- F O O T B A L L - HET DAQHET... Werkloozensteun 16e Jaar N* 27 - 5 October - 1935 - 16e Année, N° 27 - 5 Octobre Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadairfv— de 1'Arrondissement d'_lootv *tS' HET WINTERUUR Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement d'Ypres Federatie der Ceteisterden van het Arrondissement Yper Op Zondag 6 October 1935 C. S. YPER - JUN. - R. S. C. MEENEN C. S. Yper - ii - S. K. Roeseiare TUIN BOUWDIENST HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES enci ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINltfm%S _i-_ leuij orcj Rédaction, Administration et Publicite34, rue au p Air re, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 50" Les articles non signés sont refusés Het is in den nacht van Zaterdag 5 op Zondag 6 October dat het winteruur dit jaar in voege treedt. Niet vergeten dus uw uurwerken heden avond een uur achteruit te steken. La prochaine réunion mensuelle, des Délégués des clubs de sinistrés, aura lieu le Dimanche 13 Octobre 1935, a 14 h. 30, en 1' Hotel Con tinental Place de la Gare, a YPRES. ORDREDUJOUR 1) La question des intéréts. 2) Le renouvellement du Tribunal des dom- mages de guerre a Ypres. 3) L'abus dans la révision des dossiers du Haut Commissariat Royal. 4) La reconstruction de la toiture des Halles. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont instamment priées d'envoyer leurs délégués a la réunion. Tous les sinistrés sont admis. De aanstaande maandelijksche vergadering, van de Afgevaardigden der Bonden van geteis- terden, zal plaats hebben op Zondag 13 October 1935, óm 14 u. 30, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) De kwestie der interesten. 2) De vernieuwing der Rechtbank voor Oor logsschade van Yper. 3) Het misbruik van de herziening der bundels van het Koninklijk Hoog Commissariaat. 4) Het herstellen van het dak der Hallen. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente-overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de ver gadering te zenden. Ingang vrij aan alle ge- teisterden. De Voorzitter, Le Président, Arthur Butaye, av., Ypres. K. B. V. B. YPERSCH STADIUM C. S. Y. Om 10 uur Om 15 uur IngangsprijsMatch van IF Afd. 3 frank Andere Matchen 1.50 fr. -- (Tribuun 1 fr. opleg). Er wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat ten gevolge van het overlijden van den Heer R. Peemans, het ambt van Rijkstuin- bouwconsulent voor West-Vlaanderen tijdelijk zal waargenomen worden door den Heer Delfosse, -wonende 32, Schaarstraat, te Brugge. Wanneer wij, op 24 Oogst, in onzen open brief aan den Heer Hendrik De Man, Minister van Openbare Werken, schreven Hier staat Yper aan het keerpunt zijner geschiedenis te wachten dan beseften wij zelf niet hoe gepast het oogen- blik was om dezen zin uit te drukken. De feiten, die sedert dien verloopen zijn, heb ben bewezen hoezeer deze woorden op het juiste oogenblik werden neergepend. En terwijl de laatste sporen van het vooroor- logsche Yper verdwijnen, terwijl de laatste pui- nen der Voetvolkkazerne neergeveld en opge schept worden, daar gewerd hier het goede nieuws dat de Heer Hendrik De Man besloten had de vaart Yper-Komen onmiddellijk te her stellen, dat hij aldus voor Yper en gansch het Westland de deur tot het nieuw leven had ge opend. Binnen een jaar, binnen twee jaar zullen hier alleen nog de oude vestingen getuigen van het bolwerk dat Yper gedurende zooveel eeuwen was. Waar eens de voetvolkkazerne stond zal een mo derne gendarmerie verrezen zijn, waar vroeger de ruiterijschool was zal een gezond en luchtig werkerskwartier bestaan. En tusschen beide, ook op militaire gronden en als teeken der toekomst, zullen de fabrieken Alpaga en Filature de l'Arsenaleen bestaan verzekeren aan talrijke werkersgezinnen. Met de voltooiing der vaart Yper-Komen zul len die goede voorbeelden hier navolging vin den. De verbinding én met de zee én met de nijverheidsstreken zal hier een toestand scheppen waar nijverheid en handel loonend worden en waar werk aan de arbeiders kan verschaft wor den. Een nieuw geslacht groeit thans op, dat van het vroeger Yper nog slechts zal weten hetgeen de geschiedenis ervan vertelt en dat hoopvol het opgroeien van het nieuw Yper zal beleven. Wij moeten de toekomst met vertrouwen in zien. En het is ons aangenaam te bestatigen dat, in andere middens van onze streek, dit vertrou wen gedeeld wordt. Verleden week had in de na bijheid van Drie Grachten, te