Onze Tuindagfeesten 3 Harmonie Ypriana Nationale Vereeniging der Vuurkruisen Naar loffelijke gewoonte werd het Tuindagfeest dit jaar, den Zaterdag 3" Oogst, 's avonds ingezet door een godsdienstige plechtigheid in St Maar- tenskathedraal, waar, in aanwezigheid van een groot aantal geloovigen, het beeld van O.L. Vrouw van Tuine processiesgewijze naar het gepareerd rustaltaar van den kruisbeuk werd overgebracht en vervolgens, te 18 u. 30, een plechtig Lof ge zongen werd. Om 20 u. 30, gaf de Harmonie Ypriana, op de Groote Markt, onder leiding van haar chef M. Deridder, een prachtconcert waarmede zij nog maals veel bijval oogstte en dat zij met het op wekkend en door alle Yperlingen zoo graag aan hoorde Tuindaglied begonnen had. Den Zondag 4 Oogst deed de Tuindagprocessie, te 10 u. 's morgens, na de Hoogmis, haren gewo nen ommegang door de mooi bevlagde straten. De St Michiel turners van Yper openden den lan gen, godsdienstigen stoet, waarvan de mooie en zoo verscheidene groepen door de talrijke toe schouwers, die zich op gansch den doortocht schaarden, ten zeerste bewonderd werden. Na het beeld der goede patrones van Yper, stapte de Harmonie Ypriana, die hare mooiste processie- marschen uitvoerde, gevolgd van de groepen met standaard van het H. Hart en het H. Sacrament en van de talrijke vlaggen der H. Hartebonden en andere katholieke gilden. Het Allerheiligste, voorafgegaan door de geestelijkheid, wierookers en bloemenstrooisters en omringd door talrijke flambeeuwdragers en de manschappen van het gewapend brandweerkorps, was beurtelings ge dragen door Z. E. Heer Deken en de E. Heeren pastoors van stad. De Heer burgemeester, om ringd van de heeren schepenen en meest al de katholieke gemeenteraadsleden, en gevolgd door een groot aantal geloovigen, sloot de processie. De zegen met het Allerheiligste werd gegeven aan de rustaltaren in de Elverdinghestraat, in de Lange Thouroutstraat en in het portaal van St- Pieterskerk. Alhoewel de Tuindagprocessie van jaar tot jaar verbetert, is zij er nog niet toegekomen haar vooroorlogschen luister te evenaren en velen zul len het gewis met ons betreuren dat, niettegen staande dit vroeger nochtans beloofd werd, het zoo merkwaardig en interessant historisch ge deelte dit jaar den godsdienstigen stoet niet is komen aanvullen. Velen werden daardoor in hunne verwachting deerlijk teleurgesteld. Ook durven wij verhopen dat men van toekomende jaar af de processie ieder jaar zullen mogen te rugzien zooals wij ze hier in 1933, samen met de duizende vreemdelingen die te dezer gelegenheid naar Yper waren toegestroomd, mochten bewon deren. De verdere feestelijkheden, die in den loop der vorige week onzen Tuindag 1935 van de overige dagen van het jaar moesten orfderscheidén, had den waarlijk niets buitengewoons. Buiten de ge wone concerten door de Socialistische Harmonie, dè Symphonie Ypriana en de Vlaamsche Harmo nie, beurtelings in de Boomgaardstraat, op de R. Colaertplaats en op de Veemarkt gegeven, had den we alleen de velokoers voor Juniors, den Dinsdag namiddag verreden en die nog al wat belangstelling kende, alsook het puik beiaardcon cert waarop de Heer Geo