De Vaart Yper Komen wordt hersteld Handels= en Nijverheidskamer Aan den Hr Hector Vermeulen 9 Le Deuil National au Tribunal de Première Instance KOSMOS TOERISME DE HEER MINISTER DE MAN HEEFT YPER BEGREPEN *elijk te Brussel kerkelijk ingezegend. H. M.-de Koningin Astrid laat drie kinderen na Prinses Joséphine-Charlotte, geboren te Brussel, den 11 October 1927 Prins Boudewijn, geboren, den 7 September 1930, en Prins Albert, geboren den 6 Juni 1934 Allen herinneren zich nog met welke geestdrift Prinses Astrid hier in België ontvangen werd. En deze gevoelens van genegenheid der Belgische bevolking tegenover Haar versterkten zich nog, wanneer men zag dat ï-are Majesteit op zulke waardige manier hare plichten van Koningin begreep. Teedere echtgenoote, liefdevolle moeder, was zij ook de beschermster der noodlijdenden. Wanneer onze mijnwerkers zoo hard beproefd werden, was zij midden hen om hen te troosten en onlangs nog werd Haren oproep voor de slachtoffers van de crisis, die zij zelf ten huize bezocht en ging opbeuren, door gansch het land spontaan en eenparig beantwoord. Gansch België treurt thans om het verlies dezer algemeen beminde Vorstin en aller harten wen den zich vol medelijden tot Z. M. den Koning, die zoo wreed komt getroffen te worden en wiens smart alle menschelijk lijden te boven gaat. Mocht Hij, door de strenge lessen die Zijn Vader Hem gaf, door het hooge begrip dat Hij heeft van zijne koninklijke opdracht en vooral door het gevoelen dat alle Belgen Zijn rouw deelen, de kracht vinden om deze harde beproeving te over komen. Aller harten zijn tot Hem en tot de on schuldige kinderen, die een teedere echtgenoote en moeder beweenen, gericht. God behoede Onzen Koning Overal in gansch het land en zelfs in den vreemde heeft dit zoo onverwachts en droevig nieuws den grootsten weerslag gevonden. Dade lijk werden aan alle openbare gebouwen en hui zen de vlaggen halftop gehangen. Ook hier te Yper werd, van zoodra het nieuws bekend was, de nationale driekleur ten teeken van rouw half top geheschen, al de klokken onzer kerken luid den over dood en ook het beiaardspel der stads- horloge op het Belfort werd stilgelegd. Deze droevige gebeurtenis heeft ons hier des te pijnlijker getroffen daar we juist op het punt stonden een verheugend nieuws, dat we verder hier in ons blad mededëelen, te vieren. Het voor beeld volgende van de gemeente Hollebeke, waar Woensdag morgen reeds, van zoodra de blijde tijding er toekwam, alle huizen bevlagd werden en van Houthem waar de inwoners Donderdag morgen moesten bevlaggen, gingen wij hier, op aanvraag der plaatselijke Handelskamer, de in woners van Yper vragen om morgen, Zondag 1" September, insgelijks hunne huizen te willen be vlaggen. Naar we vernemen was het stadsbestuur ook voornemens het aanstaande herstel der vaart Yper-Komen officieel aan de bevolking aan te kondigen en ze ook uit te noodigen om op Zondag 1 September aan hare vreugde lucht te geven en hare huizen te bevlaggen. God heeft er anders over beschikt. Onze gewet tigde vreugde is plotselings in onuitsprekelijke droefheid veranderd en in plaats van te mogen juichen om het verkregen recht, treuren en be weenen wij thans de dood van onze jeugdige, goedhartige en beminde Koningin. Vendredi 30 courant. Le Tribunal de 'Première Instance a tenu unê audience spéciale afin de prendre part officielle- ment au deuil cruel qui frappe si brutaleméht la Familie Royale et la nation entière: Monsieur le Président déclara I'audience oü- verte a 11 heures et accorda aussitöt la parole a Monsieur le Procureur du Roi. Ce magistrat pria le Tribunal, a raison du décès inopiné de S. M. la Reine, de bien vouloir cesser I'audience en signe de deuil. Faisant droit a ces réquisitions, Monsieur le Président cessa I'audience en signe de deuil. Er wordt eene bijzondere reis ingericht naar Brussel op Dinsdag aanstaande om de plechtige begrafenis van onze diepbetreurde Vorstin bij te wonen. Afreis uit Yper om 6 uur. Prijs 38 fr. Terug uit Brussel om 21.30 u. aan de Place de l'Yser aan het demonstratie huis der automobie len Citroën en om 22 uur aan de Tentoonstelling op de Place St Lambert, bij de Heysel kerk. Inschrijvingen bij KOSMOS TOERISME, Groote Markt, 26 YPER Telef. 