BAC H E N Naar een goedkooper Luchtvaart BASTIEREN IN ALLE GROOTTE DARMEN VOOR POMPEN, enz. Fabr. VAN RULLEN - Wervick Verf1. HERMAN VAN BATENBURC 6, Korte Thouroutstraat YPER «aha«Ai i-mMbn»iM-nirrt -*v f—■■aan mm cette manifestation C'était M. Pierre Vandenbraambussche, com- missaire de police de la ville d'Ypres, et officer of the British Empire. II conclut un accord avec le commandant des pompiers, M. Maurice Ver gracht, pour obtenir le concours des clairons. Et tous les soirs, ces clairons qui sont des ouvriers, viennent en tenue de travail, prés de ces tables de granit oü sont gravés les noms des 54.000 soldats anglais privés d'une sépulture individu- elie, exécuter la sonnerie qui, dans l'armée an- glaise, invite la troupe au sommeil de la nuit. C'est ainsi qu'avant de se livrer au repos, Ypres vient journellement répéter a ses anciens défen- seurs sa belle prière Repose en paix Je suppose que de nombreux pèlerins sont venus a Ypres assister a ce fervent hommage Oui. Bien qu'aucune publicité n'ait été faite, de nombreux pèlerins anglais qui étaient venus ici même écouter le Last Post et en avaient gar dé un souvenir ému, n'ont pas manqué de faire part a leurs compatriotes de l'émotion qu'ils avaient ressentie a cette audition. Nous avons appris un jour que la colonie anglaise en Bel- gique avait décidé d'offrir a nos clairons quatre instruments en argent. En effet, la presse a rendu compte de la céré monie qui s'est déroulée a cette occasion. Cela se passait en 1929. Précisément, le 29 septembre. Lord Granville ambassadeur de Grande-Bretagne a Bruxelles, accompagné de sa suite et de quatre clairons de la garde royale anglaise en grande tenue, fut regu a l'hötel de ville par le collége des bourg- mestre et échevins. Un cortège se rendit ensuite au mémorial. La, les quatre soldats anglais, après avoir sonné le Last Post sur les clairons d'argent, remirent eux-mêmes ces instruments aux quatre ouvriers flamands chargés de la son nerie journalière- Depuis cette date, la renommée du Last Post s'est répandue de plus en plus en Grande-Bretagne et même dans les Dominions. C'est ainsi que les premier,, ministre et gouver neur de l'Afrique du Sud, de l'Australie, de la Nouvelle-Zélande et du Canada, sans compter plu- sieurs ministres de Grande-Bretagne et d'autres pays, sont venus a Ypres pour y assister. Une haute personnalité anglaise confiait en core dernièrement a notre Comité les impressions ressenties a l'audition de l'émouvante sonnerie. Cela montre combien nos amis anglais se sont sentis touchés par le geste tout spontané de la population Yproise. Permettez-moi de dire que c'est a celle-ci que revient le grand mérite d'avoir soutenu, seule, dés la première heure et encore actuellement, par ses contributions volontaires et en-dehors de toute aide officielle, cette oeuvre d'une si haute signification morale. Permettez- moi de signaler aussi les dons offerts par les visiteurs anglais. Je suppose, en effet, que l'organisation du Last Post a demandé a la population de votre ville, une générosité sans cesse renouvelée. Mais une initiative britannique n'est-elle pas venue en aide a votre association En effet, et j'ajouterai que cette initiative nous fait croire que la pérennité de notre in stitution sera bientót assurée. A l'insu du Last Post Committee, la branche du Comté de Surrey de la British Legion organisa l'année dernière une souscription parmi ses membres. C'est ainsi que le 21 avril 1935, jour de Paques, les autorités de la British Legion et de nombreuses délégations des 115 sections de la Surrey County Branch, sont venues nous remettre un coffret contenant un chèque de 400 Livres Sterling, somme qui est réservée pour former un capital dont les intéréts pourront couvrir les frais du Last Post dans l'avenir. Ce fut la l'occasion d'une de ces journées historiques déja si nombreuses a Ypres. L'ambassadeur de Grande-Bretagne, Sir Esmond Ovey, le représentant du roi des Beiges, le com mandant baron Jacques de Dixmude, étaient pré sents, ainsi que l'administration communale Yproise. Une fois de plus, ce jour-la, les autori tés militaires et les anciens combattants anglais ont communié dans un même sentiment d'amitié avec les autorités et la population de notre cité. Cher Monsieur, je souhaite que le Last Post Committee puisse continuer son oeuvre sans craindre de se voir arrêté par des soucis ma- tér iels. Mesdames, Messieurs, le moment de la céré monie quotidienne approche. Les quatre ouvriers sont la, porteurs de leurs clairons d'argent. Les habitants sont la aussi et nous pouvons recon- naïtre parmi eux le président du LasJ, Post Com mittee, M. Vandenbraambussche, commissaire