Smartelijk verkeersongeval te Brielen BRIEFDRAGER DOOR AUTO GEDOOD Zaterdag 11., 24 Oogst, is de 62 jarige postbode Wulle pit Victor, van Yper, het slachtoffer geworden van een pijnlijk ongeval dat hem het leven heeft gekost. Zooals hij het iederen dag pleegde te doen was hij ■ook dien morgen, beladen meer nog dan op de andere dagen, daar de briefdragers telken Zaterdag benevens •de gewone poststukken nog een groot aantal week bladen te bestellen hebben, uit het postkantoor van Yper vertrokken om zijne gewone ronde naar Brielen te doen. Hierin het voorbeeld volgende van meest al rzijn confraters die de buitengemeenten of de verafge legen wijken van stad dagelijks moeten bedienen, deed Wullepit zijn dienst per velo, zoodat de inwoners van Brielen alzoo wat spoediger dan de postdienst het voor rechter, en .Vanderghote, griffier, ter plaats waren ge komen, werd het lijk van den verongelukten briefdrager door de zorgen van het Rood Kruis van Yper naar het doodenhuis in het hospitaal van Yper overgebracht. De Heeren van het parket onderhoorden langdurig den autovoerder, die naar hij verhaalde nog nooit een enkel ongeval had veroorzaakt in de twaalf jaren dat hij per auto reed, diens vrouw, alsook de personen die het eerst ter plaats waren, en gelastten een deskundige met het onderzoek van de aanrijdende auto. Gansch den voormiddag kwamen er daar op de plaats van het ongeval, waar het verkeer uiterst druk is, talrijke nieuwsgierigen en zooals wel te begrijpen heeft dit smartelijk ongeval, waarvan het nieuws zich blik- HET PARKET OP DE PLAATS DER RAMP. - Hat teeken X duidt aan waar het slachtoffer, dat verder aet een deken overdekt ligt, aangereden werd. Op den achtergrond staat nog de aanrijdende auto. ziet de hen bestemde briefwisseling ontvangen, hetgeen voor velen onder hen en vooral voor de zakenmannen van een niet te onderschatten belang is. Korts na 9 u. bevond Wullepit zich reeds een eind over Yper-Hoekje en volgde den rechterkant van den Veurnesteenweg, toen hij, gekomen rechtover de villa van den Heer Lagrou, paardenhandelaar, den steenweg overstak om de aan het adres van laatstgenoemden persoon, wiens woning links van de baan gelegen is, verzonden poststukken te bestellen. Op hetzelfde oogen- blik kwam een fransche auto, bestuurd door den Heer Couvreur Leon, nijveraar te Mouvaux (Fransch Noor den), die zich samen met zijne vrouw en zijne drie min derjarige kinderen naar De Panne begaf, daar op die plaats eveneens uit de richting van Yper aangereden. De autovoerder, denkelijk meenende dat de briefdrager zijn weg rechtdoor vervolgde, wilde den wielrijder voorbijsteken juist toen deze naar links zwenkte om, zooals gezegd, zich naar de villa van den Heer Lagrou te begeven. De autovoerder, die, gezien de baan vrij was en zich aldaar in nog al goeden toestand bevindt, volgens zijne verklaring aan een gemiddelde snelheid van 60 km. per uur reed, stak nog, zooals men het ter nlaats na het ongeval nog kon bestatigen, meer naar links af doch kon, niettegenstaande zijne pogingen, niet vermij den dat de ongelukkige briefdrager door den rechter kant van zijn auto gevat en met geweld ten gronde geslingerd werd. Hoe het ongeval echter juist gebeurde, zal niemand weten te vertellen daar er, jammer genoeg, geen ooggetuigen van geweest zijn. Alleen eenige kin deren, die zich daar in de nabijheid op het veld bevon den, alsmede de daar niet ver af wonende burgemeester van Brielen, de Heer Verbiese, en dezes familie_ verna men het gerucht van het hard remmen en plots stop pen van een auto, wat hen verdacht voorkwam, en waren samen met den Heer veldwachter van Brielen, die korts nadien langsdaar bij toeval per velo voorbij reed, een der eersten ter plaats. Pas was de noodlottige aanrijding voorgevallen of