II NOVEMBER TE YPER 2" Het aan den Staat afgestaan deel zal dienen om te Yper eene school van weldadigheid te stich ten onder beheer en toezicht der regeering 3" De erfgenamen zullen afzien van het pro ces tot nietig verklaring van het testament door hen aan de Godshuizen van Yper aangedaan en van alle andere rechtsvordering, zoowel als van alle, hoegenaamd welke aanspraak tegenover het beheer van gezegde Godshuizen, aangaande voor meld legaat 4De erfgenamen zullen erin toestemmen dat de gelden tot de nalatenschap behoorende en in Frankrijk in bewaring gegeven, door de commis sie der Godshuizen zouden teruggenomen wor den en zullen haar, te dien einde, alle noodige volmacht geven 5° Indien, ten gevolge dezer overeenkomst, erfenisrechten teruggegeven worden op het aan de erfgenamen toegekende gedeelte, zullen deze bedoelde rechten aan de Godshuizen overlaten. Gezien de beraadslaging van 16 Maart 1894 waarbij de besturende commissie der Burger lijke Godshuizen van Yper gezegde voorstellen tot overeenkomst aanneemt Gezien de gunstige adviezen door den gemeen teraad van Yper en door de Bestendige Deputa tie van den Provincieraad van West-Vlaanderen uitgebracht den 24 Maart en den 13 April 1894 Gezien artikelen 910, 937, 1121, 2044 en volgen de van 't Burgerlijk Wetboek, 76 1°, 3e en laatste paragrafen der gemeentewet Op voorstel onzer Ministers van Justitie en van Financiën, Wij hebben besloten en Wij besluiten Artikel 1. Bovenbedoelde beraadslaging van de besturende commissie der Burgerlijke Gods huizen van Yper, in dato 16 Maart 1894, wordt goedgekeurd. Dientengevolge wordt gezegde com missie gemachtigd tot aanvaarding van het kapi taal van 300.000 frank, waarvan in de tusschenge- komen overeenkomst melding gemaakt wordt. Art. 2. Onze Ministers van Justitie en van Financiën worden gemachtigd tot aanvaarding, in naam van den Staat, der som van 700.000 frank die, krachtens gezegde overeenkomst, door de wettelijke erfgenamen van den heer Karei Godtsehalck moet gegeven worden om te worden besteed aan de stichting, te Yper, eener school van weldadigheid van den Staat. Onze ministers van Justitie en van Financiën zijn belast met de uitvoering van het tegen woordig besluit. Gegeven te Oostende, den 28 Juli 1894. N LEOPOLD. Van 's Konings wege De Minister van Justitie, (get.) V. BEGEREM. De Minister van Financiën. (get.) P. de SMET de NAEYER. Zooals wij het hier reeds vroeger schreven is, sedert den oorlog, dit Koninklijk Besluit in de oogen der Heeren Bestuurders van het Ministe rie van Justitie een papiervod geworden, doch voor ons blijft het een oorkonde die onscheurbaar en onschendbaar is. Door het niet meer herbouwen der Weldadig- heidsschool heeft de Staat de som van 700.000 vooroorlogsche franken, wat heden ongeveer 7 millioen fr. vertegenwoordigt, achtergehouden die hem niet toebehoort noch toekomt. De Com missie van Openbaren Onderstand is nog steeds gemachtigd ofwel de uitvoering van bovenbe doeld Koninklijk Besluit ofwel de vernietiging ervan en de teruggave der 700.000 fr. te eischen. Zij is er eveneens toe gerechtigd alle andere ge lijkwaardige overeenkomst, in vergelding der hier ontnomen Weldadigheidsschool, met den Staat af te sluiten. Doch in geen geval mag dit geld voor Yper verloren blijven. De grond, door de gewezen Staatsweldadig- heidsschool in beslag genomen en hier te Yper langs den Meenensteenweg gelegen, beslaat een oppervlakte van 42 ha. en wordt thans als land bouwgrond door den Staat in regie uitgebaat. Ongetwijfeld zou de Staat er maar weinig tegen opkomen de uitbating te staken dezer hoeve, die hem voorzeker maar weinig winst moet opbren gen want het tegenovergestelde ware, voor een Staatsinstelling, te verwonderen. Waarom dan nu niet gedaan wat vroeger werd voorgesteld en door de betrokken partijen om zeggens reeds in princiep aanvaard was Waarom zou de Staat die 42 ha. land der vroegere Welda digheidsschool