Bericht aan de Landbouwers en Handelaars in Granen Mme Vandendriessche Amifsés Fran;aises Joël O AS TEL, Maalder, te Vper 3 De beteekenis der Verkeerssignalen DENTISTE Dixmudestraat, 49, Yper Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Meenensteenweg, 149. In toepassing van het Koninklijk Besluit van 1 Februari 1934 op het verkeer, besluit dat reeds sedert 1 October 1934 in voege is, werden zoo wat overal, in en buiten de stad, de noodige verkeers- teekens geplaatst. Daar vele weggebruikers de beteekenis van enkele dier verkeerssignalen nog niet kennen, geven wij hier nogmaals de beschrijving alsmede den uitleg dezer signalen. Vooreerst dient opgemerkt dat de wegsignali- satie, door het algemeen reglement op de ver keerspolitie voorzien, verscheidene soorten tee- kens behelst, namelijkde waarschuwingstee- kens voor gevaar, de verbods- of verplichtings- teekens, de aanduidingsteekens, de teekens be treffende in uitvoering zijnde werken, afwisse lende gekleurde seinen en lichtzuilen. Ziehier nu de bijzonderheden en de beteekenis dier verschillige verkeerssignalen 1) De waarschuwingsteekens voor gevaar zijn allen driehoekige platen, met de punt omhoog geplaatst, die met een rooden boord omzoomd zijn en in het middenvlak een of ander zwart geschilderd teeken bevatten dat dan ook, naar gelang het voorgestelde voorwerp, een verschil lige beteekenis heeft. Een teeken dat twee opeenvolgende heuvels verbeeldt, wil beduiden een uitholling over dwars een Z beteekenteen bochteen kruis beteekenteen kruising van wegen een barreel een bewaakten spoorwegovergangeen locomo tief een onbewaakten spoorwegovergang een uitroepingsteekeneen ander gevaar dan door voornoemde teekens aangegeven. Een driehoek met de punt naar omlaag ge plaatst en zonder eenig opschrift of afbeelding in het wit middenvlak wil zeggen dat de gevolgde weg secundair wordt en duidt den bestuurder aan dat hij den doorgang moet vrijlaten voor de voertuigen die den weg berijden waarop hij gaat aankomen. 2) De teekens die een verbodsbepaling bedui den zijn cirkelvormig en hebben de volgende beteekenis a) witte plaat met rooden boord: verboden voor alle rij- en voertuigen b) roode plaat met in 't midden een horizon talen witten band verboden toegang of inrij voor alle'voertuigen c) roode boord met zwarte auto in het wit middenvlak verboden voor automobielen; d) zelfde plaat met een moto in 't midden verboden voor motorrijwielen e) zelfde plaat in 't midden door een roode lijn gescheiden, met langs boven een auto en langs onder een motoverboden doorgang voor alle motorrijtuigen f) roode boord met een of ander cijfer, zooals bv. 5T, in het wit middenvlak verboden voor voertuigen boven een bepaald gewicht g) zelfde plaat met cijfer in 't midden doch met het opschrift non suspendus - niet op veeren in den rooden rand verboden doorgang voor niet opgehangen voertuigen boven een bepaald aantal ton h) nogmaals zelfde plaat met het opschrift excepté autocars uitgezonderd in den rooden boord verboden voor motorvoertuigen boven een bepaald gewicht, autocars uitgezonderd i) roode rand met zwarte auto er cijfers in 't wit middenvlakverboden voor automobielen boven een bepaald aantal ton j) plaat met rooden boord en een cijfer gevolgd van km., bv. 30 km., in 't wit middenvlak maxi mum snelheid k) roode boord met in 't midden twee autos, een roode en een zwarte, nevens elkaar geplaatst: voorsteken verboden 1) roode boord en een zwart rijwiel in 't wit middenvlakverboden doorgang voor rijwielen zonder motor m) roode boord en het zwart opschrift «excepté circulation locale - uitgezonderd plaatselijk