Noordschote, langs de vaart Yper-Yzer, door Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, de wijding plaats vah den eersten steen eener Electrische Centrale, ge bouwd door de Belgische Maatschappij voor Electrische Uitbatingen. Dit is een eerste schakel der keten van belan gen en invloeden die hier, langsheen den water weg Nieuwpoort-Yzer-Komen, den welstand zul len brengen en helpen zorgen dat de scheepvaart hier steeds op een normale wijze mogelijk weze en steeds haar weldoende rol vervullen kunne. De kolen, door deze centrale gebezigd, zullen komen ofwel langs de vaart Komen-Yper uit de Belgische of Fransche kolenbekkens, ofwel langs de Yzer uit de havens van Gent, Brugge of Oostende... of ook uit schepen gelost te Nieuw- poort... Wij begroeten dus met groot genoegen dezen eersten blijk van vertrouwen in de toekomst, deze eerste samenwerking tot heropbloei. En wanneer wij dan vernemen dathet be sluit van beperking van het vreemd werkvolk reeds een begin van uitvoering gevonden heeft te Armentiers, waar in een, enkele voorname fabriek Vrijdag laatst tachtig werklieden werden afge dankt dat deze contingenteering voor Wer- vick alleen 1200 slachtoffers zal maken dat de thans toegelaten percenten bij zes maanden nog zullen verminderd worden»... Dan richten wij onze oogen naar Brussel waar het Comiteit der OREC (der bestrijding van de werkloosheid), onder het bestuur der Heeren Van Zeeland, voorzitter en Eerste Minister, De Man, ondervoorzitter en Minister van Openbare Werken, der Heeren Ministers Van Isacker en Bovesse, bekend maakt dat het bij zijne laatste bijeenkomst kennis nam met vier vragen van vreemde nijveraars, die zoeken om hier in Bel gië nog niet bestaande nijverheden te stichten. En wij stellen de candidatuur van onze marte- laarstad, van onze martelaarstreek. Wij willen thans niet meer herhalen al hetgeen te onzen voordeel pleit, doch zullen enkel de aandacht der bevoegde ministers trekken op de volgende feiten T) bekwame en talrijke werklooze ar beidersbevolking 2e) bij het voltooien der vaart Yper-Komen prachtige ligging langs een water weg de zee verbindende met de waternetten van België en Noord-Frankrijk. En wij zeggen tot onze mandatarissen, tot het Ypersch stadsbestuur» tot de Ypersche Handels- en NijverheidskamerKomaan, wie neemt het initiatief der aan te wenden voetstappen De Staat komt den zwaren last van den werk loozensteun, die op de gemeenten drukte, op zich te nemen. Verschooning op den nek te schuiven der belastingbetalers, die nog niet genoeg uitge zogen zijn. Hij had beter gedaan met de gemeenten, die zich door de zotste uitgaven verarmden te doen boeten voor hun dwaasheid hij had beter ge daan met onmeedoogend de schreeuwende mis bruiken bij den werkloozensteun uit te roeien hij had beter gedaan met zijn gegeven woord gestand te blijven, dat hij bij elk nieuw Ministe rie herhaalde Geen cent belasting meer Het verslag van Heer Juul Ingenbleek. liberaal senator en oud-Minister, over de ellendige orga nisatie van den werkloozensteun in België, open baart de diepste ontgoocheling en is tevens voor de Regeering een strenge vingerwijzing om met het afgeperste geld van de ter doodveroordeelde spaarders zuiniger om te springen. Men is, na lezing van het verslag, ervan over tuigd, dat in deze zaak de Staat te kort gekomen is aan al zijn plichten en dat, zoo hij ooit het in zicht had er zich van te kwijten, hij erin door de politiekers belet werd. Men staat waarlijk verstomd dat, tot heden, geen enkel gezaghebbend en onafhankelijk orga nisme, het Rekenhof bijvoorbeld, het aan gedurfd heeft, om den Staat terug te brengen tot de elementaire regels die de openbare uitgaven beheerschen en om het goed der gemeenschap te verdedigen of beter den portemonnaie van den lastenbetaler te beschermen tegen verkwistende kiesmanoeuvers. De toestand door Heer Ingenbleek aangeklaagd geeft den maatstaf aan van de wijze waarop hier te lande de politiek de zending van den Staat ondermijnt. Honderde malen heeft ae pers, van alle kleur, het aangeklaagd dat met de uitdeeling der werkloozentoelagen toe te vertrouwen aan politieke instellingen, men geen de minste waar borg had dat de ontzaglijke sommen, door de kollektiviteit afgestaan om de werkloozen te steunen, niet zouden verkwist worden dat die manier van handelen de zwaarste verdenkingen verwekte over de rekenplichtige werkwijze der

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1