BAC H E N 3 Verbruiker en Duur Leven BASTIEREN IN ALLE GROOTTE DARMEN VOOR POMPEN, enz. Fabr. VAN RULLEN - Wervick Verf. HERMAN VAN BATENBURG 6, Korte Thouroutstraat YPER ECOLE DE MUSIQUE DISTRIBUTION DES PRIX (O) Vroeger reeds hebben wij de kwestie van het duur leven aangeraakt en aangetoond dat het in België mogelijk was de levensduurte in zeer ge voelige mate te verminderen. Die kwestie wordt weer aktueel en van groot belang voor dezen die het programma van de ekonomische heropbeuring van het land moeten instudeeren. Het indexcijfer gaat iedere maand de hoogte inmelk, brood, varkensvleesch, enz. slaan op loonsopslag wordt met klem en onder bedreiging van werkstaking geeischt om met de levensduurte gelijken tred te houden. Het is dus niet overbodig er op terug te komen. Het is inderdaad niet voldoende aan te toonen dat de vermindering van den détailprijs der wa ren van loopend gebruik mogelijk ismen moet de verantwoordelijkheden van den huidigen ab- normalen toestand opzoeken, niet om in vruchte- looze verwijtingen te vallen, maar om er een toekomstige gedragslijn uit af te leiden en de dwalingen van 't verleden te vermijden. De eerste en voornaamste verantwoordelijke van den tegenwoordigen stand der zaken is de verbruiker zelf. De verbruiker is de koning en beheerscher der markt, omdat het voor hem is en op zijn bevel dat men voortbrengt, maar in veel gevallen is het maar een luie of vadsige koning. Indien de kleinverkoopers wat meer door de huismoeders hoorden zeggen Neen, wij komen hier niet meer, of wij koopen zulk of zulk arti kel bij u niet meer, gij verkoopt te duurZe zouden niet lang dralen om hun verkoopprijzen te doen zakken. Maar de kooper discuteert niet, gaat niet elders zien, hij betaalt en gaat buiten of bij geburen aan 't lamenteeren over de duurte der zaken en over de krisis. Zijn passieve houding is de groote schuldige. Veel huismoeders verwaarloozen hun inkoopen zelf te doen ze zenden liever him jongens er op af of him maarte of verkiezen, ja eischen zelfs dat men hun ten huize de koopwaren be- stelle, welke zij zich de moeite niet gegeven hebben in den winkel uit te kiezen. Ze begrijpen niet dat die bestelling ten huize aanzienlijk de algemeene onkosten van den verkooper moet aan dikken en den verkoopprijs der waren moet ver- grooten. Veel huismoeders maken ook jacht op de pre mies. Och zij betalen ze, die bekoorlijke, aanlok kelijke premiën ze komen alzoo enkel in bezit van een heelen boel zaken, die ze best kunnen missen, overtollig zijn in *t huishouden en meest al van zeer slechte hoedanigheid zijn. Veel huismoeders, in zake voeding, verkwisten hun moeizaam gewonnen stuivers op de dwaaste wijze. Nemen we het meest voorkomende en door slaande voorbeeld der vleeschhouwerij. De huis moeder koopt dikwijls het duurste, niet omdat het beter is maar wel omdat het gemakkelijker is. Men vraagt enkel rosbeaf, filet of koteletten en men wijst met afkeer bouillie, stoofvleesch van de hand, omdat de bereiding meer werk vraagt. Een sandwich of een bifteck-fritesis alles wat men kent en de goede smakelijke pot- au-feuvan onze moeders en grootmoeders is schier letterlijk vergeten. Nu, de vleeschhouwer, die een beest uitver koopt, vindt er maar 55 braadvleesch aan de rest moet hij met verlies verkoopen omdat er geen vraag naar is. Het is dus wel te verstaan dat hij zijn slag zal thuis halen op de goede stuk ken. Of zijn we misschien in 't Luilekkerland waar de beesten slechts hesp en filetstuk zijn Men kan dus niet genoeg steunen op het eko- nomisch beleid en belang der huismoeder in zake voeding en zoo gaat het wat schoeisel, kleeding, meubeleering betreft. Men moet het schoonste en het gemakkelijkste hebben de prijs is maar bijzaak. De tweede verantwoordelijke in de levens duurte is de handelaar, de winkelier. De kleinhandel, zegt Heer Bernier, is vergif tigd door het groot getal handelsuitbatingen met onvoldoende opbrengst. Vooral na den oorlog zijn de winkels evenals de herbergen lijk padde stoelen uit den grond gerezen iedereen dacht zich winkelier geboren of tot handelaar voorbe stemd en zoo zijn er zooveel tusschenpersonen, die te duur moeten verkoopen, om te kunnen leven. Indien hedendaags zooveel winkeliers in nesten zitten, is het enkel te wijten aan de bloed armoede van hun zaakje zulke personen zijn de bladluizen van den kleinhandelzij blijven voortsukkelen enkel en alleen omdat de ver bruiker in die zaken slecht opgevoed is indien deze waarlijk met zijn belang