- HET YPERSChE - LAREQIOND'YPRES Kolen - Anthracieten Médard BoIIingier Zielmissen Bijvoegsel Supplement Tel. 223 - Vlamertinghe. 16e Jaargang, Nr 27 5 October 1935 16e Année, N° 27 5 Octobre 1935 WEKELiJKSCH OVERZICHT Examenuitslagen HOOGESCHOOL TE GENT ENGELSCH BEZOEK Voor uwe wendt U tot Beste kwaliteit aan gelijke prijzen. Drie maal per week komt hij naar IEPER. B Hf Gevonden en Verloren Voorwerpen Abonneert U op het HET YPERSCHE van nu tot Nieuwjaar 4 fr. 00. STERFGEVAL Zondagrust Repos Dominical Zie Notarieele Aankondigingen op 3e en volgende bladzijde. De gebeurtenissen zijn hun gang gegaan niets heeft den loop der zaken veranderd. Italië wilde en wil nog steeds den oorlog. Mussolini wil maar niet aannemen dat hij het mis op heeft, dat alle rechtschapen harten hem ongelijk geven. Hij beweert dat de anderen ongelijk hebben en hij heeft zijn volk opgezweept, uit geestdrift of uit dwang, om hem en zijne plannen toe te juichen Woensdag namiddag heeft hij het noodsein doen weerklinken, waarbij gansch Italië moest opstaan als één man om de macht van het fas cisme te toonen. Op het gegeven teekenstaakte men overal alle werk buiten dat wat van open baar nut was de mannen trokken huiswaarts en gingen zich met 't zwart hemd aankleeden. Het was de algemeene burgerlijke mobilisatie die tien millioen man te been bracht. Mussolini zelf zegt 20 millioen Nog nooit werd zulk wereld- betoog gegeven. Men kan daarbij wel denken dat iedereen daardoor opgezweept werd. Maar de vraag is zal dat blijven duren Naar enkele berichten zou de aanval op dat zelfde oogenblik in Ethiopië ingezet zijn. Daar de troepen van den Negus op 30 km. van de grens teruggetrokken werden kon het nog geen gele genheid geven tot een bloedigen schok, doch enkel tot eenige schermutselingen. Op 't oogen blik dat wij schrijven, kunnen er nog geen stel lige berichten aangegeven worden, doch wanneer deze regelen zullen verschijnen, zal er al meer nieuws over de verrichtingen de wereld rond ge seind geweest zijn. In alle geval mag men zich aan 't ergste ver wachten na de rede die de Heer Mussolini bij de algemeene burgermobilisatie, komt uit te spre ken Op oeconomische strafmaatregelen, riep hij uit, zal Italië antwoorden met zijne Tucht, door zijn offergeestop krijgsmaatrégelen zal het door andere krijgsmaatregelen antwoorden, en op oor logsdaden door oorlogsdaden Wat is er dan nog anders te verwachten dan bloedvergieten van iemand die aldus zijn volk opzweept en tot het uiterste drijft De Negus heeft dadelijk een protest ingediend bij den Volkerenbond. Doch wel wetend dat dit zonder voldoende gevolg moet blijven heeft hij ook de algemeene mobilisatie bevolen.Ook zouden er reeds van zijne troepen opgetrokken zijn om de binnendringende Italiaansche legers in hun vooruitgang te stuiten. Zooals men wel denken kan is de ophef dezer gebeurtenissen groot in alle landen de eenen vragen zich af hoe er moet ingegrepen worden zonder dat men ertoe kome nog een grooter oor logslosbarsting te verwekken. De anderen staan in angstige verwachting te loeren of zij niets te vreezen hebben. Allen zijn misnoegd omdat er zulke bloedige verwikkelingen meê gemoeid gaan, terwijl het zoo gemakkelijk zou geweest zijn alles in der minne te regelen. In Engeland en Frankrijk vooral staat men op de bres en moet de regeering op loer liggen om bij de eerste gelegenheid afdoende maatregelen in overeenstemming te nemen. In Engeland heb ben de Travaillisten in hun Kongres met 2.168.000 stemmen tegen 102.000 hun meening te kennen gegeven dat zij het houden met den Volkeren bond en dat zij hunne goedkeuring geven aan het toepassen van strafmaatregelen tegen de landen die zich, zonder nood, plichtig maken aan oor logvoeren. Wij, alhoewel tot nog toe ver van dit oorlogs- tooneel verwijderd, kunnen niet nalaten angstig toe te kijken vooreerst omdat wij beter dan wie ook weten wat oorlogvoeren is en verders omdat de spanning in Europa, en zelfs erbuiten, zoo groot is, dat men niet zeker weet of alles wel altijd even ver en buiten ons bereik zal afge speeld worden. Terloops zij hier gewag gemaakt van een Staatsgreep die in Bulgarië moest uitbreken op den dag der feestviering der kroning van Koning Boris. Men wilde er niet alleen de Regeering om verwerpen, maar tevens de kroon. Het plan werd echter bij tijds ontdekt en de voornaamste kop stukken werden aangehouden. P. S. Volgens de laatste berichten zijn de oorlogsverrichtingen in Ethiopië in vollen gang. RIK. In een hoekje Met een boekje En daarbij Lekkre PACHA chicorei. De Heer L. Werquin heeft met onderscheiding zijn eindexamen afgelegd en heeft aldus den titel bekomen \an Doctor in de Rechten. Onze hartelijkste gelukwenschen. Vrijdag laatstleden ontving onze stad het be zoek van ongeveer 220 gewezen officieren en oud soldaten van het oorspronkelijk 1° Bataljon van het Honourable Artillery Regiment van Lon den, het oudste regiment van Engeland. In 1914, namelijk den 18 September, kwam dit Regiment aan te Boulogne aan boord van het schip Westmeath Van de meer dan 2000 man schappen van dit regiment, die aan den oorlog deelnamen, bleven er na den wapenstilstand