'ANKER' J. DeVos=Dechièvre Huis Verdoene-Wyckaert Boterstraat=30=Rueau Beurre Federatie der Ceteisterden van het Arrondissement Yper Klerk voor Provinciaal Bestuur NAAIMACHIENEN 98, Rjjsselstraat, 98, YPER. Vlaamsche Toeristenbond HUIS MAISON PRACHTSCHOENEN Chaussures de Luxe Bijzonderheid voor Spécté de Chaussures gebrekkelijke voeten Orthopédiques Verzde herstellingen. Reparations soignées Leening der Verwoeste Gewesten Binnenlandsche Leening 1932 Verslag der vergadering van 8 September 1935. De Heer voorzitter, advokaat Arthur Butaye, omringd van de Heeren Dr H. Brutsaert, gewezen volksvertegenwoordiger, en L. Geuten, bestuur der der Sam. Vennootschap vóór Oorlogsschade Het Leiedalte Wervick, opent de vergadering te 15 uur. Onder de aanwezige afgevaardigden bemer ken wij de Heeren C. Lemahieu, schepen van YperDemeulenaere, schepen van Houthem H. Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nij verheidskamer van YperL. Vandevoorde, be stuurder der Sam. Vennootschap voor Oorlogs schade Yper en de Omstreken enz. De Heer voorzitter deelt mede dat de wenschen, tijdens de laatste vergadering uitgedrukt, ver zonden werden en dat hij heel in 't kort een ver hoor zal hebben in het Ministerie van Financiën. Hij zal er nogmaals aandringen opdat de kwestie der zoogezegd ten onrechte betaalde interesten zoo spoedig mogelijk een voldoening gevende en bepaalde oplossing zou bekomen. Alhoewel de Staat voorloopig alle rechtsgedingen geschorst heeft, zijn er nog ontvangers der Registratie die voortgaan met de geteisterden te verwittigen dat zij zekere som dienen terug te betalen. In de meeste gevallen echter betreft het vergoedingen die dcor twee verschillige diensten, dus tweemaal betaald werden. Het alzoo te veel ontvangen moet dan ook natuurlijk teruggegeven worden, doch er valt op te merken dat de interest op deze sommen slechts verschuldigd is vanaf den dag dat de terugbetaling der hoofdsom geeischt wordt. Het is tegen de wet in dat sommige ont vangers interest aanrekenen op de te veel betaal de sommen vanaf den dag dat deze werden uit gekeerd. Aangaande het tweede punt der dagorde, be trekkelijk de waterspijzing van de vaart Yper- Yzer en het herstel der vaart Yper-Komen, maakt de Heer voorzitter zich de tolk der vergadering om den Heer H. Vermeulen en de Handelskamer geluk te wenschen om den uitslag die zij door hunne werking hebben weten te verkrijgen, na melijk het opnemen van het herstel der vaart Yper-Komen op het programma der groote Staatswerken. Het gemeentebestuur en de Fede ratie der Geteisterden zullen voorts de pogingen der Handelskamer ondersteunen opdat dit werk, nu dat de uitvoering ervan besloten is, spoedig zou begonnen worden. Het is ten andere ook een herstelling van schade door den oorlog teweegge bracht. De bevaarbaarmaking dezer vaart zal niette min, zelfs wanneer alles met den gewenschten spoed geschiedt, een tijdruimte van verscheidene jaren in beslag nemen. En daar de waterbe voorrading van het kanaal Yper-Yzer slechts dan alleen bepaald zal verzekerd zijn, dienen er thans bij hoogdringendheid maatregelen genomen te worden om, voorloopig ten minste, aan den hui- digen schadelijken toestand van deze vaart, waar de scheepvaart alle oogenblikken tengevolge van het te laag waterpeil uiterst moeilijk en zelfs dikwijls onmogelijk is, te verhelpen. Het is daar om dat de Heer Lemahieu, schepen der stad Yper, gevraagd heeft het onderzoek dier kwestie van de waterspijzing der vaart Yper-Yzer op de dag orde te brengen. De Heer voorzitter verleent hierop het woord aan den Heer Lemahieu, die verslag uitbrengt over het onderzoek dat hij bij schippers en andere belanghebbenden ingesteld heeft, en als middelen voorstelt een sluis te bouwen aan de monding der vaart Yper-Yzer te Knocke en een deel van de Yzer te verdiepen. De Heer Verméulen bedankt den Heer voorzitter voor zijne gelukwenschen en herinnert aan het feit dat. zoo een overwinning behaald werd, deze grootendeels te danken is aan de tusschenkomst van het gemeentebestuur en aan den