Gemeenteraad van Yper Vin. Nijverheidsschool Rekening over het dienstjaar 1934. Verslag der Zitting van 15 Juli 1935 De zitting wordt te 18 u. 5 geopend. Zijn tegenwoordigde Heer en Vander ghote, burge meester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Missiaen, Michiel, Coutelle, Van Alleynnes en Verbeke, raadsledenVersailles, secretaris. M. Vanderghote. De Heer Biebuyck heeft zich laten verontschuldigen op de zitting van dezen avond niet te kunnen aanwezig zijn. I. Proces-verbaal der zitting van 24 Juni 1935. De Heer secretaris geeft lezing van het ver slag der laatste zitting. M. Missiaen. Er is een artikel der gemeen tewet dat zegt dat, wanneer het proces-verbaal in zijn geheel niet gelezen wordt, dit alsdan op het einde der zitting mag goedgekeurd worden. Ik heb een opmerking te maken en vraag dan ook deze na de afhandeling der punten van de dagorde te mogen doen. M. Vanderghote. Wij zullen dan de goedkeu ring van het proces-verbaal tot na de openbare zitting verdagen. II. Terrassen a) Politieverordening b) Taksverordening Wijziging en aanvulling. M. Vanderghote. Wij hebben vanwege het provinciaal bestuur een brief ontvangen waar bij ons gevraagd wordt de beraadslaging betref fende de terrassen, door den gemeenteraad ge nomen in datum van 29 April 1935, te verdeelen in een politieverordening en in een taksver ordening. Het schepencollege stelt voor die split sing te doen en volgende politieverordening goed te keuren. De Heer voorzitter geeft hierop lezing dezer politieverordening, waarvan artikel een bepaalt dat het verboden is tafels, stoelen of banken op den openbaren weg te plaatsen. Artikel twee zegt dat er aan dezen regel uitzondering mag ge maakt worden mits voorafgaandelijke toelating van het schepencollege en betaling op voorhand der verschuldigde taks, op voorwaarde dat het verkeer erdoor niet belemmerd worde. Ook moet er op het voorland een vrije ruimte van 1 m. 50 voorbehouden worden voor de voetgangers. Arti kel drie voorziet de strafbepalingen in geval van overtreding. Nadien geeft de Heer voorzitter lezing der taksverordening. De jaarlijksche taks per vierkanten meter is vastgesteld op 15 fr. voor den Zuidkant en 10 fr. voor den Noordkant der Groote Markt, op 7 fr. 50 voor de Statieplaats en op 5 fr. voor al de andere plaatsen. Artikel twee der taksverordening voor ziet dat de lengte der terrassen door het sche pencollege zal vastgesteld worden. Die taks wordt voor een termijn van 5 jaar voorgesteld. M. Vanderghote. Indien er hierop geen op merkingen te maken zijn, stel ik voor de politie verordening goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Verbeke en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle erl Van Alleynnes. De taksverordening wordt met dezelfde stem ming goedgekeurd. UI. Verordening op het slachtrecht Her ziening. M. Vanderghote. Het provinciaal bestuur van West-Vlaanderen zendt ons de beraadslaging aangaande het slacht- en keurrecht terug voor herziening. De gemeenteraad heeft in zitting van 18 December 1934 dit recht vastgesteld op 7 centiemen per kilo levend gewicht. De Heer gouverneur schrijft ons dat het tarief van het slachtrecht niet hooger mag beloopen dan de kosten van het slachthuis en dat de slachtrech- ten enkel dienen mogen om die kosten te dekken. Hier te Yper heeft de opbrengst der slachtrech- ten, volgens den Heer Gouverneur, telken jare de gedane uitgaven voor het slachthuis overtrof fen en daarom hoeft de vroeger genomen be raadslaging herzien te worden. Volgens de be- statigingen die wij gedaan hebben, heeft de stad in het jaar 1929 de som van 46.000 fr. ontvangen terwijl er omtrent 45.000 fr. voor het slachthuis werden uitgegeven. In 1930 bedroegen de inkom sten 56.000 fr. en de uitgaven 50.000 fr. In 1932 was er een verschil van 3.600 fr. als meerder ontvangst en in 1933 bedroeg dit eveneens om trent de 5000 fr. Doch in die cijfers wordt geen rekening gehouden noch met de grondlasten, noch met de delging van het noodige materiaal en van de gebouwen, noch met de interesten van de daarvoor gebruikte kapitalen. Dit alles mag wel op 10.000 fr. geschat worden, zoodat de dienst van het slachthuis bij slot van rekening door de opbrengst der slachtrechten niet gedekt wordt. Na onderzoek dezer zaak is het schepencollege L. JJ—BB— van oordeel dat er geen reden bestaat om de slachtrechten te verminderen. Ook stelt het voor