2 Nationale Vuurkruisenbond De klassen herbeginnen wema** men en huldeblijken toe. Ook prinsen en vorsten van vreemde landen kwamen persoonlijk hun innige deelneming aan onzen Koning betuigen. Het weerzien van Konin gin Elisabeth, die in Italië vertoefde bij hare dochter. Prinses Marie-José van Piemont, en wiens gezondheid sedert het afsterven van Ko ning Albert wat te wenschen laat, en ook de aan komst der ouders van Koningin Astrid waren bij zonder droef en aShgrijpend. De plechtige uitvaart Dinsdag, 3 September, heeft het Belgische volk een ontroerend afscheid genomen van zijn zoo vurig beminde Koningin en haar op echt vorste lijke wijze ten grave gedragen. Volk en nog volk. In de straten en lanen waar de treurige stoet moest voorbijkomen, tot zelfs in alle zijstraten verdrong zich een ware men- schenzee. Ze waren er gekomen van alle hoeken van 't land en honderden hebben zelfs den nacht buiten op straat doorgebracht. Te 10 u. 20 werd het stoffelijk overschot van Koningin Astrid buiten het paleis gebracht en op den lijkwagen geplaatst. Het kanon bulderde, de klaroenen schalden en al de klokken luidden over dood. Aangrijpend oogenblik, doch nog hart- verse. uren der was de tragische rouwstoet die zich langzaam tusschen een dubbele haag van schoolkinderen, oudstrijders en soldaten voort bewoog. Vocco g:ng een peloton bereden rijkswacht, gevol^a van de muziekkapel der Gidsen met om floers;'.? vlaggen en trommen, van een afdeeling lansiers en bereden artillerie, vier afdeelingen infanterie met muziekkapellen en omfioersde vlaggen, van een lange reeks afvaardigingen met vaandels van de koloniale veteranen, de burger lijke gedecoreerden van 1914-18, de opgeeischten, de politieke gevangenen van 1914-18, van tal van oudstrijdersbonden en verbroederingen, van af vaardigingen van de nationale vereeniging der reserve-officieren, oorlogsverminkten, oorlogs- blinden, oorlogsweduwen en weezen, van vreem de oudstrijdersvereenigingen, van vertegenwoor digers van alle regimenten van het leger, enz. enz. Na het vaandel van Tabora met eerewacht wer den de honderden vaandels, standaarden en vlag gen van 't leger gedragen. Daarachter volgde het zilveren kruis omringd van de geestelijkheid. Achter de pastoors der Brusselsche parochies kwamen de bisschoppen van Namen, Luik, Gent, Doornijk, Brugge, de hulpbisschop van Mechelen en de Primaat van België in groot rouwornaat met blanken mijter en staf, bijgestaan door Mgr de Trannoy en Z. E. H. Kan. Dessain. Door acht zwarte paarden getrokken, volgde de statige lijkwagen met de Belgische wapenschil den aan de vier hoeken van het zwart en gouden baldakijn. Een zwart baarkleed met gulden kruis bedekte de lijkkist waarop zich de purperen koningsmantel met hermelijn geboord en ook de koningskroon bevonden. De hoeken van het baar kleed werden gehouden door de Heéren Ponce- let, voorzitter der KamerLippens, voorzitter van den SenaatVan Zeeland, eerste minister Soudan, minister van rechtswezen du Bus de Warnafïe, minister van Binnenlandsche Zaken Goddyn, eerste voorzitter van het Verbrekings hof generaals Biebuyck en du Roy de Blicquy. Langs weerszijden van den lijkwagen stapte'een afdeeling infanterie. Op gansch den doortocht boog en knielde en weende die ontzaglijke, opeengeperste menigte. Niemand was zijne ontroering meester wanneer men Koning Leopold, zijn arm in een armband dragend en een, verband op de rechterwang, daar moederziel alleen, gansch terneergeslagen, met tranen in de oogen het lijk zijner duurbare gade zag volgen. Na den Koning kwamen prins Karei van Zweden, den vader onzer betreurde Konin gin. prins Karei, haar broeder, prins Karei, broe der van den Koning en Graaf van Vlaanderen, prins Olaf van Noorwegen, prins Axel van Dene marken, prins Bertil van Zweden, prins Umberto, kroonprins van Italië, prins Frederik, kroonprins van Denemarken, prins Gustaaf-Adolf, kroon prins van Zweden, Z. K. H. de hertog van York, prins Lodewijk-Willem van Beieren en Z. K. H. prins Cyrille van Bulgarie. Volgden dan nog de burgerlijke en militaire huizen van Hunne Majesteiten, het huis van Hare Majesteit Koningin Elisabeth, de dienst van Z. K. H. den graaf van Vlaanderen, de vertegen woordigers der Fransche, Egyptische, Italiaan- sche regeeringen, van Letland, Tchekoslowakije, Guatemala. Rumenie, Hongarie, Nederland, Po len, Rusland, Vereenigde Staten, Groot Hertog dom Luxemburg, Turkije, Griekenland, Duitsch- land, enz. Verder bemerkte men nog Mgr Micara, pauselijke nuncius, den vertegenwoordiger