- het la region d'ypres t Zielmissen 16e Jaargang, Nr 16 20 Juli 1935 16e Année, N° 16 20 Juillet 1935 Bijvoegsel Supplément WEKELIJKSCH OVERZICHT Zondagrust Repos Dominical Vuurkruisen van Yper en Omliggende BIJ DE ARME KLAREN Sint Vincentius Genootschap Yper Conférence de St Vincent de Paul d'Ypres WEST - ROOZEREKE Autobusdienst C. Lust Yper - Roeselare Belangwekkende Oudheidkundige ten toonstelling in het Patronaat van 21 tot 29 Juli NÉCROLOGIE REMERGIEMENT BEDANKINGEN De spanning tusschen Italië en Ethiopië wordt hoe langer hoe heviger. Italië wil van niemand raad of tusschenkomst aannemen, het heeft zijn koppig plan en wil het doordrijven. De dagbladen mogen niet schrijven wat zij denken, maar alleen hetgeen hun opgedrongen wordt en ziehier hoe dt zaken zich dan voordoen 1. Italië wil herstelling bekomen voor de grensvoorvallen en voornamelijk voor deze van Oeal-Oeal. Het geeft aan niemand het recht om te spreken of te oordeelen over eene beleediging aangedaan aan zijne vlag. En indien de Volkeren bond wil tusschenkomen, hij mag, maar alleen om Abyssinie onwaardig te verklaren en het uit den Volkerenbond te verwijderen. (Hier zij tus schen haakjes gezegd dat het vroeger dank aan Italië was dat Abyssinie in den Volkerenbond kwam 2. Italië wil vaste, volle en blijvende waarbor gen hebben. Het is niet voldoende een nieuwe handteekening te bekomen. Waar is het land in Europa, vraagt Italië, dat zou durven borg spre ken voor Ethiopië 3. Italië heeft uitbreiding noodig. Het wil nieuwe uitbatingsvelden bezitten, geen zandvlak ten. Daarom had het kunnen eene herziening der verdragen eischen, maar het wil geen misbruik maken en werkzame uitbaters van de vrucht van hun arbeid berooven. Dienvolgens keert het zich naar een barbaarsch land, waar nog slaven handel heerscht. Bijgevolge moet heel de be schaafde wereld hem daarvoor dankbaar zijn Ziedaar hoe de Italiaansche pers de gemoederen opzweept. Daarbij wordt er voorgespiegeld hoe Italië daarna een der machtigste landen zal wor den, met uitgestrekte koloniën, waar duizenden en duizenden werkelooze handen werk en brood winning zullen vinden. Maar intuschen beginnen de moeilijkheden al in dat verre landde hitte en de bijzondere kli maatsgesteltenis beginnen ziekte en dood, en ver nieling te zaaien. Niettegenstaande al de voor zorgen zal de werking aldaar niet zonder schrik kelijke moeilijkheden gepaard gaan. Het is nog niet uit te maken wie er de overwinning zal be halen. En wie weet welke andere internationale verwikkelingen er nog tusschen komen In Frankrijk is de heer Laval met zijne nieuwe verordeningen voor den dag gekomen. Hij heeft er een heelen armvol in eens over de koppen geworpen en aldus wist iedereen op 't zelfde oogenblik waaraan zich houden. De ontevredenheid werd niet dag bij dag aan gevuurd maar kon overal in eens gevoeld worden. Op het papier is de fransche Regeering erin gelukt voor ongeveer 11 milliard bekrimpingen te doen. Maar of de toepassing deze ontzaglijke som zal geven is ver van uitgemaakt, zelfs mag men van nu af reeds zeggen dat het onmogelijk zal zijn. Immers zijn er daarin verminderingen van uitgaven voorzien die alleen eene verplaat sing zijn van dezelfde uitgaven. De ontzegging der toelagen aan gemeenten is ook niet te ver wezenlijken aangezien deze in even slechten toestand verkeeren en willens nillens zullen moe ten geholpen wordeh. De fransche bevolking heeft nog te weinig tijd gehad om zich te hervatten en een juist besef van den nieuwen toestand te hebben. Maar iedereen heeft best begrepen dat er een diepe snede gegeven werd in het toepassen der loonen en pensioenen waar overal 10 en bij velen 15 en zelfs 20 afgeknipt worden. Nauwelijks heeft iedereen wat dieper kennis gekregen van de nieuwe verordeningen