A. Stevens-Vandermarliere Gemeenteraad van Yper Kachels Cuisinieren Luxe Haarden (feu continu) 14-12 1935 JrdLtit Y persche- 2C Bijvoegsel - jLa, JFiegion d'Ypres N° 37 -CONCERT. Alle Zondagen van 19 u. tot 23 u. in liet Café Bristol 29, Dixmudestraat, 29, YPER. Alle slag van te verkrijgen aan de voordeeligste prijzen bii Aeermarkt, o, YPER. Verslag der zitting van 9 December 1935 De zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoor dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Mi chiel, Coutelle, Van Alleynnes en Verbeke, raadsleden Versailles, gemeentesecretaris. M. Vanderghote. De Heer Leuridan heeft zich laten verontschuldigen daar hij op 't onverwachts belet is de vergadering van dezen avond bij te wonen. I. Proces-verbaal der zitting van den 25 Novem ber 1935. De Heer secretaris geeft lezing van het proces-verbaal der laatste zitting, waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. De Heer Vergracht treedt hierop de raadszaal binnen. II. Onderzoek der stadskas Proces-verbaal. De Heer burgemeester geeft lezing van het proces verbaal van onderzoek der stadskas, dat den 30 Novem ber 1.1. gedaan werd en waaruit blijkt dat er een over schot is van 869.504 fr. 20 in geld. M. Van Alleynnes. Ik zou graag eens willen weten op welke manier dit belangrijk overschot geplaatst is. In het verslag over het onderzoek der kas van de Com missie van Openbaren Onderstand is die manier aan geduid, doch hier weten wij volstrekt niet wat er met dat geld gedaan wordt. M. Vanderghote. Wij zullen eens vragen aan den Heer ontvanger deze ventilatie te willen doen der be legde gelden. Ik weet dat er een aanzienlijk gedeelte van het overschot bij de Bank van Kortrijk geplaatst is, doch zou daarover geen verderen uitleg kunnen geven. Later zullen wij die leemte in het proces-verbaal regelmatig aanvullen. III. Stadseigendommen Verkoop van grond. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen Lemahieu. M. Lemahieu. Deze voorgestelde verkoop betreft een deel vijvermeerschen en een deel hoving waarvoor een cijnspacht bestaat, beide gelegen te Zillebeke en die Jufvr. Boudry, van Zillebeke, vraagt te mogen koopen. De cijnspacht van het deel hoving loopt nog tot in 1941, doch dat is de zaak van de koopster. Voor de pacht van het gedeelte meersch, die den 1 October 1936 eindigt, werd er regelmatig opzeg gedaan, zoodat die meersch dus als vrij van pacht mag aanzien zijn. Die twee perceelen hebben een totale oppervlakte van 890 m2, waarvoor de instelprijs op 6 fr. den vierkanten meter gesteld is. Dit is een schoone zaak voor de stad, gezien het hier achtergrond geldt die nergens aan een openbaren weg paalt. Die grond paalt aan den eigen dom van Jvr. Boudry en 't is daarom dat zij hem zou willen koopen. De verkooping ervan zal niettemin in openbare zitting geschieden. M. Van Alleynnes. Heeft die grond geen uitweg M. Lemahieu. Jawel, hij ligt langs de Vijverbeek, maar paalt langs geen enkelen kant aan een steenweg. M. Coutelle. Zijn er daar geen andere geburen die aan deze gronden palen M. Lemahieu. Neen, tenzij deze die hem nu gebrui ken, doch 't is juist daarom dat de verkooping openbaar zal geschieden zoodat deze personen, indien zij het zou den begeeren, ook in de gelegenheid zullen gesteld wor den dien grond te koopen. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor dezen verkoop te beslissen. Al de tegenwoordige raadsleden stemmen ja. IV. Openbare Onderstand Proces-verbaal van onderzoek der kas. M. Vanderghote. Uit het proces-verbaal van onder zoek der kas van den Openbaren Onderstand blijkt dat er, voor het derde kwartaal 1935, een overschot is van 160.436 fr. 10, som die, zooals het bevonden werd, overeenstemt met den inhoud der kas. V. Openbare Onderstand Landgoederen Openbare verpachting bij schriftelijk aanbod Toe wijzing. M. Vanderghote. Den 19 November 11. heeft de Commissie van Openbaren Onderstand een beraad slaging genomen, waarbij zij besluit de openbare ver pachting van landgoederen gelegen te Voormezeele die denzelfden dag plaats had, goed te keuren daar het thans gedane aanbod merkelijk hooger is dan de vroe gere pachtsom. De Commissie besluit dus loten een en twee, zijnde 4 ha. 71 a. 44 ca. land te Voormezeele aan Omer Brutsaert, landbouwer te Voormezeele, voor een termijn van negen naeenvolgende jaren toe te wijzen mits de jaarlijksche pachtsom van 5135 fr. Het schepen college stelt voor deze verpachting goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. VI. Openbare Onderstand Begrooting voor het dienstjaar 1936 Nederlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer de begrooting der Commissie van Openbaren Onderstand voor het dienst jaar 1936 op het bureel neer te leggen. VII. Besteeniging der speelplaatsen van de scholen Plannen Lastenboek Beschrijving der werken en metingsstaat. M. Vanderghote. Dit punt betr.eft de goedkeuring der plannen, van het lastenboek, de beschrijving der werken en den metingsstaat van het besteenigen der speelplaatsen van de scholen. Deze zaak is, zooals het vroeger besloten werd te doen, door de Commissie van Openbare werken onderzocht geworden, en ik geloof dat er geen enkele verandering aan het lastenboek ge bracht werd voor wat betreft de weerstandskracht der gebruikte materialen. Die besteenigingswerken zijn ge schat als volgt36.472 fr. voor de speelplaats der Mid delbare school, 14.630 fr. voor de Stadsmeisjesschool der Rijselstraat, 21.086 fr. voor de school der St Jan straat en 31.925 fr. 92 voor den grooten koer der Looye. Ik stel voor deze werken goed te keuren onder voor behoud ervoor de noodige toelagen van Staat en pro vincie te genieten. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. I_1 UB 1=11=11=1 BEI BB 1=1 [=1 I=H=1[=1[=]13J I=][=l [=H=] [=H=H=lt=] ES [=][=][=][=]S[=] VIII. a) Leening van 40.000 fr. voor het dekken van stadsaandeel in de besteeniging der speelplaatsen van de scholen. M. Vanderghote. Dit betreft de leening voor het deel dat de stad verschuldigd is, zijnde 40.000 fr., in de besteenigingswerken der speelplaatsen van de scholen die zooeven goedgekeurd werden. Deze leening zal aangegaan worden bij het Gemeentekrediet voor een termijn van 30 jaar. Die leening wordt zonder opmerkingen gestemd. b) Leening van 90.000 fr. voor het subsidieaandeel in de besteeniging der speelplaatsen van de scholen, in afwachting der uitbetaling ervan. M. Vanderghote. Deze leening zal eveneens aange gaan worden bij het Gemeentekrediet, doch alleen maar voor een termijn van 5 jaar, en moet dienen om de werken te betalen in afwachting dat de ervoor toege stane toelagen van Staat en provincie betaald worden. Al de raadsleden keuren deze leening goed. IX. St Jozef's Vrije Beroepsschool Aanvraag om buitengewone toelage. M. Vanderghote. Wij hebben den 24 November 11. een brief ontvangen van het bestuur der St Jozef's vrije Beroepsschool, waarbij het aan de stad een toe lage vraagt voor zekere uitbreidingswerken. Daarin doet het Bestuur der school opmerken dat het nog nooit de tusschenkomst der openbare besturen gevraagd heeft voor de oprichting der school, die aan het privaat ini tiatief te danken is. Doch om de school thans aan de ministerieele onderrichtingen en onlangs getroffen be sluiten te kunnen aanpassen, om de school te kunnen uitbreiden en er meer leerlingen te kunnen aanvaarden en ook om de school aan de theoretische noodwendig heden beter aan te passen, werden er reeds omtrent 85.000 fr. aan meubileeringswerken uitgegeven. De pro