515. Ten einde aan eenieder toe te laten de lijk- plechtigheden van H. M. Koningin Astrid te vol gen, worden, mits een kleine vergoeding, een aantal radios, door het huis Christiaens, Boter- straat, 28, Yper. ter beschikking van de belang stellenden gehouden. Bij het sluiten van onzen brief, aan den Heer Minister De Man gericht en hier verleden week in ons blad verschenen, zegden wij, ons wendende tot den. Heer Minister, dat Yper aan een keerpunt zijner geschiedenis stond te wachten. Het heeft zijn aangezicht van vroeger verloren en moet een nieuwen weg op. De Heer Minister De Man heeft ons begrepen en hij zet, met den brief dien wij hier doen vol gen, de deur open die leidt tot de nieuwe baan, langs dewelke Yper zich door werken opnieuw tot een eervolle plaats in de Belgische gemeen schap zal opheffen. Ministerie van Openbare Werken Kabinet van den Minister Brussel, 27 Augustus 1935. Mijnheer de Voorzitter, Ik heb de eer u de ontvangst te melden van uw schrijven van 23 Augustus 1935 en dank u voor het opzenden van het nummer van Het Ypersche Het verheugt mij u te kunnen meedeelen dat, wat mij zelf betreft, u zich geen verdere inspanningen moet getroosten in deze zaak, aan gezien het ontwerp van het kanaal Ieper-Leie opgenomen is op het programma van de werken van den Dienst voor Economisch Herstel. Het is mijn oprechtste wensch dat met de uitvoering zoo spoedig mogelijk een aanvang zou genomen worden en ik heb instructies gegeven opdat de bevoegde dienst van Bruggen en Wegen dadelijk met het opmaken van de plans zou be ginnen. Met de meeste hoogachting. Voor den Minister De Kabinetssecretaris, (get.) M. Werquin. Den Heer Vermeulen, voorzitter van de Handels- en Nijverheidskamer te leper. Wij zijn zeker de tolk te zijn onzer gansche be volking om hem van harte te bedanken voor het gebaar, dat hij aldus doet niet alleenlijk voor onze stad maar voor de geheele streek, die den ergsten last van den grooten oorlog droeg en er nog onder lijdt. Heer Minister De Man, gij hebt Yper begrepen en wij z jn er U erkentelijk om. H. Vermeulen, Voorzitter der Handelskamer van Yper. YPER Het Bestuur der Handelskamer, in zijne verga dering van Woensdag avond, na kennis genomen te hebben van het verheugend nieuws van het herstel der vaart Yper-Komen, had zich voorge nomen zijne leden en gansch de bevolking vaïi Yper uit te noodigen om morgen, Zondag 1 Sep tember, hunne huizen te bevlaggen en alzoo aan hunne gevoelens van gewettigde vreugde uiting te geven. Edoch, het smartelijk ongeluk Donderdag voor middag aan onze zoo teerbeminde Koningin Astrid overkomen, de pijnlijke slag die ons ge liefd Vorstenhuis en gansch het land opnieuw op zoo tragische wijze in rouw dompelt, tréffén ons te zeer om deze vreugdebetooging toe te laten. Nu dat gansch België treurt om het overlijden van zijn geliefde Koningin, is het thans hét oogenblik niet aan onze rechtmatige blijdschap, die ons vervulde bij het vernemen der goede' tij ding betreffende de vaart Yper-Komén, openlijk lucht te geven. Niettemin roepen wij Leve de vaart Yper - Komen Leve de herwording van Yper en van het Westland Voor het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, E. Toussaert. H. Vermeulen. Hieronder laten wij den brief volgen dien de Handels- en Nijverheidskamer van Yper aan den Heer