ver keer» in 't wit middenvlak verboden voor alle voertuigen, plaatselijk verkeer uitgezonderd n) roode rand en een bereden paard in 't mid den verboden doorgang voor ruiters o) roode rand en blauw middenvlak met een schuinsche roode lijn doorstreeptstationneeren verboden p) zelfde plaat met een opschrift taxis ex cepté - taxi's uitgezonderd stationneeren ver boden, taxi's uitgezonderd q) roode rand en een witte S in het blauw middenvlak beurtelings stationneeren, d. w. z. stationneeren toegelaten op de even dagen aan de zijde der gebouwen met even huisnummers en op de oneven dagen aan de zijde van de gebou wen met oneven nummers r) roode rand met letter P in 't wit middenvlak dat door een schuinsche roode lijn doorstreept is parkeeren verboden s) roode rand met in 't wit middenvlak een zwarte lijn de woorden tol-douane scheidende: nadering van een douanepost en desvoorkomend tevens verbod van doorgang zonder vooraf aan dien post stil te houden t) roode rand met de letter D in 't wit midden vlak dooibarreelen gesloten 3) Teekens houdende een verplichting tot uit voeren a) cirkelvormige blauwe plaat met kleinen wit ten boord en een witte pijl in 't midden beduidt de verplichte richting aan b) kleine cirkelvormige blauwe plaat met een naar links wijzende witte pijl in 't midden verplichte richting links langs een vluchtheuvel c) dezelfde blauwe en wit omlijste plaat als onder littera a doch met een rijwiel in 't midden verplicht gebruik van het rijwielpad. De waarschuwingsteekens voor gevaar alsook de verbods- of verplichtingsteekens moeten, in de bebouwde kommen, bij het vallen van den avond verlicht worden. 4) De aanduidingsteekens zijn blauwe recht hoekige paneelen die dienen om de bestuurders van voertuigen alle nuttige aanduidingen te ge ven. Zij beteekenen volgens het opschrift dat er op vermeld staatrijwielpad, moeilijke doorgang, de richting naar de een of andere stad, baan waar slipgevaar bestaat, nabijgelegen hulppost, wegwijzer, plaatsnaam, enz. Een dubbele pijl links en rechts wijzende wil zeggen dat de richting in de nabijheid van een vluchtheuvel facultatief is. De borden met de opschriften school hos pitaal enz. beduiden voorzichtig rijden. 5) Wanneer de uitvoering van werken het weg verkeer belemmert of omleidt, dan wordt dit aangeduid door de reglementaire cirkelvormige signalen (witte plaat met rooden boord of roode plaat met witten band in 't midden) die het ver bod van doorgang beteekenen, en door blauwe borden om de richting aan te toonen langswaar het verkeer omgeleid wordt. 6) De gekleurde seinen, al dan niet met licht, gebruikt om het verkeer afwisselend te regelen, omvatten de volgende kleuren 1) Rood ter aanduiding van het verplicht stil houden 2) Groen ter aanduiding van den vrijen door gang. Het gelijktijdig gebruik van de twee kleuren, rood en groen, duidt aan dat de richting van het verkeer gaat gewijzigd worden en brengt de ver plichting mee om voor de stoplijn stil te houden. Bij gebruik nochtans van naaldseinen, wijst de naald aan dat de doorganè" gesloten of open is naar gelang zij zich op het rood of op het groen bevindt. 