M Vandendriessche KOLONIALE LOTERIJ 3 Min WOORDEN, meer DADEN LIEFDADIGHEIDSFEEST der Vrije Meisjesscholen me DENTISTE Dixmudestraat, 49, Yper Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Twaalfde Snede Bruin - Roode Biljetten T Verleden Zaterdag had er te Brussel een mooi feestje plaats in de Fransche handelskamer al daar. De nieuwe Fransche gezant werd er plech tig ontvangen. Vooraanstaande Belgische hande laars waren op de plechtigheid uitgenoodigd en daar zijn door den Voorzitter der Fransche han delskamer zekere woorden gesproken die iets of wat kwetsend waren voor onze handelskamers in zake de afkeurende houding van de Belgische pers tegenover de Fransche regeeringsmethoden die meestal onze grensarbeiders komen te treffen. Enkele bladen zijn de gansche Belgische pers niet en enkele antifransche uitlatingen zijn de gevoelens niet der Belgische natie. Zoo opgevat, "lieeft men een misverstand. Wij ook zijn van oordeel dat, gelijk M. Foulon in de feestrede zegde Frankrijk altijd Frank rijk zal blijven» en gelijk M. Laroche in zijn antwoord er den nadruk op legde de weder- zijdsche vriendschap van onze twee landen een gelukkige noodzakelijkheid is. Wat wij vragen en altijd gevraagd hebben, evenals velen Franschen, die in België verblij ven, is dat die vriendschap buiten de officieele welsprekendheid trede en dat de Fransche Regee ring daadwerkelijke sympathie zou toonen. In andere woorden wij maken een onderscheid tus- schen de hartelijke gevoelens onzer Fransche vrienden en de onhebbelijke manier waarop het kabinet van Parijs en de besturen, die er van af hangen, ze vertolken. Als nuchtere burgers van een klein landje heb ben we ook een weinig verstand om de recht zinnigheid der Franschen, die zich uit in zooveel omstandigheden, die ons lief zijn, zooals verleden Zondag te Paris-Plage, te vergelijken met de handelwijze van het syndikaat van Roubaix- Tourcoing, dat enkel de loonen der Belgische grensarbeiders verminderde of met den laatsten omzendbrief der textielvereenigingen van het Noorden, dat afbreuk doet met het onlangs afge sloten akkoord tusschen de twee landen, duizen den van onze grensarbeiders zal afdanken en sommige onzer grensgemeenten den genadeklop zal geven, zooals Moeskroen, Meenen, Wervik, Komen Er is hier en verder 't land in geen sprake van Frankrijk te beschuldigen, te bezwadderen, te beleedigen of te verachten, maar alleen de be treurenswaardige tegenstelling te onderlijnen die er bestaat tusschen de spontane opwelling van zijn hart en de berekeningen van zijn daad. Laat ons nu, na deze beschouwingen, den ge schapen toestand in de grensstreek en te onzent zonder vooringenomendheid overzien. Zoo het schijnt begonnen de Fransche plage rijen in 1928 reeds met het invoeren der grens- kaart, de velokaart en andere formaliteiten, die enkel voor doel hadden de Belgische arbeiders den duivel aan te doen, het hun beu te maken en zoodoende te weren uit de Fransche nijverheid. Onze volksvertegenwoordigers hebben in de Kamers meermalen gewezen op die abnormali teiten, maar de werking van M. Hymans, onzen Minister van Buitenlandsche Zaken was ofwel te flauw, ofwel nietig tegenover Fransche kop pigheid en willekeur, zoodanig dat er van die werking niets in huis kwam en jaarlijks honder den arbeiders het mochten aftrappen. Dan kwam de Belgische devaluatie en even gauw had men den stok gevonden om den hond af te ranselen. Men zal zich nog de opschudding herinneren welke de wraakroepende beslissing der Fransche nijveraars uit het Noorden, hier verwekte. Met een pennetrek werden de loonen der Belgische arbeiders met 28 tot 30 vermin derd Staking, protesten, interpellatie, tusschen- komst van Minister Hymans, 't was al boter aan de galg, 't was un coup d'épée dans l'eau Vandaar dat men zoo wat overal hoort brom men Dat men ze met gelijke munt be tale Dat men alle Fransche opkoopen van meubels, schoenen, stoffen, eetwaren ook met 30 ver- meerdere, dat men Fransche toeristen