Vande Lanoitte's Koff ies zijn de beste 5 De Stuersstraat Kermis VERLENGDE SCHOOLPLICHT NATIONALE MILITIE Honden Tentoonstelling tot driemaal toe in twee verschillige reeksen van elk vier groote vergaarkommen en in een derde reeks van acht kleinere kommen, waarvan het zand telkens fijner en dus dichter gesloten is. Na deze drie filtreerbewerkingen is het water klaar en helder, maar het behoudt nog een lich ten geur. Het is dan ook niet drinkbaar, maar wordt uitsluitend in de nijverheid gebruikt waar het om zijne bijzondere hoedanigheden, vooral door de wolwasscherijen en ververijen, zeer ge prezen wordt. Deze filtreerkommen worden regelmatig gele digd ten einde de modderlaag door het water achtergelaten weg te nemen en het zand, dat tel kens weer gebruikt wordt, te wasschen. Met dit doel beschikt men er over een gansch bijzondere leiding die de reiniging van het zand toelaat door langs onder in de filters lucht in te blazen. Thans is men daar bezig een nieuwe reeks gelijkaardige waterkommen in beton te maken, waarvan de gronden belegd zijn met groote vloersteenen waarin zich kleine openingen bevinden. Het gezuiverde water wordt vervolgens naar een grooten overdekten vergaarbak geleid waar er hoegenaamd geen lucht aan kan ten einde de ontwikkeling der watergewassen of het bloeien van het water te beletten. Van daar wordt het -dan, bij middel van twee leidingen van 500 mm. en 600 mm., naar de vergaarkommen van Tour- coing gedreven of volgens de noodwendigheden rechtstreeks aan den verbruiker geleverd. Vier groote liggende zuig- en steekpompen door stoommachines met driedubbele uitzetting be wogen, verzekeren de werking dezer inrichting. Bij iederen slag van den zuiger van een dezer pompen wordt er een hoeveelheid van 600 liters water naar Tourcoing gezonden. Thans echter hoeven ook slechts twee dezer pompen te werken om de noodwendigheden der nijverheid te vol doen. De inrichting, die een duizendtal aangeslo tenen moet bedienen, heeft vroeger nog tot .36.000 m3 water aan de nijveraars van Tourcoing- Roubaix geleverd, doch heden wordt er nog slechts een hoeveelheid van ongeveer 15.000 m3 per dag verbruikt. Dit bewijst hoezeer ook de fabrieken dezer belangrijke nijverheidscentra door de huidige crisis getroffen zijn. De hoeveelheid water die thans gepompt wordt vertegenwoordigt dus slechts drie tot vier uren van het dagelijksch debiet van de Leie en dit in het huidig tijdstip van droogte, dat zonder twij fel overeenstemt met het minimum debiet der xivier in tijden van overvloedig water. Hieruit mag men dus besluiten dat de nijverheid van het Fransche Noorden alleen maar een zesde ver bruikt van het debiet der Leie en dat er dus nog water in overvloed genoeg zou overblijven om de vaart Yper-Komen te spijzen en te allen tijde het noodige peil op de vaart Yper-Yzer en ook -op de Yzer te behouden. De spijzing der vaart Yper-Komen en van de Yzer zou voorzeker nooit meer dan een derde van het overige water bezigen. Rond 5 u. werd, na gansch de inrichting van Roncq doorloopen en bezocht en na de Heeren Mocq en Duthoit van harte bedankt te hebben ■om hunne groote dienstvaardigheid, afscheid ge nomen van deze Heeren, die dank aan hunne hooge kennissen dit bezoek zoo aantrekkelijk •en vooral zoo leerrijk hadden weten te maken. Dank aan hen en ook aan den Heer burge meester van Tourcoing en het Bestuur van den Waterdienst werden wij in de gelegenheid ge steld ons te overtuigen van al het nut dat de Leiewateren voor de groote nijverheidssteden -van Tourcoing-Roubaix opleveren en hebben wij nu meer dan ooit nog de overtuiging dat de Xeiewateren ook voor onze streek die weldoende rol zullen vervullen en hier welstand en rijkdom brengen. Aan deze Heeren vernieuwen wij hier nogmaals ■onzen innigsten dank. Heerlijk wederVeel volk Welgelukte kermis! Ziedaar in drie woorden wat te zeggen valt •over de Stuersstraat kermis die Zondag 25 Oogst LL plaats had en werd ingezet met een velo- koers voor jongelingen beneden de 17 jaar. 23 deelnemers lieten zich inschrijven om den af stand van 30 km. af te leggen. Daarna volgde de uitdeeling der talrijke prij zen door de kinderen gewonnen en geschonken door M. B. Doorme, voorzitter der feestcommissie -van de Stuersstraat. Ook de schieting had veel succes, doch de balletten, heel wel uitgevoerd door dé groep van Wervick, vielen ten zeerste in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. Het