steun van de Federatie der Geteisterden. Hij meldt dat er, sedert meer dan een jaar, in den schoot der Handelskamer een comiteit be staat tot verdediging der scheepvaart in de Yzer- kom. Dit comiteit is aangesloten bij het Natio naal Comiteit voor verdediging der Binnen scheepvaart. Dank aan de tusschenkomst dezer inrichting werden stappen aangewend bij de diensten gelast met de waterregeling in de Vlaan ders. Uit de gevoerde onderhandelingen vloeit voort dat de beste oplossing, welke heden kan in gezien worden, bestaat in te beletten dat het waterpeil van de Yzer telken jare met de Lente moet gezakt worden. Dit ware mogelijk door het water der Broeklanden te pompen om het in de Yzer te storten. Het bouwen eener sluis te Knocke zou slechts een onvoldoenden uitslag geven, gezien men daardoor slechts op een lengte van 8 km. een hooger waterpeil in de vaart zou bekomen, terwijl, door het water der Broeken te pompen, men het waterpeil zou kunnen regelen op een lengte van 48 km., 't zij de Yzer tot aan Rousbrugge en de vaart Yper-Yzer tot aan Boe- singhe. De bevoegde diensten zeggen dat het, voor de stevigheid der oevers, gevaarlijk ware de Yzer uit te diepen. De Heer Lemahieu doet hierbij nog opmerken dat, met het stelsel der pompen, het insgelijks mogelijk ware het water van den Blanckaert- vijver, wiens peil iets lager ligt dan de Yzer, te benuttigen om de Yzer en de vaart op een nor maal peil te behouden. Daarvoor zou alleen het vaartje, dat deze vijver met de Yzer verbindt, wat moeten uitgediept worden. Deze oplossing zou de verschillende belangen, welke in deze kwestie betrokken zijn, te weten de scheepvaart, de landbouw en de vischvangst, volledige voldoe ning schenken. Na deze gedachtenwisseling, besluit de verga dering den volgenden wensch aan den Heer Minister van Openbare Werken te zenden De Federatie der Geteisterden van het Arron- dissement Yper bedankt den Heer Minister van Openbare Werken het bevaarbaar maken der vaart Yper-Komen in het programma der aan- stonds uit te voeren werken geschreven te heb- ben. Deze herstelling van een oorlogsschade zal een groot deel der werkloosheid hier in onze streek opslorpen, de zoo noodige uitbreiding van den handel hier mogelijk maken en de waterbevoorrading van de Yzer kom en der vaart Yper-Yzer bepaald regelen. »Zij neemt de vrijheid de aandacht van den Heer Minister te vestigen op het feit dat de waterschaarschheid in de vaart Yper-Yzer er de scheepvaart te dikwijls belemmert en stremt. Deze ontoereikendheid vindt haar oor- zaak in de verplichte zakking van het water- peil der Yzer in de Lente om de natuurlijke ontlasting der overtollige waters van de Broek- landen te verzekeren. Deze voor den handel zoo rampspoedige toestand dient dringend ver- holpen te worden en er ware middel hem te beletten door het water der Broeken te pom- pen om ze vervolgens uit te storten in de Yzer, die alzoo steeds op een normaal peil zou kun- nen behouden worden. Dit werk, dat maar be- trekkelijk weinig zal kosten, zou in zeer groote mate tegelijk de belangen van den landbouw, van de vischvangst en van de scheepvaart die- nen en bevoordeeligen. Zij verhoopt dat deze vraag welwillend zal onderzocht worden, biedt aan den Heer Minis- ter hare dankbetuigingen en verzekert Hem van hare verkleefde gevöelëns. De Heer voorzitter stelt vervolgens voor den tweeden Zondag der maand October opnieuw bijeen te komen en de vergadering wordt te 16 u. 10 opgeheven. Een plaats van klerk is te begeven in de buree- len van het Provinciaal Bestuur, te Brugge. Aanvangswedde Fr. 11.000 (tijdelijke vermin dering van 5 t. h.) Het examen tot het bekomen dezer plaats, voor geschreven door de grondverordening der provin ciale besturen, zal plaats hebben den 22 October 1935. Aanvragen om inschrijving tot dit examen mo gen ingediend worden tot 12 October a. s. ter pro vinciale Griffie, te Brugge, alwaar ook alle in lichtingen betreffende het programma van het examen te bekomen zijn. Inschrijvingsrecht20 fr. te storten in het post kantoor, waar ook de