Koloniale Loterij Groote SOLDE SCHOENEN Cyr. Lamoot Dumoulin Dixmudestraat, 40, Yper Trekking der lSe snede (Bruin-roode Biljetten) der Koop zoo spoedig mogelijk uw biljet HET HERSTEL DER VAART YPER - KOMEN 3 Handels- en Nijverheidskamer van Yper BIJ Abonneert U op het HET YPERSCHE van nu tot Nieuwjaar 5 fr. 00. waarover wij ons thans mogen verheugen, te behalen. Ten einde niemand te vergeten van al dezen die het met de belangen van Yper en van de streek welgemeend hebben wordt, op voorstel van den Heer Voorzitter, besloten bij middel der drukpers aan allen een algemeenen dank te sturen. Hierop staat de Heer Albert Boone recht en drukt zich uit als volgt Waarde Heer Voorzitter, In naam van het jong geslacht, waarvan ge daar zooéven gesproken hebt, houd ik er aan U te bedanken voor al het werk, het onbaatzuchtig werk, zooals de Heer Tahon het zoo juist gezegd heeft, dat ge verricht hebt om het herstel van de vaart Yper-Leie te bekomen. De voordeelige uitslagen van dit werk zullen vooral de jonge generatie en ook onze nakomelingen te baat komen. Wij, jonge Yperlingen, beseffen ook het be lang van uwe zegepraal. In Yper's geschiedenis en in aller geheugen zal de naam van Hector Ver meulen, steeds een voorbeeld blijven van zelf opoffering en onverpoosden arbeidsgeest. De Heer Vermeulen bedankt den Heer Boone en de jeugd. Het is zegt hij, voor de jonge Yperlingen dat wij zaaien en wij hopen dat zij later de goede vruchten van ons streven zullen mogen oogsten. Vervolgens geeft de Heer Julien Tahon, onder voorzitter, lezing van de verschillige brieven van dank en hulde die de gemeentebesturen zoo talrijk aan den Heer Minister De Man en ook aan de Ypersche Handelskamer gericht hebben als gevolg van de bekendmaking van het goede nieuws betreffende de vaart Yper-Komen. Al deze brieven worden meermalen luidruchtig toe gejuicht. De Heer Voorzitter geeft daarna ook nog kennis van een schrijven van het Comiteit tot verdedi ging der Binnenscheepvaart, dat de Handels kamer om den bekomen uitslag in zake het her stel der vaart Yper-Komen geluk wenscht. Hij herinnert terloops aan de stichting, in den schoot der Handelskamer, van het Comiteit tot Ver dediging der scheepvaart in de Yzerkom en aan de aansluiting ervan bij het Nationaal Comiteit tot verdediging der Binnenscheepvaart, bij het welk wij steeds den grootsten steun ontmoeten. Deze samenwerking heeft tot hiertoe reeds de beste vruchten gedragen en het is door tusschen- komst van dit Comiteit en in 't bijzijn van afge vaardigden ervan dat een onderhoud plaats had, aangaande de waterspij zing van de Yzer en der vaart tusschen Knocke en Boesinghe, met den Heer Mallems, Hoofdingenieur-Bestuurder van den Bijzonderen Dienst van het stroomgebied der Schelde, die de waterverdeeling der rivieren en kanalen in Oost- en West-Vlaanderen onder zijne bevoegdheid heeft. Daarna brachten afgevaardigden van het plaat selijk Comiteit tot verdediging van de scheep vaart in de Yzerkom een bezoek aan den Heer Verschoore, Hoofdingenieur - Bestuurder van Bruggen en Wegen te Oostende, die bijzonder met de waterregeling van de Yzer belast is. «Wij hopen», zegt de Heer Vermeulen, «dat deze bezoeken de beste vruchten zullen afwerpen en ertoe zullen bijgedragen hebben opdat de scheepvaart op de Yzer en op de" vaart Yper- Yzer steeds minder belemmering zou hebben. Om te eindigen bedankt de Heer Vermeulen de aanwezigen voor hunne zoo talrijke opkomst en drukt de hoop uit nog dikwijls zulke goed bijgewoonde vergaderingen te mogen zien. Nadien neemt de Heer Ernest Seys nog het woord en zegt onder meer dat het de Heer Voor zitter niet is die de leden moet bedanken, maar wel de leden die hem hun dank moeten betuigen, daar hij veel meer dan zijn eenvoudigen plicht