FEESTELIJKHEDEN Het droogtrekken der Moeren 16e Jaap N' 15 - 13 Juli 1935 1 6e A nnée, N1 15-13 Juiliet Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Een boottocht van Yper naar Nieuwpoort Bijzondere Trein naar de Wereldtentoonstelling Op 14 Juli zal een bijzondere trein ingericht worden tusschen Hazebrouck en Jette, met stil standen tot Houthem inbegrepen. HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN jBeheer, Opstel en Aankondigingen34, Botcrstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Rédaction, Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 Ir. 00 par an Etranger 32 fr. On peul s'abonner dans lous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numero Tél. 500 Les articles non signés sont refuses La prochaine réunion mensuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche i 14 Juillet 1935, a 15 heures, en 1' Hotel Con tinental Place de la Gare, a YPRES. ORDRE DU JOUR 1. Etat de la question des intéréts prétendü- ment indüs. 2. Situation des sinistrés vis-a-vis de l'As- sociation nationale des industriels et commer- gants a) Remboursement anticipé des sommes dues. b) diminution des intéréts des obligations. c) Irrégularité de ses avances de fonds aux banques en détresse. 3. Réclamation par les Bureaux de Bruxelles de factures remontant a 1922. 4. Attitude de certains receveurs quant aux remboursements exigés en matière de dommages de guerre. De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis terden, zal plaats hebben op Zondag 14 Juli 1935, om 15 uur, in het Hotel ContinentalStatie- plaats, te YPER. DAGORDE 1. Kwestie der zoogezegd ten onrechte be taalde interesten. 2. Toestand der geteisterden tegenover de Nationale Vereeniging der Nijveraars en Han delaars a) Vervroegde terugbetaling der verschuldigde sommen. b) Vermindering van interest der obligaties. c) Onregelmatigheid harer voorschotten aan de in gevaar verkeerende banken. 3. Eisch door de ministerieele bureelen van rekeningen dagteekenend van 1922. 4. Houding van sommige ontvangers in zake terugvordering van oorlogsschadevergoedingen. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge teisterden. De Voorzitter, Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. STAD YPER Zondag 14 Juli Om 20.30 u., R. Colaertplaats Concert door de Liberale Harmonie, Yper. PROGRAMME Marche du 22p régiment de ligne A. Moortgat Mélange sur Mmc Favart arr. Govaert Sous la feuillée J. E. Strauwen Une Soirée chez Schubert J. Bauwens Bruxelles Electrique, mélange musical. La Marseillaise. Zondag 21 Juli NATIONALE FEESTDAG Om 11 u. in St-Maartens KathedraalTe Deum Om 21 u. op de Groote MarktConcert door de Harmonie Ypriana. Verlichting der Groote Markt. Vuurwerk. Op uitnoodiging van den Heer Charles De Boeuf, eigenaar van het beurtschip André die den wekelijkschen dienst Dixmude-Yper ver zekert, richt het Bestuur der Handelskamer van Yper, op Zondag 28 Juli a. s., een boottocht in van Yper naar Nieuwpoort. De leden der Handelskamer en alle andere per sonen die, samen met hun familie, begeeren dezen schoonen en leerrijken uitstap op onze zoo mooie en te weinig gekende waterwegen mede te ma ken, gelieven zich zoo spoedig mogelijk te wen den bij den Heer Hector Vermeulen, voorzitter der Handelskamer van Yper. Vertrek uit Yper om 6 u. 's morgens en aan komst te Nieuwpoort rond 12 u., waarna ieder een vrij over zijn verderen tijd beschikken mag. Men zal goed doen zich voor het morgenont- bijt van een knapzak te voorzien voor drank echter zal de beurteigenaar zelf zorgen. Aangaande dezen boottocht, die voor de Yper- lingen een eenig mooie gelegenheid zal zijn om eens beter de vaart Yper-Yzer en de 'Yzer zelf te leeren kennen en tevens te kunnen genieten van de mooie landschappen, die met deze van veel andere meer gekende plaatsen van ons land mogen wedijveren, werden ons reeds tal van inlichtingen .gevraagd. Wat het meest de gebeurlijke deelnemers schijnt te bekommeren is te weten hoe ze de terugreis moeten aanvangen, want zooals gezegd werd, mag iedereen na de aankomst te Nieuw poort, einddoel van den uitstap, vrij over zijn verderen tijd beschikken. Te Nieuwpoort zelf is er middel een aangena- men namiddag over te brengen. Het bezoek aan de stad, de haven, de sassen, de vermaarde loop grachten of Redan, en de oesterkweekerijen ver dient reeds ruimschoots de verplaatsing. Verders leidt een schoone laan naar Nieuw- poort-Baden, op slechts 2 km. van Nieuwpoort stad gelegen. Ook een tram