daar kwam, volgens Mevr. Couvreur, die nog erg onder den indruk van het gebeurde was, ons verhaalde, een autocamionnette uit de richting van Brielen aangereden met een zestal werklieden erop, waarvan enkele haar echtgenoot, op zijne vraag, behulpzaam waren om de auto, waaronder het slachtoffer alsook de velo nog gekneld lagen, eenige meters vooruit te steken en alzoo den ongelukkigen briefdrager uit zijn neteligen toestand te bevrijden. Deze camionnette, waarvan de voerder niet gekend was, vervolgde echter onmiddellijk haren weg. De toegesnelde personen deden inmiddels hun best om het slachtoffer, dat vreeselijk aan het hoofd ge kwetst was en uit een gapende won de overvloedig bloed verloor, te hel pen doch moesten, onmachtig zijnde •om zijn onmenschelijk lijden te stil len, de noodige hulp afwachten die ■de Heer burgemeester Verbiese da- •delijk per telefoon had aangevraagd. Gelukkiglijk kwam daar korts na dien een fransche dokter per auto voorbij, die den gekwetste, welke volgens zijne bestatiging een dub bele schedelbreuk en nog talrijke 'verwondingen had opgeloopen, zijne beste zorgen toediende. Hij deed hem een pijnstillende inspuiting en legde een verband op zijne zware Ihoofdwonde. De rijkswacht van Yper was spoedig ter plaats om de noo- ■dige bestatigingen te doen en den ordedienst te verzekeren en ook de "Eerweerde Heer Devisschere, pastoor van Brielen, ^insgelijks door den Heer Burgemeester ontboden, kwam den ongelukkige troosten en diende hem het H. Oliesel toe. De Heer dokter Snick kwam even eens ter plaats, doch zijne zorgen bleken weldra over- ibodig en het slachtoffer van dit jammerlijk ongeval blies, na enkel nog een tiental minuten geleefd te heb ben, den laatsten adem uit terwijl de omstaanders samen met den Eerw. Heer Pastoor van Brielen, op dezes aanvraag, een gebed voor zijne zielerust prevel- <Sen. Nadat het parket van Yper, bestaande uit de Heeren "Van Thorenburg, procureur des Konings, Vande Vliedt, semsnel verspreidde, overal de grootste ontroering ver wekt. Het slachtoffer, dat sedert jaren reeds denzelfdën dienst verzekert, was zoowel te Brielen en te Yper algemeen gekend en geacht, en ging door voor een uiterst zorgvuldig en zeer voorzichtig man. Ook kan men maar niet begrijpen hoe hij, die deze gevaarlijke baan dagelijks bereed en wel wist hoe druk het verkeer er is, alzoo jammerlijk aan zijn einde is kunnen komen. Het onderzoek zal deze zaak moeten ophelderen en de verantwoordelijkheden vaststellen. Volgens de sporen, die men ter plaats kon zien, moet de ongelukkige gegrepen geweest zijn juist vóór den in gang der villa van M. Lagrou, dichtbij de tramlijn. De pedaal van zijn rijwiel heeft in de harde macadam- laag van de baan een gat geslagen, wat bewijst hoe geweldig de aanrijding moest zijn. Ten andere het gansch verwrongen rijwiel, waarvan wij hier de af beelding geven, toont eveneens ten duidelijkste hoe vreeselijk de botsing geweest is. Het achterwiel werd gansch dubbel geplooid, het voorwiel met een deel der vork afgerukt en de stuurtang in 't midden afgebroken. Wat de auto betrof, de rechterlamp langs voren was gansch gebogen, zoodat zulks doet veronderstellen dat het slachtoffer door dit deel van het voertuig gegrepen werd. Op den grond bemerkte men ook nog zeer duidelijk een versch spoor van een linker autowiel dat tengevolge van het remmen op een afstand van 26 m. gesleept had en van het midden der baan tot bij de borduur van de tramlijn kwam, omtrent juist rechtover de plaats waar het merk van de pedaal in de macadamlaag zichtbaar was en waar men vermeent dat het slachtoffer aange reden werd. De ongelukkige briefdrager alsook zijn velo werden echter nog omtrent een zestal meter ver der onder de auto meegesleurd. Op de plaats waar het lijk lag, nevens