CaféConcert Cinema Flora - Ypres 'Saltor' en 'Salvator' Nieuwe Sportwereld 2 SEMAINE DE PRGPACANDE AÉRONAUTIQUE Onze Luchtverdediging eischt talrijke Landingspleinen TROTTINSTTEN ia baizea 15 0 fr. KINDERRIJWIELEN 295 fr. MANSRIJWIELEN 350 fr. PRACHTRIJWIELEN 575 fr. (verchroomd) HET LUSTIG WEEUWTJE LA TOUHELIE DES HALLES AGENDAS DE BUREAU ET DE POCHE zich overal rond verspreidde om op hare beurt bij het graf van een teerbemind familielid of trouwen vriend te gaan bidden en neerknielen. Gansch den namiddag door was het, begunstigd door een ongewoon zoet weder, een onafgebroken en vrome bedevaart naar de laatste rustplaats onzer geliefde afgestorvenen, bewijs dat hunne nagedachtenis hier door allen trouw in eere ge houden wordt. Lorsque nous percevons, dans le ciel, le ron- ronnement d'un avion, instinctivement nous le- vons la tête et scrutons la voute céleste jusqu'a ce que nous ayons découvert l'oiseau géant. Alors, nous suivons, avec intérêt, sa course ou ses évo- lutions gracieuses et palpitantes et lorsque l'es- pace l'a englouti et que nos yeux le cherchent encore en vain, nous restons la, rêveurs. Nous sentons que les limites de notre monde sont bien rétrécies depuis que l'homme ingénieux et témé- raire s'élanga dans les airs. Et nous songeons que notre cathédrale et notre beffroi marquent le repaire d'un carrefour des routes aériennes de l'Europe, puisqu'ils marquaient déja en 1914, le repaire tragique de la plaine oü devaient se ren- contrer et se massacrer les plus grandes puissances de l'ancien continent. Ypres, on|l'a souvent répété dans ce journal, doit avoir son champ d'aviation. Tout effort tendant a aboutir a cette fin, mérite les encouragements de chacun. Nous souhaitons aux Amis d'Ypres de réus- sir pleinement dans l'entreprise audacieuse qu'ils vont tenter, en organisant, en notre ville, une se- maine de propagande aéronautique, dont le pro gramme suivant nous a été communiqué. Le Samedi 16 novembre A 14 h.démonstrations d'acrobaties aériennes au dessus de la ville. A 15 h.le comte Arnold de Looz-Corswarem, Président du Club des avions légers de Belgique, auquel vient d'être attribué a l'unanimité le trophée du mérite sportif, pour avoir entrepris seul, en décembre 1934, de tracer une nouvelle ligne aérienne Belgique-Congo, via la Tunisie, la Tripolitaine, le Sud de la Libye et le Tchad, inaugurera, au Musée Merghelynck, l'exposition aéronautique qui restera ouverte jusqu'au 24 novembre. Seront présentes les plus hautes personnalités du monde aéronautique, parmi lesquelles nous pouvons citer le Président de l'Aéro Club du Nord. L'exposition comprendra une documentation compléte sur la navigation aérienne civile de l'Europe, fournie par la Sabena. l'Air France, l'Imperial Airways, la Lufthanza Allemande, la Revue de l'Aéronautique, le comité de propa gande aéronautique et l'Aéro Club du Nord de la France. A 17 h.Au théatre communal, conférence par l'as Beige, le chevalier Willy Coppens de Hout hulst. A 19 i h.: Diner, par souscription, dont le succès semble, dés a présent, devoir surpasser les plus belles espérances. Songeons a ce que pourrait devenir notre Ypres si elle possédait son champ d'aviation. Montrez aux représentants des grandes compagnies aérien nes qu'ils ne se sont pas déplacés, en vain en- couragez les au moins, en visitant l'exposition, si vous jugez que la conférence n'est pas a portée de votre bourse. GAIRED. De ligging van ons land op de kaart van Euro pa heeft deze bijzonderheid dat, zoo wij sedert eeuwen aan de aanvallen van al de oorlogvoe rende volkeren van het vasteland zijn blootge steld, zij anderzijds ook steeds de tusschenkomst medebrengt van groote naburige landen ten voor- deele van onze verdediging en onze vrijheid. Het bezit van ons land zou voor een