Clement, stadsbeiaar- dier Van Doornijk, ons den Woensdag avond ver gastte. De foor zelf kende ook nog al wat bijval, en de foorkramers alsook de kleine neringdoeners en herbergiers zullen ongetwijfeld uiterst tevre den geweest zijn over de goede zaken die zij 's Zondags vooral gemaakt hebben. Jammer ge noeg hebben wij moeten bestatigen dat er dit jaar geen enkel zeilkraam, noch liedjeszanger, noch kunstenmakers of andere op de Markt stonden. Nochtans vormden zij steeds een groote aantrek kelijkheid en een schoone afwisseling die door al de kermisvierders gaarne gezien werd. Dit wegblijven dezer reeks foorlieden heeft ons dan ook groote! ij ks verwonderd. Indien zij geweerd werden uitsluitend en alleen om het verkeer wat minder te verhinderen, dan mag men nochtans niet vergeten dat, zoo het toeristenverkeer voor onze hoteliers van een groot profijt is, de Tuin dagfoor ook voor de kleine nering en voor de nederiger herbergen niet zonder voordeel is. De rallye-ballon wedstrijd van Zondag laatst, die zeer veel deelnemers en een overgroote me nigte nieuwsgierigen had aangelokt, kon jammer genoeg, ten gevolge van een spijtigen tegenslag, niet doorgaan. Wanneer de ballon gansch gereed was om op te stijgen, vreesde de luchtvaarder De- vogelaere dat de ballon door den wind tegen den toren van St Maartenskerk zou gedreven worden. Daarom deed hij hem overbrengen tot achter den Belforttoren, doch bij deze verrichting genaakte de ballon een telefonische leiding waardoor de klep langs boven geopend werd en het gas ont snapte. Intusschen waren de deelnemers aan den wedstrijd reeds allen vertrokken en zochten on derweg te vergeefs naar den ballon die niet was opgestegen. Er werd dan beslist dit aantrekkelijk feest, dat hier voor de eerste maal ingericht was en zoo goed beloofde te slagen" tot op O., Vrouw Hemel- vaartdag te verdagen. De ballpn even voor het opstijgen Het volksbal, dat 's avonds om 9 u. in de Halle gegeven werd, kende den gewonen bijval. Bij den aanvang van het bal was er nog wat aarze ling, doch stillekens aan vermeerderde het aan tal koppeltjes zoodanig dat de voorbehouden dansruimte weldra te klein werd. Het orkest, onder leiding van den Heer G. Van Egroo, ver dient een bijzonder woord van lof en heeft er gansch den avond, tot in de late uren, de meeste geestdrift weten te doen heerschen. De Groote Prijs van Yper, voor onafhankelij- ken, werd Maandag te midden de grootste belang stelling betwist. - -r.T-icI Donderdag 15 Oogst'h^fld^. v^e-in de Majoor gracht den prijskamp^p h^t lijnvisschen, die hier telken jare veel bijyaj. kent. en. waarvan, we ver der de uitslagen meded^elen, en d<p() herkansing van den rallye ballon./ .,fe ,0 De spijtige, tegenslag van Zondag laatst had ons doen vreezen dat deze wedstrijd een groot' deel zijner belangstelling zou verloren hebben, doch we werden deerlijk bedrogen en het feëst heeft een succes gekend dat de stoutste verwach tingen overtrof. De deelnemers lieten zich voor den wedstrijd nog talrijker inschrijven en de Vandenpeereboomplaats zag letterlijk zwart van 't volk alswanneer te 5 uur de mooie ballon pijl recht de lucht invloog. De