16e Jaar N33 - 16 November - 1935 - 16e Année. N 33 - 16 Novembre Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de l'Arrondissement d Ypres PROPAGANDA VLIEGWEEK EEN MIDDEL OM HfER TE YPER EEN VLIEGPLEIN TE BEKOMEN Ministerie van justitie en Ministerie van Financiën BURGERLIJKE GODSHUIZEN. LEGAAT. HET YPERSCHE ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SïNISTRÉS Rédaction, Administration et Publicitè34, rut au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 50*- Les articles non signés sont refuses Heden Zaterdag, 16 November, wordt hier te Yper een propagandavliegweek ingericht, waar van het programma luidt als volgt Om 14 uur Acrobatische luchtoefeningen bo ven de stad. Om 15 uur, in het Merghelynck Museum Ope ning door Graaf Arnold de Looz-Corswarem, voorzitter der Belgische Club van lichte vliegtui gen, van de Luchtvaarttentoonstelling die tot 24 November a. s. voor het publiek zal toeganke lijk blijven. Aan deze tentoonstelling nemen de volgende luchtvaartmaatschappijen deel Sabena, Air France, Imperial Airways en de Duitsche Luft- hanza. Ook de Revue de l'Aéronautique het Comiteit van Luchtvaartpropaganda en de Aéro Club van het Noorden van Frankrijk hebben haar hunne medewerking toegezegd. Om 17 uur, in den StadsschouwburgVoor dracht door Ridder Willy Coppens d'Houthulst, den befaamden belgischen vliegenier. Om 19 u. 30, Avondmaal bij onderschrijving. Sedert jaren reeds hebben wij hier meermalen de noodzakelijkheid uiteengezet van het aanleg gen van een vliegplein en bewezen van welk overwegend belang dit voor onze stad zou zijn. Talrijk ook zijn de stappen die vroeger, zoo door het stadsbestuur als door de plaatselijke Handelskamer, bij de bevoegde overheden aange wend werden en zelfs in het jaar 1929 stond men op het punt de gedane pogingen met den ge- wenschten uitslag te zien bekronen. De Handels- en Nijverheidskamer van Yper vooral heeft, in dien gevoerden strijd ten voor- deele van een vliegplein, het leeuwenaandeel voor haar rekening genomen. Door haar toedoen is de Heer Calembert, des tijds bestuurder van het secretariaat van den propaganda vliegdienst, hier te Yper, op Zondag 17 Maart 1929, en dit als voorbereiding van de luchtvaarttentoonstelling die met onze 6e Han delsfoor gepaard ging, een zeer interessante voor dracht komen geven over den Vliegdienst op handelsgebied 10 jaren na den Wapenstilstand Deze voordracht, gegeven in de feestzaal Oud Ypervoor een talrijk en uitgelezen publiek, genoot een welverdienden bijval en was gevolgd van de merkwaardige, documentaire film De reis Londen-Brussel gezien per vliegmachine Enkele dagen later, tijdens de Paaschweek, had de 6C Handelsfoor, eveneens het werk onzer Handelskamer, haar machtigen bijval grootelijks te danken aan een voor onze streek gansch nieuwe en uiterst belangrijke aantrekke lijkheid die haar was toegevoegd geweest, name lijk een luchtvaarttentoonstelling hier door de militaire-, burgerlijke- en handels luchtvaart diensten ingericht. Op den koer der St Jozef's Beroepsschool konden de talrijke bezoekers der Handelsfoor een echte vliegmachine van den militairen vliegdienst van Wevelghem bewonde ren, terwijl in de Middelbare school een gansche luchtvaartsectie was ingericht, bevattende een tiental modellen van verschillende vliegtuigen, een Hispano-Suiza motor en een gansche reeks kaarten, zichten van ingerichte vliegvelden, en talrijke luchtphoto's over Yper, Veurne, Brugge, enz. In den loop van dit zelfde jaar kreeg onze stad, met het oog op het inrichten van een vliegplein alhier, het bezoek van den Heer Minister Lippens vergezeld van Me juffer Lippens, ervaren loods en vurige beoefenaarster van de luchtsport. Ook de overheden van het burgerlijk vliegwezen, na melijk generaal Van Crombrugghe en de Heeren Crabbe en Calembert, alsmede kolonel Daumerie, toenmalige bevelhebber van den militairen vlieg dienst van Wevelghem, kwamen hier ter plaats de mogelijkheid van het inrichten van een vlieg plein onderzoeken en, na bezoek van verschillige voorgestelde plaatsen, waren al deze bevoegdhe den het eens om hun keuze te vestigen op een uitnemend goed gelegen veld in de onmiddellijke nabijheid der stad Yper, te weten op het grond gebied der gemeente St Jan, dat volgens hen op de gelukkigste wijze al de noodige vereischten in zich vereenigde en, eens degelijk ingericht en van de noodige installaties voorzien, het schoon ste vliegplein van gansch België zou uitmaken. Deze wijd uitgestrekte, effene en hoog gelegen vlakte, aan den voet der stad Yper, van waar men gansch het omliggende beheerscht en, bij helder weder, zelfs den verren Casselberg kan ontwaren, zou een ideaal vliegplein vormen. Het zoo welgeslaagd vliegfeest, daar op die landen, den 21 September 1930, met de welwil lende medehulp van het stadsbestuur en der Handelskamer van Yper ingericht, heeft zulks op meer dan afdoende wijze bewezen. Langs geen enkele zijde is de toegarig tot dit plein be lemmerd, de grond ervan is uiterst droog en daar kan men niet alleen over de strict noodige opper vlakte beschikken voor een