Inhuldiging der Gedenkplaat vat het 3e Unieregimsnt 16e Jaar, N° 10 - 8 Juni 1935 - 16e Année, N3 10-8 Juin Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres DE VAART YPER-KOMEN TE STEENSTRAETE Le 3e Régiment de Ligne a Steenstraat HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. Ott per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Rédaction, Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etrangèr32 fr. On peut s'abonnér dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Wij zien ons nogmaals verplicht de ontworpen vergadering van 9 Juni tot den tweeden Zondag van Juli te verdagen. De vergadering van den 2" Zondag van Juli zal echter onwederroepelijk doorgaan, wat ook de staat weze van de kwestie der interesten, ge zien ons de vraag komt gedaan te worden om er ook nog enkele andere zeer belangrijke punten te bespreken. De Voorzitter, Arth. Butaye, advokaat. II nous faut forcément remettre au second dimanche de juillet la réunion qui était projetée pour le 9 juin. La réunion du second dimanche de juillet est d'autant plus irrévocablement arrêtée quelque soit l'état de la question des intéréts, qu'il vient de nous arriver la demande d'y voir traiter aussi quelques autres points trés' "intéressants. Le Président, Arth. Butaye, avocat. Een belangrijke vergadering in den Stadsschouwburg te Yper De vergadering, welke wij in ons nummer van verleden week aankondigden en die voor doel heeft de middelen te beramen om het on middellijk herstel der vaart Komen-Yper te be komen, zal thans gehouden worden in den stads schouwburg, in plaats van op het stadhuis zooals wij het eerst schreven, en dit om reden- dat eerst genoemde zaal ruimer en beter geschikt is voor het houden van dergelijke bijeenkomsten. Ziehier ten andere den tekst der uitnoodiging die deze week aan al de Heeren Burgemeesters, Provinciale Raadsleden, Volksvertegenwoordi gers en Senatoren van gansch het gewest gelegen tusschen Nieuwpoort en Komen, gezonden werd jyj Yper, den 31 Mei 1935. Het Stadsbestuur van Yper heeft de eer Ued. uit te noodigen tot eene VERGADERING welke zal plaats hebben op ZONDAG 16 JUNI, te 3 ure namiddag, in STADSSCHOUWBURG, Vanden- peereboomplaats. Deze vergadering wordt belegd ten voordeele van het onmiddellijk herstel der vaart Yper- Komen. In 1914 was dit Kanaal om zeggens vol tooid en het zou reeds lang bevaarbaar zijn ware het niet van den oorlog die ontstaan is. Op dit oogenblik waar overal gezocht wordt naar nieuwe werken tot bestrijding der werkloosheid, dringt zich dit herstellingswerk op den voorgrond. De belangrijkheid van het eeuwenoud vraag stuk door dit herstel op te lossen, is Ued. ge noegzaam bekend. De vaart Yper-Komen is de sleutel van het Yzervraagstuk, 't is te zeggen van den herbloei van geheel de streek gelegen tusschen Nieuwpoort en Komen, van gansch het oude Westland. Wij noodigen tot deze bijeenkomst al de Bur gemeesters, de Provinciale raadsleden, de Kamer leden en de Senatoren van dit gewest en verho pen dat Ued. het als een plicht zult beschouwen deze zoo belangrijke vergadering met uwe tegen woordigheid te vereeren. In tusschen bidden wij U, M., de verzekering te aanveerden onzer hoogachting. De Burgemeester, J. Vanderghote. Morgen, Zondag 9 Juni, zal de Verbroedering der Oudstrijders van het 3e en 23e Linie de Ge denkplaat inhuldigen, die zij aan de brug van Steenstraete heeft laten oprichten ter nagedach tenis der 162 officieren, onderofficieren en sol daten van het 3e linieregiment die, tijdens den eersten Duitschen aanval met stikgassen, roem rijk gesneuveld zijn te Steenstraete, alwaar het regiment medehielp om het duitsch offensief te verijdelen. De gedenkplaat, waarvan de afbeelding hier gegeven wordt en die zich kenschetst door een originaliteit