De Inhuldiging van de Square d'Ypres MUSEE DE CUERRE du Saillant d'Ypres 6-7-1935 Het Ypersche- 2e Bijvoegsel-La JRégion d'Ypres N° 14 te Touquet - Paris - Plage Verven Droogkuischen N ieu w wasschen Luxe - Waschdienst Kilowasch Teintures Nettoyages Blanchissage de luxe et au kilo Glagage Américain de Cols Manchettes Bijhuis L. KNOCKAERT - JOOS ^p61 Diksmudestraat Rue de Dixmude, YPER. Tel. YPRES Ruim drie honderd Yperlingen, waarvan het meerendeel hier reeds den Zaterdag middag ver trokken, hebben in een tiental groote autocars en omtrent evenveel private auto's, de verplaatsing meegemaakt naar Paris-Plage waar Zondag laatst, 30 Juni, ter eere der Yperlingen, die al daar tijdens den oorlog zoo talrijk verbleven, verschillende feestelijkheden op touw waren ge zet en die aanleiding hebben gegeven tot een grootsche betooging van fransch-belgische vriend schap. Begunstigd door een uitnemend mooi zomerwe der, was de reis, die in de beste voorwaarden ver liep langs effen banen, schilderachtige landschap pen, heuvelachtige streken en door tal van kleine dorpjes en groote steden, een ware verrukking. Dadelijk bij hunne aankomst, en niettegen staande de schier ongelooflijke uitbreiding en verfraaiing die Paris-Plage sedert den oorlog ondergaan heeft, gevoelden velen der reisgenoo- ten zich in die wijdvermaarde en rijke badstad weer thuis zooals over twintig jaar en het was voor hen een ware voldoening eens opnieuw met hunne goede vrienden en geburen van vroeger kennis te mogen maken. Het Concert der Harmonie Ypriana Na het avondmaal, dat aan de bezoekers in ver scheidene groote hotels werd opgediend, verga derden de Yperlingen opnieuw in een der mooi ste hoekjes van het prachtig en uitgestrekt spar- rebosch, een der grootste aantrekkelijkheden van Paris-Plage, dat voor de omstandigheid helder verlicht was en waar de Harmonie Ypriana, van 9 u. 30 tot 11 u. 30, te midden een steeds stijgen de geestdrift, enkel® uitgelezen nummers van haar repertorium uitvoerde. De talrijke toehoor ders, waarvan het getal nog steeds aangroeide naarmate het uur vorderde, waren eensgezind om hunne bewondering uit te drukken over ons zoo prachtig en goed gedrild muziekkorps en be kenden openhartig dat het hen in langen tijd niet gegeven was geweest zoo een schoon en goed verzorgd concert bij te wonen. Ook was het, aan het adres van den chef, Heer Deridder, en zijne verdienstelijke muzikanten, een storm van toejuichingen die bij het einde van ieder num mer losbrak. Dit concert was voor onze Harmonie Ypriana een machtig succes en zal ongetwijfeld als een harer schoonste herinneringen aangetee- kend blijven. De Stoet Den Zondag morgen, om 9 u. 10, kwamen de overheden en verscheidene plaatselijke maat schappijen op den Zeedijk bijeen samen met de Yperlingen, om van daar in stoet naar het stedelijk kerkhof te gaan en hulde te brengen aan de gesneuvelden van Paris-Plage alsmede aan de Yperlingen die, ten getale van 43, het ge luk niet mochten beleven naar hunne geboorte streek terug te keeren en daar op het kerkhof van Paris-Plage begraven liggen. Benevens den Heer Dr Pouget, burgemeester, omringd zijner vier schepenen en achttien raads leden, bevonden zich daar nog talrijke afvaardi gingen met vaandel, namelijk van de U. F. C. («Union Fédérale des Anciens Combattants Médaillés Militaires Poilus d'Orient Union Franco-Beige du Boulonnais Italiaan- sche Oudstrijders, alsmede de Harmonie Muni cipale van Touquet, om de Yperlingen te ont- vangei i en te verwelkomen. V';n de zijde dezer laatsten bemerkten wij de Heeren J. Vanderghote, burgemeester C. Lema- hieu en G. Delahaye, schepenenJvr. I. Cor- nillie, de Heeren