gedaan heeft. De schoonste hulde zoo vervolgt de Heer Seys, die wij ónzen achtbaren Voorzit ter kunnen brengen, is van talrijk aanwezig te zijn op al de vergaderingen en alzoo te toonen dat hij gesteund is en al de handelaars en nijve raars als één man na zich heeft. Zoo zal onze Voorzitter des te ijveriger en met nog meer kans van welslagen dan vroeger voor het gemeenebest kunnen werken. Het is hoogst noodig te beseffen dat een handelaar zich niet alleenlijk met zijn Vrijdag 20 September eigen, persoonlijke zaken moet bemoeien, maar dat hij daarbij ook nog het zijne moet bijdragen ten voordeele der zaken van algemeen belang. Wanneer alles goed gaat, dan ook gedijen zijn eigen zaken en hij is dan de eerste om de vruch ten van den algemeenen welstand te plukken. Ook deze woorden worden hartelijk toegejuicht en de leden komen vervolgens een voor een, als bewijs hunner genegenheid en verkleefdheid, de hand drukken van den Heer Voorzitter, waarop de algemeene vergadering in de beste stemming geheven wordt. De Secretaris, Ed. Toussaert. DANKBETUIGING In algemeene vergadering der leden van de Handels- en Nijverheidskamer van Yper, gehou den op Zaterdag 7 September 1935, na akte geno men te hebben van den inhoud van den brief, in date 27 Oogst 1935, van den Heer Hendrik De Man, Minister van Openbare Werken, nopens het spoedig herstel der vaart Yper-Komen, waar van de werken ingeschreven zijn in het pro gramma van Economisch Herstel, en van het verheugend nieuws dat de heer Minister reeds instructies gegeven heeft, aan het beheer van Bruggen en Wegen, voor het opmaken der plans, Is er met algemeenheid van stemmen en met handgeklap besloten geweest Gezien het economisch nut voor gansch eene streek die zich uitstrekt van de Leie tot aan Nieuwpoort en de herleving, die men mag ver wachten, van gansch het Westland en het Zuiden der Provincie Gezien de menigvuldige brieven ingekomen van de Gemeentebesturen die hunnen dank uit drukken, het herstel van dien waterweg van de Leie naar de zee begroeten als eene heropbeuring van de streek en als een doeltreffend middel om hunne werkloozen aan het werk te stellen Gezien handel en nijverheid zich zullen kun nen vestigen en uitbreiden langs de boorden van dien waterweg en het hinterland, De innige dankbaarheid der Handels- en Nij verheidskamer openbaarlijk te betuigen Aan den heer Minister De Man, die den nood en de verlangens eener gansche streek begrepen heeft Aan den heer Baels, Gouverneur van West- Vlaanderen, die ons zijnen machtigen invloed steeds geschonken heeft Aan de heeren Burgemeestérs, Schepenen en raadsleden der steden Yper, Nieuwpoort, Komen, de stadsbesturen van Poperinghe en Wervick, al de gemeentebesturen die hand in hand met ons gewrocht hebben Aan de heeren Mandatarissen in Kamer van Volksvertegenwoordigers en Senaat en aan M. Sobry, oud-burgemeester van Yper, die ons hun steun en invloed schonken. Aan de heeren provinciale raadsleden en in het bijzonder aan den heer Lommez, bestendige af gevaardigde, die ons krachtig ter zijde stond Aan het bestuur van Bruggen en Wegen, dat in zijne verscheidene graden ons steeds hielp met raad en daad Aan den Bond der Geteisterden van het arron dissement Yper en in het bijzonder aan zijnen voorzitter, M. Arthur Butaye, de onvermoeibare verdediger van het Recht Aan onze goede vrienden der Handelskamer van Nieuwpoort Aan de drukpers, die onze werking heeft ge steund, en Aan alle invloedrijke personen, die het hunne bijgebracht hebben om onze werking te doen zegepralen. Men besloot ook deze dankbetuiging door de drukpers bekend te maken. Namens het bestuur der Handels- en Nijverheidskamer De Secretaris, De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen. Deze week ontvingen wij nog