Crédit Foncier de Belgiqne 4 BELGISCH GRONDKREOIET laamloozi Maatschappij gesticht ia 1835 Uitgifte van Groadobligatiën INTREST 4Vb ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Banque de la Société Générale de Belgique AGENTSCHAP YPER goed te keuren. M. Lemahieu. Ik zou liefst artikel per artikel stemmen, al zoo zouden wij dan gemakkelijker de noodige opmerkingen kunnen maken. M. Vanderghote. Artikel een luidt als volgt Het is verboden in zalen en tenten, toeganke lijk voor het publiek, dansfeesten in te richten, met of zonder inkomgeld, zonder schriftelijke toelating van den Heer burgemeester. Om die toelating te bekomen moeten de aanvragers het hen door den gemeenteontvanger afgeleverd be wijs van betaling der taks voorleggen.Zijn er hier opmerkingen te maken Daar niemand antwoordt begint de Heer voor zitter de lezing van artikel twee. De uitbaters van dansgelegenheden zijn ver plicht ieder jaar in October de verklaring ervan te doen en de afmetingen der lokalen aan te^ geven om te onderzoeken zoo zij aan de vereisch- ten der gezondheid beantwoorden. Het is ver boden een lokaal tot danszaal te gebruiken zon der het bewijs dezer verklaring 48 uren op voor hand aan den Heer politiecommissaris te hebben voorgelegd. M. Leuridan. Uw reglement telt alzoo der tien artikels, dit is een ongeluksgetal. M. Vanderghote. Artikel twee is een nieuw artikel. Dit is voor de lokalen die kunnen dienen om een bestendige toelating te bekomen mits 48 uren op voorhand te verwittigen. Artikel drie. De verleende toelating kan, wegens misbruik, ten allen tijde ingetrokken worden en dit zonder eenige teruggaaf der be taalde taks noch schadeloosstelling aan den uit bater verschuldigd te zijn. Artikel vier. Het is slechts toegelaten dans feesten in te richten op Zon- en Maandagen, met uitzondering van Allerheiligen, Allerzielen en Kerstdag. Openbare bals worden evenwel ook nog toegelaten den eersten Dinsdag en Donder dag van Kattefeest en Tuindag, den Dinsdag vóór Asschenwoensdag en den vooravond van Kerst dag en Nieuwjaar. Artikel vijf. Het is in de danszalen verboden te dansen en muziek te maken vóór 15 uur en na 23 uur. 3H. Lemahieu. Ik stel voor het aanvangsuur op 16 uur te bepalen in plaats van 15 uur. Het is reeds lang genoeg alswanneer men vanaf 4 uur 's namiddags mag beginnen dansen. M. Coutelle. Wanneer zij een uur vroeger mogen beginnen, zullen de dansers dan ook zoo veel te eerder moe zijn. M. Leuridan. Zij kunnen alzoo ook een uur langer binst den klaren dag dansen. M. Verbeke. Alhoewel ik zelf geen danser ben, zou ik toch willen vragen, en zulks om de uitbaters van danslokalen toe te laten een zekere som te ontvangen die hunne kosten moet vergoe den, dat er tot 12 u. ?s avonds zou mogen gedanst worden. Immers het is niet vanaf 3 u. dat de zaak rendeert, maar wel 's avonds laat. M. Lemahieu. Dit is juist wat de bazen van danszalen vragen, want van drie tot vier uur namiddag hebben zij toch bijna niemand in hunne inrichting. M. Vanderghote. Dit ware de taak der poli tie nog lastiger maken en daarbij is het steeds in de late uren dat het meest gevaarlijk wordt. M. Verbeke. Met de verandering van uur is het toch maar 10 u. wanneer het nu lx u. is M. Vanderghote. Zulks belet niet dat de po litie dan toch langer zou moeten dienst doen. Daarbij het reglement voorziet dat er in bijzon dere gevallen verlenging kan toegestaan worden. Wij zullen stemmen over het voorstel van den Heer schepen Lemahieu om de dansfeesten slechts vanaf 16 u. te laten beginnen in plaats van te 15 u. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Hee ren Seys, Biebuyck, Leuridan en Vanderghote neen de Heer Van Alleynnes onthouden zich de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht en Ver beke. M. Vanderghote. En thans stel ik voor te stemmen over het voorstel van den Heer Verbeke om 's avonds een uur later te mogen dansen. Stemmen ja de Heeren Michiel, Coutelle, Ver- gracht, Van Alleynnes en Verbekeneende Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Leuridan en Vanderghote. M. Vanderghote. Dit laatste voorstel is dus verworpen. Verders voorziet artikel vijf ook nog dat de burgemeester in buitengewone gevallen toelating mag geven om een bal na 