de police, et quelques membres du Comité, M. M. Butaye, Donck, Vandevoorde, Vermeulen et Ver gracht. L'heure est solennelle. Le ciel et la terre sont calmes. L'on devine tout a cöté, a droite et a gauche, les anciens remparts de Vauban, oü le maréchal Plumer, pendant la guerre, avait établi son état-major. ■HMntm- ■■"<irir-ri aimMnn'nwii»«ia - -n ririrnnnr- Dans quelques secondes vont retentir les notes graves et tristes du Last Post. Taisons-nous, re- cueillons-nous, écoutons. Et voici, qu'après quelques instants d'un silence impressionnant, résonnent sous l'immense voüte les sons bien connus de nous Yprois, ceux du Last Post qui, ce soir, grace a l'I. N. R- retentissent et peuvent être entendus non seulement en Belgique et en Angleterre, mais dans le monde entier. Ypres a connu Jeudi un bien grand jour. Son nom, déja universellement réputé, sera prononcé avec un plus grand respect encore, car mainte- nant l'on sait partout, M. Kammans l'a dit d'une fagon si prenante, que la ville d'Ypres est non seulement la ville martyre, qui au cours d'un bombardement acharné et sans répit de quatre années fut détruite de fond en comble avec ses monuments historiques, sa cathédrale, ses Halles, son charme de vieille ville flamande, mais aussi la ville oü l'on a un sens élevé du culte du sou venir, et oü chaque soir les habitants reconnais- sants, viennent se recueillir et se souvenir de ceux qui ont fait le sacrifice de leur vie. Nos remerciments vont a la Direction de l'I. N. R., a M.M. Kammans, Goeman et Jansseune, auxquels nous devons la réussite si compléte de l'interview, ainsi qu'aux membres du Last Post Committee, et principalement a M. le commis saire de police Vandenbraambussche, l'initiateur et président de cette institution si méritoire, et M. le percepteur des Télégraphes Leclercq, qui a bien voulu se charger de faire devant le micro l'historique du Last Post Committee, dont il est le dévoué vice-président. Nous apprenons que des pourparlers seront en- gagés avec la Direction de l'I. N. R. flamand pour qu'il fasse, a son torn- et dès que l'arrangement de ses programmes le permettra, la transmis sion de la cérémonie Yproise du Last Post. Nous souhaitons que ces pourparlers puissent aboutir, afin que toute la population flamande connaisse également l'origine et la signification du Last Post. De jeugd voelt zich van langs om meer aange trokken door de luchtvaart en naarmate deze een grooter uitbreiding neemt, zal die drang ook nog sterker worden. Heden ten dage echter is het hier in België, ten ware men over een inkomst van millionnair beschikke, practisch onmogelijk loods- toeristen vlieger te worden. De kosten van een vliegtuig vallen niet in het bereik van iedereen en men moet zeer mild door de fortuin zijn meêbedeeld om zich die weelde te kunnen veroorloven. In verschillige landen legt men er zich dan ook op toe, gezien de uitstekende diensten die men van het vliegwezen mag verwachten en de groote aantrekkelijkheid die het op de jeugd uitoefent, welke er voor haar een veelbelovende toekomst in ziet, kleiner, lichter en vooral goedkooper vliegtuigen te vervaardigen. In Amerika onder meer, waar M. Ford zijn best uitgeruste en meest verbeterde rijtuigen levert voor 700 dollar, heeft men zich gezegd dat het vervaardigen van een vliegtuig feitelijk niet moeilijker moet zijn dan het maken van een auto en dat een vliegmachine dan ook niet meer dan een auto zou moeten kosten. En men is er daar toegekomen dien uitslag te bereiken. Zoo werden opvolgenlijk de Hammond de Waldo Watermann de Weick op de markt gebracht die een gemakkelijk afzetgebied vonden en da delijk een grooten bijval verwierven. Nadien heeft men er zelfs die lichte vliegmachines met een motor van een auto voorzien en zoo heeft M- Ford, zonder het zelfs te willen, ertoe bijgedragen tot de vervaardiging van een vliegtuig dat geheel en gansch de juiste weergaaf is van zijn V-8. Ook in Frankrijk, en vooral sedert Henri Mignet zijn merkwaardige Pou du cielver vaardigde, kent de beweging ten voordeele van een goedkooper en in ieders bereik liggende luchtvaart, een machtige uitbreiding. Meer dan een bijzondere, hier heel dicht bij ons in t Noorden van Frankrijk zijn er verschillige, is reeds eigenaar van zijn eigen PoU du ciel Dit klein, voordeelig en goedkoop vliegtuig is de eerste stap naar het vliegtuig van groote serie dat, zonder twijfel mogelijk, binnen afzienbaren tijd op de markt zal gebracht worden. Die beweging tot de veralgemeening van het vliegwezen ontmoette weliswaar in den beginne zekeren tegenstand vanwege de groote vliegnij- verheden en soms ook wel van de openbare bestu ren, doch heden is, bij onze Fransche