HET YPERSCHE- LA REGION D* 1 Zielmissen 16* Jaargang, N' 18 3 Oogst 1935 16e Année, N° 18 - 3 Aoüt 1935 Bijvoegsel Supplément EE\ WELVERDIEND HULDEBETOON Jubilé d'Or Carmélitain a Ypres Ypersch Kloosterlijk Jubelfeest STERFGEVAL Heer Cyrille - Henri Gadeyne Zondagrust Repos Dominical Naar aanleiding der eerste prij-, zen die, zooals wij het reeds meld den, zij wederkeeriglijk aan de Koninklijke Muziekconservatoria van Gent en Brussel behaald heb ben, werden de jeugdige laureaten, de Heeren IVtauriee Ossieur en Vic tor Legley, Maandag avond door den gemeenteraad samen met den beheerraad der stedelijke Muziek school plechtiglijk ten stadhuize ont vangen. Té dier gelegenheid had de Muziek - kring Ypriana eraan gehouden bei de bekroonden en hunne achtbare familie nabij de statie af te halen om ze van daar stoetsgewijze naar het stadhuis te leiden. Om 8 uur 's avonds vergaderde het muziek, vergezeld van het bestuur en een groot aantal vrienden, op de R. Co- laertplaats. Daar bemerkten wij onder meer de Heeren Arm. Donck- Vermeulen, eerevoorzitter van Ypriana, Aimé Gruwez, voorzitter, en A. Weckesser, ondervoorzitter der Harmo nie, N. D'Huvettere, voorzitter der Symphonie, alsmede al de bestuursleden van beide afdeelingen, waarvan de gevierde laureaten insgelijks werkende leden zijn. In aanwezigheid van een talrijke menigte omstaan- ders werden de gelukkige moeder van den Hr Ossieur, namens de Harmonie Ypriana, en de verheugde moeder van den Heer Legley, namens de Symphonie Ypriana alsmede nog door een persoonlijken vriend van haar zoon, met blbemen overladen, terwijl de bekroonden door het bestuur van Ypriana om hun schitterende uitslagen van harte gelukgewenscht werden en de Harmonie ze met een dreunende Brabangonne be groette. Vervolgens zette de stoet zich in beweging en trok, onder het spelen der opwekkendste stapmarschen en door een groote menigte gevolgd, al door de Statie-, Tempel- en Boterstraten naar het stadhuis waar, voor de omstandigheid, de Belgische en Ypersche kleuren feestelijk te wapperen hingen. Te midden een dubbele haag toeschouwers trokken de laureaten, gevolgd van hun ouders, familieleden alsook van het bestuur van den muziekkring Ypriana, naar de ontvangstzaal op de eerste verdieping, waar de Heer burgemeester J. Vanderghote hen opwachtte, omringd van de Heeren C. Lemahieu, schepenJ. Van der Mersch, schepen en voorzitter van den Be heerraad der MuziekschoolJvr. I. Cornillie, de Heeren E. Biebuyck, G. Coutelle, M. Michiel, E. Missiaen, V. Seys en F. Vergracht, gemeenteraadsledenG. Ver sailles, stadssecretaris en lid van den Beheerraad der Muziekschool; L. Blomme, bestuurder der Muziekschool; J. Antony, F. Dethoor, A. Gruwez en A. Weckesser, leden van den beheerraad van zelfde schoolR. Bou quet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onder stand en van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, en nog tal van andere vooraan staande personen. Wanneer allen daar vergaderd waren, hield de Heer burgemeester nagenoeg volgende rede Mevrouwen, Mijnheeren, Het is voor het stadsbestuur van Yper een waar ge noegen hier ten stadhuize twee kinderen van stad te mogen ontvangen, die zich op zoo roemrijke wijze heb ben weten te onderscheiden, ik noem den Heer Mau rice Ossieur, die aan het Koninklijk Conservatorium van Gent den eersten prijs met onderscheiding voor hobo bekomen heeft, en den Heer Victor Legley, die aan het Koninklijk Conservatorium van Brussel den eersten prijs met onderscheiding voor kamermuziek, den eersten prijs met groote onderscheiding voor altviool en den eersten prijs voar fuga heeft behaald. Namens het stadsbestuur en de bevolking houd ik eraan hen beiden van harte proficiat te wenschen en ik ben gelukkig hier openlijk hulde te mogen brengen aan de hardnekkigheid van hun streven, aan hun durf en wil, dank waaraan hunne muzikale studiën zoo schit terend bekroond werden. Ik ben oprecht gelukkig hen daarom een welgemeend proficiat te mogen toesturen. (Toejuichingen.) Ik ben ook gelukkig bij deze hulde Mijnheer en Me vrouw Ossieur en Mijnheer en Mevrouw Legley te mo gen aansluiten. De bekroning uwer