KORTRIjKSCHE - ONDERLINGE - Brand -- Leven Ongevallen HET HERSTEL DER VAART YPER- KOMEN LA RESTAURATION DU CANAL YPRES - COMINES WAAR ZIJT CIJ HET ZEKERST EN VOORDEELICST VERZEKERD TE KORTRIJK Algemeen Opziener Omer Robyn Het verheugend nieuws, dat we verleden week zoo gelukkig waren aan onze lezers te mogen kenbaar maken en dat als de bekroning is van den strijd dien we hier onverpoosd en bewust van ons goede recht hebben gevoerd, werd te allen kante met de meeste vreugde vernomen. Zoo we soms, naar het oordeel van enkele onzer geachte lezers, in den loop van onze langdurige actie ten voordeele van het herstel der vaart Yper-Komen, wat langdradig hebben mogen schijnen en indien sommige beweegredenen, welke voor het aanvatten van dit onmisbaar ge worden werk pleitten, misschien tot vervelens toe herhaald zijn geweest, dan zullen zij thans met ons moeten bekennen dat zulks niet zonder nut is geweest. Eens te meer is de oude vlaamsche spreuk De aanhouder wintbewaarheid ge worden. Tal van gemeentebesturen hebben reeds, van zoodra zij kennis kregen van de ministerieele beslissing het herstel der vaart Yper-Komen op het programma der werken van den Dienst voor Economisch Herstel op te nemen, aan hunne ge wettigde voldoening lucht gegeven en aan den Heer Minister De Man geschreven om hem, na mens gansch de bevolking, om zijn gelukkig be sluit van harte te bedanken. Het is ons een genoegen hieronder enkele dezer brieven, die ons werden medegedeeld, te mogen overdrukken. Graag zouden wij ze allen geven, doch de plaatsruimte, waarover wij beschikken, is jammer genoeg beperkt en, anderzijds, alhoe wel al die brieven van stijl en termen verschillen, zou het opnemen ervan ten slotte een herhaling daarstellen. Wij moeten ons dus noodgedwongen beperken er slechts enkele van weer te geven, en wij verontschuldigen ons bij de andere ge meentebesturen hier insgelijks hun schrijven niet te kunnen opnemen. Onder die laatstbedoelde gemeentebesturen, die ons afschrift van hun brief toestuurden, vermelden wij deze van Bixschote, Brielen, Dickebusch, Ëlverdinghe, Locre, Proven en Zuydschote. Stad Nieuwpoort Nieuwpoort, Nr 936 30 Augustus 1935. Mijnheer de Minister, Door toedoen van den heer Vermeulen, Voorzitter der Handelskamer, wordt ons gemeld dat het herstel der vaart Yper-Komen bevat is in het programma van economisch herstel, en dat de noodige instructies ge geven zijn aan den dienst van Bruggen en Wegen om dadelijk over te gaan tot het opmaken der plans. Wij hebben dit nieuws met groot genoegen verno men, daar wij overtuigd zijn dat deze nieuwe waterweg den economischen toestand van het gansche Westland zal verbeteren. Wij zijn zoo vrij in naam van het stadsbestuur Ued. onzen innigsten dank toe te sturen voor de belangstel ling waarvan Gij blijk geeft voor ons gewest. Wij zullen niet nalaten de bevolking onzer stad hiervan op de hoogte te brengen. Aanvaard, Mijnheer de Minister, de uitdrukking onzer gevoelens van hoogachting. De Secretaris, De. Burgemeester, (g.) Van Hecke. (g.) Deeren. Provincie West-Vlaanderen Hollebeke, 2 Sept. 1935. Gemeente Hollebeke Aan Mijnheer Hendrik De Man, Minister van Openbare Werken, te Brussel. Mijnheer de Minister, Met een waar genoegen komt onze Gemeente te vernemen dat het herstel der vaart Yper-Komen bevat is in het programma van Economisch Herstel en dat instructies zijn gegeven opdat de bevoegde dienst van Bruggen en Wegen dadelijk met het op maken van de plans zou beginnen. De bewoners van Hollebeke zijn U dankbaar voor den grooten dienst, dien Ued. aan onze streek komt te bewijzenzij voelen in hun hart dat Ued. ons hebt be grepen den wensch van onze nijveraars, den zucht van onze werkersbevolking. Daarom, Mijnheer de Minister, zijn wij zoo vrij Ued. over te maken, in naam der bevolking van Holle beke, onzen vurigen dank en de verzekering onzer gevoelens van diepe erkentelijkheid. Ook wenschen wij dat het programma van Economisch Herstel, onder Uwe leiding, mochtet den welstand en den heropbloei van ons Vaderland te weeg brengen. Namens het College Bij bevel De Secretaris, De Burgemeester, <get.) A. Breyne. (get.) J. Goudezeune. Gemeentebestuur van Poelkapelle Poelkapelle, den 30 Oogst 1935. Mijnheer de Minister, Wij hebben de eer en het grootste genoegen Ued. onzen besten dank uit te drukken, om de daad welke