B A C H E N Fl. Vandevoorde 30-11-19 35 Jtdet Ypersche- 2e Bijvoegsel- jL»a Jriegion d' Ypres N° 35 -CONC BRT- tsESBaasm^^mÊÊsmamasaÊm HET SINTE CECILIAFEEST DER HARMONIE YPRIANA Alle Zondagen in liet Calé Ui-ïstol Schilders Aannemers Drukkers Timmerlieden Garagisten Tapitsiers Winkeliers vraagt onze prijzen. Cyr. TAVERNIER-VAN UXEM 29, Vandenpeereboomplaats YPER Tel. 357 BASTIEREN IN ALLE GROOTTE DARMEN VOOR POMPEN, enz. Fabr. VAN RULLEN - Wervick Vert. HERMAN VAN BATENBURG 6, Korte Thouroutstraat YPER Verleden Zondag vierde de Harmonie Ypriana, als telken jare, Ste Cecilia, de beschermheilige der muzikanten. Ik zeg Zondag, maar eigenlijk was het Zondag maar de inzetvan een echt triduum van feestelijkheden, welke de Harmo nie Ypriana jaarlijks ter gelegenheid van het Ste Ceciliafeest inricht's Zondags banket, 's Maandags kinderfeest, 's Dinsdags bal. Zondag morgen, om 10 uur, vergaderden de werkende leden der harmonie in hun lokaal en togen onder het spelen van lustige stapmarschen, onder de geleide van hun sous-chef, M. Geor ges Van Egroo, en gevolgd van de bestuursleden der beide afdeelingen, symphonie en harmonie, naar het huis van hun geliefden Voorzitter, M. Aimé Gruwez, om hem den feestgroet te bren gen en de vlag der maatschappij af te halen. Wanneer de vlag verscheen en de Voorzitter zich op den dorpel zijner woning vertoonde werd hij met een machtige Brabangonnebegroet. Na een gullen handdruk aan de naastbijstaan- den en een hartelijken groet aan al de andere vrienden, nam de sympathieke Voorzitter, een breeden feestlach op de lippen, zijn plaats in na de harmonie, die onder het spelen van een opwekkende marsch naar de Maloulaan trok. Vóór de woning van M. Deridder, den talent vollen en verkleefden bestuurder der Harmonie, werd stil gehouden en wanneer deze verscheen werd het nationaal lied opnieuw aangeheven, wijl de Voorzitter aan Mevrouw Deridder een mooien bloemtuil als feestgeschenk aanbood. Vervolgens had bij M. Deridder een korte maar hartelijke ontvangst plaats van de bestuursleden der maatschappij, wijl de harmonie daarbuiten haar chef een aubade bracht die door talrijke en sympathiseerende omstaanders werd aanhoord. Na dit kort oponthoud stelden de muzikanten zich opnieuw in rang en, thans door hun bestuur der aangevoerd, richtten zij hun stappen naar St Maartenskathedraal, waar te 11 J uur een plechtige mis werd opgedragen ter nagedachtenis der gesneuvelde Ypersche muzikanten en afge storven werkende leden van Ypriana. DE SINTE CECILIAMIS De groote St Maartenskathedraal was bomvol geloovigen die eraan gehouden hadden deze, Ste Ceciliamis bij te wonen, niet alleen om aan de feestvierende maatschappij hun sympathie te be- toonen, maar ook om tevens te genieten van de heerlijke en zielroerende kerkelijke muziek door de afdeeling symphonie, die als voorgaande jaren deze mis opluisterde, uitgevoerd. Onder de kundige leiding van M. Georges Van Egroo en met begeleiding op het orgel door M. Hanoulle, werden door het symphonisch orkest opvolgenlijk op meesterlijke wijze vertolkt Aria van Bach Détresse et Consolation van onzen stadgenoot H. Moerman en Les cieux chantent les louanges de Dieuvan Haendel. Aangrijpend vooral was het oogenblik der con secratie, wanneer de klaroenen den groet aan het Allerheiligste brachten en de harmonie de toonen der Brabangonnedoor de wijdsche beuken