aan de Commissie van Openbaren Onderstand niet afstaan in ruiling van een ge lijke oppervlakte grond uit den eigendom dier Commissie genomen en te St Jan gelegen De eene landbouwgrond is de andere waard en beide partijen zouden door deze grondverwisseling in niets benadeeligd zijn. Het voordeel dezer ruiling ware dat de Staat alzoo te St Jan, in de nabijheid vat» Yper, over een uiterst welgeschikt terrein zou beschikken waar hij, met de 7.000.000 fr. huidige waarde die hij ingevolge het Koninklijk Besluit van 28 Juli 1894 verschuldigd is, het toe- (Zie vervolg onderaan volgende kolom). Al is de uitbundige geestdrift, die over 17 jaar het einde van den vier jarenlangen oorlog be groette, eenigszins verminderd, toch wordt de verjaring van den Wapenstilstand nog telken jare in meest alle steden en landen met zekeren luister herdacht. Hier te Yper is deze herdenking een gelegen heid voor de oudstrijders om hun verdwenen makkers indachtig te zijn en ook om eens gezel lig te verbroederen, en voor de bevolking om onze gesneuvelde Helden alsmede deze onzer Bondgenooten hare dankbare hulde te brengen voor het door hen gedane offer waaraan wij onze bevrijding te danken hebben. Naar loffelijke gewoonte werd die vreugdedag ingezet met een plechtigen Dienst in St Maar- tenskathedraal tot zielerust der afgestorven oud strijders. Den oproep beantwoordende van het Verstand- houdingscomiteit, vergaderden de buitengewoon talrijke afvaardigingen van het Nationaal Ver bond der Oorlogsinvaliden, het Nationaal Ver bond der Oudstrijders, de Oorlogsvrijwilligers, de Vuurkruisers, de Verbroedering van het 3" en 23° linie, en de Poilus de France om 9 u. 45, aan het lokaal en begaven zich vervolgens in stoet, voorafgegaan van trommels en klaroenen, en vlaggen in top, naar de Hoofdkerk waar, te 10 u., het H. Misoffer werd opgedragen in aan wezigheid eener overgroote schaar geloovigen. Onder de tegenwoordige overheden bemerkten wij nog, benevens de voorzitters van de onder scheidene oudstrijdersvereenigingen, de Heeren Clinckemaille, arrondissementscommissaris, Van- derghote, burgemeester, Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen, en enkele gemeente raadsleden. Na den Dienst werd de absoute gezongen door den Z. E. H. deken Vermaut, omringd der geeste lijkheid van St Maartens. Vervolgens werd de stoet opnieuw gevormd en komstig vliegplein van al de noodige gebouwen en instellingen zou kunnen voorzien. Aan het stadsbestuur en de Commissie van Openbaren Onderstand van Yper de vroeger on derbroken onderhandelingen te hervatten om dit gedacht te verwezenlijken. Van hunne krachtda digheid en volharding zal het afhangen zoo dit ontwerp al of niet zal verwezenlijkt worden. Vooral de Heer volksvertegenwoordiger Missiaen heeft in die zaak, in zijne hoedanigheid van ge meenteraadslid en van bestuurslid der Commissie van Openbaren Onderstand, een belangrijke taak te vervullen en kan aan Yper de grootste diensten bewijzen met bij zijne vrienden, de Heeren Soudan, Minister van Justitie, en Spaak, Minister van Vervoer, een woordje ten beste te spreken voor de stad en het arrondissement die hij ver tegenwoordigt. Het oogenblik is gekomen om de zaak weer aan te pakken met al den ernst die zij verdient. Gun stiger voorwaarden dan hier te Yper kan men voor dit vraagstuk niet uitdenken en wanneer zij malkander verstaan en helpen dan is dë taak van het stadsbestuur en der Commissie van Open baren Onderstand allergemakkelijkst. De Heer kolonel Daumerie, thans bestuurder van het bur gerlijk vliegwezen, die hier den plaatselijken toe stand uitnemend wel kent, zou voorzeker niet weigeren, moest hij daartoe uitgenoodigd worden, hier met de betrokken openbare besturen te ko men onderhandelen om zoo mogelijk de grond vesten te leggen van een ontwerp van vliegplein dat alle kans heeft werkelijkheid te worden. Wij rekenen erop dat de betrokken openbare besturen zich aan