welke men maar zelden bij gedenk- teekens van dien aard ontmoet, is gemaakt naar het ontwerp van den bouwkundige Albert De Ceuninck, een oudstrijder van het 3e. Het programma der plechtigheden, die door het muziekkorps van het 3' linieregiment zullen op geluisterd worden, is als volgt vastgesteld Om 10 u. 20, Aankomst ter statie van Yper. Ontvangst. Groet aan de Vlag. Optocht naar de Groote Markt en Meenenpoort. Hulde aan het Gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden, het 13th Belgian Field Artillery en aan de Engelsche gesneuvelden. Om 11 u. 30, in St-Maartenskathedraal, Mis op geluisterd door het militair muziek. Om 13 u. 45, vertrek per speciale tram naar Steenstraete. Hulde aan het Standbeeld der gesneuvelden van Zuydschote. Om 14 u. 30, Inhuldiging der gedenkplaat van het 3C linie aan de brug van Steenstraete ont hulling door Major Willems, voorzitter van het Uitvoerend Comité. Na deze plechtigheid, Hulde aan de Fransche slachtoffers van den Duitschen gasaanval en aan het Standbeeld der Grenadiers. Om 17 u., Terugkeer naar Yper. Om 18 u., Concert op de Groote Markt te Yper door het muziek van het 3e linieregiment. PROGRAMMA 1. De Vlaamsche Leeuw K. Miry 2. Le Vaisseau Fantöme, R. Wagner. opening overg. van G. Meister. 3. Carnaval Russe, H. Hendrix. scènes et danses. 4. Jongleur et Jongleuse Moerman. 5. Prince Igor, ballet Borodine. 6. Brabaneonne Van Campenhout. Alle Regimentsverbroederingen en Bonden van Invaliden, Oudstrijders en oud-militairen worden vriendelijk uitgenoodigd om, met hunne vlag, de inhuldigingsplechtigheid te Steenstraete, om 14 u. 30, bij te wonen. Plaatsen zullen voorbehouden worden voor de familieleden der militairen van het 3" te Steenstraete gesneuveld. De inwoners van Yper zullen er aan houden den oproep, door den Heer bur gemeester tot hen gericht, in groot ge tal te beantwoor den en dien dag hunne huizen te be- vlaggen als blijk van dankbaarheid voor de Dooden en van genegenheid voor de overleven den van ons oud Ypersch regiment. Ter gelegenheid van de inhuldiging te Steen straete der Gedenkplaat aan de Gesneuvelden van de 3e en 23" Linieregimenten zullen op Zon dag 9 Juni, volgende speciale trams rijden tus schen Yper en Steenstraete. Yper V. 13.45 Steenstraete A. 14.10 Steenstraete V. 17.00 Yper A. 17.25 Heen en terug prijs 4.00 frank. Invaliden2.00 frank. Dimanche 9 Juin, la Fraternelle des anciens combattants des 3° et 23' de ligne, va inaugurer le Mémorial qu'elle a fait ériger au pont de Steenstraat, a la glorieuse mémoire des 162 offi ciers, sous-officiers et soldats du 3e régiment de ligne qui, lors de la première attaque au moyen de gaz asphyxiants, sont tombés a Steenstraat en contribuant a briser Toffensive allemande. Le Mémorial que représente la photo est dü a un combattant du 3P, l'architecte Albert De Ceuninck, de Schaerbeek, qui a donné a son oeuvre un cachet d'originalité qu'on rencontre trop rarement dans les monuments de l'espèce. Dés les premiers jours de la guerre, le 3e de ligne se signale par sa bravoure, son esprit de sacrifice et sa belle conduite au feu. Le 16 aoüt 1914, dans la défense tenace de Tir- lemont, le IP bataillon aux ordres du major Burguet, laisse sur le terrain plus de la moitié de son effectif. Le lendemain, en défendant les abords de Lou- vain, le IIe bataillon perd son commandant, le major de Bel et deux de ses compagnies. Dés le 19 aoüt 1914, le 3e de ligne ne comprend plus que deux bataillons avec lesquels il termi nera la guerre de mouvement. II combat successivement, lors des sorties d'An- vers, a Weerde, a Hofstade. a Schiplacken et a Capelle au Bois il participe a la défense des intervalles du fort de Waelhem ainsi qu'a celle

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1