3 alle mogelijke moeilijkheden te vermijden. M. Missiaen. Hoe verrechtvaardigt deze dienst dat jhij 64.000 fr. meer voor bestuurskosten heeft uitgegeven? M. Vanderghote. Ik weet het niet. Indien gij wilt zouden wij dit krediet dezen avond kunnen stemmen onder voorbehoud later ervoor de gewenschte justifi catie te geven. M. Van Alleynnes. Dit zou moeten gevraagd wor den. M. Missiaen. Ik ben t'akkoord met den Heer Van Alleynnes dat er een gedetailleerd verslag moet ge vraagd worden, te meer daar er hier rond Yper ver- schJlige gemeenten zijn die nog nooit iets betaald heb ben. Yper is altijd te rap geweest om dit te betalen. M. Van der Merscl». Is die som die wij nu moeten betalen het slot van rekening M. Missiaen. Neen, dit is enkel een voorschot op de likwidatie. M. Vanderghote. Ik vraag dit artikel te willen stemmen. M. Missiaen. Wij moeten betalen en zijn dus wel verplicht dit te stemmen. M. Vanderghote. In plaats van 15.000 fr., zooals teerst voorzien was, dient nu dus 18,376 fr. 62 ingeschre ven te worden. De Heer secretaris zal willen akte ne men van het gemaakt voorbehoud en gezien er geen andere opmerkingen zijn, is dit artikel dan goedge keurd. Onderstandskas voor gedecoreerde werklieden (100 fr.) Toelage aan de mutualiteitsvereenigingen (20.000 fr.) Toelage aan 't Beschermingscomiteit voor zedelijk verlaten kinders (360 fr.) Toelage aan den Bond der Kroostrijke Gezinnen f450 fr.) Toelage aan het Nationaal Werk der weezen van ar- foeidsslachtoffers (270 fr.) M. Missiaen. Ik zie dat de toelage voor het bouwen van goedkoope woningen hier voor memorie ingeschre ven staat. Die bouwpremie werd afgeschaft omdat de Staat ze ook niet meer betaalt, doch nu dat de Staat besloten heeft die bouwpremie terug in te voeren, ware het wenschelijk dat de stad ook haar toelage van 20 der Staatspremie zou behouden. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft daar over ook beraadslaagd doch was van oordeel dat, ge zien de provincie ons bij een omzendbrief heeft laten weten dat zij geen premie voor het bouwen van goed koope woningen meer verleende, het voor de stad over bodig was meer te doen dan de provincie. Daarbij die bouwpremie wordt aanzien als een wapen om den strijd te voeren tegen de werkloosheid, zoodat al het profijt ervan thans ten voordeele van den Staat is. M. Missiaen. Het is nooit het inzicht van den raad geweest dat de stad, door het verleenen dezer premie, daaruit een rechtstreeksch voordeel zou trekken. Zij werd alleen maar gegeven om het bouwen van goed koope werkmanswoningen aan te moedigen. Doch in dien men het wel nagaat, dan is die premie toch on rechtstreeks een voordeel voor de stad. Immers hoe meer er gebouwd wordt, hoe grooter ook de opbrengst •der belastingen wordt. M. Vanderghote. Ik wil wel dit voorstel ter stem ming leggen, doch niets belet ons ook die premie slechts later weer in voege te brengen. Vroeger bedroeg de stadstoelage 20 van de Staatspremie, doch thans we ten wij niet hoeveel de Staat zal geven, zoodat wij niet kunnen uitrekenen hoeveel er daarvoor thans als stadstoelage zou moeten voorzien worden. Het ware «dus beter dit artikel te verdagen, gezien het binnen een maand, van zoodra het bedrag der Staatspremie zal gekend zijn, neg kan gestemd worden. M. Missiaen. Ik ben daarmede t'akkoord. Hoofdstuk VII. Openbare gezondheid. Vergoeding aan den inenter (300 fr.) Vergoeding aan den geneesheer-lijkschouwer. Abonnement op Staats ontsmettingsdienst (800 fr.) Begrafenisdienst, personeel (41.000 fr.) en onderhoud -wan 't gereedschap en verscheidene kosten (7.500 fr.) Dienst der zwemkom (7.500 fr.) Ontleding van water (600 fr.) Reinigingsdienst (97.000 fr.) Hoofdstuk Vin. Wegen en openbare werken. Personeel, wedden en loonen (37.500 fr.) Verzekering tegen arbeidsongevallen (5.000 fr.) Onderhoud der kleine buurtwegen (15.000 fr.) Onderhoud der bestrating (50.000 fr.) Onderhoud van wandelingen en hovingen (40.000 fr.) Reinigen der waterloopen (10.000 fr.) Onderhoud der bebouwde eigendommen (50.000 fr.) M. Van Alleynnes. Waarom wordt dit krediet met T5.000 fr. verhoogd bij verleden jaar M. Vanderghote. Er werd besloten dit jaar nog al -veel werken uit te voeren aan de gevels van scholen en andere openbare gebouwen, zooals schilderen, ver nissen, enz. Straatherstellingskosten (10.000 fr.) Betaalde verlofdagen aan stadswerklieden (5.000 fr.) Hoofdstuk IX. Eeredienst. Woningvergoeding aan pastoors of desservanten <6.300 