brieven van de gemeentebesturen van Bulscamp, Vlamertinghe, Wytschaete, Zonnebeke, Meessen en Noordschote die lieten weten dat ook zij den Heer Minister De Man bedankt hebben om zijn genomen besluit de vaart Yper-Komen te doen herstellen. De vreugde, door deze goede tijding hier ver wekt, wordt dus gansch het arrondissement door en nog zelfs ver er buiten gedeeld, wat aantoont hoeveel belang er in dit werk gesteld en hoeveel goeds ervan verwacht wordt. Ook De Wekkermaakt zich de tolk van hetgeen men te Nieuwpoort over de verbinding Yzer-Leie, die thans door de vaart Yper-Komen zal verwezenlijkt worden, denkt en schrijft na melijk het volgende GOED NIEUWS Het mag een verheugend feit genoemd wor den voor Nieuwpoort, zijn Haven te zien verbon den worden met de Leye. De kwestie van de verbinding is een voldon gen zaak, de vaart Yper-Komen zal hersteld worden. Dit nuttige werk is reeds opgenomen in het programma van den Dienst voor Economisch Herstel ,en er zijn reeds instructies gegeven, op dat de bevoegde Dienst van Bruggen en Wegen dadelijk met het opmaken van de plans zou be ginnen. Als wij zeggen, dat het een goed nieuws is, wijzen wij er op dat het verdiepen van ons hin terland tot het Zuiden van Vlaanderen, zelfs Henegouwen, een onnoemlijk voordeel is voor onze haven. De uitvoering van dat grootsche werk, is in de grootste mate te danken aan de ijverige wer king van de Nijverheidskamer der stad Yper, onder het voorzitterschap van den Heer Hector Vermeulen. Deze laatste heeft met een wijs en doordrij vend beleid, en een onteëvenaren volhouding, de zege behaald. Wij wenschen hem, hier, uit naam der gan sche bevolking, onze welgemeende en verdiende gelukwenschen. De Leye-verbinding met de Zee, mag als een veropenbaring van een nieuw leven voor onze haven aanzien worden. Het bestuur trekt de aandacht der leden op het volgend schrijven en bidt hen de mogelijke klachten, breedvoerig uiteengezet, zoo spoedig mogelijk te laten geworden. Mijnheer de Voorzitter, Daar onze industrieelen en. handelaars zich hoe langer hoe meer beklagen over de abnormale prijzen tegen dewelke sommige vreemde landen hunne producten op onze markt afzetten, werd het Beheer van den Binnenlandschen Handel (19, Wetstraat), met de centralisatie en het onder zoek van deze klachten belast. Ik zou Ued. dank weten moest Ued. de leden van uwe groepeering willen uitnoodigen de ge vallen van dumping die zij eventueel zouden waarnemen, samen met alle nauwkeurige ge gevens welke noodig zijn om eene vergelijking der prijzen mogelijk te maken, aan uwe groepee ring mede te deelen. Immers, om het onderzoek over de aangeklaagde feiten mogelijk te maken en te vergemakkelijken, is het noodig dat belang hebbenden de meest nauwkeurige inlichtingen verstrekken nopens de bedoelde buitenlandsche firma's, nopens de prijzen waartegen deze zoowel in België als in het land van oorsprong die pro ducten afzetten, en nopens de prijzen waartegen de Belgische of de vreemde mededinging de pro ducten op onze markt verhandelt. De documenta tie, die uwe groepeering aldus over ieder geval zal verzameld hebben, dient zonder verwijl naar het Beheer van den Binnenlandschen Handel overgemaakt te worden, welke de klachten zal onderzoeken en erover een verslag, met het oog op eventueel te nemen maatregelen, bij de Re geering zal uitbrengen. Ik acht het noodzakelijk, opdat dit initiatief zijn doel ten volle bereike, dat uwe groepeering de bovenbedoelde voetstappen op haar eigen naam zou ondernemen. Aanvaard, Mijnheer de Voorzitter, de verze kering mijner bijzondere hoogachting. Voor het hoofd van den Dienst, De Gemachtigde Ambtenaar (get.) A. Van Overstraeten. VAN mini iiwiimiiii mi i inn

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3