luchtvaarders; ze waren met drie vertrok ken, wuifden ons langdurig toe en staken, van zoodra ze zekere hoogte bereikt hadden, een groote belgische vlag uit. Aller oogen waren op den ballon gericht, die een tijd lang schier op de zelfde plaats bleef hangen, om vervolgens nog wat te stijgen en weldra in de laag hangende wolken te verdwijnen. Wat later zagen we hem terug in de Zuid-Oostelijke richting zweven, en 's avonds vernamen wij dat hij te Zantvoorde gevallen was op het veld van den landbouwer Colpaert Victor, Gheluveltstraat. De Tuindagfeesten, die dit jaar alle met een buitengewoon goed weder begunstigd werden, sloten 's avonds met een prachtig concert, door de Liberale Harmonie aan de Kaai gegeven, en een schitterend vuurwerk dat deels var op de kaaimuren en deels van op het water afgeschoten werd en door de honderden toeschouwers, die zich rondom de kaaimuren verdrongen, geest driftig werd toegejuicht. UITSLAG VAN DEN RALLYE-BALLON WEDSTRIJD Autorijders 1. Lemahieu Sévère, Yper (Clubzetel en beker); 2. Stevens André, Yper (Rookersgerief en beker) 3. Petillion Valère, Boesinghe (Bonbonnière) 4. Gruwez Edouard, Yper (Porte fleurs) 5. Tim merman Hector, Yper (doos cigaren) 6. Lagrou Albert, Brielen7. Lannoy Lucien, Wervick 8. De Rynck Joseph, Yper9. Callewaert Georges, Kortrijk 10. Billiet Charles, Yper 11. Van Lede Daniel, Yper 12. Bourez Fritz, Iseghem. Motorijders 1. Coulombier Henri, Yper U. M. Y. (Clubzetel en 75 frank); 2. De Cuyper Joseph, Boesinghe (Rookersgerief) 3. Lignel Henri, Yper U. M. Y. (Likeurstelsel en 50 fr.4. Hoornaert Georges, Yper U. M. Y. (Fruitschaal en 25 fr.) 5. Devacht Joseph, Yper (Suikerpot) 6. Deeo- ninck Georges, Reninghelst (Beschuittelloor) 7. Verhack André, Boesinghe (1 doos cigaren) 8. Plaetevoet Roger, Yper (1 doos cigaren) '9 Logie Henri, Westoutre10. Polley Omer, Moes- croen 11. Doize Elie, Meessen U. M. Y. Beker gewonnen door Union Motoriste Yper. Wielrijders 1. Vandecandelaere Georges, Beythem (velo) 2. Verhack Cyrille, Yper (pijp! T Yperling 100 fr.; 3. Pattyn Jules, Iseghem (trui) 4. Leroy Michel, Voormezeele (trui) 5. Desmedt Albert, Iseghem (pijp) 6. Gouwy Albert, Yper (trui) 2'' Yperling 80 fr.7. Vandecasteele Gustave, Heule (vuursla- ger) 8. Verhack Albert, Boesinghe (trui); 9. Van- neste Ger,. Yper (klak) 3' Yperl. 60 fr.; 10. Noppe Henri, Winckel-St-Eloy (doos biscuits) 11. Noppe Joseph, Winckel-St-Eloy ,pijp en 1/2 kilo tabak) 12. Lagrou André, Becelaere (trui) 13. Callandt Marcel, Yper (1 bon 20 fr. bij A. Gruwez) 4' Yper ling 40 fr.; 14. Vandoorne An., Ledeghem (sigaret tenkoker en 10 pakken sigaretten) 15. Dumoulin Julien, Ledeghem (doos biscuits) 16. Bruneel Gerard, Ledeghem (aschpot) 17. Callandt Gus tave, Yper (klak) 5C Yperl. 25 fr.; 18. Van Fleteren Victor, Bisseghem (cigarettenkoker en 10 p. ciga- retten.) 19. Dumon Georges, Bisseghem (cigaret- tenkoker en 10 p. cigaretten); 20. Verschaete Re- mi, Bisseghem (klak) 21. Parmentier Michel, Iseghem (1 doos biscuits) 22. Vandenbroucke Maurice, Deerlijk (1 doos biscuits) 23. Vanren- terghem Jer., Yper (klak) 6e Yperl. 