KORTRIjKSCHE ONDERLINGE - Brand -- Leven Ongevallen 2 DE ELECTRISCHE CENTRALE TE NOORDSCHOTE Flinke Onderscheiding voor onze Gemeentescholen WAAR ZIJT GIJ HET ZEKERST EN VOORDEELIGST VERZEKERD TE KORTRIJK Ministerie van Landbouw en Middenstand STANDARDISATIE VAN DE TEELT EN VAN DEN HANDEL VAN HET FRUIT IN BELGIË. Veekweeksyndikaat Yper vaardigheden wegnemen waaronder het huisge zin bezwijkt. Neemt slechts de onrechtstreeksche belasting dan betaalt een man met vrouw en vier kinders tweemaal meer dan een man zonder kinderen en driemaal meer dan een jonggezel. Ligt het aan den kwaden wil der wetgevers om de wijze van stemmen, die hen aan de macht bracht te wijzigen of is men beducht voor het kiesvee Moet men aannemen wat een Fransche ekono- mist zegde Le mandat public ne fait plus figure de charge mais de prébendes Wij willen noch het een noch het andere aan nemen en wenschen met zooveel anderen dat er recht geschiede ten voordeele der maatschappij. X... Wijding van den eersten steen door Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge Tot op heden toe werd op de gemeente Noord schote alsook op al de omliggende gemeenten de electrische verlichting en drijfkracht geleverd door de zorgen van de Belgische Maatschappij voor Electrische Uitbating, die er al de noodige lijnen heeft aangelegd en er insgelijks al de ge vraagde aansluitingen verzekert. De electrische stroom echter moest van zeer ver, namelijk deels uit de centrale van Sas- Slijkens-Oostende en deels door de Intergemeen telijke Maatschappij van Sweveghem, geleverd worden, wat, gezien den grooten afstand, een ze ker verlies van stroom langs de lijn voor gevolg had. Tengevolge van dit verlies en ook uit oor zaak dat de stroom dan nog door bemiddeling van tusschenvereenigingen geleverd werd, waren de voorwaarden voor de verbruikers niet al te gunstig en een beletsel om de electriciteit, die nochtans overal van zoo groot nut is, aldaar in die landelijke gemeenten nog meer uit te breiden en te verspreiden. Het is dan ook met dit doel dat de Belgische Maatschappij voor Electrische Uitbatingen, die in de streek van Noordschote over de vergun ningen beschikt en er ruim 88.000 verbruikers groepeert, besloten heeft aldaar een centrale op te richten ten einde de electrische stroom aan gansch die streek rechtstreeks en aan de voor- deeligste voorwaarden mogelijk te kunnen leve ren. De gekozen plaats, waar de nieuwe electri- citeitscentrale zal opgericht worden, is gelegen te Drie Grachten op het grondgebied der ge meente Noordschote, center der vergunning, op den samenloop van de Martjevaart met de vaart Yper-Yzer. De Martjevaart zal er verbreed wor den en op den oever ervan zal er insgelijks een kaaimuur gebouwd worden, ten einde aan de schepen, die de noodige kolen voor de nieuwe centrale zullen aanbrengen, toe te laten daar in de Martjevaart te landen en te lossen, in plaats van in de vaart Yper-Yzer te moeten blijven lig gen, waar zij dikwijls een belemmering voor de scheepvaart zouden uitmaken. Deze plaats biedt voor de Centrale ook nog een ander voordeel, gezien zij aldaar steeds over het noodige water zal beschikken, zoodat men dus mag besluiten dat het aan de vaart Yper-Yzer te danken is dat er daar een electriciteitscentrale zal gebouwd wor den waarvan gansch de streek zal genieten. Donderdag morgen gaf de inmetseling van den eersten steen aanleiding tot een schoone plech tigheid, waarop tal van overheden aanwezig waren. Onder deze bevonden zich de Heeren Jean de Broqueville, beheerder - afgevaardigde der elec- triciteitsmaatschappij en zoon van den Heer Mi nister de Broqueville; Louis Lambelin, beheerder; Louis Haegeman, ingenieur-bestuurder der maat schappij René Desmedt, volksvertegenwoordiger en burgemeester van StadenMaes, arrondisse mentscommissaris van Veurne Dewulf, hoofd ingenieur van Bruggen en Wegen Christiaens, hoofdopziener van Arbeid; Lowage, burgemeester van Noordschote, en verders de Heeren burge meesters van Oost-Du inker