legt op ieder oogen- blik van den dag denzelfden weg af, zoodat alwie het begeert eveneens al het aangename van een zeebad of een wandeling in de duinen zal kunnen smaken. Daar heeft men insgelijks de schoone estacade van waarop de liefhebbers van 't vis- schen een eenig mooie gelegenheid hebben om zich aan hun geliefkoosde sport over té geven. Van uit Nieuwpoort-Baden heeft men een trein om 16 u. 50 en van uit Nieuwpoort stad om 16.54 uur die, langs Dixmude en Cortemarck, hier te Yper om 18 u. 47 aankomt. Daar deze boottocht echter juist gesteld is op den dag dat de wijdvermaarde Boetprocessie van Veurne haar jaarlijkschen ommegang doet, zullen er misschien wel ook velen zijn die deze gelegenheid zullen willen te baat nemen om die processie eens te gaan bewonderen. Van Nieuw poort stad loopt een tram of autobus over Oost- duinkerke, Coxyde naar Veurne en De Panne, en van Nieuwpoort-baden heeft men alle stappen een electrieke tram die naar De Panne rijdt, zoodat de gelegenheid van zich te verplaatsen en een aangenamer, dag door te brengen dus aan niemand zal ontbreken. Prijs uit Yper 34 fr. 60. Ingangsprijs tot de tentoonstelling inbegrepen. Voor uurregeling zich tot het station wenden. De scheepvaart op de Yzer wordt dikwijls, tot groot nadeel onzer streek, gedurende verschil- lige maanden van 't jaar onderbroken, niet alleen tijdens een strengen winter wanneer onze vaar ten toegéVroren liggen, maar ook nog in de Lente ten gevolge der verplichting het waterpeil van de Yzer te zakken, ten einde de Broeklanden, die 's winters onder water staan, droog te trek ken en te houden. Het is tengevolge van dezen toestand dat er wel eens beweerd wordt dat de scheepvaartbe- langen op de Yzer strijdig zijn met de landbouw belangen der streek welke deze rivier bespoelt. Ook meenen velen daarin de reden te vinden waarom de kwestie der waterbevoorrading van de Yzerksm niet opgelost wordt en waarom men, in zekere middens, maar zoo weinig geestdrift ontmoet voor het voorstel de Yzer, die dikwijls en vooral 's zomerST aan waterschaarschte lijdt, met het overvloedig Leiewater te bevoorraden en er alzoo het water steeds op zijn normaal peil te behouden. Dit vraagstuk, in den schijn misschien ingewik keld, is nochtans gemakkelijk op te lossen en dit zonder in iets de landbouwbelangen te willen benadeeligen ten gunste der scheepvaartbelangen of omgekeerd. Daarvoor volstaat immers het over tollig water der Broeklanden op een kunstmatige in plaats van een natuurlijke wijze te lossen, zooals dit door de Hollanders gedaan werd, bij het droogmaken van het Haarlemmer meer en van de Zuiderzee, en ook nog hier dichter bij ons bij het droogmaken der Moeren. Waarom zou het geen daar zoo goed geslaagd en hier slechts op een veel kleinere schaal te doen is, niet Kunnen gedaan worden voor het periodiek droogtrekken der Broeklanden De belangen van den land bouw zouden alzoo even goed gevrijwaard zijn als nu en de scheepvaart op de Yzer zou nooit meer moeten stilgelegd worden, daar de reserve water, binst de wintermaanden opgedaan, groo- tendeels zou mogen behouden worden. Deze wa tervoorraad, die binst de droge zomermaanden goed van pas zou komen, zou dan nog verhoogd worden door het water dat men telken jare uit de Broeklanden zou moeten pompen en indien zulks nog niet voldoende ware zou men, na het voltooien der vaart Yper-Komen, de Yzer met de aangebrachte wateren der Leie steeds op het normaal peil kunnen behouden. De Heer Vermeulen, voorzitter onzer plaatse lijke Handelskamer, behandelde nog die kwestie in zijn laatste redevoering die hij op de groote vergadering van Zondag 16 Juni 1935, hier te Yper in den stadsschouwburg gehouden, uitsprak. Daarin zegde hij o. m. het volgende Er zijn ongeveer 3000 hectaren hooiland, gras- land en zaailand, die min of meer aan deze overstroomingen van de Yzer onderhevig zijn en waarvan het water in de Lente moet gelost worden. Om daarvoor een oplossing te vinden, hoeven wij slechts te zien naar hetgeen gedaan werd in de niet ver afgelegen Moeren. De Moe- ren zijn respectievelijk 2.134 ha. en 176 ha. groot, zij liggen van 2 a 4 m. 50 onder den zee- spiegel en worden, sedert meer dan honderd i jaar, door pompen droog gehouden. Ongetwij- feld is het hier ook mogelijk, met geringe kos- ten en met de thans overal verspreide electri- citeit, het overtollig water uit de Broeken te jKfmpen om een normale scheepvaart toe te laten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1