kinderen strekt u ter eer en is ongetwijfeld voor u wel de schoonste belooning voor de offers die gij niet geaarzeld hebt te doen om uwe kinders een degelijke muzikale opleiding te ver schaffen. De bekomen uitslagen zijn nog des te mooier, omdat gij allen tot de werkende klas behoort en zijn de offers, die gij gebracht hebt, er ook des te grooter om, zoo is ook de eer thans te schooner en te beter verdiend. Het feit alleen dat beide laureaten den eersten prijs behaald hebben zegt genoeg en allee wat wij daar nog in redevoeringen of rhetorische wendingen zouden kun nen bijvoegen zegt niets. Het feit is daar. Ik wil er toch ook nog nadruk opleggen dat de Heeren Ossieur en Legley van kindsgebeente af hier de lessen der Muziekschool gevolgd hebben en zich steeds zoo in de klassen van notenleer als in het aanleeren van hun muziekinstrument hebben onderscheiden. Nadien zijn zij naar Brugge gegaan om hunne studiën in Gent en Brussel op de schitterendste wijze te eindigen. Dit is het bewijs dat de grondslagen der muziekken- nis, die zij hier genoten hebben, goed zijn en dit strekt ter eere onzer stedelijke Muziekschool. Ik ben dan ook gelukkig hier insgelijks bij deze hulde aan te sluiten de Heeren bestuurder Blomme en muziekleeraar An- dries die aan de Heeren Legley en Ossieur de eerste notities van muziek hebben gegeven. Ik eindig met den wensch uit te drukken dat allebei binnen korte jaren, de vruchten zouden mogen oogsten van het goede zaad dat zij gezaaid hebben. Mevrouwen, Mijnheeren, dit goede nieuws der bekro ning van twee onzer jeugdige stadgenooten heeft ons een weinig verrast. Ook ben ik van gedacht aan het MM. V. Legley xen M. Ossieur x x ter statie ontvangen. schepencollege voor te stellen beide laureaten namens de stad iets te schenken als aandenken van hun mooie verworven uitslagen. De tijd daarvoor heeft ons ont broken, doch met een weinig geduld hoop ik hen deze voldoening te kunnen schenken. Thans noodig ik u allen uit een glas te ledigen op de goede gezondheid van beide laureaten als dank voor de eer die zij aan de stad hebben aangedaan, op de gezondheid ook van hunne geliefde ouders en ten derde aan hunne toekomst. Deze hartelijke woorden werden langdurig toegejuicht. Nadien bedankte de Heer V. Legley, in zijn persoon lijken naam en in naam van zijn vriend Ossieur, den Heer Burgemeester, de leden van het schepencollege en van den gemeenteraad, den Beheerraad der Muziek school, het bestuur van den Muziekkring Ypriana en de andere aanwezige personen voor de eer hen aange daan, en hij dankte ook nog in 't bijzonder den Heer bestuurder Blomme, zijn professor, aan wien, zegde hij, hij alles verschuldigd is. Ook deze korte woorden, met klare stem uitgesproken, werden op handgeklap onthaald en de Heer Bestuurder Blomme omhelsde zijn leerling, over wien hij terecht fier mag zijn. Vervolgens werd, de zoo vriendelijke uitnoodiging van den Heer burgemeester beantwoordende, door de aanwezigen een lekker glaasje geledigd en een fijn koekje geproefd op de gezondheid en het succes der gevierden. Na de officieele ontvangst vergezelde de Harmonie nog de laureaten en hun familie naar de Meenenpoort waar, vooraleer bij een makker muzikant verder het feest in intiemen kring voorts te zetten, de schoone plechtigheid van de Last Postwerd bijgewoond. harmonie ypriana De jaarlijksche uitstap naar De Panne, zal plaats hebben op Zondag 25 Oogst. Vertrek uit Yper om 7 uur. Terugreis uit De Panne om 7 uur 's avonds. Inschrijving bij den Voorzitter Aimé Gruwez. Qui ne connaït en notre ville le sympathique Père Jcan Berchmans, Carme Déchaussé, Enfant d'Ypres, septuagénaire alerte et fervent disciple de St Expédit. On le rencontre volontiers, visitant ses pénitents ma- lades et souffrants, muni par tous les temps de son parapluie, même par le plus éclatant soleil. C'est lui qu'on fêtera le 5 Aoüt prochain, Lundi de la Tuindag, a l'occasion du cinquantième anniversaire de sa vie religieuse. Dans le monde m. Henri Swekels, né a Ypres, le 3 Novembre 1865, troisième fils des feus Mr et M'm' Léon Swekels-Verfaillie, exerca successivement son saint ministère dans