U komt te stellen, door het inlasschen in het Programma van Economisch Herstelvan het Herstel der vaart Ieper-Komen, die de verbinding zal daarstellen tusschen Yzer en Leie. Dit grootsche werk zal de herleving en den bloei veroorzaken van handel en nijverheid vpor geheel het Westland, waarvoor onze gansche bevolking Ued. eeuwig zal dankbaar blijven. Aanvaard, Mijnheer de Minister, de uitdrukking onzer gevoelens van innigsten dank en van hoogste achting. Namens het Gemeentebestuur De Sekretaris, De Burgemeester, (get.) De Haene J. (get.) E. Degrave. Den Heer De Man, Minister van Openbare Werken te Brussel. Provincie West-Vlaanderen Gemeente Sint-Jan Uittreksel uit het boek der beraadslagingen van den Gemeenteraad. Zitting van 3 September 1935. De Gemeenteraad Gezien het schrijven der Handels- en Nijverheids kamer van Yper, waarbij ons bericht wordt gegeven dat het herstel der vaart Yper-Komen bevat is in het programma van Economisch Herstel en dat instructies gegeven zijn opdat de bevoegde diensten van Bruggen en Wegen dadelijk met het opmaken van de plans zou den beginnen Gezien dit herstel de verbinding zal daarstellen tusschen Yzer en Leie en zal toelaten aan geheel de streek tusschen Nieuwpoort en Komen deel te nemen aan den heropbloei van het Vaderland Stuurt zijn welgemeenden dank aan den Heer Mi nister De Man voor den grooten dienst aldus aan onze streek bewezen. Gedaan in zitting datum als boven. Namens den Raad De Secretaris, De Burgemeester, (get.) C. Vermeulen. (get.) B. Vermeulen. Provincie West-Vlaanderen Arrondissement Veurne Stavele, den 31 Oogst 1935. Gemeente Stavele Nr 2710 Mijnheer de Minister, Door het Bestuur der Handels- en Nijverheidskamer van Yper vernomen hebbende dat, door uw toedoen, het herstel van de vaart Yper-Komen op het pro gramma is gebracht van economisch herstel, en dat er reeds instructies gegeven zijn voor het dadelijk opma ken der plannen, kunnen wij niet nalaten, in naam der gemeente Stavele, Ued. daarover grootelijks dank te wijten. Aangezien de uitvoering van dit werk veel zal bij dragen tot het heropbeuren van handel en nijverheid der streek van Zuid Westvlaanderen, (onze streek), met deze in verbinding te stellen met de Leie naar Kortrijk, de koolmijnen en steengroeven van Henegou wen en deze plaatsen «ok rechtstreeks in gemeenschap brengen met de Zee te Nieuwpoort. Wij nemen deze gelegenheid te baat, Mijnheer de Minister, om met dit zelfde werk te willen voorzien dat de diepgang van het water in de Yzer van 50 tot 60 centimeters zou vermeerderd worden, want, alle jare, van in de Lente tot in den Winter, is het peil van de Yzer, van Rousbrugge tot aan het Sas van Fintele slechts één meter diep of nog min, dus onbruikbaar voor de scheepvaart, omdat de scheepsladingen te ge ring moeten zijn. Ued. nog eens bedankende, hebben wij de eer, Mijnheer de Minister, Ued. onze beleefde groetenissen aan te bieden. De Secretaris, De Burgemeester, (get.) J. De Carne. (get.) J. Pil. Zooals onze lezers het zullen bemerken, vraagt het Gemeentebestuur van Stavele ook dat de Yzer zou uitgediept worden om de scheepvaart er te allen tijde mogelijk te maken. Dit punt maakt ook nog steeds het voorwerp uit van onze belangstelling en wij zullen niet nalaten die kwestie voorts te ondersteunen tot wij ook daarop voldoening zullen bekomen. Monsieur le Ministre des Travaux Publics, par sa lettre du 27 Aoüt dernier, que nous avons pu- bliée dans notre dernier numéro, a informé M. H. Vermeulen, Président de la Chambre de Com merce et d'Industrie d'Ypres, que le projet du canal Ypres-Lys est inscrit au programme des travaux du service de la Restauration Econo- mique. Cette nouvelle, dès qu'elle fut connue, a sou- levé ici dans toute la région un enthousiasme bien légitime. Les habitants d'Hollebeke et d'Houthem ont déja manifesté publiquement leur joie en pavoi- sant leurs maisons, et les administrations com- munales de ces localités ainsi que celles de bien d'autres communes encore ont envoyé ces jours derniers une lettre a Monsieur le Ministre De Man pour le remercier de son heureuse décision qui comble les voeux de tous et nous permet d'en- trevoir pour toute notre région, trop longtemps oubliée, une ére nouvelle de prospérité et de bien-être. Elles ont ainsi imité le bel exemple du conseil communal d'Ypres qui, en sa