onzer bu ren een zoodanige macht uitmaken en daartegen over voor de anderen een zoodanige bedreiging zijn, dat onze aanvaller, wie hij ook weze, steeds met verdedigers zal af te rekenen hebben die een veel grooter macht in lijn kunnen stellen dan het ons mogelijk ware dit zelf te doen. Moesten wij, voor de verdediging van ons grondgebied tegen de luchtaanvallen van een onzer machtige buren, slechts op onze eigen krachten mogen rekenen, dan ware het best voor ons aan geen verdediging te denken omdat de middelen, waarover wij beschikken, ontoereikend zijn om een luchtvloot te onderhouden die met deze van andere landen kan vergeleken worden. Doch gezien wij steeds op de medewerking van andere en machtiger landen mogen rekenen om desgevallend ons land te verdedigen, dit werd in den loop der geschiedenis reeds zoo dikwijls be wezen en blijft thans nog steeds even, waar ais vroeger, is het in ons belang die tusschenkomst en hulp, die andere landen ons spoedig moeten kunnen verleenen, te vergemakkelijken. De eerste hulp die wij vanwege een bevriende natie, voor wat betreft de luchtverdediging, mo gen verwachten is de tusschenkomst van een min of meer belangrijke luchtmacht. Zoo deze tus schenkomst niet onmogelijk is tengevolge van de verwijdering der basis dezer hulpluchtvloot, dan toch wprden de moeilijkheden erdoor vergroot en ook de doeltreffendheid ervan verminderd. Daarom moeten wij aan onze gebeurlijke bond- genooten toelaten hier in ons land zelf nieuwe basissen in te richten op landingspleinen die op voorhand werden gereed gemaakt, van al het noodige materieeel zijn voorzien, en zoo wat overal het land door verspreid liggen. De weinige vliegvelden, die wij hier thans be zitten, zijn van al de vreemde vliegers te goed gekend, om niet verzekerd te zijn dat zij, van bij den aanvang reeds van het geschil, onbruikbaar zullen gemaakt en de inrichtingen ervan vernie tigd worden. Zoo wij dus willen beletten dat onze eigen nationale luchtvloot, hoe klein ze ook weze, niet seffens schadeloos gemaakt worde, moeten wij te harer beschikking andere landingspleinen stellen waar zij dadelijk kan naartoe trekken, in grooter veiligheid zou zijn en over al het noodige materieel kan beschikken. Deze pleinen moeten talrijker aangelegd zijn dan werkelijk noodig, want in oorlogstijd komt het er op aan het gevaar van vernieling zooveel mogelijk te verdeelen, den werkkring der vijandelijke bombardeervliegtui gen te verruimen, en ook over reservepleinen te beschikken in geval van vernieling van verschil- lige vliegvelden. Deze vliegvelden, die eens volledig uitgerust in geval van oorlog als noodpleinen zullen moeten dienst doen, kunnen ook in vredestijd uitstekende diensten bewijzen en vooral voor de steeds toe nemende toerisme- en kleine luchtvaart. Reeds herhaalde malen hebben wij er op ge wezen van welk groot belang het voor onze stad zou zijn een vliegveld te bezitten. Hoe gemakke lijker en talrijker de vervoermiddelen zijn die onze stad met het binnenland en met den vreem de verbinden, hoe grooter ook het aantal bezoe kers hier zal worden en om dat doel te bereiken, nu dat onze stad sedert den oorlog van meest al haar vroegere inkomstbronnen beroofd werd en thans bijna uitsluitend van het toerisme moet leven, mag niets verwaarloosd noch geen moeite ontzien worden. De noodzakelijkheid Van het aanleggen van nieuwe vliegpleinen zal zich, om de hierboven aangehaalde reden en ook nog om andere, zooals de uitbreiding van het vliegwezen, van langs om meer opdringen. Waarom zouden wij hier te Yper niet een dezer nieuw in te richten vliegvelden kunnen bezitten Niets, volstrekt niets verzet zich daartegen en alles zal dan ook afhangen van den tact en de hardnekkigheid waarmede de plaatselijke overheid de candidatuur van Yper zal weten