of er worden reeds protestvergaderingen op touw ge zet en men spreekt ook reeds van manifestatie te houden. Nochtans schijnt de huidige regeering sterk te staan. Dit werd bewezen door de gerustheid waarmede het fransch nationaal feest, op 14 Juli, te Parijs van stapel liep. De Regeering had sterke maatregelen genomen om den toestand meester te blijven, niettegenstaande de hevige bedreigin gen die van meer dan een zijde uitgingen. De ruststoorders hebben dan ook die macht op zich voelen wegen en niets is de orde komen storen. Wij zullen toekomende week beter weten hoe alles zich zal voordoen. RIK. De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 21 Juli oDimanche 21 Juillet Onze algemeene oproep van 7 11. werd door een tal rijke opkomst van oudstrijders beantwoord, en om 10 u. 45 werd de vergadering door makker Lucien Cambier, onzen plaatselijken voorzitter, geopend. Na een minuut stilte en ingetogenheid gevraagd te hebben, ter nage dachtenis van onzen overleden Vorst en onze duurbare gesneuvelden, bedankte hij al de aanwezigen, stelde de sprekers voor en verleende achtereenvolgens het woord aan de Heeren Verbeke, afgevaardigde van het Federaal Bestuur, Cox. Federale voorzitter, en Dokter Dewinter, Provincialen voorzitter en voorzitter van de afdeeling Brugge. De klare uiteenzetting der sprekers nopens de Vuur- kaart en het doel van den Vuurkruisenbond werd meer maals door langdurig applaus onderbroken en liet den besten indruk bij de toehoorders. Nieuwe leden lieten zich na de vergadering-inschrij ven. Aan de afgevaardigden van het Federaal Bestuur werd, bij inschrijving van de bestuursleden uit Yper, een noenmaal in den zetel der Vuurkruisers aan geboden. Het bestuur wakkert de vuurkruisers en rechtheb benden aan zich aan te sluiten in de rangen van den bond. De inschrijvingen worden opgenomen door de bestuursleden en door den makker Théo, Café Théo, Meenenstraat, 6, alwaar alle inlichtingen kunnen be komen worden. HET BESTUUR. Aanstaande week wordt de lijst medegedeld der han delaars die aan de leden van onzen bond een vermin dering toestaan. GOUDEN JUBILEUM Maandag 22 Juli, viert de Eerw. Moeder Maria- Aloysia, in de wereld Jufvr. Rosalie Van den Broele, Abdis der Arme Klaren Colettinen, de vijftigste ver jaring harer intrede in het klooster. Geboren te Rumbeke, den 12 Januari 1861, nam zij in 1885 afscheid van de wereld, verliet haar ouders, broeder en twee zusters, om zich alhier in het stille klooster der Arme Klaren terug te trekken, dat dan nog in de overblijvende gebouwen der oude St Maartens- abdij gevestigd was. In October 1900 werd het klooster overgebracht in het nieuw gebouw gelegen in de Stuers- straat, van waaruit de Arme Klaren in 1914, zooals al de Yperlingen, naar Frankrijk moesten vluchten. Daar stierf de Eerw. Moeder Alexis in Januari 1919, en den 18 Februari daaropvolgende werd zuster Maria-Aloysia tot moeder Abdis, de 7° sedert de stichting in 1840, ver kozen. Thans viert deze nederige en verdienstelijke kloos teroverste haar gouden jubileum. Te dier gelegenheid wordt Maandag aanstaande in de kapel der Arme Klaren, te 9 u., een plechtige Mis opgedragen door Z. E. Heer Deken Vermaut, met als assistenten E. H. Denys, pastoor van St Niklaas, en E. P. Gardiaan der Capucienen. Zondag aanstaande 21 Juli, zal in onze vier parochiekerken, alsook in de kerken van O. L. Vrouw Hospitaal, Belle Godshuis en Ste Gode- lieve, onder al de H. Missen, de jaarlijksche om haling gedaan worden ten voordeele der Arme Ypersche huisgezinnen bezocht door de Heeren van Sint Vincentius a Paulo. Wij bevelen dit verdienstelijk liefdewerk aan de mildheid onzer stadgenooten. Dimanche prochain, 21 Juillet, a toutes les Messes de nos quatre églises paroissiales et des chapelles publiques de