ook 30 meer verblijf- en verteerkosten aanrekene, dat men ze in Fransch geld doe betalen gelijk men de grensarbeiders in Belgische munt betaalt Wat daarop te antwoorden Maar zoo is de geestestoestand en die is zeker niet geschikt om vriendschapsbanden sterker te maken en uit te breiden. En nu wordt de kroon op 't werk gezet. Immers de Nationale Raad der Vreemde Arbeidskracht heeft beslist de vreemde arbeiders te contingen teeren, zooals men gedaan heeft voor de koop waren. Zal die maatregel de werkloosheid opslorpen Men heeft alle redenen om de doelmatigheid van dien maatregel te betwijfelen. Heeft de contin- genteering der koopwaren de krisis opgelost en meer aarde aan den dijk gebracht Oogenblikkelijk zijn het Konsortium en de In- tersyndikale Kommissie van de Textielnijverheid in Fransch-Noorden op het been gevallen en heb ben de noodige maatregelen getroffen om die kontingenteering op de Belgische grensarbeiders toe te passen. Als we de cijfers mogen gelooven die reeds voorgesteld worden zullen de Fransche fabrieken maar 50 van het effektief Belgische arbeiders mogen behouden. Waar gaat Frankrijk nu al de Fransche arbeiders halen om in de vervanging te voorzien of is men daar als gespecialiseerd wever geboren misschien. Men heeft de Regee ring van Fransche zijde daarop gewezen, maar de Nationale Raad heeft daarop geantwoord dat de Fransche nijveraars tot plicht hebben de Fran sche arbeiders den stiel aan te leeren en maar geduld moeten oefenen totdat de Fransche werk kracht de geschoolde Belgische kan evenaren. Wij tellen rond de 150.000 grensarbeiders. De helft daarvan zal dus zonder meer afgedankt worden, tot de werkloosheid gedoemd, beroofd van hun grenskaart om nooit meer kans te zien in de toekomst in Fransch-Noorden nog werk te vinden. Duizenden en duizenden Belgen zullen getrof fen worden, die met wrokkend hart misschien gewillig het oor zullen leenen aan de troebel- watervisschers die de miserie uitbuiten om hun verderfelijk ideaalde omverwerping der be staande orde in de maatschappij, te doen zege pralen. Wat moet er van Moeskroen, Meenen, Wervik en Komen geworden, om maar van die plaatsen te gewagen waar 80 soms 90 Belgen arbei den in de Fransche spinnerijen en weverijen Te Wervik-Zuid zijn er op een totaal van 2.200 arbeiders 1760 Belgen en 440 Franschen. Volgens het Fransch contingenteeringsstelsel moeten 50 Belgen afgedankt worden, of 880 man... en dat voor Wervik alleen. Nog grooter is de verhouding te Meenen en te Moeskroen. De Belgische werk- loozensteun zal mogen betalen En als dat geen stok in het wiel smijten is van de Regeering Van Zeeland, dan kennen wij er niets meer van. Wat zal de Regeering nu doen Weeral laten begaan en duizenden arbeiders in den steek laten Staat zij dan volslagen onmach tig om die herhaalde slagen te keeren. Let wel opde getroffen bevolking aan haar lot overla ten, is ze tegen zich keeren. Men kan hieraan begrijpen dat de verontwaar diging in de grensstreek algemeen en zeer groot is men is er moedeloos, teleurgesteld, verbit terd. Waar blijft de internationale en de natio nale solidariteit Nu 50 en binnen afzienbaren tijd de rest. Dan is de wering een voltrokken feit. Dat men nu ook maar onze Vlaamsche koelies die jaarlijks gaan sjouwen en zich afbeulen in de Fransche gras-, graan- en beetenvelden maar over de grens werpe of zijn de Fransche werkeloozen misschien te goed en te weinig gespecialiseerd om dat koe liewerk te doen Wij zegden het vooraan. De Franschen hoeven het niet aan de Belgen te wijten zoo er in 't land beknibbelingen gericht worden naar de Fransche methoden. Vriendschapswoorden genoeg, in over vloed Daden zijn heel anders. Wij hopen dat de Regeering eens kordaat zal optreden, zij heeft wapens genoeg in de hand om eens op de pootjes te duwen. Of zal het nogmaals blijken waar te zijn: «Les Beiges sont des... Het feest ingericht op 7 Juli, door de vrije Meisjesscholen der Iepersche stede, ten voordeele van het werk