DE AFBRAAK Fl. Vandevoorde DER KAZERNE YPERSCHE VOETBALKRONIEK Le MAITRE-FOURREUR Rue au Beurre, 31 YPRES tient a votre disposition Des ateliers modèles Un énorme choix de superbes Fourrures Un personnel d'élite stylé Visitez «es installations. Skungs - Putois - Petit - Gris Astrakans - Agneaux des Indes aux MÊMES PRIX que l'AN DERNIER gr&ce k ses stocks considérables 2* Afdeeling Bevordering Matchen van Zondag 29 September R. S. Waereghem W. S. Lauwe C. S. Yper Waereghem Sp. St. Moeskroen Poperinghe S. K. Roeselare Knocke Wevelghem Sp. F. C. Roeselare Heyst De Panne Iseghem S. K. Sweveghem F. C. Knocke 8 C. S. Yper 2 De uitslag van deze ontmoeting werd in de Ypersche voetbalmiddens met verslagenheid ver nomen. Immers, niemand had zulk een verloop van de verplaatsing bij de oud-Promotieploeg verwacht, en was een verlies min of meer voor zien, toch werd aan zulke score niet gedacht. Ziehier hoe de berichtgever van Sportleven uit Knocke zich over de match uitlaat Vóór de ontmoetingToekomende Zondag komen de van oudsbekende Yperlingen ons een bezoek brengen. En we denken dan met uiterst genoegen aan die vroegere zeer sportieve wed strijden, wanneer Yper zijn eerste stappen aan durfde in tweede afdeeling. Sedertdien schijnen deze moedige jongens er sterk op vooruitgegaan te zijn, althans naar hunne huidige uitslagen. We zijn ervan overtuigd dat we Zondag een mooien wedstrijd zullen bijwonen, en tevens ook van de gelegenheid gebruik maken om oude vriendschap terug op te beuren, en enkele oude anecdootjes een nieuwe uitgave te bezorgen. Na de ontmoetingBij een hevigen wind riep scheidsrechter Ghyoot de beide elftallen op 't veld en Knocke begon met het nadeel. In die voorwaarde was balkontrool uiterst moeilijk, maar toch konden we met genoegen vaststellen dat, buiten de gewoonte, Knocke zijn eigen spel opdrong en den bal zooveel mogelijk omlaag hield, en er, niettegenstaande wind en regen, soms mooi voetbal te aanschouwen viel. De vleu gels werden duchtig aan het werk gesteld. Ver- rasssende korte snelle passen wisselden af met mooie vleugel veranderingen. Met zulk spel kan Knocke gerust op een mooie plaats hopen. Yper weerde zich moedig niettegenstaande de score, alleen balkontrool is bij sommige spelers een groot handicap. Ook de voorlijn had van de om standigheid, dat Knocke's keeper een groot ge deelte van den wedstrijd, maar op halve krach ten werkte, meer gebruik moeten maken om meer naar de kooi te schieten en niet steeds nog den bal door te geven aan een medespeler. Knocke daarentegen heeft iedere aangeboden kans ten Binnen enkele dagen zal er van onze schoone en groote voetvolkskazerne, die na den oorlog ten koste van millioenen heropgebouwd werd doch tengevolge eener onverklaarbare nalatig heid nooit voltooid en, wat erger is, nooit onder dak gestoken werd, niets anders meer dan een hoop puinen overblijven. Met haar verdwijnt een onzer oude gebouwen, waaraan voor ons, Yper lingen, zooveel herinnerin gen verbonden zijn en thans ook moeten wij be paald de hoop opgeven hier nog ooit troepen, die vroeger een der voor naamste inkomstbronnen van het kleine en stille Yper uitmieken, terug te zien. Reeds in 't begin van Ja- 'nuari laatstleden werd een deel van den buiten muur der kazerne langs de Studentenstraat tot op ongeveer 5 m. hoogte af gebroken, daar de buiten ste steenlagen, door de in het daklooze gebouw indringende regen .gansch doorweekt, tengevolge van de vorst bij brokken afvielen en voor het verkeer een besten dig gevaar uitmieken. Het is echter later dat besloten werd de kazerne volledig te sloopen om op de plaats ervan een nieuwe kazerne voor de rijkswacht op te richten. De aanbesteding der afbraakswerken had plaats den 7 Juni 11. en werd toegewezen aan den Heer Van Wynsberghe, aannemer te Poelcapelle, voor de som van 185.728 fr. 44. Het hoogste aanbod voor dit zelfde werk beliep tot de som van 403.116 fr. 67, 't zij 217.388 fr. 23 meer dan de laagste inschrijving. Van zoodra deze aanbesteding door de hoogere overheid goedgekeurd werd, heeft de Heer Van Wynsberghe zich dadelijk aan 't werk gezet. De dikke, zware muren deed hij bij middel van kleine hoeveelheden dynamiet springen en dik wijls gelukte het den aannemer alzoo een schoone bres in het sterke gebouw te slaan. Vervolgens seld. Ook de twee muren van de middenste boog, waar vroeger de groote trap kwam, werden op dezelfde wijze behandeld. Zoo waren er in 't ge heel ongeveer 120 gaten gemaakt geweest die te zamen een lading van omtrent 20 kg. dynamiet inhielden. Aan ieder geboord gat werd er een electrischen draad verbonden en zoo hoopte men, door al die draden, samen vereenigd, met den electrischen stroom in aanraking te brengen, de losbranding van het buskruit te veroorzaken en gansch het