l'Hópital, de THospice Belle et de l'Hospice St Jean, la quête annuelle sera faite au profit des families nécessiteuses Yproises visitées par les membres de la Confé rence de charité de St Vincent. En ces temps pénibles oü tant de misères ca- chées doivent être soulagées nous recommandons tout spécialement cette bonne oeuvre a la géné- rosité de nos concitoyens. St Jozefskerk der Paters Ongeschoeide Karmelieten leper PLECHTIGE OCTAAF ter eere van O. L. VROUW VAN DEN BERG KARMEL of van het HEILIG SCAPULIER GODDELIJKE DIENSTEN Zondag 21 JuliPlechtigheid van het Heilig Scapu lier en sluiting van het Octaaf. 's MorgensTe 6 i uur, Mis. Te 7 J uur, Mis voor de Broeders Derde-Ordelingen. Te 9 uur, Plechtige Hoogmis. 's AvondsTe 5 uur, Plechtig Lof, waaronder Ser moen en Pauzelijke Zegen. Processie in den kloos terpand en kloosterhof (de vrouwen worden erin toe gelaten). Te Deum en Zegen. De Sermoenen worden gepredikt door E. P. Andries, Redemptorist. Dinsdag 23 Juli :Te 7 J u.. Plechtig Jaargetijde voor de overledene leden der Broederschap van 't H. Scapu lier in 't jaar 1934-1935. TE DEUM Sedert maanden is het zangkoor van St-Maar- tens onder de bezielende leiding van kapel meester Maurice Baert aan 't voorbereiden van het grootsch en aangrijpend Te Deum van Edgar Tinei. De eerste uitvoering laten wij maar zeggen 'n prachtuitvoering te wege zal plaats hebben op Zondag 21 Juli, te 11 u. in leper's Kathedraal, naar aanleiding van den verjaardag van 's lands onafhankelijkheid. Zondag 21 Juli 1934, te 3 1/2 nur Grootsche Geschiedkundige Processie Op 21 Juli: Autobus van West-Roozebeke-statie naar bet dorp en terug, aan alle treinen. Lundi 15 Juillet ont eu lieu, en l'église décanale de Sainte Walburge, a Audenarde, les funérailles de Dame GABRIELLE DE GRAEVE Veuve de Monsieur Joseph DEVOS de son vivant Procureur du Roi a Audenarde. Nous présentons a Monsieur Fernand Devos, juge d'instruction au tribunal de lre instance d'Ypres et a Madame F. Devos nos bien vives condoléances. Madame Veuve Alphonse Delvoye, née Rachel Ampen; Madame Alphonsine Delvoye Monsieur Alfred Delvoye Mademoiselle Marie Delvoye Monsieur Edouard Delvoye Les families Delvoye et Ampen, trés touchés de la sympathie leur témoignée a l'occasion du deuil qui les a atteints, prient les amis et connais- sances de recevoir leurs biens sincères remerciements. Vrouw W«' Alphonse Delvoye, geboren Rachel Ampen; Vrouw Alphonsine Delvoye Heer Alfred Delvoye Jufvrouw Marie Delvoye Heer Edouard Delvoye De familiën Delvoye en Ampen, diep getroffen door de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens hun laatsten rouw, bidden vrienden en kennissen hunne oprechte dankbetuiging te aanvaarden. Heer en Vrouw Hubert Ossieur-Verly en zoon Heer Arthur Ossieur en dochter Heer en Vrouw Camiel Ossieur en kinders De familie Ossieur De familie Dehaeze, bedanken, langs dezen weg, vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd bij het afsterven van hunne geliefde tante en groottante, Vrouw VICTORINE OSSIEUR. en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Juli, om 8 i uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Charles VANDEPUTTE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 Juli, om 9 uur, in Sint-' Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Philomena DEBUSSCHERE Echtgenoote Bruno PATTYN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 21 Juli, om 9 uur, in de kerk der EE. Paters Capucienen, Posthoornstraat, tot zielelafenis van Vrouw Camiel BEKE geboren Mathilde VERMANDER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 28 Juli, om 10 uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Gustaaf WENES Zoon van Heer Joseph en Debrouwer Julia.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 13