bal verliep insgelijks zeer goed, doch 't was jammer dat het, om wille van het verkeer, in de stuersstraat zelf niet mocht gegeven worden. Den Maandag werden de feestelijkheden voort gezet met een schoonen koers over een afstand van 60 km., en 's avonds besloten met allerhande volksspelen in de verschillige herbergen van de wijk- .Waarlijk een schoone kermis Art. 1 van het K. B. van 31 Juli 1935 Onze minister van Openbaar Onderwijs mag, na het advies van de betrokken bestendige deputatie van den provincieraad en van de be- trokken overheden te hebben ingewonnen, be- slissen dat in een of verschillende bepaalde plaatsen, agglomeraties of streken, de jongens en meisjes die voldaan hebben aan den leer- plicht, zooals deze bepaald is bij de wet tot regeling van het Lager Onderwijs, verplicht zijn geschikte kursussen te volgen in een la- gere-, teknische- of huishoudschool. Dit schoolbezoek mag echter slechts opgelegd worden aan de jonge lieden zoo zij hun studiën niet voortzetten of zoo zij niet kunnen bewij- zen dat zij een regelmatige betrekking of een vaste bezigheid hebben. Ziedaar art. 1 der wet in al zijn goede bedoelin gen en al zijn onvolmaaktheden. Het dekreet is er. We staan aan de heropening der scholen. Waar blijft de toepassing Wat moe ten de ouders doen? Welke kinderen zal men aan pakken Waar zal men ze onderricht geven Wat zal men hun leeren Onze minister kan mis schien nog lang advizeeren. Vooraleer aan verdere beschouwingen te doen, willen we hier doen opmerken dat jongens en meisjes op twee manieren aan leerplicht kunnen voldoen door ouderdom en door bekwaamheid. Hoeveel leerlingen verlaten niet onze scholen op veertien jarigen ouderdom zonder kennis ge nomen te hebben met den vierden graad Hoe- velen trekken 't leven in na het 6e ja na het 5e schooljaar en lager nog Ze hebben voldaan aan den leerplicht, zegt de wet. Wij zeggen neen. Buiten gevallen van ziekte, lichaamsgebreken, moeilijk verkeer, zijn zulke jongens en meisjes abnormalen maatschappij en nijverheid zijn weinig met zulke elementen ge diend en gaan het leger der werkeloozen aandik ken. Zulke elementen vallen eerst en vooral onder de nieuwe wet en ze zullen twee jaar voortgezet lager onderwijs goed kunnen benut tigen. Maar ze mogen in geen geval de opleiding der normalen belemmeren. Voor dezulken moe ten er speciale afdeelingen komen. Ze hadden er beter van over lang al geweest opvoeding en onderwijs ten bate. Wat nu gedaan met die jongens en die meisjes die normaal voldaanheden aan den leerplicht maar hun studiën niet voortzetten of geen vaste bezigheid hebben bij het verlaten der school Ze in de lagere school laten is nutteloos het programma is voor hen afgewerkt. Voor hen ware hier te Yper een volledig onderricht in de tweede en in de Engelsche taal gewenscht. Vol gens de schoolwet begint het onderricht in de Fransche taal vanaf het 5e. Enkele uurtjes in de week volstaan niet om grondig de taal aan te leeren. Daarbij is het volstrekt tegen de school wet dat in de lagere school, gelijk hier in de offi- cieele scholen, nog een derde taal aangeleerd wordt met het ongelukkig gevolg dat de leerlin gen noch Vlaamsch, noch Fransch, noch Engelsch naar behooren kennen. Een naschoolsch onderwijs van 14 a 16 jaar in de drie talen, methodisch en grondig aangepakt en verplichtend toegepast, ware voor die tweede soort elementen een uitkomst. Ofwel men moet ze sturen naar een beroep- school. Maar zulke beroepschool moet ook vol doen aan de verzuchtingen der leerlingen. Niet allen worden hout- of ijzerbewerker. Ze behoe ven er een opleiding in alle vakken te vinden en dat buiten alle politiek om. Hoe zal de wet toegepast worden Dat is een raadsel Men heeft reeds zulke moeilijkheden met de toepassing der straffen wegens schoolverzuim op de lagere school. De verlenging zal dien toestand nog verergeren. Politiek speelt in zulke zaken een groote rol. Hoeveel werkeloozen werken niet in den duik en hoeveel jongens en meisjes van 14 jaar zullen, in den schijn althans een vaste bediening gevon den hebben of zoogezegd hun studiën voortzetten. We kennen alzoo gevallen waarin jongens met onderscheiding hun exaam deden voor het fonds der meestbegaafden en deerlijk mislukten in de proef van den vierden graad. Wat zal men doen met de vrijheid van den huisvader om eigenmachtig de school uit te kie zen naar zijn overtuiging, recht dat hij bezit in zake lager