overblijvende deel der kazerne in eens om te leggen. Deze week Woensdag werden de laatste toebe reidselen voor dit werk gedaan en, wanneer men verzekerd was dat al de noodige voorzorgen ge nomen waren om dit werk zonder ongelukken tot een goed einde te kunnen brengen, werd korts vóór den middag bevel gegeven dit laatste deel der kazerne te doen springen. Onnoodig te zeg gen dat talrijke nieuwsgierigen zich daar in de omgeving bevonden en met groote belangstelling de verschillige werkzaamheden volgden. In tegenstelling met hetgeen waaraan velen der omstaanders zich verwacht hadden, veroorzaakte de losbranding van het dynamiet slechts een dof fen slag die in de stad zelf maar weinig of niet gehoord werd en die ook geen enkele ruit der Wat enkele dagen geleden nog van de kazerne overbleef einden waar langs weerszijden een viertal bogen bleven staan, zoodat het werk den verwachten uitslag niet had opgeleverd. Toen echter de stof wolk eenigszins verminderd was en het volk reeds enkele stappen was genaderd om de vernieling en den machtigen puinhoop wat van naderbij te bezien, kwamen opeens enkele steenen los uit een der nog rechtgebleven bogen langs den Zuid kant en weldra zag men de muren ervan begeven en losscheuren en al de langs dien kant nog over gebleven bogen op hunne beurt de een na de andere met een dof gekraak ten gronde storten. Alleen de buitenste muur, eener dikte van om trent 2 m., begaf niet en is, niettegenstaande de talrijke erin geboorde en met dynamiet gevulde gaten, blijven rechtstaan. In den loop van den namiddag poogde men dezen muur, die elk oogen- blik kan instorten en daardoor een groot gevaar uitmaakt, omver te trekken. Men was erin ge slaagd een stalen kabel erover te werpen en hem alzoo vast te maken, doch wanneer men 's avonds; rond 5 u. 30, meende ook dezen muur nog te kun nen neerhalen en de werklieden aan den wind boom begonnen te draaien, brak de kabel door zoodat men thans naar een ander middel zal moe ten uitzien om hem neer te krijgen. Dit werk zal met de grootste omzichtigheid moeten gedaan worden, daar deze muur heel waarschijnlijk reeds gescheurd is en misschien ook wel nog eeni- ge niet ontplofte ladingen dynamiet in zich bevat. Wanneer hij alsook de nog vier overgebleven bogen langs den Noordkant, nabij de Studenten straat, zullen gesloopt worden, zal onze kazerne, die na den oorlog zooveel onzer openbare diensten geherbergd heeft en waar ook de Rechtbank voor Oorlogsschade langen tijd gevestigd was, nog slechts een herinnering meer zijn. Nu dat er daarop niet meer terug te komen is; laat ons hopen dat men zoohaast mogelijk de nieuwe rijkswachtkazerne zal opbouwen om al zoo dezen hoek der stad te verfraaien, dat men die gelegenheid zal waarnemen om, namelijk door het verbreeden der Studentenstraat, het ver keer aldaar te vergemakkelijken en eindelijk dat men aan Yper ook, in vergelding der ontnomen inkomstbronnen, nieuwe bestaansmiddelen zal geven en onder meer de werken der vaart Yper- Komen, waarvan het herstel reeds besloten is; zoo spoedig mogelijk aanvangen. Het puin na de instorting werden de puinen opgeruimd en de gaaf gebleven steenen gereinigd om voorts verkocht te worden, terwijl het steengruis meerendeels weggehaald wordt om de landbouwwegen op de hofsteden ermede goed te maken. Het neerhalen der muren.ging niet altijd zon der eenig gevaar en onlangs zelfs deed zich al daar een ernstig werkongeval voor. Een der mu ren was na de ontploffing eener eerste lading poe der blijven rechtstaan, doch terwijl de werklie den bezig waren met nieuwe gaten erin te boren om hem een tweede maal te doen springen, sloeg de muur om met het gevolg dat twee werklieden onder het .puin bedolven werden. Een dezer is thans reeds van de bekomen verwondingen ge nezen, doch de andere verblijft nog steeds in het hospitaal en heeft over enkele dagen nog een heelkundige bewerking moeten ondergaan. Deze week bleef er van gansch het gebouw, behalve een klein gedeelte van den Zuid-West- Jioek, nabij de buitenwandeling, dat als stalling voor de paarden der gendarmen zal behouden worden, alleen nog de vleugel over die in de Mondstraat uitgeeft. De voorgevel ervan was Teeds afgebroken, zoodat het nog rechtstaande gedeelte op een lange rij aaneenhoudende bogen geleek. In den zijmuur al den kant der Arsenaalfabriek werden, zoowel langs binnen als langs buiten, <een groot aantal gaten geboord, met dynamiet gevuld en vervolgens weer zorgvuldig toegemet- nabijgelegen huizen verbrijzelde. Eerst stortte, te midden een groote, dikke stofwolk, de midden ste beuk in, waar de trap vroeger was, en daarna sloegen de verscheidene bogen beurtelings de een na de andere insgelijks om, behalve de twee uit- etc., etc.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5