23 u. voort te zetten. Het ware misschien best thans te voorzien dat deze toelating kan gegeven worden om vóór 16 u. en na 23 u. te dansen M. Van der Mersch. Het ware volgens mij best het uur van begin niet te veranderen en dit artikel te laten zooals het nu gestemd werd. Daar er hierop geen opmerkingen gemaakt worden, vervolgt de Heer voorzitter de lezing van het voorgesteld reglement. Artikel zes. Het is verboden muziek te ma ken in de herbergen voor 10 u. en na 23 u. Artikel zeven. Het is verboden dansfeesten in te richten die eenige ongemakken of hinder nissen aan de geburen zouden veroorzaken. Art. acht. Het is verboden kinderen beneden de 16 jaar alsmede personen in staat van dronken schap in de danslokalen toe te laten. Kinderbals zullen evenwel mogen ingericht worden mits toelating van den Heer burgemeester. Art. negen. Een afschrift van artikel acht moet op zichtbare en duidelijke wijze aan den ingang der danslokalen gehangen worden. M. Vanderghote. Artikel tien is een nieuw artikel en luidt als volgtDe herbergen en dans zalen kunnen door de politie gesloten worden vóór het bepaald uur, indien er zich daar wan ordelijkheden zouden voordoen. Art. elf. De uitbaters zijn verplicht de bepa lingen der getroffen Koninklijke Besluiten na te leven betrekkelijk de inrichting der danszalen. Art. twaalf. De overtreders van onderhavig re glement zullen met politiestraffen gestraft wor den. Art. dertien. Dit reglement vervangt de oude verordening van 13 Mei 1929. Op al deze artikelen worden geen opmerkingen gemaakt. M. Vanderghote. Ik stel voor thans over het geheel der verordening te stemmen. Al de raadsleden brengen een goedkeurende stem uit. X. Taksverordening op de openbare bals Aanvulling. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor een kleine wijziging te brengen aan artikel een der taksverordening op de openbare bals, goedgekeurd den 20 November en 29 December 1933. De aanvulling, die wij nu voorstellen, is dat al de aanhoorigheden der danszalen die erop zicht geven in de belastbare oppervlakte begre pen zijn, en dat er mits verdubbeling der voor ziene taks toelating kan verleend worden om de bals na 23 u. voort, te zetten. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen ge stemd. Alleen de Heeren Michiel en Coutelle onthouden zich. XI. Beiaard Oefeningsklavier Aankoop. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor den aankoop te beslissen van een oefenings klavier, voor den prijs van 7000 fr., aan een ge specialiseerd huis. De naam van dit huis alsmede hetgeen de Heer burgemeester nog zegde over pedalen en toetsen konden wij niet verstaan. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. XII. Verkeer Ondergeschikte banen. M. Vanderghote. Het oogenblik is thans ge komen om de verkeerssignalen te plaatsen. In het vroeger reglement echter bestaat er een leemte die wij nu moeten aanvullen. Immers, er werd daarin niet voorzien welke de onderge schikte wegen zijn. Thans stellen wij dus vol gende verandering voor ter aanvulling van het vroeger gestemde reglement. Hierop geeft de Heer voorzitter lezing van het voorstel dat de ondergeschikte wegen en straten als volgt vaststelttegenover de Meenenstraat, de Kauwekijn- en Bollingstraten tegenover de Lange Thouroutstraat, de Kauwekijn- en Car- tcnstraten tegenover de Dixmudestraat, de Jan- s .niusstraat en Slachthuisstraat, enz.tegenover de Rijselstraat, de Cassel-, Lombaard-, St' Elisa beth-, Patteelstraten, enz.tegenover de Neer- markt, de Halle- en Boomgaardstraten tegen over de Stuersstraat, de St Niklaas-, Doorgang-, Beluik- en Eigen Heerdstraten enz. enz. De hoofdstraten zijn de Meenenstraat, Lange Thouroutstraat, Neermarkt, Rijselstraat, Capron- straat, Maloulaan, Statiestraat, enz. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. XIII. Lastenkohier voor het verhuren der standplaatsen op de markten Wijziging. M. Vanderghote. Dit punt werd reeds in sectie besproken. Op voorstel van het schepen college, heeft de raad zich ermede t'akkoord ver klaard opdracht te geven aan het schepencollege om, ten einde alle moeilijkheden te vermijden, in de mate van de mogelijkheid al de marktkra mers de plaats te geven die zij nxl wekelijlcs op de markt bekleeden. XIV. Onderzoek der stadskas Proces-ver baal. M. Vanderghote. Volgens het onderzoek dat den 16 Mei 1935 gedaan werd, was er nog een boni in kas van 892.274 fr. 45, met inbegrip van den verkoopprijs van het Minneplein alsmede een som van 120.000 fr. voor saldo der oorlogs schade van de ruiterijkazerne. XV. Mededeelingen. M. Leuridan. Mijnheer de burgemeester, hoe kunt gij u verantwoorden dat gij uw handteeken als burgemeester geplaatst hebt onder een be richt betreffende feesten ingericht door de Fra- ternelle van het 3? en 23e linie. Aangaande deze feesten die te Steenstraete zullen plaats hebben verscheen in de pers een bericht door u ondertee kend, wat dus beteekent dat gij als burgemeester deze feesten patroneert. Ik vraag u op den man af hoe gij dit kunt verantwoorden. M. Vanderghote. Ik heb dit gedaan zoowel in mijne hoedanigheid van burgemeester als in die van oudstrijder, omdat dit feest hier te Yper een gedeeltelijk officieel karakter zal hebben. Andere bedoeling had ik niet dan dit feest hier zooveel luister mogelijk te geven. Ik meende al zoo de zaak van het toerisme te bevoordeeligen. M. Leuridan. Gij vergist u, Mijnheer de bur gemeester, wanneer gij denkt dat hetgeen gij gedaan hebt enkel een toeristischen weerslag zal hebben. Gij moet weten wat een fraternelle is, en uwe handelwijze is zeer beteekenisvol. Gij hebt uw karakter van onpartijdigheid als ma gistraat een deuk gegeven. In de laatste dagen heeft de Ufac of de Union des Fraternelles een rol gespeeld die bij velen uwer ondergeschikten, die niet van vlaamsche opinie zijn, ergernis ver- wekte. Zij heeft een omzendbrief uitgegeven waarmede zij gansch het land op geweldige wijze overrompelde en, naar hetgeen wij erover in de pers lazen, bereidt zij bij de naaste gelegenheid niets minder dan een Staatsaanslag. De Ufac is ook het organisme dat aan minister Devèze een oorlogsvliegtuig ten geschenke heeft gegeven. M. Vanderghote. Wij zijn hier niet om poli tieke kwesties te bespreken. M. Leuridan. Ik vraag u waarom gij dit be richt onderteekend en alzoo aan de Fraternelle uwe bescherming verleend hebt, die zij wel zal weten uit te baten. M. Vanderghote. En wat is dan het besluit van uwe vraag M. Leuridan. Het besluit Wij zullen ervoor zorgen dat uwe handelwijze aan gansch de bevol king bekend gemaakt wofde. Wat gij thans ge daan hebt voor de Fraternelle, zoudt gij niet wil len doen voor den V. O. S. of een anderen oud- strijdersbond, zelfs niet voor de F. N. C. Daarover zullen wij u rekenschap vragen en uwe handel wijze in 't openbaar bekend maken. M. Vanderghote. Indien dit alles is, dan zul len wij maar over andere dingen praten. M. Michiel. Ik zou wenschen te vernemen hoever het staat met de werken die met de gelde lijke tusschenkomst van den Staat zullen uitge voerd worden. M. Vanderghote. De bundel der werken uit te voeren aan de Korte Thouroutstraat en Kalf- vaart is reeds teruggekeerd, terwijl de bundel betreffende het herstel van den Komensteenweg nog in het ministerie is blijven hangen. Wat betreft de werken van Dickebuschvijver, de plans en het bestek zijn ons tegen den ln Juli beloofd. Ik denk wel dat de vastgestelde termijn voor het genieten der bijzondere Staatstoelage zal verlengd worden. Ik verhoop insgelijks dat het ons binnen een of twee maanden zal mogelijk zijn dit werk in aanbesteding te geven. M. Michiel. Het is niet omdat de Staat den gestelden termijn misschien zal verlengen dat wij de uit te voeren werken moeten uitstellen, want dit is als aan de werkloozen zeggen dat zij nog een of twee maanden langer zonder werk kunnen blijven. M. Vanderghote. Voor de werken van Dicke buschvijver is er een heele studie noodig. De Heer De France werkt er reeds sedert maanden aan. Voor wat betreft de twee andere bundels, zullen deze werken in aanbesteding uitgegeven worden van zoodra zij door het ministerie zullen goedgekeurd worden. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 20 opgeheven. Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE KELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Voorheen Bank van Kortrijk en West-Vlaanderen. Hypotheekleeningen aan voordeelige voorwaarden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4