buren, het pleit gewonnen en de zaak is op goeden voet. Over enkele dagen kende de lichte en goedkoope luchtvaart een waren triomf te Orly, waar 15.000 personen ze aan het werk zag en bewonderde en waar 's avonds, tijdens een banket ter eere van Henri Mignet, de generaal Denain, minister van Q I iitiani tmamin*rnÊÊtmiaÊÈiÊmKÊam—ttÊa***im+ het vliegwezen, plechtiglijk het kenteeken van het Eerelegioen aan den held van het feest over handigde. Zoo in Frankrijk de ontstane beweging ten voordeele van een goedkooper luchtvaart dus reeds op de vriendelijke bejegening en zelfs op de welwillende medewerking van de openbare besturen mag rekenen, kunnen wij, helaas, voor wat ons land betreft, nog hetzelfde niet zeggen. De huidige minister van vervoer schijnt die be weging zeer genegen en in zijne onmiddellijke omgeving vindt men zeer verkleefde medewer kers die het gedacht van een goedkooper en meer verspreide luchtvaart ten volle bijtreden. Doch daartegenover heeft men de onwil, de echt bu reelachtige enggeestigheid van sommige ambte naars, en alle goede inzichten worden verijdeld door de niet verjaarbare macht van deze die blij ven tegenover deze die voorbijgaan. Om slechts een voorbeeld aan te halen hoe men hier in België het vliegwezen aanmoedigt, weze gezegd dat twee personen rechterlijk vervolgd worden, de eene omdat hij gansch kosteloos en belangloos, alleen met een doel van propaganda, aan een anderen persoon het sturen van een vlieg tuig heeft aangeleerd, de andere omdat hij deze eenige gelegenheid met de twee handen heeft aanvaard en alzoo iets geleerd heeft dat hem an ders, met de aangenomen scholen te volgen, niet alleen veel tijd maar vooral veel geld zou gekost hebben. En dit geschiedt terwijl de ambtenaars van het Beheer van het Vliegwezen een luxueuse brochure, getiteld Luchtvaart propaganda uitgeven... Doch die toestand zal hier ook wel veranderen. Men heeft ons immers reeds te dikwijls van hoo- ger hand het bewijs geleverd dat men steeds wil nadoen wat in andere landen, en voornamelijk in Frankrijk, gebeurt. De gedachte van een goedkooper luchtvaart zal hier ook wel ingang vinden en alles laat ons toe te veronderstellen dat de kleine en lichte vliegtuigen hier ook zooals overal elders denzelf den bijval zullen behalen. Klaarziende en voor uitstrevende mannen beweren en houden staande dat het vliegtuig binnen enkele jaren even ver spreid en gebruikt zal zijn als thans de auto. Velen kunnen zich daarvan nog maar moeilijk laten overtuigen en staan nog heel sceptisch, doch wat bewijst hen dat het niet de andersdenkenden zijn die het rechte einde vast hebben Moesten de menschen, die leefden vóór de jaren 1900 en zelfs later, op de wereld kunnen terugkeeren, hoe verwonderd zouden zij niet staan kijken op de auto's, de vliegmachines, de radio's en zooveel andere merkwaardige uitvindingen die ons nu heel gewoon en alledaagsch toeschijnen. Een feit staat vastde luchtvaart, alhoewel iedereen de middels niet had om zich er op toe te leggen, heeft in de laatste tijden een merke lijke en ontegensprekelijke uitbreiding genomen. En nu dat zoovelen, die vroeger spijts hun verlan gen er nooit de kans toe zagen, weldra in de moge lijkheid zullen gesteld worden hun eigen vlieg tuig te bezitten, lijdt het geen twijfel dat het ge bruik ervan niet zal toenemen en zelfs veralge meend worden- Vroeger reeds, en zelfs vooraleer er iemand anders aan dacht, hebben wij in ons blad het ge dacht geopperd hier te Yper een vliegplein in te richten. Wij hebben bewezen hoe zulks voor onze stad een aantrekkelijkheid te meer zou zijn en er machtig toe bijdragen zou om het getal bezoe kers en toeristen hier nog te vergrooten. Dit ge dacht heeft nog steeds zijne actualiteit behouden. Doch waarom nog langer dralen en wachten tot andere naburige steden ons voor zijn en ook al de voordeelen ervan genieten en behouden Er kan hier, voor een stad als Yper, geen spraak zijn een onmetelijk vliegplein aan te leggen, noodig voor de zware luchtvaart, noch kostelijke gebouwen op te richten. Doch het kleine, lichte vliegtuig, het vliegtuig der toekomst, vergt dit alles niet. Wij hebben hier, midden de stad zelf, een uitstekend plein, het Minneplein, dat zoo het misschien niet volledig aan al de vereischte voorwaarden beantwoordt, volgens ons toch mits kleine onkosten als een behoorlijk landings- en opstijgingsterrein voor de kleine luchtvaart zou kunnen ingericht worden. Met op dezen wenk in te gaan, de mogelijk heid ervan grondig te onderzoeken en desgeval lend ook de verwezenlijking ervan te betrachten, zou ons stadsbestuur, meenen wij, blijk geven van vooruitzicht.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3