inzat, indien hij zich iets of wat de moeite gaf om met zaken kennis te koopen, zou men de handelaars in le vensduurte met honderden hun winkeltjes zien sluiten. Het is voor een handelaar veel belangrijker te kunnen koopen dari te kunnen verkoopen Een handelaar die zijn stiel kent, die dus weet te koopen, zal altijd kunnen verkoopen omdat hij op het terrein der mededinging zijn man zal kunnen staan. De vrije handel kan en moet meedoen in den strijd om de waren van goede hoedanigheid aan de laagst mogelijke prijzen af te staan. Het is niet genoeg uit te vallen tegen de groote maga zijnen coöperatieven, enz. het is beter hun methoden na te volgen verstandig koopen en weren der tusschenpersonen. De kleinhandel moet zijn nonchalante gewoon ten, welke hij binst de jaren van valschen voor spoed aangenomen heeft, vaarwel zeggen en zijn werkwijze weder aanpassen aan de huidige eko nomische eischen. Hij is er toe verplicht of hij kwijnt meer en meer en eindigt als een ekono mische ballast. De nijveraar ook heeft een rol te spelen in de nationale politiek van de levensduurte. Hij heeft als maatschappelijken plicht zich bezig te hou den met al de problemen die rechtstreeks het leven der werkende klas aanbelangen. Hij moet al zijn invloed aanwenden om de aankoopkracht der loonen te vermeerderen met den prijs te ver minderen der waren van allereerste noodzakelijk heid. Die taak is edel, onbaatzuchtig, mogelijk. Eindelijk kan de Regeering op haar beurt in dat domein tusschenkomen zonder haar normale bevoegdheid te overschrijden. De Regeering hoeve eens haar index beter te lezen en beter te verstaan. Er mag tusschen de minimaprijzen en de maximaprijzen geen ver schil van 200 a 250 punten bestaan, verschil dat het indexcijfer voor heel het Rijk beinvloedt en waarop de loonrooster van bedienden en arbei ders gebaseerd is. Een methodische actie op de prijzen kan daar in veel verhelpen en de minimaindex van het Rijk kan nagenoeg de algemeene index van 't land benaderen. Onnoodig erop te wijzen welke gelukkige ge volgen dit resultaat zou hebben op gansch onze nationale ekonomie en welke zalige nachten onze Premier, Heer Van Zeeland, zou mogen genieten. Kan men de levensduurte verminderen, dan kan men het ook met de loonen men zou kun nen ontlasten en de vraag van de finantieële her opbeuring ware opgelost. Men moet dus den strijd tegen de levens duurte voortzetten door de studie en de daad. Het is door een nieuwe ekonomische politiek, aangepast aan de nieuvre omstandigheden, dat het leven in België wederom normaal wordt. X... Di manche après-midi, le vent martelait a grands coups et les toits et les vitres il s'engouf- frait avec rage, dans les rues, en bousculant les passants. Dame pluie échevelée comme une mé- gère le suivait dans sa course folie et se faufilait, sournoise, par les moindres interstices, dans les maisons. Etait-ce un complot ourdi par les élé- ments déchainés pour tretenir, chez eux, les Yprois et les priver ainsi d'une charmante audi tion musicale Ils se mirent en frais bien inuti- lementen effet, tous ceux qui suivent avec inté- rêt l'ascension de nos futurs artistes, avaient tenu, malgré tout, a apporter a ceux-ci leurs plus vifs encouragements, sous forme d'applaudisse- ments. Oui, c'est devant une salie bien remplie qu'ont eu lieu le concert et la proclamation des résultats. Une vibrante Brabangonne accueillit les autorités, parmi lesquelles nous avons remarqué les échevins, MM. Van der Mersch, Président du Bureau administratif et Delahaye les conseil- lers communaux, M**Ue Cornillie et M. Biebuyck les membres du bureau administratif de l'école, MM. Weckesser, Bouquet, Gruwez et Dethoor notre ancien Bourgmestre, M. Sobry l'inspecteur des écoles communales, M. Tordeur le greffier en chef, M. Pienle sympathique M. Wenes, professeur honoraire de piano, et M. Masschelein que nous appellerons le grand ami de nos écoles officielles. Le programme était trés alléchant, comme tou- jours d'ailleurs. Avant d'aller plus loin, nous vou- lons faire une petite mise au point. En écrivant ce compte-rendu, notre mission est bien plus de prodiguer des encouragements que de faire une critique. Nous avons a juger des élèves, dont les uns se destinent a la carrière musicale et dont les autres n'apprennent a jouer un instrument, ou a chanter que pour leur satisfaction personnelle. Puisqu'ils apprennent encore, ils n'ont pas atteint la perfec tion de l'artiste accompli (l'atteint-on jamais mais ils ont, sans