liet weergalmen. Wat ook opgemerkt werd, is het schoone Ste Ceciliabeeld onder het doksaal geplaatst, met de Belgische en Ypersche kleuren getooid en met bloemen, groen en licht omgeven. DE OPTOCHT Na afloop van de kerkelijke plechtigheid vorm de de harmonie zich opnieuw in stoet en, onder het spelen van afwisselende en opwekkende mar- schen, deed ze een optocht door de stad, t'allen kante beweging en begeestering brengende. Over al waar Ypriana voorbijkomt, geniet ze van de sympathie der inwoners. Alle Yperlingen zijn fier zulk een keurmuziek te bezitten, dat heinde en verre den naam en de faam van Yper verkon digt en hoog houdt. Ypriana kent maar een doel de kunst beoefenen, Yper ten bate. Ypriana is de ziel van het kunstminnende Yper en het hart van alle Yperlingen klopt warm voor haar. Na een bezoek aan een paar leden herbergiers, de vrienden Théo en Marcel, had de optocht als eindpunt het Hotel Skindies, waar de muzikanten een lekker feestmaal wachtte. EIElQBQBQEIBEJEIBElEltaQia van 12 u. tot 13 u. 30 en van 19 u. tot 22 u. 29, Dixmudestraat, 2 9, YP ER. ^B=ni=ir=ir=ir=it=ir=ircif=»i=ii=ii=nij=ii=ii=ir=i By den MEESTER-PELSMAKER Boterstraat, 31 YPER staan te uwer beschikking Moderne Werkhuizen Een eenige keus prachtige Pelsen Een uitgelezen ploeg vaklieden Bezoekt onze ini-iclitirigen. 4 Skungs, Fichouwen, Petit-Gris Astrakans, Indisch Lam, enz. steeds aan DEZELFDE PRIJZEN als VERLEDEN JAAR dank onzen aan zienleken voorraad HET BANKET Om 13 u. 30 waren meer dan 100 dischgenooten rond een mooi gedekte en welvoorziene tafel geschaard. Aan de eeretafel bemerkten wij benevens de Voorzitters en bestuursleden van beide afdee lingen, harmonie en symphonie, ook nog de te genwoordigheid van M. Vanderghote, burgemees ter, van den Commandant en de officieren der brandweer en van verschillende eereleden. De maaltijd was lekker, de dranken fijn en keu rig en van alles was er naar hartelust. Er werd hartelijk geëten en lustig gedronken zooals het op feesten past. Allen deden eere aan de wijdbe- faamde goede tafel van het Hotel Skindies. Hen uitbundige vreugde en een schaterende blijheid heerschten onophoudend onder al de tafelgenoo- ten. Maar hoe zou het er ook niet gezellig en vreugdig toegaan wanneer muzikanten vereenigd zijn Tusschenin de gerechten nam de heer Voorzit ter, M. Aimé Gruwez, het woord en drukte zich op de gemoedelijke en hartelijke wijze hem eigen ongeveer volgenderwijze uit Mijnheer de Burgemeester, Heer Commandant, Beste Vrienden, Öp het SM Ceciliafeest zijïi wij gewoon hulde te brengen aan ons Vorstenhuis en een heildronk voor te stellen aan Zijne Majesteit den Koning. Dit jaar is ons Vorstenhuis in diepen rouw gedompeld en wij zul len onze deelneming betoonen met een minuut ingeto genheid te bewaren. (Hierop staan allen recht en wordt gedurende een minuut de grootste stilzwijgendheid bewaard). Ditmaal is de eereplaats aan onze tafel ook niet bezeten: onze achtbare eerevoorzitter is hier te kort. De dood zijner geliefde moeder belet hem heden in ons midden te zijnhij heeft mij gelast U zijne groeten over te maken alsmede zijn dank voor de blijken van verkleefdheid en deelneming, die gij hem op de begra fenis betoond hebt Ik denk dat gij samen met uw be stuur zult akkoord gaan om hem volgenden telegram te sturen Bestuur en werkende leden der Harmonie Ypriana. vereenigd op het Ste