onderwijs, zoo men mocht besluiten tot het oprichten van een regionale school voor lager- of beroepsonderwijs voor jongens en meis jes van 14 jaar Men zal onderscheid maken, zegt de wet, tus- schen landelijke, stedelijke en nijverheidscentra. De landelijke gemeenten, altijd volgens de wet, waar men het vraagstuk der werkeloosheid niet ontmoet, vallen niet onder de toepassing der voorgenomen hervormingsommige steden en nijverheidsplaatsen ook niet. Wat dan gedaan T Wie zal die gemeenten aanduiden en welke ge meenten zullen zich bij die aanduiding neerleg gen Raadsel. De verlenging van den schooltijd, wat de jonge meisjes aangaat, zal regelrecht komen te staan tegenover zekere speciale toestanden voortsprui tende uit onmisbare hulp in den huiselijken kring. En nog grooter onrecht ware het voor hen zoo de nieuwe wet ze verplichtte hun dorp te ver laten om in een centra een beroepsschool bij te wonen, die hun dorp niet bezit. Zien we de vruchten niet van zulke verplaat sing op onze treins en autobussen Men ziet het, zulke hervorming hoe gewenscht ook, hoe noodzakelijk zij ook moge zijn om een deel der werkeloosheid op te slorpen en het zede lijk verval van onze opkomende jeugd te keeren. wordt niet geimproviseerd, omdat ze verbonden is aan het statuut van het onderwijs zelf. Het probleem, dat die hervorming stelt in zake personeel en noodige lokalen, kommissies, opzie ners, enz. is, onder budgetisch opzicht, niet min der van belang ontbloot. Aangezien de hervor ming enkel steunt op ekonomischen grond en slechts een geldkwestie is voor de Regeering, ware het te dwaas een miljoen uit te sparen om er twee weg te gooien. Waarheen met dat blind paard We zegden het reeds hooger. Deze, die normaal, het is te zeggen, volgens ouderdom en bekwaam heid, voldaan hebben aan den schoolplicht, vin den bij het verlaten der school allicht gelegen heid om hun studiën voort te zetten of om aange nomen te worden bij een patroon. De andere moeten hun lagere studiën voortzetten of be- roepsonderricht ontvangen, buiten de bestaande inrichtingen om en dit met de minst mogelijke kosten. Een nieuwe wettelijke indeeling der klas sen, kan leerkrachten en lokalen vrij maken en de hervorming zou aldus niet drukken op het budget. De ouders moeten, in zake beroepskeuze, ook de neiging en den aanleg hunner kinderen inzien; hoe verlokkend de vrije beroepen ook wezen mogen hoe aanzienlijk de geldelijke steun weze die fondsen en politiek hun in den schoot werpt om hun jongens en meisjes te doen voortleeren, dat mag geen beslissend gewicht in de weegschaal brengenleegloopende plaatsjeszoekers zijn er genoeg die bureelen of posten afloopen jaren lang en het blijft altijd waar, dat een goed onderwe zen en goed aangelegd stielman zijn bete broods zal weerdig en machtig zijn. Misschien komen we later nog terug op deze brandende kwestieze is zoo alzijdig, zoo veel omvattend, dat een artikel niet vostaat om er al de phasen van te onderlijnen. De Regeering begint ook tot de overtuiging te komen, dat een pennetrek, die volstond om de hervorming in het leven te roepen, niet bij mach te is, om ze in dezelfde tijdspanne toe te passen. Wij wachten met ongeduld nieuwe onderrich tingen af, die misschien meer licht zullen bren gen. M. HETT. Lichting 1936 Het College van Burgemeester en Schepenen van Yper brengt ter kennis van belanghebben den, dat het wervingsbureel te Yper vergadering zal houden den 20 en 24 September 1935, te 9.30 uur en te 14 uur, in de Muziekschool. De niet uitgestelde miliciens der lichting 1936, die geen oproepingsbrief mochten ontvangen hebben, moeten zich onverwijld tot het Gemeen tebestuur wenden. Te Yper, den 4 September 1935. Op bevel De Gemeentesecretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vanderghote. Zondag 29 September, van 9 tot 18 uur, zal er in het Palais du Midi, te Brussel, eene Inter nationale Tentoonstelling plaats hebben van hon den van alle rassen, door de Club de chien de garde d'Evere en de Société Elevage et Sé- lection De Keurraad zal door ofïïcieële mannen van Engeland, Frankrijk, Holland en België ge vormd worden. De inschrijvingen zullen ontvangen worden alle dagen van 20 tot 22 uren, Muntplaats, 3, te Brussel. Sluiting der inschrijvingen 19 Septem ber om 24 uur. Programma en inlichtingen op het algemeen secretariaat22, Philomenastraat, Brussel III W.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5