de tramlijn, bevond zich nog een num mer van het weekblad De Volksmachtgansch met bloed doordrongen. De andere briefwisseling, die de ongelukkige postbode bij zich had, lag over den grond verspreid en werd dadelijk door de zorgen van den Heer Postmeester van Yper, die insgelijks spoedig ter plaats was gesneld, bijeenverzameld om nadien door een dienstdoenden briefdrager aan de bestemmelingen rondgedragen te worden. Wat het tragische van dit smartelijk ongeluk nog verhoogt, is dat het thans het derde ongeval is dat aldaar op de dienstronde van Brielen aan een brief drager overkomt. Over een tiental jaren werd de briefdrager Bal, die een weinig doof was, door den trein Yper-Cortemarck aan den spooroverweg der Augustinestraat doodgereden. Nadien werd de briefdra ger Kerrinckx nabij Yper-Hoekje door een auto ver rast en gekwetst, en nu komt de ongelukkige Wullepit, die over tien jaar den dienst van den armen Bal had overgenomen, insgelijks bij het uitoefenen van zijn ambt doodelijk getroffen te worden en dit alswan- neer hij reeds 42 jaar dienst bij het Postbeheer telt en weldra van een welverdiende rust ging mogen ge nieten. Begrafenis van het slachtoffer De plechtige lijkdienst had Dinsdag morgen, te 9 u., plaats in St Maartenskathedraal in tegenwoordigheid van een ongewonen volkstoeloop. Het Postbeheer der Provincie was er officieel vertegenwoordigd door de Heeren De Saedeleer F., gewestelijk bestuurder, en De Meulenaere A., opziener, alsook nog door twee afge vaardigden en den Heer hoofdbrievenbesteller. Verden bemerkten wij nog de aanwezigheid van den Heer De- leu, postmeester van Yper, van verscheidene postmees ters van het omliggende en van talrijke postbedienden en bestellers van Yper en den omtrek. Het met rouw omfloersde vaandel van het Nationaal Syndicaat, waar van de aflijvige lid was, vergezelde dezes stoffelijk overschot naar het kerkhof, alwaar de Heer Deleu» postmeester van Yper, namens het postpersoneel te Yper, de volgende lijkrede uitsprak Geachte Familie, Postmannen, Toehoorders, Een akelige draadmare luiddeUw briefdrager is te Brielen door een auto overreden en we snelden ter plaats om nog enkel een ontwricht lichaam aan te treffen, stervend op den boord van den openbaren weg. Een paar uur vroeger op dienstronde getogen, stoer blijgezind en werklustig, lag daar nu onze ge achte besteller Wullepit Victor weerloos neergeveld, slachtoffer, in volle dienstvervulling, van het druk ver keer. Brievenbesteller Wullepit heeft op zijn actief 42 jaren onberispelijke diensten aan den Staat. Hij werd vereerd met het Burgerskruis 2" klas, de Burgerlijke medaillen le en 2e klas en de Eeuwfeestmedaille. Hij was het tijdstip nabij, waarop een welverdiende rust hem eervol zou verleend worden en zijn kloek gestel liet verhopen dat hij lange jaren daarvan zou kunnen genieten. Wat is het leven broos, hoe onzeker de dag van morgen De duurbare aflijvige was een voorbeeldig bei diende onderdanig en voorkomend jegens zijn oversten, verdiende hij hun grootste achting en vertrouwen hoffelijk en hulpvaardig in zijn omgang met zijn ambts broeders, kaapte hij hun oprechte vriendschapdienst vaardig met het publiek, genoot hij de algemeene waar deering en genegenheid binnen zijn bestelkring. Wij betreuren aldus het verlies van een besten briefdrager, die zich heel en al toewijdde voor het ge- meenebest Onze pijnlijke afscheidsgroet kan in niets de gevoe lens verminderen van eerbiedige toegenegenheid die wij allen voor onzen geachten medewerker koesterden. Wij zouden zeker aan de eenparige verlangens va* ons talrijk personeel tekort komen, indien wij hier niet met echtheid en innigheid bevestigden al de spijt die in ons midden veroorzaakt is door het verdwijnen van dien rechtschapen man, dewelke aan