Eug. Biebuyck, Maur. Michiel, Edg W. issiaën, Gér. Pattyn, Val. Seys, L. Van Alleynnes en Félix Vergracht, raadsleden G. Versailles, stadssecretaris Rob. Clinckemaille, anondissementscommissarisE. H. Verhaeghe, principaal van St Vincents college Arth. Butaye, advokaat, eerevoorzitter van de Amitiés Fran gaises Arm. Donck-Vermeulen, eerevoorzitter van den Muziekkring Ypriana Norb. D'Huvet- tere, voorzitter van de Amitiés Frangaises en der Syrr phonie Ypriana Aimé Gruwez, voorzit ter, en Arth. Weckesser, ondervoorzitter der Har monie Ypriana H. Vermeulen-Meynne, voorzit ter der Handelskamer Remi Bouquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand en der Vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer Isaï Gruwez, voorzitter van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden Edg. Cardinael, afgevaardigde van het Nationaal Ver bond der OudstrijdersCh. Dedulle, afgevaar digde dei Verbroedering van het 3C en 23e linie regiment Ach. Vandromme, afgevaardigde der Oorlogsvi ijwilligers Lauwers, ondervoorzitter der Koni ïklijke Hof bouwmaatschappijVictor Van Becdaere, voorzitter der Vereenigde. Hof- bouwliefhebbersVal. Masschelein, voorzitter, en Jos. Boone, ondervoorzitter van de Ypres Swimming Club, enz. enz. Verders hadden wij nog de afvaardigingen met vaandel van het N.V.I., N. V. O., de Verbroedering van het 3' en 23°, het British Legion, de Harmonie Ypriana, Ami tiés FrangaisesKoninklijke Hofbouwmaat- schappij, Vereenigde Hofbouwliefhebbers en Swimming Club. Na de voorstelling zette de stoet zich, rond 9 u. 30, in beweging en begaf zich langs de met belgische en fransche vlagjes en wimpels mooi versierde straten en lanen naar het stedelijk kerkhof. Voorop stapte de Harmonie Munici pale van Touquet, gevolgd van de schoolkinde ren, de vaandels en vlaggen, de talrijke groep Yperlingen, de kronen door kinderen gedregen, de overheden van Paris-Plage en Yper en, als opsluit van den stoet, de Harmonie Ypriana. Beide muzieken voerden beurtelings op gansch den doortocht de meeslependste stapmarschen uit. De Hulde aan de Dooden Aan den ingang van het kerkhof, waar de fran sche en belgische nationale kleuren aan hooge masten te wapperen hingen, vormden de deel nemers van den stoet een dubbele haag tusschen dewelke de overheden het kleine maar nette kerkhof, aan den boord der Canche gelegen, binnentraden. Vóór het standbeeld der gesneuvelden, dat te midden het kerkhof staat, hield de E. H. Ver haeghe een korte aanspraak en zegde onder meer dat het voor ons een zoeten troost is de verzeke ring te hebben dat onze duurbare dooden, ach tergelaten op vreemden bodem, hier rusten te midden een bevolking die hen niet vergeet en hunne gedachtenis in eere houdt. Vervolgens bad de Eerw. Heer Principaal een vurig «De Profun- dis» tot zielerust der gesneuvelden van Paris- Plage, die, evenals onze hier gestorven vluchte lingen, ook in hunnen geboortegrond nietmochten begraven worden maar ievers elders in een der talrijke krijgskerkhoven van het front rusten. Daarna legden de Heer burgemeester Vander ghote, namens de stad Yper, een prachtige kroon van natuurlijke bloemen met de Ypersche kleu ren omstrikt, en de Heer Clinckemaille, namens de «Amitiés Frangaises», een mooie bloemen garve aan den voet van het gedenkteeken neer, terwijl de «Harmonie Municipale van Touquet de Brabangonneuitvoerde en de Harmonie Ypriana de Marseillaiseop gedempten toon alsmede het dieproerend Judex van Gounod liet hooren. Deze eenvoudige maar aangrijpende plechtigheid, die velen der ingetogen omstaan- ders tot tranen toe bewoog, eindigde met een vroom bezoek aan de net onderhouden en be bloemde graven der