7) De op de vluchtheuvels aan te brengen licht zuilen dragen op den top een oranjegeel licht. De verlichting van die zuilen moet derwijze op gevat zijn dat de basis ervan volkomen zichtbaar is voor de gebruikers. Om een bijzonder gevaarlijke plaats aan te wijzen wordt gebruik gemaakt van een oranje geel flikkerlicht, zichtbaar bij dag.als bij nacht en waarvan het lichtsein om de seconde herhaald wordt volgens een scherp rhythme. Daarbij moeten de weggebruikers ook nog ge hoorzamen aan de bevelen of vorderingen van de bevoegde agenten die met de regeling van het verkeer gelast zijn. Worden als vorderingen beschouwd 1) Wanneer de weggebruiker in beweging is a) Rechterarm recht opgestoken, beteekent Opgelet - stilhouden in alle richtingen b) Linkerarm horizontaal uitgestrekt, betee kent stilhouden van het verkeer in de richting haaks op den uitgestrekten arm c) Linkerarm horizontaal uitgestrekt en rech terarm rechthoekig gebogen, beteekentaanzet ten van het verkeer in de open richtingen d) Slingeren met den rechterarm, beteekent sneller rijden e) Rechterhand van boven naar onder bewogen, beteekenttrager rijden f) Een enkele fluittoon heeft dezelfde beteeke nis als littera a hierboven. g) Een zeer korte fluittoon, verscheidene malen achter elkaar herhaald, beduidt aan de weggebrui kers dat zij een reglementair voorschrift over schrijden. 2) Wanneer de weggebruiker stilstaat, de mon delinge bevelen door een bevoegden agent ge geven. La saison prochaine aux Amitiés Frangaises s'annonce particulièrement brillante cette année, et nous ne doutons point que le programme en- visagé aura le complet agrément des membres. La saison commencera le Mercredi 16 Octobre prochain, par une conférence de M. Robert Leur- quin, que nous avons plus d'une fois déja eu le plaisir d'entendre, sur MES CHASSES AUX CHAMOISconférence accompagnée de films. Le 30 Octobre représentation, par la Troupe du Théatre Royal du Pare, de TOVARITCH pièce en 3 actes et 4 tableaux de M. Jacques Deval. Cette pièce a remporté le plus grand succès tant a Paris qu'a Bruxelles, notamment au Théatre du Pare. Le 10 Novembre, Bal de I'Armistice. Le Comité voulant faire de ce bal une fête particulièrement brillante, a pu s'assurer le concours du célèbre jaz Rhythm Club Orchestrade Renaix, qui joue aux bals les plus importants des deux Flan- dres, et dont l'I. N. R. diffusera plusieurs audi tions. Les membres apprécieront a coup sur cette initiative du Comité et, en assistant nombreux au bal feront du Bal de I'Armistice une des fêtes les plus réussies. Le 27 Novembre la première partie des fêtes se cloturera par une conférence avec films de M. Follereau, qui nous entretiendra de QUELQUES BEAUX PAYSAGES ET QUELQUES GRANDS VISAGES D'ITALIE L'on prévoit pour la seconde partie de la saison, des conférences et des fêtes qui ne cèderont en rien a celles des mois d'Octobre et Novembre. Les cartes de membre seront prochainement mises en circulationnous prions tous nos mem bres de bien vouloir y faire bon accueil et de s'efforcer d'amener de nouveaux membres. Plus nous serons nombreux, plus nous pourrons orga niser de fêtes. Les cotisations sont au mème taux que l'an dernier Carte personnelle ordinaire 15 frs. Carte de familie ordinaire 25 frs. Carte personnelle de protecteur 25 fr. et plus. Carte de familie de protecteur 50 fr. et plus. La carte de membre protecteur donne droit aux places réservées pour les deux soirées de Gala dont Tovaritch sera la première. La carte personnelle est valable pour le titu laire de la carte'seulement. La carte de familie est valable pour le titulaire de la carte et sa familie (père, mère et enfants non mariés) habitant sous le même toit. Les membres devront être munis de leur carte de membre pour être admis aux fêtes. Pour le Comité Le Secrétaire, Le Président, L. Bossaert. N. D'Huvettere. Voor het reinigen, sorteeren en trieeren van alle granen en zaden, dienstig voor zaaigraan alsook voor den handel, zooals rogge, gerst, haver, tarwe, erwten, hutteboonen, paardeboonen, lijnzaad, wendt U tot

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3