les résidences Carmélitaines de Bruges, Gand, Anvers, Courtrai et Ypres oü il est retourné depuis 1927 pour y travailler avec zèle et dévouement au salut des Ames. C'est de tout cceur que ses concitoyens s'associeront aux belles cérémonies religieuses de cette fête jubi- laire. Nos cordiales félicitations Yproises. Ad muitos annos YPRIS. Den Maandag van Tuindag, 5 Augustus 1935, is er groot feest bij onze volksgeliefde Paters Discalsen der Mondstraat. Men viert er plechtig de vijftigste verja ring der intrede in de Carmelieten Orde van een Ypersch KindEerw. Pater Joannes Berghmans, gebo ren Henri Swekels, te Yper, den 3 November 1865. Gesproten uit het kroostrijk gezin Léon Swekels-Ver faillie, der Boterstraat, deed hij zijne studiën in het bisschoppelijk college zijner moederstad, was er officier van het studenten pauselijk zouaven korps, en liet zich inlijven in de Carmelietenfabriek van zaliger Pater Prior Ildefons, zooals men dat toen te Yper zegde. In 't klooster getreden te Brugge ia October 1885, er geprofest in 1886, werd hij priester gewijd te Gent, door Mgr Stillemans den 17 Juni 1889, en deed zijne plech tige eeremis in 't oud klooster te Yper, onder grooten toeloop. Vervolgens oefende hij zijne" apostolische zending in 't nieuw Brugsch Carmelieten college of Juvenaat (1890-1892) en verders in 't klooster te Brugge (1892- 1897), te Gent (1897-1906) en te Yper (1906-1909). Daarna, te Gent, (1909-1921 schonk hij er aan veel zielen, gedurende de wreede oorlogsjaren, troost en op beuring alsook ondersteuning aan menige huisgezinnen in nood. Overste, te Antwerpen-Luythagen in 1921-1923, ver bleef hij nog te Gent (1923-1924), te Kortrijk (1924-1927) en kwam in Mei 1927 terug naar Yper, in 't nieuw prachtig klooster zijner beminde moederstad, waar hjj in het beoefenen van zijn heilig ministerie heilzaam werk verricht. Wie kent hier den vluggen en gulhartigen Pater Swekels niet, steeds op ziekenbezoek-met zijn glimlach en zijn paraplu. Ook zullen zijne stadgenooten hertelijk mee vieren Onze beste Ypersche hulde en gelukwenschen. Ad muitos annos YPRIS. Maandag 5 AugustusTe 9.30 u., plechtige inhaling van den Jubilaris. Te 10 u., zeer plechtige hoogmis in uitmuntend muziek. Na het Evangelie, gelegen heidsaanspraak. Na 5e mis, Jubelplechtigheden en Te Deum. Feest en Plechtigheid van den H. Albertus Zondag 4 Augustus, te 9 u. 's morgens, Plechtige Hoogmis met gelegenheidssermoen. Na de H. Mis, wij ding van 't water van den H. Albertus, en vereering der relikwiën. Na de plechtigheid en gedurende ganseh den dag, zullen de bedevaarders ontvangen worden in de kapel van den H. Albertus om er te dienen en gezegend te worden. Mevrouw C. Gadeyne, geboren Matia Verrue Heer Karei Gadeyne, melden dat het den Heer behaagd heeft tot zich te roepen de ziel van hun teerbeminden echtgenoot en vader, geboren te Passchendaele, den 24 Maart 1870, en god vruchtig overleden te Yper, den 31 Juli 1935. De plechtige Lijkdienst zal opgedragen worden op MAANDAG 5 AUGUSTI 1935, om 10 uur, in de Sint- Jacobskerk te leper. Kalfvaart, 4. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 4 Oogst, om 8 J uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Charles VANDEPUTTE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Oogst, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Léon LAMOOT Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 Oogst, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Achiel YERBEKE echtgenoot van Vrouw Marie DEVOS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Oogst, om 11 uur, in Sint- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Maurice DESAEGHER gewezen onderwijzer echtgenoot van Vrouw Julia VANCAPPEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Donderdag 15 Oogst, om 9 uur, in de Kerk der E. Paters Carmelieten, tot zielelafenis van Vrouw Marie BOLLAERT echtgenoote van Heer Camiel DUPREZ. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat orue de la Station is alleen open op reste seule ouverte les Zondag 4 en Maandag 5 Augustus Dimanche 4 et Lundi 5 Aoüt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11