aldaar begraven Yperlingen. Hun nederige houten kruisjes waren met een driekleurig strikje versierd, wat ten zeerste op gemerkt en gewaardeerd werd en een bewijs te meer is van de zorgen en de vereering die onze goede fransche vrienden van Paris-Plage voor onze geliefde dooden hebben. De zitting op het stadhuis Nog lang had men daar op dien stillen dooden- akker te midden der zijnen willen verblijven, doch de tijd was, jammer genoeg, beperkt en na een vurig gebed en een laatste gedachte voor dezen die ons zoo lief waren, begaf de stoet zich verder tot aan het nieuw stadhuis, waar de ge meenteraden van Paris-Plage en Yper een ge meenschappelijke zitting zouden houden. De prachtige ontvangstzaal, met boven rondom een mooie gaanderij en een rijk plafond gansch in steenen beeldhouwwerk uitgewrocht, was in den achtergrond van op de gaanderij tot beneden met twee groote fransche en belgische vlaggen behangen. Daarvoren bevonden zich de groote eikenhouten tafel en de met rood fluweelen over trokken hooge zetels, waarvan deze aan het Ypersche schepencollege voorbehouden met een driekleurig lint versierd waren en afgewisseld geplaatst stonden met deze voorbehouden aan het schepencollege van Paris-Plage. De Heer Dr Pouget, burgemeester van Touquet, en de Heer Vanderghote, burgemeester van Yper, die nevens elkander in twee zetels plaats hadden genomen, zaten samen de zitting voor. Rechts van den Heer Vanderghote bevonden zich de DE GRANDE REPUTATION MONDIALE LE LA MEILLEURE COLLECTION QUI EXISTE complétée en 1935. Toutes les branches des différentes armées y sont représentées Quiconque visitera le MUSÉE DE GUERRE DU SAILLANT D'YPRES ira de l'avant et prêchera toujours la Paix entre Nations. Paroles de l'Évêque de Willesden prononcées en l'Église de St Martin's-in-the-Fields, Trafalgar Square, Londres. Commémoration de l'Armistice 1932. OUVERT TOUS LES JOURS En face des Halles EntréeRue du Ver get. Un ancien combattant donne gratuitement toutes les explications. ConservateurM. L. N. MURPHY, F. I. L. Décoré de la plus haute distinction militaire frangaise, etc., etc. Bureau de Renseignements pour Touristes rue principale, face aux Halles. Téléphone 195. Heeren Quetelart, bouwkundige, schepen van TouquetDelahaye, schepen van Yper Cham pion Edouard, schepen van Touquet en uitgever te Parijs, en Versailles, secretaris van Yper. Links van den Heer D' Pouget waren gezeten de Heeren Lemahieu, schepen van Yper Bataille, aannemer, schepen van TouquetClinckemaille, arrondissementscommissaris te Yper, en Butel, gewezen stadssecretaris van Touquet. Deze laat ste, die binst den oorlog als secretaris van Paris- Plage en bij gelegenheid ook van Yper dienst deed en, om de groote diensten die hij aan de Belgische vluchtelingen bewees, met de medaille van Koning Albert vereerd werd, had op aan vraag van den Heer Dr Pouget, die alzoo nog maals een bewijs zijner fijngevoeligheid gaf, aan vaard om thans voor die buitengewone gemeen schappelijke zitting nog eens het ambt van secre taris waar te nemen. Verders, op den eersten rang zetels, namen de aanwezige gemeenteraadsleden van Yper plaats, terwijl de tweede rang bezet werd door de Hee ren Peutier, Doussaint, Durand, Demain, Delie, Darche, Beauvois, Brivady, Becquelin, Fourma- noir, Potez en Tessier, gemeenteraadsleden van Touquet-Paris-Plage. Vooraleer de zitting te openen, verleende de Heer Dr Pouget het woord aan den Heer Vander ghote die, in enkele wel gevoelde woorden, de Heeren burgemeester, schepenen en gemeente raadsleden van Paris-Plage bedankte voor het zoo gulhartig en sympathiek onthaal dat zij nog-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9