Geparfumeerd BAL der Coiffeurs Kostelooze Tombola Beurt 'Westflandria' Allerhande Nieuws 8 AUX AMITIÉS FRANCAISES ONZE SCHEEPVAART HANDELAARS FABRIKANTEN ANTWERPEN Vlaamsche Kaai, 84 Tel. 707.47 YPER Kaai-West, 3 Tel. 568 Neemt lading te Yper voor BRUGGE CENT ANTWERPEN EN BRUSSEL. Gevonden en Verloren Voorwerpen Herstelling der baan Elverdinghe-Yper ALLEN NAAR HET OP ZONDAG 8 DECEMBER 1935 ▼an 17 tot 24 uur, in de Lapiere's Zaal. I*raclitige Prijzen Z Z Z Fr. ongetwijfeld wel besteed Handboogmaatschappij «Yper-Hoekje»- VRIEND EN SCHIETING. Leest en verspreidt Het Ypersche- Mercredi soir, le Président de la Ligue dTJnion Latine M. Raoul Follereau est monté, pour la troisième fois, a la tribune des Amitiés Frangaises pour nous dépeindre Quelques beaux paysages et quelques grands visages d'lta- Ne L'Italie, grande vedette qui attire actuelle- ment, sur elle, les regards du monde entier est approuvée par les uns et désapprouvée par les autres. Afin de ne froisser les opinions d'aucun membre de notre société, le comité avait demandé au conférencier, de ne pas donner libre cours a ses sentiments personnels. La tache qui incombait a M. Follereau deve- nait, done, des plus ingrates. II tranquillisa tout le monde, en déclarant avec beaucoup de cour toisie, qu'il donnerait une legon de géograpbie plutót que d'histoire. Psychologue et Poète a la fois, il dompte les mots et les phrases, qui lui obéissent avec une docilité rare. II esquisse un paysage, il silhouette tin personnage, en quelques traits vifs, et étin- celants de lumière. Sans cesse on est caressé par le souffle pur de son ame latine dont on sent qu'il modère les élans, craignant, sans doute, qu'elle ne s'élève trop haut et ne demeure ainsi incom- prise de certains auditeurs, se dressant que ce soit aux bords du lac de garde, dans ce palais parmi les roses et les oliviers, oü un petit vieil- lard laid et original passe les derniers jours de sa vie, entouré d'une garde d'honneur, nous vou- lons dire chez d'Annunzio, le grand poète soldat, que l'on appelle respectueusement le Comman dant depuis Gardone a Desenzanoque ce soit sur le Pausilippe oü repose eet autre poète soldat, l'immortel Virgile, dont nous avons savouré jadis les Buccholiques, les Georgiques et l'Enéïde que ce soit prés du tombeau de Romeo et Juliette que ce soit a Venise, le paradis des amoursque ce soit a Naples, lors d'un tremblement de terre, ou chez le Duce, a la machoire expressive, oü dans les innombrables salons qui donnent accès aux appartements privés du Pape, si l'on a beau coup de patience et d'audace, on se laisse en- trainer par cette ame immaculée, vibrant d'a- mour pour ces cieux enchanteurs, pour ce pays tout entier, berceau de la plus grande, de la plus pure civilisationcivilisation qui a pour base l'ordre et la discipline qui seules peuvent donner la prospérité et le bien-être. Une heure passée avec M. Follereau est tou- jours trop brèveon la voudrait éternelle, on quitte cet ami, profondément impressionné et on reste sous l'emprise d'un regret nostalgique. Heureusement, en ouvrant l'écrin des plus pré- cieux souvenirs, on peut revivre intensivement ces moments exquis. Nous adressons a cet éminent conférencier, a ce «virtuose de l'improvisationnos plus cha- leureuses et plus cordiales félicitations et lui disons, au revoir. par interim GAIRED. Binnengevaren Vrijdag 22 November 1935, de Chicago (schipper Lason) met 87 ton zand voor Pieux Franki, Boezingede «3 Gebroeders», (schipper Vander Gracht) met 110 ton maïs voor M. M. Blootacker en Vermeerseh, leper de Leona (schipper Deloz) met 139 ton kolen voor de Bri- queteries Yproises, leper. Zaterdag 23, de Nijverheidsvriend(schip per Vertente) met 65 ton potasch voor M. Talpe, Kortrijk. Maandag 25, de Emiel(schipper Lacour) met 140 ton potasch voor M. Talpe, Kortrijk. Dinsdag 26, de Stad Lokeren I(schipper Vermoens) met 105 ton maïs voor M. Vandeputte, leper. Waterhoogte benedenpand 