FEESTELIJKHEDEN Internationale Ekonomischs Verstandhouding Luisterlijke Kermis s'ajouter au livre d'histoire d'Ypres et de Paris- Plage une nouvelle page, page gravée de lettres dor, et qui, espérons-le, sera la première d'un nouveau chapitre, empreint de l'amitié la plus profonde Vive Paris-Plage, Vive la France. Eugène VUYLSTEKER. Le transport confie aux bons soins de la firme Kosmos se fit avec dix autocars trés confortables, par des routes choisies, montagneuses et sinueuses et des paysages magnifiques, a l'aller par Cassel, Ardres, Calais, le Cap Gris Nez, Boulogne, Wime- reux, Camiers et Etaples et au retour directe- ment par St Omer. L'itinéraire choisi fait honneur a M. Verstraete, directeur de l'agence de voyages bien connue Kosmos d'Ypres. Le Concert dans le Bois Les sept autobus, partis Samedi a 12.30, avaient dépose a 18.45 tous les musiciens de l'Ypriana a l'Hótel Carlton, sur la digue. A 21 heures déja, l'harmonie se faisait entendre sur le kiosque dans le bois au milieu des dunes. Le bois dans les dunes voila la grande at traction de Paris-Plage. Sortant du sable sec, de magnifiques arbres et des taillis forment toute une forêt s'avangar.t jusque contre les maisons du village, a 250 mètres seulement de la digue. Pres- que cachés dans cette verdure, de magnifiques cottages, presque tous genre anglais, s'éparpillent un peu partout jusqu'a deux et trois kilomètres de distance. C'est dans cette verdure aussi que se trouve le kiosque de Paris-Plage. Le public s'assoit sur la mousse ou les herbes, ou se cou- che dans la sable, ou s'appuye contre le tronc des arbres. Jamais notre Ypriana n'a déversé ses flots d'harmonie dans un cadre si poétique. Etait-ce l'effet produit par cette ambiance sur l'ame des exécutants et des auditeurs Toujours est-il que l'Harmonie Yproise s'est surpassée. Voici le beau programme de ce concert PROGRAMME 1. Sublime Belgique, marche G. Balay 2. Obéron, ouverture Weber 3. L'Arlésienne, suite d'orchestre G. Bizet 4. Le Vol du Bourdon Rimsky Korsakow 5. Ballet de Sylvia Delibes 6 Rapsodie Hongroise 2 Liszt 7. Danse des Plébéiens Maquet 8. Défilé du 85' Petit 9. La Marche des Braves De Ridder Le nombre des auditeurs allait toujours crois sant jusqu'a la fin du concert, et ce fut littérale- ment enchantée que la foule s'écoula après l'exé- cution de la Marseillaise suivie de la Braban- gonne réclamée par toute l'assistance frangaise. La petite stéle en pierre de France qui marque l'emplacement du magnifique Square d'Ypres, commémore heureusement la vie commune de nos réfugiés si éprouvés avec les citoyens de l'hospitalière plage frangaise, durant la grande guerre. S'il était possible d'y tailler les armoiries de nos deux villes aux belles images héraldiques, ce serait parfait. En réponse au télégramme envoyé de Paris- Plage, le bourgmestre d'Ypres a regu de LL. MM. la lettre suivante Cabinet du Roi Palais de Bruxelles N° 75716 Le 3 Juillet 1935. Monsieur le Bourgmestre, Le Roi et la Reine ont pris connaissance du mes sage qu'avec Monsieur ie Maire de la ville du Touquet- Paris-Plage vous Leur avez adressé a l'occasion de l'inauguration du t Jardin d'Ypres a Touquet-Paris- Piage. Leurs Majestés ont été particulièrement sensibles aux sentiments de sympathie que vous Leur avez ex- primés au nom des deux villes unies dans un sentiment de cordiale amitié et Elles m'ont chargé de l'honneur de vous transmettre, ainsi qu'a tous ceux dont vous vous ètes fait l'interprète, Leurs sincères rememe- ments. Veuillez agréer, Monsieur le Bourgmestre, l'assu- rance de ma considération distinguée. Le Secrétaire du Cabinet du Roi, (signé) L. Barré. nationale Vereeniginq der Vuurtruis3n LokaalHotel Continental, R. Colaertplaats, Yper Aan de Oudstrijders van Yper en Omliggende Het bestuur van den Vuurkruisenbond van Yper heeft het genoegen de Oudstrijders uit de vuurlijn uit te noodigen tot de ALGEMEENEVERGADERING welke zal gehouden worden op Zondag 7 Juli a. s., om 10 i uur, in de Zaal «Majestic Rijsel- straat, Yper. De heeren Cox, Federale Voorzitter en De- langhe. Federale penningmeester