- F O O T B A L L - HOTEL EXCELSIOR Croote Biljart-Match 16e Jaar. N' 26 - 28 September -1835- 16e Année, N"1 26 - 28 Septembre - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d'Ypres LAST POST Op Zondag 29 September 19S5 C. S. YPER - Knapen - ST. MOESKROEN C. S. YPER -11 - WAERECHEM SP. Maandag 30 September aanstaande LUYPAERTS - DROST HER VORM INGEN HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren TeL 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCLATION DES SINISTRÉS Redaction, Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 50O Les articles non signés sont refusés Zooals telken jare zal vanaf Dinsdag 1 October a. s. de Last Post iederen avond om 8 u. stipt ge blazen worden. Comme les années précédentes le Last Post sera sonné chaque soir a 8 h. précises a partir de Mardi prochain, V Octobre. Like as every year the Last Post will be sounded each evening exactly at 8 o'clock from Tuesday next, lrst of October. L'L N. R. a pris l'initiative de faire radiodiffu- ser la cérémonie du Last Post le 17 Octobre pro- chain. A cette occasion, un membre du Last Post Committee sera interviewé quelques minutes avant la sonnerie de 20 heures par le représentant de l'L N. R. La sonnerie et l'interview seront enregistrées sur place et diffusées sur l'onde frangaise a 21 h. Het N. I. R. heeft het gedacht opgevat om de plechtigheid van de Last Post op 17 October aan staande uit te zenden. Bij deze gelegenheid zal een lid van het Last Post Committee een samenspraak houden met den vertegenwoordiger van het N. I. R. eenige oogenblikken voor het blazen van de Last Post. Het blazen en het onderhoud zullen ter plaats geregistreerd worden om vervolgens op fransche golflengte om 21 u. uitgezonden te worden. Wij verhopen dat binnen kort de uitzending langs vlaamsche golflengte insgelijks zal geschie den. Wij zullen de radioliefhebbers over deze zaak tijdig inlichten. K. B. V. B. YPERSCH STADIUM C. S. Y. Om 10 uur Om 15 uur Ingangsprijs Match der Knapen 1 fr. 50. Match van II Afd. 3 fr. (Tribuun 1 fr. opleg). te 20 uur 500 punten in kader 15/2. Ex-Wereldkampioen liefhebbers Kampioen van Nederland KUNST- en FANTASIESTOOTEN Lid der Jury in de Tentoonstelling: Chicorei Pacha. Er is een terrein waarop, op het huidig oogenblik, niettegenstaande de tragische omstan digheden en de hevigste politieke driften, de meest tegenstrijdige opinies, samen komen, zich verzoenen, elkaar begrijpen en verstaan, en dat terrein is de noodzakelijkheid van een Staats hervorming. Zelfs dezen die beweren dat men een Staat niet hervormt maar wel hem vervangt, geven hun wensch naar verandering te kennen. De moeilijk heid begint enkel daar waar er spraak is van de algemeene princiepen en bijzondere modaliteiten van die noodzakelijke hervorming. De Belgische bevolking, in haar geheel be schouwd, wil van geen Diktatuur weten ze heeft de vrijheid te lief om zich goedschiks te onder werpen aan de willekeur van een enkele, die 't geweld als bijzonderste argument tot overtui ging of onderwerping gebruiktmaar zij is het ook beu voortdurend vastgeketend te liggen aan een stelsel dat verouderd is, dat kraakt en barst langs alle kanten, dat een Regeering heeft, die zelf geregeerd wordt, dat Regelrecht aanstuurt tot regeeringsloósheid we noemen het heden- daagsch parlementarisme onder den hiel der par tijen en partijclubs. De hervorming, die iedereen wenscht ligt dus in 't midden der twee vernoemde uitersten en de hervorming omvat een beter kiezerskorps en een beter wetgeverskorps. Betere wetgevers die er een ideaal van maken de maatschappij te dienen door wetenschap en toewijding en, van hun tijd zijnde, de nooden van het volk beter verstaan, om deze te vervangen die zich als steunpilaren eener partij hebben op geworpen, de eerste plaatsen der lijsten opeischen en levenslang als volksvertegenwoordiger of se nator tronen zonder met de massa in voeling te komen, dank aan de kopstem. Betere kiezers of meer begunstigde kiezers, die door hun maatschappelijken stand meer recht op goede wetten hebben dan anderen en beter dan wie ook de sociale noodwendigheden be grijpen. Het is dus het probleem van de kiezing, het probleem van het stemrecht dat men aan de basis van de hervorming vindt. Eenigen vallen het stemrecht aan in zijn prin ciep, of ontkennen aan de kiezing het recht haar inmengingsrecht in het bestuur te doen gelden. De kiezing, volgens hen, heeft enkel ten