van H. Majesteit Koningin Astrid, mag wel het triomffeestvan de liefdadigheid worden genoemd. De ruime zaal van den stadsschouwburg was proppensvol met aandachtige toeschouwers. Niet enkel de kleinen zagen verlangend uit naar het oogenblik dat de gordijn zou openschuivenook de ouders wachtten ongeduldig op het begin der feestelijkheid. Een kinderfeest kan de massa boeien, omdat het steeds die aantrekkelijkheid heeft, ongekun steld, eenvoudig en spontaan te zijn. Jeugd baart vreugd en blijheid en ouders komen zóó graag de kunstuitvoeringen van hun kleinen bezien. Ook heerschte een vroolijke, zonnige stemming in de zaal tot... alle babbelen en lachen plots stil viel, toen het eerste nummertje werd aangekon digd. Het ware onmogelijk één voor één alle kleine tooneeltjes op te sommen. Allen waren even sierlijk en kunstig uitgevoerd de leerlingen die nen gelukgewenscht om hun puik optreden. Wat een som van geduld er noodig was om al die kleuters de liedjes, dichtjes, reidansen aan te leeren, blijft een geheim, dat alléén de inricht- sters wel zullen kennen. Hier weze aan allen har telijk dank gezegd om hun toewijding. Het programma was goed gevuld. Beurtelings kwamen de verschillende scholen ten tooneele H. Familie, Mariaschool (Lamotte), Rousbrugge Damen, Sint Jozefsscholen, O. L. Vrouw van Thuyne. Wat we al te zien kregen was een verrukking voor oog en oor. Gebarenliederen, levende beelr- den, Napolitaansche dansen, antieke balletten, kunstzangen, declamatie door de kleineren. En of ze het lief hebben gedaan De grootere leer lingen verrasten met moderne spreekkoren, so lo's voor viool en violoncelle met begeleiding van piano, gezamenlijk eurytmisch turnen, een mooi fragment uit Adam in ballingschap van Von del, een typische brok Brugsch volksleven. Ten slotte de apotheose met een huldegroet aan Hare Majesteit. Kortom een prachtig geslaagd feest, dat veel bijval had en waarvan de opbrengst gevoegd bij andere milde giften, zal dienen tot hulp en onder steuning voor onze minder bedeelde en noodlij dende medemenschen. Er is zooveel ellende en wee op de wereld, de Ieperlingen hebben dit be grepen en hun meevoeling getoond door hun tal rijke en enthousiaste aanwezigheid op het welge lukte feest van Zondag laatstleden. zeros M. HETT. KONINKRIJK BELGIË Ministerie van Koloniën Toegelaten door de wet van 29 Mei 1934 ten bate van het budget van de Congo. NIEUW GEWIJZIGD PLAN Voor de 12c snede, beloopend 50.000.000 fr. zijn de biljetten verdeeld in 10 reeksen, die respec tievelijk de letters A. B. C. D. E. H. K. L. M. P. zullen dragen en in elke reeks zullen genum merd zijn van 1 tot 100.000. Aantal loten 114.320. Bedrag der loten 30 Miljoen Frank, te verdeelen als volgt 1 lot van Fr. 2.500.000, aan te duiden door het lot tusschen de 10 reeksen. 9 troost-loten van Fr. 50.000, toegekend aan hetzelfde nummer der 9 andere reeksen. 5 loten van Fr. 1.000.000, aan te duiden door het lot tusschen de 10 reeksen. 45 troost-loten van Fr. 10.000, toegekend in 5 maal aan hetzelfde nummer der 9 andere reeksen. 10 10 10 10 20 100 100 1.000 1.000 2.000 10.000 100.000 loten loten loten loten loten loten loten loten loten loten loten loten van fr. van fr. van fr. van fr. van fr. van fr. van fr. van fr. van fr. van fr. van fr. van fr. 100.000 75.000 50.000 35.000 25.000 10.000 5.000 2.500 1.000 500 250 100 Hot 1 lot 1 lot llot 2 lot. 10 lot. 10 lot. 100 lot. 100 lot. 200 lot. 1.000 lot. 10.000 lot. per reeks per reeks per reeks per reeks per reeks per reeks per reeks per reeks per reeks per reeks per reeks per reeks De biljetten aan den prijs van 50 frank zijn te koop bij de Banken en post- en telegraafkan toren, loketten der Spoorwegkantoren en douanen, bij de wisselagenten en aan de loketten der Koloniale Loterij, 56, Gulden Vlieslaan, te Brussel, postcheckrekening Nr 7160. Geen afhouding van belastingen op de loten. TREKKING Ten laatste 1 October aanstaande.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3