te stellen en te verdedigen. Vroeger, over enkele jaren, schenen de toen gevoerde onderhandelingen een gunstig gevolg te zullen bekomen. Er was veel spraak een vlieg- plein in te richten op het grondgebied der ge meente St Jan. Later beloofde men het militair vliegplein van Wevelghem, dat aldaar zeer onge schikt gelegen is en weg moet, hier naar het Polygoneveld van Het Hooghe over te brengen. Doch beide ontwerpen ontmoetten zekere tegen kantingen en tot heden toe is van dit alles nog niets in huis gekomen. Thans zijn velen van oordeel dat wij hier in stad zelf een plein bezitten, namelijk het Minne plein, dat uiterst goed voor de kleine vliegtuigen, de luchtvaart der toekomst, zou geschikt zijn. Mocht het stadsbestuur dit alles onderzoeken met al den ernst die deze belangrijke kwestie verdient. Mocht het ook de vroegere onderhande lingen weer aanknoopen op het punt waar ze afgebroken werden, en ze tot een goed einde leiden. Eindelijk, ziedaar het wonder dat ge verwachtte. Gij zult eindelijk de smaakvolle idylle zien van Missia en van Danilo, vertolkt door de twee grootste en meest populaire cinemaspelers De tjjd der GESCHENKEN nadert koopt by de Agenten der Rijwielen JEANETTE MAC DONALD en MAURICE CHEVALIER in BERICHT. Vertooningen alle dagen vanaf Vrijdag 8 November, om 8 1/4, en den Zondag 10 November, om 2 en 5 u. namiddag. Kinderen niet toegelaten. Een goede raad. Bespreekt uwe clubzetels op voorhand. Mercredi dernier, a 10 h. 30, la tourelle S. O. des Halles a recu la derniére des pierres sculp- tées qui en forment le pinacle. On a commencé immédiatement a la dégager des échafaudages qui l'entourent. Peut-être enlèvera-t-on en même temps le res tant du disgracieux échafaudage qui cache le rez-de-chaussée de la fagade S. des Halles Celle- ci paraitra alors dans toute sa majestueuse beauté... en attendant sa toiture. Espérons que l'adjudication de celle-ci pourra avoir lieu sans plus de retard. Tl Tous les Dimanches et Lundis par les célèbres FREDDY'S a u Café Rue de la Station, 28, YPRES Administratie en Weldadigheid Ter voortzetting van zijn vulgariseerend werk en hierin het voorbeeld volgend van andere lan den, heeft het Bestuur der Posterijen, voor 1936, een prachtig geïllustreerden kalender uitgegeven. Deze verzorgde publicatie, formaat 23x34, wordt tegen den prijs van 3 frank te koop gesteld van af 10 November tot 10 December e. k. Zij bevat 26 scheurbladen waaronder 24 met photo's en af beeldingen der werken van beroemde artisten. Sommige dezer illustraties zijn in kleurendruk het geheel biedt een interessant beeld onzer nationale bedrijvigheid. De twee overige bladen behelzen inlichtingen van algemeenen aard aan gaande de diensten der posterijen (tarieven, zwaarste gewicht, grootste afmetingen, enz.) Willende de werken met liefdadig doeleinde steunen, besloot het Bestuur der Posterijen de eventueele winst der uitgifte van den kalender ten volle af te staan aan de maatschappelijke werken van het personeel, en namelijk aan het Werk ten bate van de aan tering lijdende post bedienden. Wij zijn er dan ook innig van overtuigd, dat men in ieder huisgezin wel drie frank zal over hebben om die hoogst nuttige publicatie te koo- pen en terzelfder gelegenheid zijn genegenheid te betuigen voor.de nederige door tegenspoed ge troffen Staatsdienaars.. Gedurende het tijdperk van 10 November tot 10 December is de postkalender voor 1936 dade lijk verkrijgbaar, hetzij bij de brievenbestellers op ronde, 'of bij de winketbedienden der post kantoren; hetzij mits storting van 3 frank op de postchéckrekening Nr 500.00 van het' Bestiiur der Posterijen (Directie P - 2° bureel) te Brussel. POUR 1936 en vente au bureau de ce journal, 34, rue au Beurre, 34 YPRES

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2