Minister van Openbare Werken verzond en als gevolg waarop de Heer Minister De Man zijn besluit, de vaart Yper-Komen te doen herstellen, kenbaar maakte. Yper, den 23 Oogst 1935. Den Heer Hendrik De Man, Minister van Openbare Werken, Brussel, Heer Minister, »Wij zenden Ued. per zelfde post «Het Yper sche bevattende een open brief aan Ued. ge richt betreffende het Economisch belang der vaart Yper-Komen, door den oorlog verwoest. Wij nemen de vrijheid Ued. te bidden ge zegden brief nauwkeurig te lezen en de bevatte statistieken te overdenken. Yper is de eenige stad van België die, terwijl het land sedert 1860 met 75 vermeerderde, hare bevolking met 7 zag acheruitgaan. En het is dan nog onze stad die het voornaamste slachtoffer van den oorlog werd, en wat nog erger is, die men van alle vroegere bestaansmiddelen beroofdede Rijschool en de smedenschool, die van Brasschaet een stad heb ben gemaakt, ons garnizoen, onze regimentschool, onze Staatsweldadigheidschool, enz... Heer Minister, Gij stelt thans een programma voor van 3500 millioen Fr. uitgaven ten einde het Economisch leven van het land herop te beu ren. En onze streek, die sedert het bestaan van België in den voorspoed van hét land geen deel heeft genomen, de statistieken zijn daar om het •te bewijzen, zou uitgesloten zijn De vaart Yper- Komen zou niet hersteld worden Heer Minister, wij zijn te uwer beschikking om hier ter plaats of in uw kabinet het vraagstuk dat zich hier stelt, volledig te komen uiteen zetten en wij zijn zeker dat gij zoozeer als wij. zult overtuigd zijn van de dringendheid, ook onze martelaarstreek aan den herbloei van België, te laten deelnemen. »Van Ued. een gunstig antwoord verwachtende, bieden wij Ued. de verzekering onzer beste gevoelens aan. De Schrijver, De Voorzitter, (get.) Ed. Toussaert. (get.) H. Vermeulen. Zaterdag 7 September a. s., om 8 u. 's avonds, in het lokaal Hotel du Sultan Groote Markt, ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE Het herstel der vaart Yper-Komen. Het bestuur verhoopt dat geen enkel lid op die vergadering zal willen ontbreken. Samedi 7 Septembre, a 8 heures du soir, au local Hotel du Sultan Grand'Place, ASSEMBLEE GÉNÉRALE ORDRE DU JOUR La remise en état du canal Ypres-Comines. Le comité compte sur la presence de tous fes membres. In naam der leden en bestuursleden van de Handels- en Nijverheidskamer der stad Yper wensch ik u hartelijk proficiat Uwe onverpoosde werking, om van het dikwerf genoemde droombeeld de verbinding der Leie met Yper en Nieuwpoort of het herstel der vaart Yper-Komenwerkelijkheid te maken, heeft vruchten gedragen en is met welslagen bekroond! Uwe wilskracht, uwe ontembare moed, gepaard met innige liefde voor de stad uwer vaderen, heeft over alle hinderpalen gezegepraald. Spijts alle tegenkantingen, onverschilligheid of misprijzen hebt- Gij overwonnen Hoezeedriemaal hoezee, voor U. Zulke vol strekte overwinning is de bekroning van uw heldhaftig streven. Wat moeten wij, uwe vrienden, leden van de Handelskamer, fier wezen op onzen geliefden Voorzitter, die met zulk wijs beleid sedert het ontstaan der maatschappij dezes belangen met hand en tand verdedigt en zich te allen tijde op offert voor het welzijn der leden en voor de be volking van Stad en Gouw. Hoe moeten wij een voorbeeld nemen aan uwe standvastige werking om de leus Hij wilde wat was Recht en won wat hij wildete bewaar heden. De geschiedenis der volkeren leert ons dat bij stoffelijken of zedelijken nood immer mannen gevonden worden die zich belangloos ten dien ste stellen hunner medeburgers en die hun Naam door het dankbare nageslacht zien vereeuwigen. Zulk een Man zijt Gij en van heden af is. uw Naam met roem beladen en aangeduid om in

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2