2 m. 02, toegelaten diepgang te varen, 1 m. 72bovenpand 2 m. 26, normaal. Doet uwe goederen van Antwerpen naar Yper of vice-versa verzenden met Vertrek uit Antwerpen eiken Woensdag Vertrek uit Yper eiken Woens- of Donderdag. Regelmatige dienst Voordeelige prijzen. Gevonden. Dinsdag 26 November, door Mevr. Olderman Coralie, 25, de Stuersstraat, een sajet- ten halsdoek, die zij ten politiebureele heeft af gegeven. Verloren. Woensdag 27 November, door M. Hazebrouck Jules, zijn portemonnaie een groote som geld bevattende. Een goede belooning aan wien ze terugbrengt. Verleden week, een schoone porte-mine, ge- teekend R. Coulier. Terugbrengen tegen beloo ning Elverdinghestraat, 9, Yper. In den loop dezer week hebben verscheidene personen hun sleutels verloren. Vriendelijk ver zoek aan de vinders deze op het politiebureel te willen afgeven. Een grijsgrauwe kinder regenmantel vergeten op het Esplanadeplein nabij het opschrift Bij DolfBeleefd verzoek hem terug te brengen Mondstraat, 19. UITSLAG DER AANBESTEDING Vrijdag laatstleden, 22 November, te 11 u., had vóór den Heer Claeys, hoofdingenieur-bestuurder van den Dienst van Bruggen en Wegen, te Brug ge, de aanbesteding plaats voor de herstelling, rechttrekking en verbreeding van het gedeelte der baan Nr 65, De Panne-Rijsel, begrepen tus- schen Elverdinghe en Yper. Deze aanbesteding gaf den volgenden uitslag 1) NV. Route Moderne, te Ecaussines-Carrières fr. 2.264.073,40 (zweedsch mozaïek), 2.330.878,87 (porfier moz.). 2) Vianova, N. V., te Antwerpen, 2.489.919,41 (porf. moz. bitume Shell), 2.650.558,87 (porf. moz. bitume Trinidad), 2.415.691,11 (zweedsch moz. bi tume Shell), 2.576.330,57 (zweedsch moz. bitume Trinidad). 3) Sobeda, Belgische maatschappij, te Brussel, 2.567.104,14 (porfier moz.). 4) Hendryckx Prosper, te Veurne, 2.574.519,49 (porf. moz.) 5) Constandt M., te Gent, 2.793.021,27 (porf. moz. of zandsteen Attre), 2.718.782,97 (zweedsch moz.). Toegelaten door 't Schepencollege (zitting 29-10-35). Het Bal wordt ingericht ten voordeele der kinderen onzer WEE ZENSCHOOL. YPER. Landlooper. De 24 jarige schoen makersgast Gerne Gerard, van Iseghem, die zich alhier zonder middelen van bestaan bevond, is zich Dinsdag op het politiebureel komen aange ven. Woensdag morgen verscheen hij voor de Rechtbank die hem, wegens landlooperij, ver oordeelde om voor onbepaalden tijd in het bede laarshuis van Merxplas opgesloten te worden. Een onrustbarende vondst. Dinsdag morgen, rond 10 u., werd er op het Hoornwerk een vest gevonden die er aan een telefoonpaal hong. Daar er zich daar niemand bij of omtrent bevond en er op die plaats ook geen werklieden aan de tele foonlijn aan 't werken waren, werd de politie verwittigd. In de zakken der vest werd een éen- zelvigheidskaart gevonden op. naam van Dejon- ghe Auguste, geboren te Burght, den 23 Januari 1918, en er wonende Antwerpsche steenweg, 132. Allerhande veronderstellingen worden gedaan en de politie onderzoekt om dit geheim op te klaren. Smokkelaar aangehouden. De 30 jarige dia mantslijper Hartog Okker, afkomstig van Hol land, doch thans te Yper wonende, begaf zich verleden week naar Hazebrouck en werd, zooals de overige reizigers, in de statie van Godewaers- velde door de Fransche tolbedienden afgetast. Deze vonden op hem, in verscheidene zijner zak ken verborgen, drie pakjes bevattende een hoe veelheid diamanten van groote waarde. Dade lijk werd de smokkelaar, die anderszins maar enkele franken bij zich had, aangehouden en in het gevang te Hazebrouck opgesloten. De erge zaak van aftruggelarij. Deze erge zaak, waarbij een klomp lood voor goud verkocht werd mits betaling der mooie som van 85.000 fr., verkoop die hier verleden week Donderdag na middag in een mannenklooster te Yper plaats had en waarvan wij reeds in ons laatste nummer de toen bekende bijzonderheden mededeelden, is reeds gedeeltelijk opgehelderd en het onder zoek, dat dadelijk door de gerechtelijke politie van