nog enkel 400 overlevenden over. Tengevolge van een hapering aan een der auto cars die hen vervoerde, kwamen ze hier Vrijdag avond toe met omtrent een uur vertraging en konden dan ook, te 9 u., de plechtigheid van den Last Postonder de Meenenpoort niet bijwo nen, zooals het voorzien was. Een afvaardiging van een dertigtal officieren, waaronder Kolonel Edward Treffry en Kapitein P. F. Knightley, ging, aanstonds na haar aan komst, het Gedenkteeken der Yperlingen bebloe- men en werd denzelfden avond nog, om 9 u. 30, officieel ten staühuize ontvangen door de Heeren Vanderghote, burgemeester Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Seys, gemeente raadslid, en Versailles, stadssecretaris, terwijl de Heer Clement, stadsbeiaardier van Doornijk, hier een beiaardconcert te hunner eer gaf. De Heer burgemeester wenschte de hooge be zoekers, in Tt engelsch hartelijk welkom en her innerde aan het feit dat hun regiment hier in 1914 en 1915 onze stad heeft helpen verdedigen. Vervolgens noodigde hij den Heer Kolonel Edw. Treffry uit om de herinneringslamp van Toe H te ontsteken, waarna deze, in 't fransch, den Heer burgemeester bedankte voor zijn hartelijke wel komwoorden en voor het gulhartig onthaal dat hem en zijne makkers te beurt viel. Hij drukte •den- wensch uit de Belgisch-Engelsche vriend schap eeuwig te zien voortduren en eindigde zijne korte aanspraak met de kreten Leve de Ko ning, leve België, leve de stad Yper De bezoekers teekenden daarna het gulden boek en hen werd ten slotte den eerewijn aange boden. Den Zaterdag werd gansch den dag besteed aan het bezoek der gewezen slagvelden en der Britsche krijgskerkhoven rond Yper. Zij verble ven onder meer geruimen tijd te Boesinghe, waar velen der hunnen begraven liggen. 's Avonds te 8 u. kwamen zij bijeen onder het gedenkteeken der Meenenpoort, waar, in tegen woordigheid van den Heer burgemeester en andere plaatselijke overheden, een godsdienstige plechtigheid plaats greep en bloemen werden neergelegd, en woonden er het blazen van den Last Post bij. Daarna gaven zij in den stadsschouwburg een banket, dat aan de goede zorgen van den Heer Baete, eigenaar van het Hotel Continental, was toevertrouwd en waarvan al de spijzen op keu kenstoven met gas, welwillend door de Ypersche Gasmaatschappij geleverd, bereid waren. Tijdens dit banket, waarop ruim 230 dischgenooten aan wezig waren en dat in de beste stemming verliep, werden nog verscheidene heildronken ingesteld. Zondag morgen, om 11 u., zijn onze bezoekers terug naar Kales vertrokken, vanwaar zij de terugvaart naar Engeland ondernamen. Gevonden. Maandag 30 September, door M. Verleure Leon, een huisdeursleutel. Dinsdag 1 October, door M. Dekeyser Maurice, een kerkboek. Woensdag 2, door Mejuffer De Cock Thérèse, een blauwe impermeabele muts- Donderdag 3, door M. Wyckaert Albert, een tube van rijwiel. Denzelfden dag, door M. Casier Joseph, een kinderhandzak j e. Al deze voorwerpen berusten ten politiebureele. Verloren. Zondag 22 September, een das speld. Terugbrengen tegen goede belooning Dickebuschsteenweg, 118, Yper. Maandag 30, door Mevr. Verfaillie Valère, twee kinderbroekjes. Door Mevr. Hagebaert Felicie, een blauwe al penmuts. Door Mevr. Baecke Maria, een geel lederen lin ker dameshandschoen. Dinsdag 1 October, door M. Breyne Felix, een portemonnaie een zekere geldsom inhoudende- Heer Emiel Garreyn Heer en Vrouw Henri Derudder-Garreyn en dochters Denise en Alice Heer en Vrouw René Garreyn-Schol- laert en dochters Jeanine en JacquelineHeer en Vrouw Jules Garreyn-Lesthaeghe Jufvrouw Irma Gar reyn Jufvrouw Bertha Garreyn; Jufvrouw Yvonne GarreynJufvrouw Elisabeth GarreynHeer Albert Garreyn De familiën Garreyn, Elslander, Liefooghe en Acquet, melden met diepe droefheid het afsterven van Vrouw PHARAILDE LIEFOOGHE Echtgenoote van Heer Emiel GARREYN hunne teerbeminde echtgenoote, moeder, schoonmoeder, grootmoeder en bloedverwante, geboren te Zillebeke, den 28 Februari 1878, en godvruchtig overleden te Yper, den 28 September 1933. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Komensteenweg, 3. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 October, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafe- nis van Heer Theodoor ROOSE en zijne echtgenoote Philomena DAEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden óp Zondag 6 October, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer André RENET zoon van Leopold en Marie SPILLEBOUT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 October, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Henri WILLEKENS gewezen kantonnier en dochter Léonie, echtgenoote POTTILLIUS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 13 October, om 9 uur, in de kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafe nis van Vrouw Bertha MOLEIN. Vrienden eii kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 October, om 11 uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Albert-Emile BAEYEN Echtgenoot van Vrouw Marie DEKEERLE. De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 6 October Dimanche 6 Octobre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11