Bericht aan de Landbouwers en Handelaars in Granen Gemeenteraad van Yper Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Veeprijskamp te Wulpen Arbeid en Eigendom Voor het reinigen, sorteeren en trieeren van alle granen en zaden, dienstig voor zaaigraan alsook voor den handel, zooals rogge, gerst, haver, tarwe, erwten, hutteboonen, paardeboonen, lijnzaadwendt U tot Joêl GASTEL, Maalder, te Vper Meenensteenweg, 149. Zitting van Maandag 16 September 1935, om 18 u. DAGORDE 1. Processen-verbaal der zittingen van 28 Juni en 15 Juli 1935. 2 Taksverordening op de openbare Bals Aanvulling. 3 Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van een stuk grond. 4 Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van een perceel bouwgrond. 5. Openbare Onderstand Begrooting 1935 Verhooging van Kredieten. 6. Openbare Onderstand Proces-verbaal van onderzoek der Kas 2" kwartaal 1935. 7. Openbare Onderstand Rekening voor het Dienstjaar 1934 Nederlegging. 8. Stadsfinanciën Staten van onwaarden Vaststelling. 9. Stadsrekening over het dienstjaar 1934— Nederlegging. 10. Stedelijk kerkhof Aankoop van grond Aanvraag van Krediet. 11 Steenweg Yper-Komen Inlijving van een perceeltje grond Aankoop. 12. Steenweg Yper-Komen Ver beter ings- werken Aanbesteding Proces-verbaal. 13. Steenweg Yper-Pilckem Verbeterings- werken Aanbesteding Proces-verbaal. 14. Drie Zottenstraat Aanvraag om te be- kcmen dat gezegde straat Buurtweg van groot verkeer zou verklaard worden. 15. Buurtlijn Veurne-Yper Vermeerdering van het kapitaal. 16. a) Gemeentelijke huishoudschool b) Stedelijk Leerwerkhuis Begrootingen voor het jaar 1936. 17. St Georges Memorial Church Begroo ting voor het jaar 1936. 18. Vaart Yper-Komen Motie. 19. Mededeelingen. Verslag der algemeene vergadering gehouden op 21 Juli 1935. De Heer Voorzitter Hector Casier opent de vergadering om 15 uur en geeft het woord aan den Secretaris, die lezing geeft van het verslag der vorige vergadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Mededeeling. De Voorzitter laat weten dat de aanstaande vergadering zal plaats hebben den derden Zondag van September. Voordracht. De Voorzitter beantwoordt me nige vragen, onder meer nopens het ontstaan der gomziekte of de steenvruchten. Hij geeft ver volgens eenige nuttige wenken nopens de toe te dienen zorgen aan den wijngaard en ook over het toepassen der zomersnoei. Hij handelt insgelijks over de Colorado kever» welke thans in sommige landen gansche oogsten van aardappelen heeft vernield, en wakkert de leden aan seffens een lid van het bestuur te willen verwittigen zoo zij soms de aanwezigheid van dit insect mochten bestatigen. Hij wordt in zijne nuttige en wel uiteengezette les door de talrijk aanwezige leden in de groot ste stilte en met de meeste aandacht gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. Nieuw lid. Wordt als nieuw lid voorgesteld M. Bol Jules, door M. Soenen Léonard. Aanbrengsten. M. Hebben Henri bekomt 2 punten voor zijne Brugsche gele erwten zijne Krombekken en zijn Yskruid Tombola. Een prachtige tombola, samenge steld uit bloem- en kamerplanten en geleverd door het huis Hector Casier, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergade ring sluit om 17 uur. Zondag 15 September 1935 ALGEMEENE VERGADERING om 15 uur. DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergade ring. - 2) Mededeeling. 3) Voordracht. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Voorstelling van nieuwe leden. 6) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. DETHOOR. Hector CASIER. Op Donderdag 19 September, om 10 ure, groote vermaarde Veeprijskamp te Wulpen. Beste jonge stieren zullen tentoongesteld worden. Eenige ge legenheid om die bijeen te zien. Landbouwers, volgt den vooruitgang van onzen veestapel. Richt een uitstap in, in groep per autobus naar Wulpei> Uit het leven van zoo menig groot man kun nen wij leeren, dat een harde jeugd, die de bit terheid van den strijd om het dagelijksch brood gekend heeft, geleid heeft tot de schoonste verove ringen. Inderdaad, een jeugd, die al te gemakkelijk is, brengt over 't algemeen weinig karakter in 't le ven. Het is voor de opleiding der jeugd, voor de vorming van het karakter niet slecht, dat zij ge tuige is van harden levensstrijd of er zelf aan heeft deelgenomen. Terecht zegt men weieens Ver lakte schoentjes dalen de ladder van het leven af, terwijl holleblokken naar boven klimmen Zooveel multi-miljonnairs in Amerika brachten het van eenvoudigen loopjongen zoover door wils kracht, geduld en werkzaamheid. De beroemde Thomas Edison is er een voorbeeld van. Gansch zijn levensloop kan voorgesteld worden als de synthesis der wilskracht en die wilskracht vero penbaarde zich op een ongewone wijze in het met voorliefde verrichten van datgene, waarvoor de meeste menschen met schuw terugdeinzen en er zich zooveel mogelijk aan onttrekken. Arbeid adelt, arbeid leidt tot eigendom. Arbeid mag niet beschouwd worden als een doemnis, als een bal aan het been, als iets, dat slechts nood gedwongen en met tegenzin wordt verricht, neen arbeid moet wezen de eenparige vulling, eenige schoonheid, eenige roeping van 't leven, eenig middel om tot welstand te komen. in het jongste Kongres van het Algemeen Verbond van Werkgevers kwam de kwestie ter sprake van het algemeen maken van den kleinen eigendom en een steeds meerdere uitbreiding van het privaat bezit, om, ten voordeele van alle huisvaders, het heerlijk programma in werkelijk heid om te zetten Elk zijn eigen huis De heer Grymonprez, in zijn merkwaardig ver slag wees er op hoe Leo XIII en Pius XI den werkman geleidelijk wilden deprolitariseeren.Een prolitaar is een onterfde in de huidige maat schappij en heeft geen eigen bestaan hij moet leven van hetgeen hij in den dienst van een mees ter dagelijks door zijn arbeid winnen kan en alzoo geraakt hij in een gedurige onderworpenheid, die hem als een minderwaardige doet voorkomen. Indien wij ons volk verheffen willen moet men den zin van een eigen familiebestaan aankwee- ken en bevorderen en hoe kan het beter dan met een eigen huis in een,, eigen grond te bezorgen aan degenen die als huisvader aan het hoofd eener familie staan en er de leiding van hebben Ons Vaderland is het land van den kleinen eigendom. Hoe grooter het getal kleine eigendom men wordt, hoe beter de grond bewerkt wordt, hoe meer hij opbrengt. De ondervinding leert dat een werkman, door bezitter te worden van zijn huis met het volle recht erover te beschik ken, ook ophoudt prolitaarte blijven. Hij heeft den beslissenden stap gedaan die hem van onterfde tot eigenaar maakt. Arbeid adelt Men vergooit zooveel miljoenen aan menschen, die het werk stelselmatig schuwen. Dat is den kanker aankweeken, waardoor men eensdaags zal opgevreten worden. Dat is radikaal verkeerd. Men moet trachten de werkgelegenheid te ver menigvuldigen en den arbeid ondersteunen. Al die vergooide miljoenen gingen beter naar de deprolitarisatie der arbeiders. Sedert 1889 stelde de Staat meer dan 1.5 mil jard frank ter beschikking van het werk der goedkoope woningen 297 maatschappijen hebben in 396 gemeenten 44.000 huizen en 11.000 apparte menten gebouwd. Onder hen werden 20.000 hui zen verkocht. Het ministerie van arbeid stond 50.000 premies toe aan arbeiders, die uit eigen beweging een huis bouwden en de Spaarkas heeft, door bemiddeling van 225 kredietmaat schappijen, 3 miljard geleend aan 214.000 per sonen, die