der Orde van Malta, de hoofden der vreemde diplo matieke zendingen, den ministerraad, de Staats ministers. de senatoren en parlementsleden, het personeel der vreemde in België geaccrediteerde diplomatieke zendingen, de Commissarissen-gene raal der vreemde landen bij de tentoonstelling, het Hof van Verbreking, het Rekenhof, de Hoven van Beroep, het Krijgshof, de Voorzitters der Rechtbank van le Aanleg en Handelsrechtbank van Brussel, den Procureur des Konings bij de Rechtbank van 1" Aanleg van Brussel, den Mijn- raad, den Kolonialen Raad, de Belgische gevol machtigde Ministers, de officieren-generaal, de provinciegouverneurs, enz. enz. en de vreemde afvaardigingen. Deze lange, indrukwekkende stoet was besloten door een afdeeling gidsen, artillerie en een peloton bereden rijkswacht. De rouwdienst in Stc Gudula, Brussel's Hoofd kerk die een indrukwekkende rouwversiering had gekregen, was niet minder grootsch en aan doenlijk. Onderofficieren van het le Grenadiers droegen de lijkkist binnen de kerk, waar het kleine prinsesje Josephine-Charlotte, gansch in 't wit gekleed, zich reeds bevond samen met Koningin Elisabeth en prinses Ingeborg, moeder van Koningin Astrid. De H. Mis werd opgedragen door Z. Em. Kar dinaal Van Roey, wijl het St Romboutskoor van Mechelen, onder de leiding van Kan. Van Nuffel, de zesstemmige requiemmis van J. Ryelandt uit voerde. Tijdens de Consecratie bliezen de kla roenen het Te Velde Gansch België door en zelfs in den vreemde werden deze aandoenlijke rouwplechtigheden door de radio gehoord en gevolgd en niet een huis waar niet een bede op ging tot zielerust onzer afgestorvene Koningin en waar niet een traan van innig medelijden voor onzen zoo zeer beproefden Koning en zijne kin deren gestort werd. Na deze kerkelijke plechtigheid, zette de treu rige lijkstoet zijn laatsten tocht in naar de Krypte van Laeken, waar het stoffelijk overschot van Hare Majesteit nevens dit van Koning Albert en onze vroegere Koningen zou bijgezet worden. Op gansch den doortocht van den stoet verdrong zich opnieuw een dichte menigte die vol ontroe ring den Koning, die nogmaals alleen te voet den lijkwagen volgde, aanstaarde. In de koninklijke kerk van Laeken werden de absouten gezongen door Kardinaal van Roey. Terwijl de klokken nog steeds gedurig voort luid den, weerklonk opeens de Brabangonne op ge- dempten toon door het militair muziek aangehe ven en boden de troepen de wapens. Het was het hartroerend oogenblik van het scheiden. De mahoniehouten lijkkist werd een laatste maal op de schouders der soldaten getild die ze, voorafgegaan van den stoet der geestelijkheid, tot in de krypte droegen. Z. M. de Koning, in een uiterste krachtinspanning om zijn geweldig lij den te onderdrukken, volgde, samen met prinses Inge DO- g en prins Karei van Zweden en de prin sessen Martha en Margaretha, zijne welbeminde naar hare laatste rustplaats. ._or;ngin Astrid, onze liefdevolle en goedhar tige Vorstin, is niet meer, doch hare verdiensten en goede werken blijven. Hare duurbare gedach tenis zal eeuwig bij de Belgische bevolking, die zij zoo beminde, en vooral bij de armen en onge- lukkigen, die Haar dankbaar hunne koningin noemden, in eere worden gehouden. Neen, Bel gië vergeet Haar niet. Overal in alle steden en landen wordt thans voor de zielerust van onze beminde en te vroeg ontnomen koningin gebeden. In Zwitserland werd reeds een comiteit gesticht om te Kussnacht, op de plaats zelf der ramp, een gedenkteeken op te richten in vervanging van het houten kruisje dat vrome handen er reeds geplant hebben. Hier ook te Yper, als gevolg op den Herderlij ken brief van Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, werden reeds zielediensten voor H. Majesteit de Koningin opgedregen. Maandag laatst had een dienst plaats in de St Jacobskerk en Dinsdag in St Niklaaskerk. Vrijdag morgen, te 10 u., had insgelijks een plechtige rouwdienst ter nagedachtenis van H. M. de Koningin plaats in St-Maartens Kathe draal. Benevens buitengewoon talrijke afvaar digingen met omfioersde vaandels van de plaatse lijke afdeelingen van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, het Nationaal Verbond der Oudstrijders, de Verbroedering van het 3' en 23' de Poilus de France het British Legion de Koninklijke Handbooggilde St-Sebastiaan, de Koninklijke Hofbouwmaatschappij en de Post- federatie, verdrong zich daar nog in de kerk, waar eveneens meest alle scholen der stad door een groep leerlingen vergezeld van hun leeraars vertegenwoordigd waren, een