vincie heeft deze uitbreidingswerken door het ver- leenen eener toelage van 22.000 fr. aangemoedigd, zoo dat moest de stad op hare beurt de helft der provin ciale toelage als subsidie willen verleenen, die school dan nog omtrent 50.000 fr. zal moeten ophalen om de kinders van de min begoeden een degelijk vakonder- richt te kunnen bezorgen en ervan bekwame vaklieden te maken. M. Van Alleynnes. Ik heb het dossier onderzocht en er niet het minste stuk in gevonden dat zegt wat er met die 85.000 fr. zal gedaan worden. Er is volstrekt niets dat ons zegt tot wat dit geld moet dienen en welke werken men zal uitvoeren. Ik vraag dan ook dit punt uit te stellen tot wanneer wij alle gewensehte inlichtingen bezitten. M. Vanderghote. Die stukken berusten thans in het provinciaal bestuur. M. Van Alleynnes. Ik aanvaard zulks, maar dit is toch geen reden opdat wij, als gemeenteraadslid, een toelage zouden stemmen voor een werk zoo wij niet weten in wat dit zal bestaan. Daarom zou ik eerst wil len nader ingelicht worden. M. Delahaye. Indien het mij toegelaten is aan den Heer Van Alleynnes te antwoorden, zou ik hem willen zeggen dat volgens de nieuwe ministerieele verorde ningen de beroepsschool aanzegging gekregen heeft nu, met de wet op den leerplicht, de lokalen der school uit te breiden. De St Jozef's vrije beroepsschool heeft dit gedaan en met dit doel een nieuw gebouw opgericht dat zeker wel 69 tot 70.000 fr. gekost heeft. Thans zullen er nog 20.000 fr. noodig zijn om de practische en theoretische modellen voor die school aan te koopen. Deze hooge uitgaven zijn gedaan onder het toezicht van den Staat. Benevens de gewone onderwijzers heeft de school reeds een technisch leeraar aangesteld en met Nieuwjaar zal er waarschijnlijk een tweeden tech- nischen professor benoemd worden. Deze uitbreiding, die geschiedt onder het toezicht van een provincialen ingenieur, zal aan de St Jozef's beroepsschool toelaten thans het vakonderwijs te bezorgen aan 126 leerlingen in plaats van zooals nu aan 80 leerlingen. De provincie heeft aan die school een toelage van 22.000 fr. toege staan en het schepencollege was daarom van oordeel, in plaats van juist de helft dezer som, minstens 10.000 fr. als subsidie toe te staan. M. Vanderghote. Dringt ge nog aan om dit punt te verdagen. M. Van Alleynnes M. Van Alleynnes. Ja en zooveel te meer dat de provincie West-Vlaanderen thans, in tegenstelling met wat elders gedaan werd, nog niet besloten heeft in welke stad die uitbreiding van het vakonderwijs zal moeten geschieden. En niettegenstaande het juist in onze provincie is dat nog geen enkele plaats aangeduid werd om de uitbreiding van het onderwijs te doen, zien wij de provincie nu reeds aan een school hier te Yper een subsidie geven en komt die school thans ins gelijks een toelage aan de stad vragen en dit zonder het minste bewijsstuk noch zonder eenigen uitleg te geven. Ik vraag dan ook de stemming over dit punt, dat mij geheel zonderling en duister voorkomt, uit te stellen. M. Van der Mersch. In den bundel staat er dat al de noodige stukken te Brugge berusten. M. Van Alleynnes. Ik betwist zulks niet, maar wij moeten ze toch ook zien. M. Van der Mersch. Indien men ermede t'akkoord is, zou men de toelage nu dezen avond kunnen stem men en vervolgens aan het Bestuur der school vragen ons deze stukken voor te leggen. M. Van Alleynnes. Ik zal die toelage niet stemmen zonder te weten waarvoor zij dienen moet Er is voor het oogenblik hier nog geen enkele stad aangewezen geweest om de uitbreiding van het vakonderwijs te doen. M. Van der Mersch. In den brief wordt er gezegd waarom die toelage moet dienen. M. Vanderghote. Wij staan hier voor een motie van verdaging waarover moet gestemd worden. Het is gansch nutteloos