doute, acquis la perfection du degré auquel ils sont arrivés. C'est pour cela que nous nous permettons de leur offrir toutes les fleurs qu'ils méritent. Nous avons dit tout cela pour justifier EN GÉNÉRAL, la portée de nos impressions que l'on pourrait confondre avec une critique de l'art musical que nous n'avons nullement l'intention d'entreprendre, et qui revient a des voix beau- coup plus autorisées que la nótre. Fermons la parenthèse et épluchons le programme. Paderewsky, pianiste d'une virtuosité rare est en même temps un compositeur de grand mérite. Les oeuvres écloses dans l'ame de ce fameux technicien permettent a l'interprète de mettre en évidence toute la souplesse et de son jeu et de ses sentiments. M"lu Alice Blanckaert, qui obtint un premier prix avec grande distinction, au concours de piano, (professeur Mme Debacker), nous a con- firmé, non sans progrès, les belles qualités qu'elle nous avait déja révélées a maintes reprises, en' nous interprétant, cette fois Variations sur un thème originalde l'auteur précité. Son jeu est classique, impeccable et l'expression charmante mais sobre. Nous sommes persuadés que, l'an pro- chain, elle exaltera ses sentiments avec passion. Une autre élève de M°" Debacker, M"lle Made leine De Jonghe, qui obtint cette année le prix d'excellence avec distinction, a done terminé ses études de Piano, a notre école de musique. Nous pouvons affirmer que sa formation est compléte. Elle nous tint sous le charme d'une délicieuse rê verie en nous jouant avec beaucoup de grace et de délicatesse, la captivante Valse pour piano de Moskowski. Pour elle commence le stade le plus difficile de sa carrière musicale la formation de sa per- sonnalité artistique. Les conseils qu'elle a regu a l'école seront, pour elle, une aide précieuse et des plus utiles. Nous n'en doutons pas, elle per- sévèrera, comme elle n'a cessé de le faire. Melie Leona Notredame, élève de Mme Vanghe- luwe, obtint, au concours de chant, un 2e prix avec distinction. Elle possède une voix au timbre clair et a la modulation douce. Lorsque les exercices auront approfondi cette dernière qualité, M'lle Notre dame interprètera avec beaucoup d'art les ceuvres les plus difficiles, d'autant plus qu'elle possède en outre le don indispensable de la jus- tesse. Nous avons écouté avec beaucoup d'agré- ment deux belles romances fiamandes«Uit vrouwenliefde en levende R. Schumann, et Op Vleugelen des gezangesde Mendelssohn. C'est en nous chantant 1' Air de la Création de J. Haydn et celui de La Bohème de Puc cini, qu'elle nous a franchement révélé son beau talent. M. Maurice Vermeulen, clarinettiste, élève de M. Andries, obtint au concours de cette année, un 2'' prix avec distinction. II nous fit entendre Air varié pour clarinette de H. Klosé, oeuvre hérissée de difficultés et qui exige un bon souffle pour être rendue avec pureté. II s'en est tiré avec honneur. Lui aussi affirme cette persévérance qui le mènera au succès final. Pour terminer la revue de la partie divertis- sante et instructive du programme, disons un mot de l'orchestre dirigé par le talentueux directeur de l'école, M. Lionel Blomme. Une grande discipline en est la caractéristique dominante et celle-ci entraine tout naturelle- ment une puissante cohésion des diverses parties et une précision, nous osons dire presque mathé- matique, dans les attaques. Ajoutons a cela une interprétation richement nuancée, grace a la haute comprehension du chef, des oeuvres qu'il dirige. Que fallait-il de plus pour donner a la Sym- phonie inachevée de Schubert, toute l'ampleur, toute la finesse, toute la délicatesse qu'exige la profonde sentimentalité de l'auteur, et a la Marche de La Reine de Saba de Gounod, la puissance majestueuse qui découle d'une inspira tion surprenante et charmante, a la fois. Après la proclamation des résultats, M. Van der Mersch remet la médaille du gouvernement a M<-Ile" De Jonghe et Blanckaert. II adresse ses plus chaleureuses félicitations au Directeur, au corps professoral. aux membres du bureau ad ministratif, aux lauréats et leurs parents et, en particulier, aux anciens élèves de l'école qui ont obtenu de belles distinctions, au conservatoire M'"" Duponselle et Verhack, et M. Ossieur a Gand, enfin M. Legley, a Bruxelles. Nous joignons nos plus sincères félicitations et nos plus vifs encouragements a ceux de M. l'échevin, Président du Bureau administratif de l'école. GAIRED.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3