de beraadslaging te behouden zooals zij vroeger door den gemeenteraad gestemd werd. Dit voorstel wordt door de aanwezige raadsle den eenparig goedgekeurd. IV. Openbare Onderstand Verkoop van grond Aanvullende beraadslaging. M. Vanderghote. Een beraadslaging der Commissie van Openbaren Onderstand, genomen in datum van 25 Juni 11., bepaalt de voorwaarden in dewelke de grond gelegen te Yper, Potyze, waarvan de verkoop vroeger besloten werd, zal verkocht worden. Na kennis genomen te hebben der vraag van het provinciaal bestuur, beslist de Openbare Onderstand dat er van het te ver- koopen perceel land, dat een totale grootte heeft van ongeveer 84 aren, 33 a. 50 ca. voorgrond als bouwgrond kan dienen. De verkoop zal openbaar geschieden op den instelprijs van 15 fr. den vier kanten meter voor den voorgrond en van 6 fr. voor den achtergrond. Ik stel voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen, lid der Commissie van Openbaren On derstand, die zich onthoudt. V. Rijksmiddelbare school voor jongens Begrooting over het dienstjaar 1936. M. Vanderghote. Deze begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 481.459 fr. Dit wordt zonder opmerkingen gestemd. VI. Stadseigendommen Verkoop van grond. M. Vanderghote. In datum van 25 Juni 11. hebben wij een schrijven ontvangen van Ons Onderdaksamenwerkende maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen, te Yper, die vroeger optie van aankoop heeft gekregen voor 35 a. 89 ca. stadsgrond aan den prijs van 20 frank per m2, waarbij zij ons laat weten dat zij het noodige doet om over den koopprijs te kun nen beschikken en vraagt dat wij van onzen kant ook het noodige zouden doen om haar dezen grond af te staan. Het schepencollege stelt dan voor dat de raad de toelating zou geven om dezen grond, die volgens meting een oppervlakte van 37 a. 25 ca. heeft, mits 20 fr. den m2 aan voor noemde maatschappij te mogen afstaan. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Heeren Van der Mersch en Missiaen, bestuursle den der maatschappij Ons Onderdak die zich onthouden. VII. StadsgebouwenVerbeteringswerken. M. Vanderghote. Dit punt betreft het uitvoe ren van enkele verbeteringswerken aan een huis gelegen Maarschalk Haiglaan en aan het huis bewoond door de concierge der Stadsjon- gensschool Loyein de St Niklaasstraat. De werken uit te voeren aan het huis van den Veurnesteenweg worden geschat op een uitgaaf van ongeveer 5000 fr. Zij bestaan in het bijbou wen van een slaapkamer en een verbetering van de keuken. Voor de woning van den huisbewaar der der Loye, wordt er voor de uit te voeren wer ken omtrent 2500 fr. voorzien. Deze sommen zul len afgenomen worden op het krediet voor het onderhoud der gebouwen. De Commissie van Openbare Werken heeft die kwestie reeds onder zocht en ze algemeen goedgekeurd. Ik vraag dan ook dit voorstel te willen stemmen. Eenparige instemming. M. Vanderghote. De rekening voor het dienst jaar 1934 der Nijverheidsschool sluit in gewone ontvangsten met de som van 69.734 fr. 75 en in gewone uitgaven met 69.578 fr. 75, wat een boni laat van 156 fr. Het schepencollege stelt voor die rekening goed te keuren. Zonder opmerkingen aangenomen. IX. Nijverheidsschool Begrooting over het dienstjaar 1936. M. Vanderghote.De begrooting voor 1936 van zelfde school sluit in ontvangsten en uitga ven met de som van 66.217 fr. 90, waarbij dan nog, zoo in ontvangsten als in uitgaven, de op brengst der verschillige stichtingen ten voordeele der Nijverheidsschool dient gevoegd te worden. Deze voorgestelde begrooting wordt eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd. X. Oorlogsschade Overeenkomst betref fende herstellingswerken aan het gebouw der Middelbare school. M. Vanderghote. Een overeenkomst door den Staat voorgesteld, voor het betalen der herstel lingswerken die wegens zakking van den grond v aan de Middelbare school zijn moeten uitge voerd worden, werken die gedeeltelijk ten laste van den Staat waren, kent ons een bedrag toe van 19.595 fr. 79 zonder interesten. M. Van Alleynnes. Dit gebouw werd nog niet overgenomen en die werken moesten dan zeker ook wel door den Staat gedaan worden M. Van der Mersch. Dit betreft hier maar een deel der werken. 