zullen er het woord voeren over de beteekenis der Vuurkaart en het Vuurkruis, en er de doeleinden van den Vuurkruisenbond uiteenzetten. Vrije ingang. Weest niet onverschillig aan uwe belangen. Brengt andere makkers mede, die door verge telheid niet uitgenoodigd werden. Het Bestuur. De afvaardigingen welke :e Parijs deelnemen aan de konferentie van het Wederlandsch Ver bond der oudstrijders hebben Dinsdag laatst de volgende besluiten gestemd De oudstrijders van alle landen zijn stevig gehecht aan het behoud van den vrede. Het te bereiken doel is het vertrouwen te wekken tusschen de volken door zedelijke ont wapening. De oorlog mag geen middel zijn van regeling der geschillen tusschen naties. Wij voegen erbij, dat men nooit zal komen tot de zoo gewenschte ontwapening zoo men niet kan besluiten tot ekonomische verstandhouding. Wanneer de eindelooze dwarsdrijverij over de middels om malkaar te vernielen eens zal uitge storven zijn, dus wanneer de mannen die thans zoo verwaand te werk gaan en die met onze rust en zelfs met ons leven zoo lichtzinnig omspringen van het wereldtooneel in de onverschilligheid zullen zijn verdwenen, dan zal misschien in alle landen een schaar meer bezadigde en redelijke mannen het gedacht opvatten en den tijd vinden om de ware menschelijke aangelegenheden in aanmerking te nemen. Een dier voornaamste aangelegenheden zal wel deze zijn, waarmede geheel de menschheid te recht bekommerd is Ons dagelijksch brood Twist, tweedracht, oorlogen braken uit om de bete broods te bemachtigen, of ze een ander te ontrukkenmiljoenen menschen zijn gansche dagen ingespannen met alle denkelijke en onden kelijke, goede en kwade middelen om er aan te geraken. En die worsteling duurt eeuwen lang reeds, zonder dat de mensch, die toch een verstandig wezen is, er ooit ernstig aan gedacht heeft die kwestie op te lossen met aan iederen hongerigen mond zijn rechtmatig deel te gunnen. Neen, van over duizende jaren, heeft de mensch, ook met dit onontbeerlijk levensmiddel, den zelfzuchtige, den vrek, den roover uitgehan gen, en, zooals nu ook nog, zijn evennaaste te kort gedaan. In de ontgravingen van de puinen der oude Egyptische steden, vindt men reusachtige aarden potten, zoo hoog als een mensch, waar mede de machtigen van dien tijd, het graan in den grond verborgen, terwijl omliggende landen van honger omkwamen. Wij kunnen hetzelfde zeggen van onzen tegen- woordigen tijd, ondanks onze zoogezegde be schaving, ondanks al ons vernuftig mekaniek. De graanmagazijnen en graanpotten der Egyp- tenaren zijn nu geworden de elevators en de Silos de opstapelplaatsen der spekulanten en graankoningen, van wien het afhangt of ons dagelijksch brood zal verkrijgbaar zijn. Dit is een andere oorlog dan deze met de wape nen, die tegen onze samenleving wordt gevoerd, veel erger omdat onzichtbaar en verdoken, schijnheilig en meedoogenloos de geldzucht zijn aanvoerder is. Wij zullen nogmaals aanstippen hoe er met het graan geleurd wordt in Rusland waar duizenden en miljoenen honger lijden, terwijl het graan dienen moet als exportmiddel der verderfelijkste leer. Hoeveel scheepsladingen werden in Amerika aldus niet moedwillig in den Oceaan geworpen en verstookt, wanneer in andere wereldstreken zooveel monden snakken naar een bete broods. Laat staan die wraakroepende vernieling, er zijn andere feiten genoeg die de aandacht moe ten trekken. Hebt ge al eens nagegaan hoe in verschillende landen den verkoopprijs van 1 kgr. brood en 1 kgr. graan ongelooflijk kan verschil len In België kost 1 kgr. brood aan 1.40 fr. onge veer het dubbel van 1 kgr. graan (70 a 80 fr. de 100 kgr.) In Frankrijk en Italië bestaat omtrent dezelfde evenredigheid met den offieieel vast- gestelden graanprijs van 120 fr. de 100 kgr. In Duitschland kost 1 kgr. brood driemaal zooveel, in Oostenrijk 5 maal en dan stijgt die prijs tot 6 maal la Australië, tot 7 maal in Kanada en tot 8 maal in de Vereenigde Staten. Leg uit wie kan de prijs van 1 kgr. brood is zeven en acht maal den prijs van een kgr. graan, juist in'die landen die gekend zijn als de meest graanopbrengende