séance du 22 Jan vier 1910, lorsqu'il apprit que l'achèvement du canal d'Ypres a Comines venait d'être décidé, envoya alors le télégramme suivant Monsieur Delbeke, Ministre des Travaux Publics, Bruxelles. Le Conseil communal, assemblé aujourd'hui, acclame chaleureusement le Ministre des Tra- vaux Publics et lui témoigne, au nom de la population Yproise, sa plus vive reconnaissance pour l'inappréciable bienfait dont il veut bien gratifier la ville d'Ypres et l'arrondissement. L'achèvement du canal Lys-Yperlée et sa prochaine mise en exploitation seront pour notre ville et la contrée une source nouvelle, importante de prospérité. Le Bourgmestre, R. Colaert. Parmi les administrations communales, qui nous ont envoyé copie de leur lettre, nous notons celles de Bixschote, Brielen, Comines, Dickebusch, Ëlverdinghe, Hollebeke, Houthem, Locre, Nieu- port, Poelcapelle, Proven, St Jean, Stavele et Zuydschote. Nous nous excusons de ne pouvoir reproduire ici que quelques unes de ces lettres, qui sont toutes empreintes des mêmes sentiments de re connaissance et qui interprètent tout l'espoir que la population entière met en la restauration du canal Ypres-Comines. Administration Communale de Comines Comines, le 30 Aoüt 1935. N° 4900 Monsieur le Ministre, Nous venons d'apprendre a l'intervention de la Chambre de Commerce et d'Industrie de la ville d'Ypres, que vous avez bien voulu inscrire au programme de la restauration économlque du pays, la restauration et la remise en état du canal de Comines a Ypres. Nous ne pouvons manquer en pareille circonstance, de venir vous témoigner notre profonde reconnaissance et celle de la population toute entière, pour la marque toute particuliere d'attention que vous avez apporté a la rénovation économique de notre région. En voulant relier Comines a la Mer, par Ypres et Nieuport, s'est vouloir donner sans conteste une ère de prospérité nouvelle a nos contrées industrialles du Sud de la Flandre. Aussi, nous apprécions dans toute son ampleur, le grand service que vous allez rendre a la renaissance économique de tous nos environs, en même temps, comme nous l'espérons, il réservera pendant tout un temps un travail régulier et normal a nos innombrables chórneurs. Tant au nóm de l'administration communale que de la population Cominoise, nous vous adressons nos plus sincères remerciments, et vous prions d'agréer, Mon sieur le Ministre, l'expression de notre plus haute con- sidération. Par ordonnance Le Secrétaire, Le Bourgmestre. (s.) Vanneste. (s.) M. Dujardin. A Monsieur le Ministre des Travaux Publics a Bruxelles. Province de la Flandre Occ. Le 31 Aoüt 1935. Arrondissement d'Ypres Commune d'Houthem. A Son Excellence Monsieur le Ministre des Travaux Publics, Bruxelles. Monsieur, C'est avec une satisfaction bien légitime que nous apprenons que vous avez décidé la restauration du canal Ypres-Comines. Mieux que vos prédécesseurs vous avez compris que la restauration du canal Ypres-Comines s'est fait trop longtemps attendre. En premier lieu l'état d'abandon de ce cours d'eau a été causé par la guerre, il donne done droit a repa ration de la part de l'Etat. En second lieu les travaux de restauration absor- beront.une grande partie des chórneurs qui sont actuel- lement a charge de l'Etat les bras croisés et en troi- sième lieu la remise en état du canal Ypres-Comines, reliera l'Yser a la Lys et par la a toutes les contrées industrielies de la Belgique et du Nord de la France, et sera le prélude d'une nouvelle ère de prospérité dont tout le monde a tant besoin. En ma qualité de Bourgmestre de la commune d'Houthem, je suis heureux de me faire l'interprète du conseil communal et de toute la population pour adresser a votre Excellence nos plus sincères sentiments de reconnaissance pour la décision prise pour une si juste cause. Veuillez agréer, Excellence, l'assurance de nos sentiments respectueux et reconnaissants. Par ordonnance Le Secrétaire Communal, Le Bourgmestre, (s.) Six. (s.) J. Leterme. Handelsregister Kortrijk 952 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December 1932, in uitvoering van de wet van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoordigers gevraagd. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te YPER 8, Mondstraat Tel. 159

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3