de samenle ving al de gaven besteedde van een mild hart en een ruim verstand. De diepbeproefde familie aanvaarde onze innigste rouwgroeten en tot den zeer betreurden overledene» richten wij bewogen ons vaarwelhem tevens van ons trouw aandenken verzekerende. Nadien sprak de Heer Marseloo Alfons, namens het Nationaal Syndicaat van S. P. T. T. Z. L., op zijne beurt de hiernavolgende lijkrede uit Dames, Heeren, c Sedert enkele dagen is onze afdeeling van het Nationaal Syndicaat in rouw gedompeld door het pijn lijk verlies dat zij komt te ondergaan van haren ge- achten strijdmakker, Victor Wullepit, zoo plotseling uit ons midden ontrukt door het droevig ongeval dat zich heeft voorgedaan tijdens het uitoefenen van zijn ambt De dood kwam hem treffen terwijl hij arbeidde voor zijn bestaan. Goede makker Victor, zoover is 't gekomen dat uwe strijdmakkers, wanhopig en moedeloos, u tot hier moeten vergezellen, gij de kloeke, gezonde Wullepit, arm slachtoffer van dat schrikkelijk ongeval. Hoe onverbiddelijk het noodlot, dat dien trouwen bediende, dien onversaagden wroeter op zulke gruwe lijke manier ontrukt aan de liefde zijner familie, aan de vriendschap zijner gezellen. Voor ons en voor allen die hem kenden was hij een rechtzinnigen vriend. Sedert vele jaren was hij aangesloten in onze rangen, vele jaren heeft hij medegewerkt aan den strijd voor veler bestaan en nu nog bleef hij niet werkloos. Helaas, het droevig noodlot heeft er een einde aan gesteld. Vriend Victor, ge verlaat ons, 't is wreed, 't is nijpend. Maar Uwe gedachtenis blijft onder ons voortleven. Wij verbinden ons plechtig, uw figuur in eere te houden als toonbeeld van trouw en vriendschap. Dit weze de be wogen afscheidsgroet van uwe bedroefde makkers- Victor, vaarwel. De Heer Kielmoes Henri, brievenbesteller te Gent en secretaris van het Nationaal Syndicaat voor de twee Vlaanderen, moest vervolgens nog een derde lijkrede bij het graf van den Heer Wullepit uitspreken doch ter oorzaak van het slecht weder werd deze lijkrede, welke wij hier insgelijks laten volgen, niet afgelezen maar alleen aan de familie overhandigd. Geachte Familie, Geachte Aanhoorders, c Als secretaris van het Nationaal Syndicaat groep postagentender Beide Vlaanderen, acht ik het een plicht, in naam van gansch ons bestuur en leden, onzé diepgevoelde rouwbetuiging en een laatste hulde af te leggen, bij het graf van onzen diepbetreurden makker en vriend, Victor Wullepit. Allen, die hem gekend hebben, weten met welke zorgvuldige oplettendheid, hij zijne taak van brieven besteller vervulde, in den moeilijken strijd des levens. Hij was een toonbeeld van stiptheid en kan gerust als voorbeeld voor de jongeren gesteld worden. Aan den vooravond dat hij de vruchten van eer» zoo lange als eervolle loopbaan ging plukken, door op welverdiende rust te gaan, wordt hij door het noodlot en bij het uitoefenen van zijn dienst verongelukt, gedood Onze brave oude makker werd ons ontrukt als eer» plichtbeseffend man, met de zware tasch aan den hals, en sneuvelde op het arbeidsveld als een moedig sol daat, weggerukt van de liefdevolle zorgen zijner vrouw. Voor U, Mevrouw en familieleden, wenschen wij uit ganscher harte dat onze nederige doch oprechte deelneming eenige verzachting moge brengen in uwe smart. Vriend Victor, Uw heengaan heeft ons allen diep getroffen, het i« dan ook met bekropt gemoed, dat ik u hier, m naam uwer medeleden en collega's van het Nationaal Syn dicaat, een laatste vaarwel toezeg. Bij ons zal uw aandenken levendig Wijven. Uw eervolle en schoone voorbeelden, gedurende uwe levens baan daargesteld, zullen wij in de toekomst zooveel mogelijk ten uitvoer brengen. Vaarwel, diepbetreurde makker, duurbare vriend. Vaarwel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5