eigenaar werden van hun familiehuis. Er valt nog veel te doen vooral voor de kroost rijke gezinnen, die meer dan anderen gevaar loo- pen te bezwijken onder de zware lasten. Maar zal men zeggen wij beleven een onge- lukkigen krisistijd en het wordt toch zoo moei lijk een huis, hoe eenvoudig ook, in bezit te krij gen zoo arbeid adelt en tot eigendom leidt, moet men eerst arbeid gelegenheid hebben.Dat is waar, maar even waar is dat voor den oorlog ook dikwijls werkkrisis heerschte, veel minder werk- loozensteun gegeven werd en toch meer gespaard werd. Het volk had andere gewoonten dan nu. Wat kan er gedaan worden om niettegenstaan de de krisis het uitbreiden van den kleinen eigendom te bevorderen en een eigen huis binnen het bereik te brengen van een werkman Een eerste middel ware werkverschaffing werksteun, in plaats van werkloozensteun 3.5 miljard liggen gereed voor openbare werken tot opslorping der werkloozen die 3.5 miljard mo gen niet verdolen maar hun doel bereiken. Een tweede middel ware de persoonlijke aktie van werkgevers, bazen en patroons. Deze kunnen, buiten de tusschenkomst van den Staat, zelf bouwen en den aankoop van de huizen voor hun personeel vergemakkelijkendaardoor kunnen zij niet alleen den stoffelijken maar ook den ze delijken nood verhelpen. De patroons, handelende uit kristelijke naastenliefde, kunnen de bestaan de bouwmaatschappijen steunen en door raad en daad hun personeel vooruitstuwen om in een eigen huis een gezonden familiehaard te stichten. Geen beter middel om de droomerijen van een onverzoenlijken klassenstrijd, die niets anders is dan valschheid en bedrog uit den weg te rui men, om te doen verstaan dat werkersbelangen en patroonszaken niet onverschillig tegenover elkaar staan dat beider welzi jn nauw verbonden is, dat zij medewerkers zijn. Een derde middel ligt in een beter vervullen door den Staat van zijn plichten om de ekono- mische goederen beter en rechtmatiger onder de menschen, onder de arbeiders van goeden wil te verdeelen. Wat kan de Staat in dezen krisistijd geschikt doen om den kleinen eigendom te bevorderen Ten eerste, het krediet dat onontbeerlijk is bij den aankoop van een eigen huis verruimen bij zonderlijk als er een waarborg voor handen is zooals pensioen, vasten dienst. Ten tweede, den interest voor het ontleende verlagen hij deed het wel met de Staatsrenten. Ten derde, den vervaldag voor het terugbetalen der ontleende som verlengen in krisistijd, die alle inkomsten inkrimpt, moet men met de om standigheden rekenen. Ten vierde, den werkloozensteun onder een ander daglicht beschouwenzooveel honderden miljoenen zijn verzwolgen door een dop met negatief gevolg, door een voorbijgaande hulp die niets opricht, die tijdelijk en ten halve lenigt, niets blijvends en duurzaams achterlaat het gemak en de volksgunst huldigt, het werk leert schuwen, karakter en wilskracht overbodig maakt, de zorg voor de toekomst aan den Staat overlaat. Arbeid is de plicht van het leven, 't zij arbeid met de hand of met den geest! Arbeid immer en voor allen tot volvoering van de taak, die ieder voor zichzelf en voor de gemeenschap te verrichten heeft. Die honderden miljoenen die jaarlijks negatief werk als steun daarstellen, zou den een beteren interest opbrengen zoo zij be steed waren aan positief werk, namelijk werkver schaffing zooniet loopt het werk van den akker, van den kleinen eigendom, der goedkoope wonin gen op een dood punt. De schoonste verovering voor de jeugd is niet alleen den steun van de dagelijksche bete broods maar den strijd erom, niet het gemak maar de wilskracht, anders zal zij nooit dien heerlijken stap zetten door arbeid tot eigendom. X.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4