Ceciliafeest bidden hun Beminden Eerevoorzitter en zijne achtbare familie hunne blijken van verkleefdheid te aanvaarden». Het is mij ook een aangename plicht mijn dank te betuigen aan den heer Burgemeester Vanderghote, aan den heer Commandant Vergracht en zijne officie ren, aan mijne collegas van de symphonie, aan de eere leden hier tegenwoordig. Uwe aanwezigheid, mijne hee- ren, is voor ons een aanmoediging en tevens het bewijs dat gij onze handelwijze goedkeurt en de verdiensten onzer maatschappij naar waarde schat. De stichters van Ypriana stelden zich ten doel de herleving der stad te bewerken. Gij weet nog allen hoe in den beginne, na den oorlog, Yper een droevige faam genoot: «Yper is dood» hoorde men te alle kante. Ypriana wilde deze faam dooden. Zij luisterde alle feesten op, niet alleen in stad maar ook in gansch het arrondissement, te Wervick, te Komen, te Waasten, te Dranoutre, te Voormezeelé, te Kemmel, te Vlamertin- ghe, te Poperinghe, te Langemarck, te Rous- brugge, en nog op talrijke andere plaatsen. En FIRMA Depot *er DE KEYN Cre rabrieken KLEUREN VERNISSEN LAKKEN INKTEN BORSTELS OLIËN, enz. overal waar Ypriana toekwam, werd ze toegejuicht. Neen, Yper was niet dood, Yper herleefde, met de medewerking van Ypriana. Heden is Yper een stad van toerisme geworden en immer en altijd is het Ypriana die de feesten opluistert, die stoeten inricht en maatschappijen gaat afhalen. Herinnert gij U nog overlaatst het bezoek van het Engelsch muziek tijdens de Pa asch feesten Ypriana opende den stoet aan de Maloulaan en de correspon dent van de Libre BelgiqueschreefLe cortège était précédé par une musique militaire't En was natuurlijk geen waar, maar 't was toch een schoon bloempje voor Ypriana. Ik dank ook vooral nog de leden van het bestuur die het altijd eens zijn om hun Voorzitter te helpen en om den groei en den bloei hunner maatschappij te bewerken. Niet alleen mag ik steeds op hun hulp rekenen, maar ook hun raad ontbreekt mij nooit. En ik vraag U een bijzonder applaus voor onzen verdienstelijken en ieve- rigen ondervoorzitter, M. Arthur Weckesser: nooit is het te veel, nooit is het te vroeg, nooit is het ook te laat, nooit te zwaar. Altijd is hij gereed waar het geldt den vooruitgang en den bloei van Ypriana. Hij is een voorbeeld voor de jeugd. En ik ben verheugd hier te mogen verklaren dat wij reeds mogen hopen op het jong element van ons bestuur om zijn voetstappen na te volgen. Somwijlen zien wij hen reeds op de her halingen en dat is een goede nota, want weest ervan verzekerdonze herhalingen zijn van het grootste belang. Immers, wanneer de chef zijn muzikanten vóór zich ziet en achter zich op den steun van de be stuursleden mag betrouwen, dan gevoelt hij zich nog zoo sterk om den do-ré-mi-fa-sol aan te leeren. En ik houd eraan niet alleen onzen chef te bedanken, maar hem mijn gelukwenschen aan te bieden om den vooruitgang die onze harmonie gedurende het jaar 1934-35 gedaan heeft. Onze winterconcerten zijn alle opperbest gelukt, onze zomerconcerten kenden veel bijval, onze volksconcerten insgelijks. Onze uitstappen werden een waren triomf. Laten wij alleen spreken van ons concert te De Panne. Men zou waarlijk zeggen dat de muziekliefheb bers van Antwerpen, Brussel, Luik en Noord Frankrijk elkander rendez-vous geven om telkenjare Ypriana te De Panne te komen aanhooren. Ik heb daar