebouwen van verscheidene hofsteden, haar toebehoorende, te mogen uitvoeren. De raad brengt hierop eveneens een gunstig advies uit. Alleen de Heer Vergracht onthoudt zich. VI. Kerkfabriek van St-Maartens Reke ning over het dienstjaar 1934. M. Vanderghote. De rekening der Kerkfa briek van St-Maartens voor het jaar 1934 sluit in ontvangsten met de som van 73.325 fr. 24 als ge wone ontvangsten en 533.080 fr. 52 als buitenge wone ontvangsten, 't zij te zamen de som van 606.405 fr. 76. De uitgaven beloopen tot de som van 594.760 fr. 31, wat een batig saldo van 11.645 fr. 45 laat. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Hee ren Seys, Biebuyck, Leuridan, Verbeke en Van derghote. Onthouden zich de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. M. Vanderghote. Deze rekening sluit in ont vangsten met 46.029 fr. 44 en in uitgaven met J21.133 fr. 65, zoodat er een batig saldo is van 24.895 fr. 79. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, Seys, Leuridan, Verbeke en Vanderghote. Onthouden zichde Heeren Lemahieu en Biebuyck, beiden als leden dier Kerkfabriek, alsmede de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. VHI. Wegen van groot verkeer Onder houdswerken Lastenboek Bestek. M. Vanderghote. Het lastenboek en het bestek voor de onderhoudswerken aan de wegen van groot verkeer St Jan-Zillebeke, Yper-Pil- ckem en Yper-Oostnieuwkerke, geschat op 6400 frank voor wat betreft het gedeelte dezer wegen op het grondgebied der stad Yper gelegen, wor den aan onze goedkeuring voorgelegd. Al de raadsleden stemmen ja. IX. Politieverordening op de openbare dans feesten en vermakelijkheden. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft den 13 Maart, dus over enkele maanden reeds, een brief ontvangen onderteekend door verschei dene herbergiers, waarbij gevraagd wordt het ver bod van met Paschen, Sinxen, Allerheiligen en Kerstdag te dansen, zooals dit in het reglement van 18 Mei 1929 voorzien werd, thans te willen schorsen. Het schepencollege heeft van deze ge legenheid gebruik gemaakt om aan de vraag dezer herbergiers in zekere mate voldoening te geven en ook om de bestaande politieverorde ning te verbeteren. Het schepencollege stelt dus de volgende verordening voor in vervanging der oude. De Heer burgemeester geeft hierop lezing van het voorgesteld reglement. Artikel een bepaalt dat het verboden is in za len en tenten, toegankelijk voor het publiek, dans feesten in te richten, met of zonder inkomgeld, zonder schriftelijke toelating afgeleverd door den Heer burgemeester. Die toelating wordt enkel ver leend op voorlegging van het kwijtschrift afgele verd door den Heer gemeenteontvanger bij het betalen der verschuldigde taks. Artikel twee bepaalt dat de uitbaters van dans gelegenheden verplicht zijn ieder jaar in October de verklaring te doen van de grootte en afmetin gen der lokalen waar gedanst wordt, dit met het oog te onderzoeken zoo zij aan de vereischte voor waarden van gezondheid beantwoorden. Het is verboden in die zalen te dansen zonder aan den Heer politiecommissaris 48 uren op voorhand het bewijs dezer verklaring voor te leggen. Artikel drie betreft de intrekking der ver leende toelating, terwijl artikel vier de dagen be paalt waarop mag gedanst worden, namelijk op al de Zon- en Maandagen van 't jaar, uitgenomen op Allerheiligen, Allerzielen en Kerstdag. Er mogen ook nog bals ingericht worden den eersten. Dinsdag en eersten Donderdag van Kattefeest en Tuindag, den Dinsdag voor Asschenwoensdag, en den vooravond van Kerstdag en Nieuwjaar. Artikel vijf verbiedt het dansen en het maken van muziek in de danszalen vóór 15 u. en na 23 u. In buitengewone gevallen kan de Heer burge meester machtiging geven om het bal na 23 u. voort te zetten. Artikel zes zegt dat het vóór 10 u. en na 23 u. verboden is muziek te maken in de herbergen. Artikel zeven verbiedt ongemakken of hinder nissen aan de geburen te veroorzaken. Artikel acht zegt dat het verboden is kinderen beneden de 16 jaar alsmede dronken personen in de danszalen toe te laten. Artikel negen verplicht de uitbaters van dans zalen een afschrift van artikel acht op duidelijke wijze aan den ingang van het lokaal te hangen. Artikel tien verleent aan de politie het recht de danszalen te sluiten in geval er daar wanorde lijkheden zouden plaats hebben. Artikel elf verplicht de houders van dansgele genheden zich eveneens te schikken naar de be palingen van het Koninklijk Besluit betreffende de danszalen. Artikel twaalf voorziet de straffen voor de overtredingen van dit reglement en artikel der tien, het laatste, zegt dat deze verordening het vroeger gestemd reglement van 13 Mei 1929 herroept. M. Vanderghote. Ik stel voor dit reglement

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 15