de verantwoordelijkheid, welke op hen drukt, niet zullen onttrekken en evenmin de in hen gestelde verwachtingen zullen bescha men. Wij verwachten ze aan het werk en zullen hunne pogingen met belangstelling en vertrou wen volgen, en niet nalaten ze steeds bij elke gelegenheid uit al onze macht te ondersteunen. begaven de oudstrijders zich naar het gedenk- teeken der Ypersche gesneuvelden waar, door de zorgen van het stadsbestuur, twee brandende fak kels aangebracht waren geweest en er gansch den dag door, vanaf 9 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds, de doodenwake hebben gehouden, Dit initiatief van de stadsoverheid, dit jaar voor de eerste maal genomen, werd ten zeerste geprezen. Aan den voet van het gedenkteeken werd door den Heer Isaï Gruwez, voorzitter der Oorlogs invaliden en van het Verstandhoudingscomiteit der Oudstrijders, een prachtige kroon neerge legd terwijl de vlaggen, rondom het gedenktee ken geschaard, ten gronde bogen, de talrijke om- staanders zich eerbiedig het hoofd ontblootten en de klaroenen opvolgenlijk de Taptoeen Staakt het Vuur lieten hooren. Nadien trok de stoet naar het Britsch gedenk teeken der Meenenpoort waar eveneens hulde werd gebracht aan de Dooden onzer Engelsche bondgenooten. Na den Last Postdoor de kla roenen geblazen, werd door E. H. Van Isacker een De Profundis gebeden, waarna de plech tigheid met het geschal Staakt het Vuur be sloten werd. De afvaardiging van het British Legion, waar van de leden een Dienst in hunne kerk hadden bijgewoond, kwamen daarop eveneens aan dë Meenenpoort, waar E. H. Milner, bedienaar der Anglikaansche kerk, op zijn beurt enkele gebe den las. Om te sluiten begaf een afvaardiging der oud strijders met vaandels en samen met de klaroe nen zich in auto naar het kerkhof St Charles op de Potyze, waar als hulde aan de Fransche gesneuvelden bloemen werden neergelegd door den Heer Voorzitter van het Verstandhoudings comiteit en door den Heer Voorzitter der Harmo nie Ypriana, terwijl de klaroenen er de tonen van de Taptoe en Staakt het Vuur lieten weer galmen. 's Middags vereenigde een banket in het Hotel Skindies een 75 tal oudstrijders die er op de meest gezellige wijze verbroederden. Tijdens dit banket overhandigde de Heer Claeys, voorzitter der Poilus de France namens zijne Fransche en Engelsche makkers en als blijk hunner genegen heid, aan den Voorzitter der Invaliden een strik met de Fransche en Engelsche kleuren die voor taan aan den vlaggestok der Invaliden zal ge hangen worden. De Heer Isaï Gruwez dankte hartelijk om dit mooi gebaar. 's Avonds te 6 u. richtte de Harmonie Ypriana zooals telken jare een fakkeltocht in, waaraan al de voornoemde oudstrij dersbonden alsmede talrijke andere plaatselijke maatschappijen deel namen. Ook de leden van het Postpersoneel, met hun vaandel, hadden er aan gehouden in den stoet mee op te stappen alhoewel zij 's namiddags nog te Brugge aan de jaarlijksche plechtigheid, door de Postfederatie van West-Vlaander en inge richt, hadden deel genomen. De stoet werd ge vormd op de R. Colaertplaats en begaf zich, ge volgd van een groote menigte, beurtelings naar het Ypersch gedenkteeken en naar de Meenen poort, waar bloemen werden neergelegd, de Har monie Ypriana een gelegenheidsstuk uitvoerde en de klaroenen de Taptoe en den Last Post blie zen. Daarna werden nog enkele straten der stad doortrokken en als opsluit liet de Harmonie Ypriana op de Groote Markt, omtrent rechtover het stadhuis, de engelsche, fransche en belgische nationale liederen hooren. Vervolgens gaven de oudstrijders, om de reeks feestelijkheden van dien heuglijken dag te ein digen, in Lapiere's zaal een uiterst welgeslaagd bal gedurende hetwelk de meeste vreugde niet opgehouden heeft te heerschefi. Heilige Pacha Chicorei Moeder is om U zoo blij Zorg dat ge altijd lekker blijft, En lijk d'olie bovendrijft

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2