flu Luna-Park Mont-Noir K0FFIES en CfflCOREI met PREMIEN Christiaens Devolder - Kortrijk Une PISCINE sur Ie Haut d'un Mont Attractions de tontes sortes 2 KORTRIJKSCHE - ONDERLINGE - Brand - Leven Ongevallen T« koop in allo goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaaidstraat, Yper. Inkoop van Munten UNIQUE AU MONDE EISGHT ALTIJD EN OVERAL DE mm Location de Maillots Cabines maals voorbehouden hadden aan de Yperlingen, die van hun langdurig verblijf te Paris-Plage binst den oorlog nog het zoetste aandenken be waard hebben. Als blijvende herinnering aan dit verblijf en aan het bezoek van heden overhandig de de Heer Vandetghote aan den Heer burge meester van Paris-Plage een reeks photogra ph ische en omlijste afdruksels der vermaarde muurschilderijen onzer Pauwelszaal die jammer lijk vernietigd werden. De Heer Dr Pouget bedankte ontroerd voor dezen blijk van genegenheid en verzekerde dat deze schoone herinneringen aan Yper in het mu seum van Paris-Plage een eereplaats zullen be- kleeden. Hij zal ze met dit doel toevertrouwen aan den Heer schepen Champion, bewaarder van het museum, aan hem die ook het gedacht heeft opgevat den nieuwen hof van Paris-Plage den naam van hof van Yper te geven. Vervolgens verklaarde de Heer Dr Pouget de zitting geopend. Na lezing gegeven te hebben van de namen der gemeenteraadsleden van Yper en Paris-Plage, die deze gemeenschappelijke zit ting, gehouden op Zondag 30 Juni 1935, te 10 u. 's morgens, in het stadhuis van Paris-Plage, bij woonden, verzocht hij allen recht te staan en vroeg een minuut van ingetogen stilte ter nage dachtenis van Z. M. Koning Albert, van den Heer burgemeester R. Colaert en de Ypersche gemeen teoverheden die binst den oorlog in dienst waren, van de Ypersche vluchtelingen die op het kerk hof van Touquet rusten, en eindelijk van de bel- gische en fransche soldaten die voor de vrijheid onzer beide landen sneuvelden. Daarna las de Heer burgemeester van Paris- Plage, met klare en aangename stem, een schoone rede af waarin hij de eerste zitting herinnerde die de gemeenteraad van Yper geldiglijk te 5 fr. Zilver: 13.50 fr. 1 fr. Zilver: 2.20 fr. 0.50 fr. Zilver1.10 fr. 2 fr. Zilver4.40 fr. Zich wenden alle dagenCafé A la Bonne Espérance 41, Bascule, YPER. Paris-Plage hield den Zondag 23 Februari 1919 en die van 9 u. 's morgens tot 7 u. 's avonds duur de. Hij las met ontroering den brief van bedan king dien onze groote burgemeester, wijlen M. Colaert, aan den gemeenteraad van Paris-Plage richtte toen hij op het punt was deze gastvrije stad te verlaten, en herinnerde de nauwe vriend schapsbetrekkingen die beide steden sedert den oorlog steeds aan malkaar hechtten. De hulde die wij aan Yper, onze zusterstad, hebben willen bewijzen, de spontaneïteit waarmede gij onze genegenheidsblijken hebt gelieven te aanvaar den, zijn het bewijs,zegde de Heer Dr Pouget, dat zekere banden noch door den alles verslin denden tijd, noch door de verwijdering niet kun nen verbroken worden. Hij wenschte aan allen welkom en verzekerde dat de Yperlingen te lang te Paris-Plage verbleven hadden opdat ze zich hier niet thuis zouden gevoelen. Deze hartelijke woorden werden langdurig toe gejuicht en de Heer Vanderghote nam daarop het woord om de stadsoverheid en de bevolking van Paris-Plage te bedanken voor het gastvrij ont haal dat meer dan 1000 onzer medeburgers er binst den oorlog in hun midden genoten. Dank aan de toegevendheid en behulpzaamheid van den gemeenteraad van Paris-Plage, was het aan het gemeentebestuur van Yper mogelijk hier zijne eerste zitting te' houden om er over den herop bouw van Yper te beraadslagen. Hij bracht even eens hulde aan de werkzaamheid van het stads bestuur van Paris-Plage dat, zooals dit van Yper, vertrouwen heeft gehad in de toekomst en er in geslaagd is van Paris-Plage, wiens bloei door den oorlog onderbroken werd, een der mooiste fran sche badsteden te maken. Hij eindigde zijne rede met de vurigste wenschen te vormen voor den voorspoed van Touquet-Paris-Plage. Na deze rede, die eveneens op warm applaus onthaald werd, stelde de Heer Dr Pouget voor een motie te stemmen waarbij de vereenigde gemeen tebesturen van Paris-Plage en Yper hunne ge meenschappelijke herinneringen van de oorlogs jaren herdenken, den wensch uitdrukken dat deze goede betrekkingen tusschen de twee landen steeds zouden blijven voortduren en aan Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin der Bel gen en aan den Heer Voorzitter der Fransche Republiek hunne eerbiedige en verkleefde ge voelens aanbieden. Deze motie werd bij handgeklap goedgekeurd en de