Gent werd ingesteld, heeft tot de aanhouding van den vermoedelijken dader geleid. Zooals wij het lieten voorzien, is de politie, dank aan de persoonsbeschrijving en de inlich tingen haar door de slachtoffers van den sluwen aftruggelaar gegeven, er spoedig in geslaagd de zen laatsten, die vroeger reeds voor andere af truggelarij en met het gerecht af te rekenen had gehad, te vereenzelvigen. Zondag morgen kwam de Heer Spilliaert, Com missaris der rechterlijke politie, naar Kortrijk waar hij, in aanwezigheid van den Heer politie commissaris Callens, overging tot de aanhouding van den genaamde Camille-Achille Desmet, vlas— kooper, wonende in de Schinkelstraat. Deze deed alsof hij volstrekt van niets wist, doch niettegen staande hij de hem ten laste gelegde feiten loo chende, werd de kerel in de gevangenis van Kort rijk opgesloten. Tijdens de huiszoeking bij dien vermoedelijken dader, die een invalide is, werd een volledige priesterkleedij en een blauwen, bril gevonden. Waarschijnlijk vermomde de kerel zich soms als priester om des te gemakkelijker slachtoffers te kunnen maken. Welsprekend als hij is, Wie weet hoeveel menschen hij alzoo niet heeft beet geno men. Van de 85.000 fr. echter werd geen het min ste spoor ontdekt. Zijne vrouw, Verschoore Irma, die ook aange houden was geweest, werd den Zondag namiddag terug in vrijheid gesteld. Zij beweerde van deze laatste aftruggelarij niets te weten, doch bekende dat zij een klomp lood bij haar op de tafel had zien liggen. Maandag morgen werd de kerel hier hij den Heer onderzoeksrechter gebracht waar hij, in tegenwoordigheid gesteld van zijne slachtoffers D. van Thielt en S. van Aeltre, door dezen for meel herkend werd. Niettegenstaande dit bleef de kerel hardnekkig loochenen, 's Namiddags werd hij naar het klooster geleid waar hij even eens in tegenwoordigheid gesteld werd van den Eerw. Pater Overste. Dat de kerel loochent, schijnt het gerecht niet te verwonderen want hij deed zulks insgelijks in de zaken waarin hij vroeger betrokken werd en zulks niettegenstaande de stelligste bewijzen die tegen hem werden ingebracht. Thans ook hoopen de bewijzen tegen hem zich op, zoodat er wel licht niet den minsten twijfel meer zal overblij ven. Het onderzoek wordt nog steeds ijverig, voortgezet en vermoedelijk zal alles uitgepluisd worden om na te gaan zoo de betichte geen mede plichtigen heeft en om te weten te komen waar hij het afgetruggelde geld geborgen heeft. Vele personen verwonderen zich erover dat deze aftruggelarij in een klooster heeft kunnen plaats hebben. Doch zooals wij het reeds zegden kon de kerel heel mooi praten en hier in dit gevaL was hij op bijzonder behendige manier te werk gegaan om het vertrouwen te winnen van den Eerw. Pater Overste. Hij verklaarde immers dat hij aangesteld was als testamentuitvoerder eener familie die een zekere hoeveelheid goud bezat en daarmede aan de Paterskerk een gouden kelk als geschenk wilde geven. Thans weet men wat ervan waar is. Het was een gemeene bedrieger die verhoopte, dank het vertrouwen van den Eerw. Pater Overste, des te- gemakkelijker zijne slachtoffers te vangen. Hij is er in geslaagd, doch te hopen dat het hem wel" zal berouwen en dat het gerecht hem zal weten te dwingen restitutie te doen. Solo-STim. Dinsdag avond werd een solo-slim gespeeld in 't Gasthof Regina door M. Modeste Vanneste met zeven harten, haas, heer, zot, enz en zes koe-ens van haas, heer, zot, enz. Medespelers MM. Vandenbraambussche, Hou— tekier en Snoeck. Kust nu me gilet. O MAANDAG 9 DECEMBER 1935 OP DE LIGGENDE PERS in de verwarmde zaal der herberg Au Saumon gehouden door M. Cyriel Vandermeersch, voor de leden der Ypersche maatschappijen. De inleg is bepaald op 5 fr. 50 te verschieten iïï' vogels van 2 fr. 50 met aftrek van 0.50 fr. per" schutter voor de kosten. Inschrijving om 5 1/4 uur, begin om 5 1/2 uur- zeer stipt, einde rond 7 1/2 uur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 8