formulieren voor de aan vraag kunnen verkregen worden. Ouderdomsgrens30 jaarvoor invaliden en oudstrijders: 45 jaar. Minimum ouderdom: 18 jaar. Het is nutteloos eene aanvraag in te zenden zoo men geen volledige middelbare studiën van den hoogeren graad gedaan heeft, ten ware men houder zou zijn van een diploma van geaggre geerd leeraar van het Middelbaar onderwijs. In het voorkomend geval, zullen de schikkingen der wet van 3 Augustus 1919-21, Juli 1934, be trekkelijk tot de invaliden, oudstrijders en met- hen-gelijkgestelden, toegepast worden. zijn wereldberoemd. HOOGSTE WAARBORG. LAAGSTE PRIJZEN. Breng om een bezoek... bet verbindt U tot niet*. Rechtstreeks uit 't Fabriek. Betaalt U duurder dan bij 'ANKEn', U betaalt bat peraoneel, niet de kwaliteit. ALTIJD OCCASIES IN MAGAZIJN. TAK IEPER TOERISTENMARSCHEN Telken jare worden door het Hoofdbestuur van den Vlaamschen Toeristenbond, op het laatste of in het begin van het seizoen, wandelingen inge richt, geheeten toeristenmarschen, en die tot doel hebben de wandelsport te ontwikkelen en te doen ontstaan bij degenen die er den lust toe voelen. Elke provincie heeft hare marschen en de meeste onzer leden zullen zich wel herinneren dat verleden jaar hier in onze streek werd gehou den de Marsch der Panorama's, die liep van Pope- ringe naar leper, over gansch de bergstreek, langs Reninghelst, Westouter, Loker, Kemmel, Meesen, Wijtschate, Hollebeke en Zillebeke 40 km. ver De afstanden bedragen 20 km., 30 km., 40 km. en sedert dit jaar werden ook de 50 km. marschen ingevoerd. Voor deze tochten worden steeds de schilderachtigste streken van de provincie uitge zocht kwestie natuurlijk om aan de deelne mers het grootst mogelijke toeristische genot te verschaffen. Let weldeze tochten zijn geen wed strijd in het gaan, alleen toeristisch genot wordt hierbij bedoeld om de deelnemers aan te moedi gen en om hunne uitgaven te verminderen wor den telkens belangrijke premies verloot na aan komst van al de wandelaars. Zondag e. k. (29-9-1935) nu heeft de toeristen- marsch voor Westvlaanderen plaats en wel van Diksmuide naar Meenen ieder lid van onze stad of oftze streek is dus in staat'dezen wandeltocht mee te maken. Er wordt gestart te Diksmuide aan het station, te 8.30 u.de 40 km. gaan tot Geluwe (vandaar per tram tot Meenen) de 30 km. gaan van Diksmuide tot Passchendale (of van Klerken naar Geluwe) de 20 km. gaan van Diksmuide naar Westrozebeke (of van Westro- zebeke naar Geluwe). Te Klerken vertrek voor de kerk te 9.45 u.te Westrozebeke-Station te 14.15 u. Het programma van de prachtige wandeling blijft een verrassing. Het bestuur van den V. T. B. schrijft een prijskamp uit voor het raden van dèn weg die zal gevolgd worden. Bij den aanvang van den tocht kan nog ingeschreven worden. Wij drukken de hoop uit dat vele leden van de stad en van de omgeving aan dezen interessanten tocht zullen deelnemen. Vertrek uit leper met den trein van 7 u. OP MAAT sur mesure 5 TEN HONDERD 1923 Vrijdag had de 148" trekking plaats der Leening 1923 van de Verwoeste Gewesten. Reeks 134634 n° 3 wint 250.000 frank. Reeks 39816 n° 4 wint 100.000 frankReeks 75983 n° 1, Reeks 125157 n° 4 en Reeks 238382 n° 5 winnen elk 50.000 frank. De andere obligaties dezer reeksen zijn uitkeer- baar met 575 of 550 frank naar gelang zij al dan niet omgezet werden luidens het besluit van 11 Mei 1935. TREKKING VAN 25 SEPTEMBER Woensdag morgen had in de Nationale Bank te Brussel de trekking plaats der Belgische loten- leening 1932. Het lot van 500.000 frank is te beurt gevallen aan reeks 276.175. De 33 volgende reeksen zijn uitkeerbaar met 25.000 frank. 103093 104594 125552 135511 136891 139032 158660 164648 177597 182603 188127 192744 204151 215634 218420 222702 222790 229191 229593 239587 250983 251303 255240 256734 262338 264117 267729 269157 273194 273265 278843 292568 294611 Elke obligatie behoorend tot eene uitgetrokken reeks, heeft recht op een tiende van het lot, toe gekend aan de reeks waartoe zij behoort.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4