Heer D1 Pouget verklaarde hierop de zit ting opgeheven. P De kerkelijke Plechtigheid Onmiddellijk na de ontvangst op het stadhuis begaven al de aanwezigen zich naar de daar rechtover gelegen Jeanne d'Arc kerk, waar zich reeds tal van geloovigen verdrongen. De over heden werden er bij hunne intrede door den suisse naar de hen voorbehouden plaatsen ge leid. Het H. Misoffer werd opgedragen door den Z. E. H. Kanunnik Golliot, deken van Etaples. Na het Evangelie, hield de E. H. Deligny, pastoor van Touquet,. een treffende gëlegenheidsaan- spraak tijdens dewelke hij de Ypersche gasten verwelkomde. De kerkelijke plechtigheid werd opgeluisterd door de Symphonie Ypriana die, onder de leiding van den Heer Georges Van Egroo, het Largo van Haendel, het Ave Verumvan Mozart, binst de Consecratie het Ypersch Tuindaglied, en vervolgens nog de Marche religieuse van Gluck uitvoerde. De Inhuldiging van de Square De inhuldiging van de Square d'Ypres, een nieuw aangelegden en mooien hof, tusschen de kerk en het stadhuis gelegen, gaf aanleiding tot een nieuwe reeks van redevoeringen, die allen nogmaals de vriendschapsbetrekkingen tusschen Paris-Plage en Yperj tusschen Frankrijk en Bel gië huldigden. Wanneer, na de rede van den Heer Dr Pouget, de steenen plaat, die nog met de belgische drie kleur bedekt was en waarop het zoo welsprekend en passend opschrift gebeiteld staatHof van Yper, herinnering aan een tijdstip van gemeen- schappelijk leven, 1914-1918», onthuld werd speelde de Harmonie Municipale van Touquet de Brabangonne Vervolgens hoorden wij nog de redevoeringen van de Heeren C. Savaete, namens de Union Franco-Beige du Boulonnais J. Vanderghote, namens de stad Yper en hare dankbare bevolking, en R. Clinckemaille, namens de Amitiés Frangaises van Yper. Deze plechtigheid werd besloten met een dreu nende Marseillaise door de Harmonie Ypriana uitgevoerd. Het Banket Na het aperitief genomen in de stedelijke zwemkom aan den zeedijk gelegen, begaven al de overheden zich naar hét Hotel Hermitage waar een puik feestmaal ruim 80 uitgenoodigden vereenigde. De Heer burgemeester van Paris-Plage be dankte allen die tot het wellukken van dit feest hadden bijgedragen en inzonder den chef der Harmonie Ypriana, en hief zijn glas omhoog op de onverbreekbare fransch - belgische vriend schap. De Heer Vanderghote bedankte nogmaals voor de eer aan Yper aangedaan en verzekerde dat het voor hem een eer zou zijn de overheden van Paris-Plage eens op zijne beurt in het herbouwde Yper te mogen ontvangen. In den loop van den namiddag vergezelde de Heer Dr Pouget onzen burgemeester nog tot aan Berck-Plage, waar een groot vliegfeest plaats had, en stelde hem voor aan generaal Denain, minister der fransche luchtvaart, die dit feest voorzat. Van zoodra de Heer minister vernam dat de Heer burgemeester Vanderghote nog nooit den luchtdoop had gehad, deed hij hem dadelijk in stappen in zijn persoonlijk vliegtuig dat, be stuurd door den vermaarden loods Rossi, een korte luchtreis ondernam. Het Zwemfeest De reeks feestelijkheden werden besloten met een zwemfeest in de prachtige zwemkom van Paris-Plage op den zeedijk zelf gebouwd en met zeewater gespijsd. De Ypersche Swimming Club kwam er uit in een water-polo match tegen de plaatselijke zwemclub van Paris-Plage, en moest, na een strijd die niet van belang ontbloot was, het onderspit delven met 1-5. Tijdens dit feest overvloog de Heer Dr Pouget de zwemkom en liet, als afscheidsgroet, op de daar vergaderde Yperlingen een aantal driekleurige vlagjes neer komen. Na afloop van dit waterfeest, moest er dadelijk aan den terugkeer gedacht worden. Allen stap ten terug in hunne autos die hen behouden en uiterst tevreden over de zoo schoone reis weer te Yper brachten. Het zoo vriendelijk onthaal en de reeks plech tigheden te Paris-Plage hebben op ai de deel nemers een onvergetelijken indruk nagelaten. Aan de goede vrienden van Paris-Plage nog maals hartelijk dank en een welgemeend tot wederziens. Door overmaat van kopij verschuiven wij het vervolg van ons mengelwerk tot aanstaande week. Handelsregister Kortrijk 952 WAAR ZIJT GIJ HET ZEKERST EN VOORDEELIGST VERZEKERD NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIJK Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December 1932, in uitvoering van de wet van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoordigers gevraagd. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te Yper 8, Mondstraat Tel. 159 Algemeen Opziener OMER ROBÏN. Drukkarij DUMORTIER, 34, Boteritraat, 84, Ypar

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 10