doel de nationale vertegenwoordiging te organiseeren zonder meer, aan den Raad van den Soeverein de zorg overlatende om de wetten te maken en aan de Ministers de zorg om ze uit te voeren. Anderen blijven het parlementarisme getrouw, willen de attributies van het Wetgevend Lichaam behouden, maar het princiep van het algemeen stemrecht wijzigen, het huidig stelsel dat ons re geert in afwachting dat het ons in den dieperik helpt. Goed bedoeld door zijn uitvinders, heeft het zuiver algemeen stemrecht de vruchten niet ge leverd, welke men ervan verwachtte. Aan de vruchten zal men den boom kennen». Het moet wel zijn dat het bittere vruchten zijn, aangezien men in alle landen er den buik van vol heeft, zelfs in het super-demokratische Frankrijk. Heer Charles Richet in de Revue des Deux Mondes zegt dat het algemeen stemrecht, al of niet overeenkomt met de evenredige vertegen woordiging, oorzaak is van ministerieele onstand vastigheid, dwaling, onbevoegdheid en verdeeld heid. De gelijkheid van al de burgers in zake kiezing kan de volksmassa vleien maar het is dwaas aan een gealkoliseerde, een landloooper, een onverant woordelijke, een ongeletterde dezelfde kiesmacht te geven als aan een geleerde, een geneesheer, een kunstenaar, een ingenieur of een eenvoudi- gen eerlijken en gezonden huisvader. Dat is de stelling van Richet en wie van ons, zonder voor ingenomen te zijn, zou durven beweren dat hij den bal misslaat Ziehier ten andere eenige zijner argumenten om zijn stelling te staven vooral in zake familie- stem. Men schreeuwt moord en brand over de vermindering der geboorten, men tracht de kroostrijke gezinnen met alle middels geldelijk of ambtelijk te steunen. Dat men aan den huis vader wat meer kiesmacht geve, wat meer mede- zeggingsschap in 't Staatskundig leven en men zal hem een veel grooter hulp geven. Zeker en vast zou de familiestem een veel sta bieler, ernstiger, bedachter en bezadigder kie zerskorps geven dan het huidige. Onder de huidige kiezers, aldus Richet, zijn er veel jonggezellen, jonge en oude, die weinig of niets te riskeeren hebben.Belust op nieuwe en onbekende zaken, gelooven ze aan de onmoge lijkste beloften, die hun door kwakzalvers of avonturiers gedaan worden zij misprijzen het verleden en zitten met het toekomende niet in, terwijl de huisvader en het hoofd van een talrijk gezin die onbezorgdheid niet kennen, want zij hebben hun kinderen te beschermen. Integendeel, en dit zegt wel Anatole France zelf, de alleenloo- pers zijn altijd genegen om omwentelingen te verwekken of de maatschappij in beroering te brengen. De beste burgers zijn de huisvaders. Ze mogen werkman, boer, burger of edelman zijn, ze willen niets afweten van omwenteling noch van rechts, noch van links ze verfoeien den oorlog, want zij weten dat de oorlog duizenden, miljoenen slacht offers maakt, hun kinderen dus. Er zijn huisge zinnen die vier of vijf kinderen hebben moeten brengen op het altaar des Vaderlands. Die veel geeft, moet meer hebbendat is een algemeene wet in alle landen en onder alle volkeren. Het zijn, buiten eenige uitzonderingen na, de huisvaders niet op den buiten, die zich stomdron ken drinken, walgelijke of antimilitaristische lie deren brallen. De huisvaders zijn werkzamer dan de andere burgers, zij kunnen trouwens niets anders zijn omdat zij grootere lasten hebben ze moeten hard werken om drie of vier monden open te houden. Richet vraagt geen afschaffing van het alge meen stemrechtdat ware onmogelijk, niet wen- schelijk, niet rechtvaardig. Maar de stem van den huisvader zou het algemeen stemrecht volledigen. Ieder burger zou het recht hebben deel te nemen aan de wetgeving door zijn stem men ontneemt dus geen recht aan den jonggezel of aan den gehuwde zonder kinderen maar men zou aan de huisvaders het recht geven om te stemmen voor hun kinders. De familiestem, aldus M. Toulimon, is geen gunst maar een recht. In de Déclaration des droits de l'homme staat er Tous les Francais naissent et demeureront égaux en droits Dus, vindt het kind van in zijn wieg het recht op 't leven en op al de uitingen ervan, bijgevolg ook op 't politiek leven, bijgevolg ook op 't stem recht. Welnu, de pasgeboorne, noch het jonge kind kunnen stemmen, het is dus natuurlijk dat het de vader in hun plaats doe. De invloed uitgaande van de huisvaders op de wetgevende lichamen, zou de fiskale onrecht-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1