3 M. Van Alleynnes. -- Ik zou het toch goed vinden er op aan te dringen dat wij al onze rechten voorbehouden, want dit gebouw werd slecht ge maakt. M. Vanderghote. Er bestaat daarover nog steeds een klein onverschil tusschen de stad en den Staat, daar deze laatste bijna van meening is dat het gebouw in princiep aanvaard is, gezien het nu reeds sedert 10 jaar gebouwd en ge bruikt is. M. Missiaen. Het is ook meer dan 10 jaar dat wij protesteeren. M. Van der Mersch. In 1926, 1927, 1928, enz. hebben wij telken jare klachten ingediend. Doch wij bezitten een brief van het Ministerie waar bij de gegrondheid van onze opwerpingen erkend wordt. De Heer schepen Van der Mersch geeft hierop lezing van dien brief. M. Van Alleynnes. Ik zou niettemin willen dat het schepencollege nog eens aandringe en wel doet uitschijnen dat het gebouw niet kan aange nomen worden zooals het nu is. M. Vanderghote. Volgens mij ware het best geen voorbehoud te maken in de overeenkomst. M. Van Alleynnes. t' Akkoord, maar gij kunt nogmaals al uw voorbehoud maken in den begeleidingsbrief. M. Van der Mersch. Hier geldt het een bij zondere zaak. Met het aanvaarden dezer overeen komst, bestaat er geen gevaar dat wij onze ver dere rechten verliezen, de brief die wij daarover bezitten is formeel. M. Vanderghote. Ik stel voor deze overeen komst goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. XI. Tuindag 1935 Programma der feesten. M. Vanderghote. De feestcommissie heeft het Tuindagprogramma als volgt opgesteld. De Heer voorzitter geeft lezing van dit feest programma dat er ongeveer uitziet als volgt-: Zaterdag 3 Oogst, om 18 u., klokkengeluid -en om 20 u. 30 op de Groote Markt Concert door de Harmonie Ypriana. Zondag 4 Oogst, om 10 u., Tuindagprocessie. Maandag 5 Oogst, in den Stads schouwburg prijsuitdeeling voor de leerlingen eener stadsschool, en 's avonds muziekconcert. Den Dinsdag, 's morgens in de Kathedraal» rouwdienst voor de gesneuvelde Yperlingen, 's namiddags velokoers en 's avonds concert. Woensdag 7 Oogst, beiaardconcert door M.Cle ment, stadsbeiaardier van Doornijk. Donderdag avond, concert. Zondag 11 Oogst, handboogschie- ting aan de pers van Willem-Teil, 's namiddags rallye-ballon en 's avonds volksbal in de Halle. Maandag 12, velokoers en Donderdag 15 Oogst, prijskamp in 't lijnvisschen en 's avonds concert aan de Kaai, gevolgd van vuurwerk. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt een wijziging voor aan het programma dat door de feestcommissie opgemaakt werd. De feest commissie was van gedacht op Zondag 11 Oogst een luchtbal te laten opstijgen, en het schepen college heeft dan gedacht dat een rallye-ballon misschien wat meer succes zou hebben. Zulks zou daarbij ook zoo duur niet kosten, gezien èen zeker aantal der uitgeloofde prijzen alzoo in stad zouden blijven. Om de zaak uiteen te doen zoo als het behoort, moet ik zeggen dat wij daarover geschreven hebben aan Het Nieuwsblad een maatschappij die gekend is voor het inrichten van rallye-ballon wedstrijden. Den 11 Juli heb ben wij van Het Nieuwsblad antwoord ont vangen waarbij dit dagblad zich bereid verklaart om, in samenwerking met de welgekende firma der Cigaretten St Michel, den rallye-ballon in te richten. De stad zou de kosten voor den ballon en der levering van gas te haren laste moeten nemen, terwijl Het Nieuwsblad dan de noo dige propaganda voor den wedstrijd zou maken. Dit dagblad heeft een contract met een lucht vaarder volgens hetwelk deze moet opstijgen voor den prijs van 950 fr. Deze som zou natuur lijk door de stad moeten betaald worden. Ik laat het echter aan den gemeenteraad over te oor- deelen zoo het wenschelijk ware dezen wed strijd door Het Nieuwsblad te laten inrichten. Daar kan een zeker gevaar in zijn, het is name lijk mogelijk dat dit blad van deze gelegenheid zou gebruik maken om propaganda te maken en meer lezers aan te winnen. M. Missiaen. Dit is klaar. M. Vanderghote. Het is daarom dat wij geen beslissing genomen hebben. Is de raad van oor deel dat alleen de opstijging van een ballon vol staat, voor ons is het goed. M. Van der Mersch. Volgens mij ware een rallye-ballon beter. Dit duurt veel langer. Een ballon alleen, dan is alles gedaan wanneer deze eens opgestegen is. M. Vanderghote. Ja, doch het is moeilijk zooeen wedstrijd in te richten voor iemand die in dergelijke zaken niet ingewijd is. De feest commissie had voor de opstijging van den ballon een som van 2000 fr. voorzien. Die som zou na tuurlijk behouden blijven en dienen om nog een

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3