ontelbare en vrome menigte. Midden de kruisbeuk stond een hooge met rouw bedekte en met licht omgeven praalbaar, waar boven op de koninklijke kroon op een rood flu- weelen kussen ruste en die langs den voorkant met de nationale driekleur en een groot belgisch wapenschild versierd was. Vooraan in het hoogkoor op de met rouwfloers overtrokken stoelen bevonden zich de Heeren Matton, voorzitter der Rechtbank van ln Aan leg, en Van Thorenburg, procureur des Konings Clinckemaille, arrondissementscommissaris De- vos en Vande Vliedt, rechtersOpdebeeck, sub stituut van den Procureur des Konings Petit en Vanhille, vrederechters de Heeren Griffiers, deurwaarders en verder het perso neel der Rechtbank van 1" Aanlegde Heeren Vanderghote, burgemeester; Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Pattyn, Seys en Vergracht, gemeenteraadsledenBouquet, voorzitter der Commissie van Openbaren Onderstand, alsmede de .Heeren Ommeslagh en Claeys, leden, en Van- raes, secretaris dierzelfde Commissie de Heeren Vandenbraambussche, politiecommissaris Hal- laux, luitenant der Rijkswachtadvokaat Sobry, gewezen burgemeester H. Vermeulen, voorzitter der HandelskamerVergracht, bevelhebber, en Seys, luitenant van het stedelijk brandweer korps Verbeke, Staatscommissaris bij de Recht bank voor Oorlogsschade, en meer andere voor aanstaande personen. In de middenbeuk bemerkte men de afvaardi gingen der invaliden en oudstrijders, der Har monie Ypriana en van talrijke andere vaderlands lievende maatschappijen van stad. Het H. Misoffer werd opgedragen door Z. E. Heer Deken Vermaut, bijgestaan door de E. H. Pastoors Bonte en Denys en omringd door een buitengewoon talrijke geestelijkheid. De offerande, die langs drie zijden gegeven werd, duurde nog steeds wanneer de H. Mis reeds ten einde was. Niet min dan 3000 gedachtenissen onzer betreurde Koningin werden er uitgedeeld en nog waren er vele tekort. Tijdens de Consecra tie bliezen de klaroenen der pompiers het Te Velde Na de mis werd het Libera door den E. H. Deken, samen met de aanwezige geestelijkheid, gezongen vóór de praalbaar en die indrukwek kende rouwdienst werd besloten met de Braban- gonne op gedempten toon op het groot orgel uit gevoerd. AFDEELING YPER Hieronder geven wij de betuigingen der deel neming van den Federalen Bond der Vuur kruisen in den Nationalen rouw. In deze droevige omstandigheid werd het vol gend telegram aan Z. M. den Koning verzonden den De Vuur kruisen van België hebben met in- nige droefheid den tragischen dood van Hare Majesteit Koningin Astrid vernomen, Immer de blijken van oprechte genegenheid indach- tig, waarvan ons geliefkoosd vorstenpaar en meer bijzonder in de laatste tijden tastbare bewijzen heeft gegeven, bieden de Vuurkruisen van België aan de Koninklijke Familie hun innig rouwbeklag aan. Zij vernieuwen in deze smartvolle omstandigheid hunne gevoelens van immer duurzamen trouw en onvergankelijke verknochtheid aan het Vorstenhuis. Het Federaal Bestuur bericht ons anderzijds dat de veelbelovende plechtigheid van 29 Sep tember aanstaande, tijdens dewelke Z. M. Koning Leopold eigenhandig de Bondsvlag der Vuur kruisen moest overhandigen, tengevolge van het overlijden van Hare Majesteit Koningin Astrid tot een lateren datum, door het protocool van den koninklijken rouw vast te stellen, is verdaagd geworden. Namens het kantonnaal bestuur De Schrijver, De Voorzitter, R. Arits. L. Cambier. Op Maandag 9 September, voor de leerlingen van Stadsjongensschool, St Niklaasstraat. St Vincentiuscollege lagere afdeelingBolling- straat. St Michielsschool, Elverdinghestraat. St Aloysiusschool, Hondstraat. Stadsmeisjesschool, Rijselstraat. Stadsmeis jesschool, St Janstraat. Mariaschool «Lamotte», Rijselstraat. H. Harteschool Lamotte Capu- cienenstraat. O. L. Vrouw van Tuineschool, Beluikstraat. Op Dinsdag 10 September, voor de leerlingen van de St Jozefsscholen Meenensteenweg, Kalf- vaart en Potyze. Op Zaterdag 14 September, voor de leerlingen der Rousbrugge Damen, Maloulaan. Op Maandag 16 September, voor de leerlingen der Staatsmiddelbare school, Mondstraat, (jon gens en meisjes). Op Dinsdag 17 September, voor de leerlingen der middelbare afdeelingen van St Vincentius college, Bollingstraat en de leerlingen der Hei lige Familie», de Stuersstraat. Een enkele chicorei in de Tentoonstelling heeft een stand 't is de chicorei Pacha die de grootste voortbrengst van België en de tweede grootste van de geheèle wereld heeft.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2