20 fr. 24. Van Acker Leon, Boesinghe (cigarettenhouder en 10 p. cigaretten) 25. Moniez Robert, Moor slede (1 pijp en 1/2 kilo tabak) 26. Vansteenkiste Maurice, Iseghem (cigarettenhouder en 10 p. ci garetten) 27. Liefooghe Roberj,, Yper (1 doos biscuits) 28. Brabant Daniel, Iseghem (1 porte cigarette en 10 p. cigaretten) 29. Stamper Mar cel, Yper (1 doos biscuits) 30. Coffyn Arthur, Yper (1 doos biscuits) 31. Claereboudt Gerard, Boesinghe (1 doos biscuits) 32. Steene Jules, Iseghem (1 doos biscuits) 33. Fossez André, Le deghem (1 doos biscuits) 34. Buysse André, Ise ghem (cigarettenhouder en 10 p. cig.) 35. Wel- kenhuyse Emiel, Yper (cigarettenhouder en 10 p. cigaretten) 36. Declefcq Sylvère, Bisseghem (1 pijp en 1/2 kilo tabak) 37. Vincke Michel, Zon- nebeke (1 pijp en 1/2 kilo tabak) 38. Vande- weghe Gerard, Rumbeke (1 aschpot) 39. Van- neste Eric, Rumbeke (1 tabakzak) 40 Vantie- ghem Alfons, Poelcapelle41, Packet Achiel, Yper 42. Desimpel Aimé, Becelaere (1 tabak- zak )fc-;c43- Kestelöot Fffens. Yper44. Kinoo Je rome, St Jan 45. Coppens Albert, Yper 46. Bour- deaux Joseph, Zillebeke 47. Gryson Roland, Yper 48. Moen Albert, Zillebeke 49. Ghesquiere .Roger, Zilïèbeke50. Decrock Roger, Meessen. 1 Beker voor 'Club Iseghem. Het bestuur der Harmonie heeft besloten het jaar- lijksch uitstapje te doen naar De Panne op Zondag 25 Oogst aanstaande. De eere-leden en hunne familie, alsook de familie der werkende leden worden vriendelijk uitgenoodigd de Harmonie te vergezellen. De reis .zal geschieden per tram zonder stilhouden in de tusschenstatiën. Vertrek uit Yper Statie om 7 uur 's morgens, en uit De Panne om 7 uur 's avonds. De prijs heen en terug is vastgesteld op 9 fr. Halve prijs, dus 4 fr. 50, voor alle kinderen tot 8 jaar. De rijtuigen zijn genummerd, men mag keus doen voor zooveel de inschrijving nog niet gevorderd is. Niemand mag van rijtuig veranderen zonder bijzondere toelating van den Voorzitter. Dit geldt zoowel voor den terugkeer als voor de heenreis. De kaarten, dienende als reisbewijs, zijn te bekomen bij Aimé Gruwez, Voorzitter. Van heden af mag men inschrijven. De betaling geschiedt bij de inschrijving. Voor alle ingeschreve nen zullen er zittende plaatsen zijn. Voor geen re denen worden kaarten teruggenomen. Te De Panne zal het Concert der Harmonie plaats hebben om 11 uur aan den Zeedijk. De personen die deel maken van den uitstap worden vriendelijk verzocht de Harmonie te volgen bij hare intrede in De Panne tot aan het gedenkteeken der ge sneuvelden, waar hulde zal gebracht worden aan de slachtoffers van De Panne, gestorven voor 't Vaderland- Het Bestuur. Vuurkruisenbond van Yper en Omliggende Eerste lijst der handelaars welke vermindering verleenen aan de leden van onzen bond op ver toon der Vuurkaart. Baete Evariste, Gasthof Continental, René Colaertplaats, Yper, 10 t. h. Masschelein Valère, (vuurkruiser), Ijzerwaren, Boterstraat, Yper. 5 t. h. Mevrouw Vandendriessche, Dentiste, Diksmui- destraat, 49, Yper. 20 t. h. Verkeyn Michel, (vuurkruiser), meester-kleer- maker, Maarschalk Plumerlaan, 62, Yper. 5 t. h. Het Bestuur. Abonneert U op het HET YPERSCHE van nu tot Nieuwjaar 6 fr. 75.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3