daarover nog langer te spreken en ik stel voor over die motie van uitstel te stemmen. Stemmen ja de Heeren Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes neen: de Heeren Lemahieu, Dela haye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Verbeke en Vanderghote. M. Vanderghote. De verdaging is dus verworpen. Ik stel thans voor een toelage van 10.000 fr. zooals de Heer schepen Delahaye het gezegd heeft, aan de» St Jozef's Beroepsschool te verleenen. M. Van Alleynnes. Wij staan dus voor een uitgave van de stad voor iets waarvan ze niets kent. Er is geen enkel stuk in den bundel om deze uitgave te verrecht vaardigen en toch zal de raad het goedvinden alzoo maar de spaarcenten van iedereen weg te geven. Ik feliciteer het schepencollege erom. M. Van der Mersch. Ik bedank u. M. Vanderghote. Ik stel voor tot de stemming over te gaan. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Bie buyck en Vanderghote neen de Heeren Michiel, Cou telle, Vergracht en Van Alleynnes. De Heer Verbeke onthoudt zich. M. Verbeke. Ik onthoud mij omdat ik ook mijn volle bevrediging niet heb noch over de toelating van uitbreiding, noch over de bestemming der toelage. X. Stadsbegrooting voor het dienstjaar 1936. M. Vanderghote. Zooals gij het zult bemerkt heb ben. krijgen wij nogmaals een nieuw model van begroo ting dat deze van verleden jaar eenigszins wijzigt en iets wat terugkomt op deze van vroegere jaren, zoodat zulks thans het onderzoek ervan wat zal vergemakke lijken. Op bladzijde vier hebben wij het overschot van de voorlaatste rekening van 1934. zijnde 289.776 fr. 25, en het excedent van de jongste begrooting 1935. of 66.915 fr. 92 in den gewonen dienst en 983.087 fr. 93 in den buitengewonen dienst, makende een totaal van 66.915 fr. 92 in den gewonen en van 1.272.864 fr. 18 in den buitengewonen dienst, waarvan moet afgetrokken' worden het vermoedelijk boni op 1 Januari 1935, zijnde de som van 886.707 fr. 66, zoodat er nog 453.072 fr. 4A als geraamd boni overblijft, som die aan den kop van den buitengewonen dienst der begrooting voor 1936 overgebracht werd. Het kapittel twee der gewone be grooting handelt over de ontvangsten. Wij zullen thans de artikelen nopens de taksen, welke op 31 December 1935 vervallen en dezen avond nog moeten vernieuwd worden, voorbehouden en alleen stemmen over de be lastingen die niet moeten herzien en die nu seffens kunnen afgehandeld worden. De Heer voorzitter begint hierop de lezing der ver- schillige artikelen van de begrooting. Hoofdstuk II. Aandeelen in de Rijksbelastingen en in het Fonds der gemeenten. Artikel 1. 2/10 van de mobiliënbelasting tegen het volle bedrag op de inkomsten van actiën en daarmede gelijkgestelde aandeelen. Hiervoor wordt thans geen krediet meer voorzien. Art. 2. Aandeel in de opbrengst van de Staatsbe lasting op de automobielen (60.000 fr.). M. Van Alleynnes. Dit is 18.000 fr. meer dan het geen in de begrooting van 1935 voorzien werd. M. Vanderghote. Dit cijfer van 60.000 fr. werd in- de begrooting opgenomen volgens de raming die ons door den Heer ontvanger der Belastingen gezonden werd. M. Van Alleynnes. Hoeveel werd er daarvoor ont vangen in 1935 M. Vanderghote. Het is ons onmogelijk die vraag- te beantwoorden, daar vroeger die taksen allen in een zelfde artikel samengevoegd waren. M. Van Alleynnes. Maar waarom werd die som nu met 18.000 fr. verhoogd In 1935 stond er maar 42.000 fr. ingeschreven. M. Vanderghote. Wij hebben, vooraleer de be grooting op te maken, de noodige inlichtingen gevraagd aan het Bestuur der Belastingen te Brugge. Dit cijfer van 60.000 fr. werd ons opgegeven in het antwoord dat wij van het Beheer der Belastingen ontvingen. Die brief.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11