ke, Wulpen, Zuyd- schote, Cortemarck, Hooglede, Eessen, Woumen, Merckem, Oost-Nieuwkerke, Stavele, Crombeke, Woesten, Reninghe, Oostvleteren, Westvleteren, Pollinchove, Proven, Watou, Rousbrugge, Beve- ren-Yzer, Clercken, Houthulst, Alveringhem, Loo, Langemarck, Poelcapelle en Oeren. Te 11 u. 15 kwam Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bis schop van Brugge, ter plaats aan, vergezeld van E. H. Tommelein, pastoor van Noordschote. Zijne Excellentie werd verwelkomd door den Heer Haegeman, bestuurder der Vennootschap, die ver volgens de aanwezige beheerders, ingenieurs, bur gemeesters en andere overheden voorstelde. Nadien begaf Mgr de Bisschop, na zich met de purperen gewaden en de gouden stool te hebben bekleed, zich naar de werven, voorafgegaan van het Kruis en de lichtdragende acolyten en ge volgd door de overheden, en ging er onmiddellijk over tot de wijding van den eersten steen dien hij dan zelf op de reeds gereed gemaakte beton nen grondvesten inmetselde. Na deze plechtigheid onderhield Monseigneur zich nog eenigen tijd gemoedelijk met de aan wezigen en liet zich allerhande inlichtingen ge ven door den Heer Bestuurder over de ligging der op te richten gebouwen alsook over de kracht der toekomstige centrale die zoodanig zal aan gelegd worden dat zij, naarmate de noodwendig heden nog zal kunnen uitgebreid worden en een meerdere kracht ontwikkelen. Vervolgens nam Monseigneur afscheid van de overheden en. begaf zich naar Veurne, waar andere plichten insgelijks zijne tegenwoordigheid vereischten. De overheden en de genoodigden, na de werven bezocht te hebben, begaven zich dan op hunne beurt naar Loo, waar hen in het stadhuis een keurig feestmaal werd opgediend. Bij het nage recht werd het woord genomen door de Heeren Hemeryck, burgemeester van Hooglede, Pieters, burgemeester van Reninghe, en de Broqueville, afgevaardigde-beheerder der maatschappij, die beurtelings handelden over de nadeelige voor waarden van den huidigen toestand waarin de streek zich tot heden bevond inzake electrici- teitsverdeeling, over de uitbreiding en het nut der electriciteit en over de voordeelen die de nieuwe centrale voor gevolg zal hebben. Het feestmaal verliep verder in de beste stem ming en de werken zullen thans met spoed door gedreven worden opdat gansch die streek weldra ook aan de voordeéligste voorwaarden van de electriciteit zou kunnen genieten. De opstelraad van 't schoolblad der gemeente lijke scholen van leper en omliggende ontvangt den volgenden vleienden brief van 't Bureau International d'Education van Geneve. Geneve, 16 September 1935. Mijnheer, Door tusschenkomst van het Ministerie van Openbaar Onderwijs van België kregen wij er kennis van dat uw blad De Pelikaan door kin deren wordt opgesteld. Gij zoudt ons verplichten ons enkele nummers als gifte te zenden voor onze internationale en bestendige collectie van boeken en periodieken voor schoolkinderen. Deze verzameling verwekt de grootste be langstelling bij onze bezoekers van alle landen (bibliothekarissen, uitgevers, opvoeders, enz.). Wij hopen dat gij zult gelieven bij te dragen tot haar succes met ons enkele nummers van den Pelikaan te laten geworden. Wij bieden U, Mijnheer, met onzen dank bij voorbaat onze onderscheiden groeten. (get.) BI. Weber Dienst der Kinderbibliotheek 't Bladje dat voor twee en drie jaren zooveel vreugde mocht verschaffen aan zijn jeugdige op stellers en menige ouders heeft dus de interna tionale aandacht gaande gemaakt. De Pelikaan had dus een leemte gevuld en was een heilzame prikkel tot geestelijke ontwik keling. HandelsregisterKortrijk 952 NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December 1932, in uitvoering van de wet van 25 Juni 1930. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoordigers gevraagd. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te YPER 8, Mondstraat 'Tel. 159 Algemeen Opziener Omer Robyn ZONDAG 29 SEPTEMBER 1935 om 3 uur namiddag in den Stadsschouwburg, Vanden Peereboom- plaats, wordt door den Heer A. LAGAST, een Voordracht gehouden over de Allen worden tot deze belangrijke voordracht uitgenoodigd en bijzonderlijk de fruitkweekers, fruithandelaars en fruitverkoopers. Inschrijving van Vrouwelijke Dieren De keuring der vrouwelijke dieren voor in schrijving in het stamboek 1936 zal plaats hebben op volgende plaatsen, dagen en uren Maandag 30 September, te 9.30 ure, te Zonne- beke, Frezenbergte 10 ure, te Zonnebeke, bij Charles-L. Vanwalleghem te 10.45 ure, te Pas- schendaele, bij R. Vandepitte te 11.15 ure, te Poelcapelle, bij de kerk te 11.45 ure, te Sint-Jan, bij Camille Dochy te 14.15 ure, te Becelaere, bij de kerk te 14.30 ure, te Gheluwe, bij Jules Ingel- been te 15 ure, te Wervick, bij Omer Van Raes te 15.30 ure, te Neer-Waasten, bij Jules Dugardin te 16 ure, te Yper, bij Emile Lampaert. Woensdag 2 October, te 9.30 u., te Langemarck, bij de kerk te 10 ure, te Bixschote, bij de kerk te 10.30 ure, te Zuydschote, bij de kerk te 11 ure, te Elverdinghe, Oudemannenhuis te 11.30 ure, te Woesten, bij de Vlasbloemte 14 ure, te Vla- mertinghe, bij Omer Top te 14.30 ure. te Vlamer- tinghe, bij Henri Coene te 15 ure, te Reninghelst, bij de Busseboom te 15.30 ure, te Reninghelst, bij Sylvère Verdonck te 16 ure, te Vlamertinghe, bij Emile Delva. Donderdag 3 October, te 9.30 ure, te Dickebusch, bij Hallebastte 10 ure, te Locre, bij de kerk te 10.30 ure, te West-Nieuwkerke, bij Jules Olli- vier te 11 ure, te Wulverghem, bij de kerk te 11.30 ure, te Kemmel, bij de Vierstraatte 14 ure, te Boesinghe, bij de kerk. De kweekers moeten voorzien zijn van de kal- verkaarten voor de voorgestelde dieren zonder kalverkaart moet voor ieder dier afzonderlijk een briefje voorgelegd worden, waarop vermeld staat: naam en geboortedatum van het dier. De dieren mogen aangeboden worden van éénjarigen ouder dom af. Provinciaal Bestuur van West - Vlaanderen Keuringen en Prijskampen voor Hengsten van het Belgisch Trekras DEKDIENST 1935 -1936 Deze keuringen en prijskampen zullen plaats hebben als volgt Voor de lc omschrijving te Brugge, op Donder dag 3 October. 1935, te 10 J uur, op de Vrijdag markt. Voor de 2° omschrijving te Thourout, op Woens dag 2 October 1935, te 10 uur, ter Burgplaats. Voor de 4e omschrijving te Dixmuide, op Dins dag 8 October 1935, te 10 uur, op de Groote Markt. Voor de 5° omschrijving te Kortrijk, op Donder dag 10 October 1935, te 10 uur, langs de Vanden- peereboomlaan. Voor de 6e omschrijving te IEPER, op Woens dag 9 October 1935, te 10 uur, ter Groote Markt. Deze keuringen en prijskampen zullen op het gestelde uur beginnen met de hengsten van drie jaar, dewelken allen stipt alsdan moeten tegen woordig zijn, om eerst in groep door de jury te kunnen in oogenschouw genomen worden. De hengsten worden gebrand onder de manen van den linkerkant met de letter O alvorens aan de jury voorgesteld te worden. De goedgekeurde worden daarenboven gebrand met de letter A. Deze wordt geplaatst links van de letter De prijskamp voor de provinciepremiën en de bewaringspremiën van 10.000 fr. zal gehouden worden te Brugge, op Dinsdag 5 November 1935, te 11 uur voormiddag, ter Burgplaats. Om eene provinciepremie en om gelijk welke bewaringspremie te kunnen bekomen, moeten de hengsten ingeschreven zijn in het studboek van het Belgisch trekpaard. De inschrijvingsbulletijns der te keuren en aan de prijskampen deel nemende hengsten, moeten naar het Provinciaal bestuur gezonden worden vijf dagen vóór den dag der keuring of prijskamp. Exemplaren van dit bulletijn zijn te verkrijgen in het bureel 7 van het provinciaal bestuur. De samenstelling der omschrijvingen is aange duid in het besluit der Bestendige Deputatie van 23 Augustus 1935, hetwelk, benevens de provin ciale verordening ter verbetering der paarden rassen, opgenomen in het Bestuurlijk Memoriaal der Provinciedeze beslissingen kunnen dus in de gemeentehuizen geraadpleegd worden. 1, -

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2