vliegplein zijn on geveer 40 hectaren noodig maar er is ook nog middel later, indien de noodwendigheden zulks zouden vereischen, dit plein alle gewenschte uit breiding te geven. Wat meer is, dit plein biedt hier het groot voordeel slechts op zeer geringen afstand van onze stad verwijderd te zijn, voordeel dat veel grootere centra, zooals Londen, Parijs en Brussel, ons met recht zouden benijden. Onderhandelingen werden te dien tijde reeds gevoerd met de Commissie van Openbaren On derstand, eigenaarster van dien grond, doch op eens, tengevolge van zekere tegenkantingen, wer den al de nog gedane pogingen, die nochtans op zoo een goeden voet schenen, vruchteloos. Van de met zooveel moeite en ten koste van zooveel op offeringen verkregen beloften, kwam niets in huis en was er weldra van het toekomstig Ypersch vliegplein hoegenaamd geen spraak meer. Nooit nochtans hebben wij den moed opgege ven hier ooit dit ontwerp, dat wij opgevat en hardnekkig verdedigd hebben, te zien verwezen lijken. Bij elke mogelijke gelegenheid hebben wij regelmatig onze lezers onderhouden over hetgeen elders, in Engeland, in Frankrijk en ook hier in ons land, op dat gebied gedaan wordt en over de voorspelde en nochtans zoo verbazend snelle uit breiding die de luchtvaart sedert enkele jaren van hier genomen heeft. Wij deden zulks omdat wij innig overtuigd zijn dat deze ongehoorde uit breiding van het vliegwezen binnen afzienbaren tijd alle steden van een weinig belang zal ver plichten een vliegplein te bezitten en dit voor haar weldra even onmisbaar zal zijn als over en kele jaren een spoorwegstatie. Wij twijfelen er niet aan dat reeds velen met ons over de noodzakelijkheid van een vliegplein hier te Yper overtuigd zijn. Heden nog wordt door een plaatselijke groepeering De Vrienden van Yper en door het weekblad Le Sud een propagandadag ingericht met het doel de bevol king met den vooruitgang der luchtvaart meer en meer vertrouwd te maken. Zulks is een uitste kend gedacht en wij koesteren de hoop dat deze poging, gevoegd bij onze werking, er zal toe bij dragen om aan onze stad, die thans bijna uit sluitend van het toerisme moet leven, een nieuw en modern verkeersmiddel te doen geven aan hetwelk de schoonste en hoopvolste toekomst is weggelegd. Maar, zal men ons opwerpen, de inrichting van zoo een vliegplein vergt groote kosten en die nieuwe uitgaven, die gij vraagt, kan men, in de huidige moeilijke tijdsomstandigheden, onmoge lijk op den rug leggen der lastenbetalers die nu reeds overbelast zijn. Op dit punt zijn wij het volledig eens, doch, en hoe vreemd het ook in eerste opzicht moge schijnen, het is juist daarom dat wij zoo hardnek kig blijven volharden, daar Yper zich, op dat ge bied, in een gansch bevoordeeligden toestand be vindt. Immers, daar waar andere steden, die reeds van over lang een vliegplein zouden willen inrichten, de verwezenlijking ervan steeds om financieele redenen moeten uitstellen, ware het hier te Yper mogelijk het schoonste en een der best ingerichte vliegpleinen te bezitten zonder dat de stad ook "maar voor iets in de kosten ervan zou moeten tusschenkomen. En wij verklaren ons.7 Doch vooreerst deelen wij hieronder nog den tekst mede van het Koninklijk Besluit van 28 Juli 1894, dat een overeenkomst goedkeurde waarbij de Burgerlijke Godshuizen van Yper, nu de Commissie van Openbaren Onderstand, een som van twee millioen afstonden op het erfdeel van wijlen M. Karei Godtschalck en de Heer Begerem, Minister van Rechtswezen, mits een som van 700.000 fr. zich verplichtte een weldadig- heidsschool te Yper te bouwen. OVEREENKOMST. T Algemeen Bestuur 3e Afd. nr 24200b. V/ij, LEOPOLD II, KONING DER BELGEN, Aan allen, tegenwoordigen en toekomenden. Heil. Gezien Onze Besluiten van 21 December 1892, Staatsbladvan 1892, nr 360) en 27 Januari 1893 («Staatsblad van 1893, nr 31), aan de bestu rende commissie der Burgerlijke Godshuizen van Yper machtiging verleenende tot aanvaarding, mits aftrekking eener waarde van twee mil lioen, van het algemeen legaat dat haar ge daan wordt door den Hr Karei GODTSCHALCK, eigenaar te Zillebeke, en houdende dat later zal beslist worden over de aanvaarding dier waarde van twee millioen, terzelfder tijd als over de vor deringen door de wettelijke erfgenamen van den overledene ingediend Gezien bedoelde vorderingen in dato 3 Juli en 6 Oktober 1892 Gezien den brief van 18 September 1893. waar bij de lasthebbers der wettelijke erfgenamen van den erfmaker aan de besturende commissie der Burgerlijke Godshuizen van Yper de volgén- de voorstellen tot overeenkomst doen 1" De twee millioenen waarover de Regee ring niet heeft beslist, zullen tusschen de Bur gerlijke Godshuizen van Yper, de erfgenamen en den Staat volgender wijze verdeeld worden De erfgenamen zullen de som van frank 1.700.000 ontvangen op dewelke zij onmiddellijk, ten bate van den Belgischen Staat, afstand doen in dezer voege dat hun een zuiver bedrag van een millioen zal overblijven de overige 300.000 fr. zullen het eigendom der Godshuizen worden

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1