personen gezien die daar stonden gedurende anderhalf uur en geen voet verzettenen na de uitvoering trachtten zij bij den ondervoorzitter, de bestuursleden, den voor zitter te geraken om hen hunne bewondering uit te drukken. Dit jaar kwam na het concert te De Panne een man bij mij, die daar anderhalf uur met een kind op den arm had staan luisteren en zei mijToutes les parties étaient bien remplies, mais ce que j'ai surtout remarqué, c'est que vos clarinettes jouent si juste, il est trés rare de rencontrer cela, même dans les meil- leures harmonies votre chef est sans doute lui-méme clarinettiste Ge kunt denken of ik fier was. Nog een ander succes behaalden wij dit jaar te Re- ninghe, waar wij door den heer burgemeester Pieters, hier tegenwoordig en een onzer beste eereleden, uitge- noodigd werden. Wij gaven er een onzer schoonste concerten, maar waren niet weinig verwonderd er zoo veel muziekliefhebbers te ontmoeten niet alleen van Oostvleteren, Boesinghe, Loo, Merckem, maar tot van Dixmude wpren er gekomen om Ypriana te aanhooren en toe te juichen. Wij kenden er een ongehoorden bij val. Ik houd eraan onzen vriend, den heer Pieters, onzen dank uit te drukken en hem tevens de verzeke ring te geven dat, moest hij onze Maatschappij een tweede maal uitnoodigen, onze medewerking op voor hand toegezegd is. Ik spreek hier vandaag als voorzitter der harmonie, maar ook als handelaar moet ik den heer burgemeester van Reninghe bedanken reeds twee Ypersche maatschappijen op zijn gemeente te hebben uitgenoo- digd, namelijk: de accordeonisten en Ypriana, en hen de gelegenheid te hebben gegeven zich te laten aan hooren door de inwoners zijner gemeente en van het omliggende. En eindelijk nog een woord tot de werkende leden ik houd eraan U allen mijne bewondering uit te druk ken om de verkleefdheid waarmede gij aan uwe maat schappij gehecht zijt, om de manier waarop gij uwe plichten tegenover de maatschappij begrijpt en alle hinderpalen van kant stelt om zoo talrijk mogelijk op de herhalingen tegenwoordig te zijn. Dat vormt de macht van Ypriana. Immers het bestuur mag al doen wat het wil, indien de bestuurder niet mag rekenen op de tegenwoordigheid der leden, kan hij niet vooruit. De repetities zijn voorzeker een der gewichtigste punten in een muziekmaatschappij en daarom moet ik U allen bedanken om uwe regelmatige tegenwoordig heid. Verleden Vrijdag, ter gelegenheid van den naamdag onzer patrones, hebt gij tijdens de herhaling een Bra bangonne ter eere van uwen bestuurder uitgevoerd en dit heeft hem ten zeerste bewogen. Ik ook was fier wanneer ik U bezagop eenieders gelaat las men de broederlijkheid en de verkleefdheid die heerscht onder de leden van onze maatschappij en die haar macht Uitmaakt. Gij zijt allen verkleefd aan uwen bestuurder en fier lid te zijn van een der schoonste muziekmaat schappijen van West-Vlaanderen. De Brabangonne die gij Vrijdag avond hebt uitgevoerd is het bewijs dat gij gehecht zijt aan uwe maatschappij, dat gij uwen bestuurder, uwe bestuursleden en uwen voorzitter be mint. LEVE YPRIANA. Deze schoone aanspraak, ongekunsteld en on voorbereid, maar in het diepste van het hart ge meend, werd herhaalde malen door luid applaus onderbroken en op het einde met daverende toe juichingen begroet. De voorzitter ging vervolgens met al zijn mu-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11