van de wereld, in die landen waarvan de graanuitvoer het zwaard van Da mocles is voor onze landbouwers, die putten in den grond klagen en hooge inkomrechten eischen om beschermd te worden. Helaasdat graan, dat overvloedig graan zit in handen der groot finantie en der regeering en het wordt als dumping aangewend om wereld markten te veroveren en natiën slaafs aan zich vast te ketenen. De heer Paul de Hevesy, een Hongaarsch eko- nomist en diplomaat, gezant te Madrid en te Lissabon en terzelfdertijde afgevaardigde bij den Volkenbond, deelt ons die verbluffende cijfers mede in een studie over de graankwestie in de verschillende landen en hij besluit In ieder land moet een Nationaal Graanofficie en vervolgens een Internationaal Officie tot stand komen. Ieder land brenge het noodige graan op voor eigen gebruik plus een zeker ge deelte voor den uitvoer.Die inrichting zou toe laten den wereldprijs van het graan vast te stellen zonder dat er een vermeerdering van de wereldopbrengst uit zou volgen. Het stelsel van de Hévesy is klaarblijkend ge steund op de internationale overeenkomst en samenwerking. Het heeft het voordeel een einde te stellen aan al de gewaagde stelsels als toela gen aan de opbrengst, aan den uitvoer, willekeu rige vaststelling van den inkoopprijs, enz. die geleid hebben tot verwarring en mistoestanden, tot oneerlijke mededinging en oorlog. Als wij zien dat België, uit oorzaak zijner on voldoende graanopbrengst gedwongen is 10 mil joen kwintalen graan in te voeren op de 15 mil joen kwintalen die het verbruikt, dan moeten wij besluiten dat het meer dan tijd is om die kwestie ter hand te nemen als een der eerste, der groote ekonomische kwestiën, van welker goede oplossing het leven der natie afhangt. Onze bevolking onder de bezetting weet te spreken van de bete broods. Het betaamt dat ieder mensch er recht op hebbe en dat dit recht voor altijd beveiligd en verzekerd worde. Het is hoogst wenschelijk dat men te Geneve ophoude met al die walgelijke moordzaken en levenskwestiën aanpakke, niet alleen het graan, maar ook andere levensmiddelen en grondstof fen, die ons stoffelijk leven moeten onderhouden en die een beter zedelijk leven moeten mogelijk maken. De Fidac, het wereldlandsch oudstrijdersver- bond duidt den weg aan. Een nieuwe gezichtein der van vrede, veiligheid en wapenbeperking wordt geopend juist door deze die van den oorlog geproefd hebben. Moge naar hun voorbeeld in alle landen groepeeringen ontstaan om tot eko nomische ontwapening te komen, dan zal door internationale samenhoorigheid het einde der krisis kunnen ingeluid worden. M. HETT. STAD YPER Zondag 14 Juli Om 20.30 u., R. Colaertplaats Concert door de Liberale Harmonie, Yper. Zondag 21 Juli NATIONALE FEESTDAG Om 11 u. in St-Maartens KathedraalTe Deum Om 21 u. op de Groote MarktConcert door de Harmonie Ypriana. Verlichting der Groote Markt. Vuurwerk. STAD YPER ST-PIETERSWIJK 1935 ZONDAG 7 JULI Om 3 uurGroote Velokoers, 60 km. voor Beginnelingen. 500 Fr. prijzen en verscheidene premiën. Inleg 2 fr. 50. Om 2 uur stiptPrijskamp in 't lijnvisschen. 100 fr. prijzen. Van 2 tot 5 uur Groote Chineesche schieting bij Emile Claeys, «Café du Nord Rijsselstraat, 188. 350 frank prijzen. Om 6 uur Concert door de Harmonie Ypriana. PROGRAMMA 1. Florentiner March Fucik 2. Obéron, ouverture Weber 3. Ballet de Sylvia Delibes 4. Dans le Sud Mydleton 5. Le Pays du Sourire F. Lehar 6. Voix du Printemps J. Strauss 7. Sons of the Brave Bidgood Van 8 tot 10 uur, in de A. Merghelynck- straatVolksbal. Om 10 uur, aan de RijsselpoortPrachtig Vuurwerk. MAANDAG 8 JULI Om 2 uur, Rijsselstraat (Nazareth) Groote Prijsbolling voor de Vrouwen met de Trou- Madame. Prachtige prijzen in waarde. Om 4 uurGroote Velokoers voor Beginne lingen. 200 frank prijzen. 20 maal de ronde vanRijsselstraat, Lombaardstraat, Arsenaal straat, Kanonweg. Om 5 uur Valiezekoers 75 fr. prijzen. Om 6 uur, in de PatteelstraatZakloopen 75 frank prijzen. Om 7 uur, in de Hondstraat, bij de Weduwe VangheluweMastklimming 75 fr. _prijzen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4