fr.) Hoofdstuk X. Openbaar onderwijs. Afdeeling I. Lager onderwijs A. Lagere scholen. Wedden door het Rijk ten laste genomen (1.051.821 fr.) M. Vanderghote. Volgens Koninklijk Besluit van 27 November 1935 moet die som thans op 1.070.355 fr. gebracht worden. Interimuitgaven in geval van ziekte van een lid van het onderwijzend personeel (4.000 fr.) M. Van Alleynnes. Waarom wordt er daarvoor nu maar 4000 fr. voorzien in plaats van 20.000 fr. M. Vanderghote. Men is zeker wat strenger ge worden in het verleenen van verlofdagen. Doch dit is hier eigenlijk maar het stadsaandeel. Verwarming, verlichting en waterverbruik (27.000 fr.) Onderhoud der schoollokalen en meubelen (3.050 fr.) M. Van Alleynnes. Waarom werd die som vermin derd M. Vanderghote. Dit is een forfaitaire verminde ring die wij op alle scholen hebben toegepast. Het ware echter best dit in geheime zitting te bespreken, indien gij daarover meer inlichtingen begeert. M. Van Alleynnes. Het ware, volgens mij, beter de som van 3.500 fr. te laten zooals verleden jaar. M. Vanderghote. Wij zullen dit artikel voorbehou den. Aankoop van klassebenoodigheden en schoolgerief <9.750 fr.) Aankoop van grondstoffen voor het naaionderwijs <5.500 fr.) Bibliotheek (600 fr.) M. Van Alleynnes. Waarom werd dit nu met 50 fr. verminderd M. Vanderghote. Opdat al de scholen op denzelf den voet zouden staan. M. Missiaen. Dit is voor de schoolbibliotheken M. Vanderghote. Ja, wij zullen dit punt voorbe houden. Studiemeesters (2.700 fr.) Huisbewaarders (12.500 fr.) M. Van Alleynnes. Dit wordt nogmaals verminderd. M. Vanderghote. Wij zullen het eveneens voorbe houden. Onvoorziene uitgaven (600 fr.) B. Bewaarscholen. Wedden door het Rijk ten laste genomen (147.782 fr.) M. Vanderghote. Dit artikel moet thans, zooals in de ontvangsten, op 148.582 fr gebracht worden. Interimuitgaven in geval van ziekte van een lid van het onderwijzend personeel (2.000 fr.) Verwarming, verlichting, waterverbruik (3.750 fr.) Onderhoud der schoollokalen en meubelen (650 fr.) M. Vanderghote. Dit artikel wordt voorbehouden. Aankoop van klassebenoodigheden (850 fr.) Onvoorziene uitgaven (200 fr.) Lager onderwijs, prijsuitdeelingen (3.000 fr.) Bewaarscholen, prijsuitdeelingen (900 fr.) Afdeeling III. Middelbaar onderwijs. Bijdrage der stad in de Staats Middelbare school onderhoud der lokalen (5.000 fr.); verwarming en ver lichting (16.750 fr.) administratiekosten (2.100 fr.) bibliotheek (1.200 fr.) verzamelingen (800 fr.) kabi netten van natuurkunde, enz. (750 fr.) lichtbeelden (300 fr.) toezicht middagmaal (1.600 fr.) vergoeding voor huisvesting (7.350 fr.) M. Vanderghote. Al deze cijfers werden reeds goedgekeurd tijdens de bespreking van het budget der middelbare school. Afdeeling IV. Scholen en cursussen ressorteerende onder den dienst van het technisch onderwijs. Nijverheidsschoolpersoneeluitgaven (57.717 fr. 90) en materieeluitgaven (8.344 fr.) Aanvullend krediet voor licht en vuur der Nijver heidsschool (4.000 fr.) Leerwerkhuis personeeluitgaven (48.880 fr.) en ma terieeluitgaven (4.450 fr.) Huishoudklas personeeluitgaven (16.440 fr.) en ma terieeluitgaven (3.310 fr.) Afdeeling V. -Diverse uitgaven. M. Missiaen. Voor wat betreft de verzekering van het onderwijzend personeel, werd dit hier vroeger door den raad besproken. De zaak werd echter uitgesteld voor onderzoek en juist op dit oogenblik is er een jon gen in de school gevallen, zoodat er daar voor dit geval reeds burgerlijke verantwoordelijkheid bestaat. Het is dus spijtig dat dit voorstel uitgesteld werd en ik vraag dan ook om nu reeds voor die verzekering een som voor 1936 te willen voorzien. M. Van der Mersch. Ik heb daarover een project gereed gemaakt. M. Missiaen. Goed, maar er moet nu reeds een som daarvoor voorzien worden. M. Vanderghote. Men kan daarover ook later be raadslagen. M. Missiaen. Waarom dient de begrooting nu ge stemd te worden, wanneer ge nadien alles weer wilt veranderen M. Van der Mersch. Wij weten nog niet hoeveel er daarvoor moet voorzien worden. M. Vanderghote. Willen wij een som van 5000 fr. inschrijven voor princiep M. Van Alleynnes. Gij weet toch omtrent hoeveel dit zal moeten kosten. De Heer schepen Van der Mersch heeft zelfs vroeger reeds met een ontwerp van contract voor den dag gekomen. M. Seys. Dit is zeker 3 fr. per leerling. M. Missiaen. In 't geheel niet, die premie wordt slechts per centiemen gerekend. Voor de Weezenschool betaalt de Commissie van Openbaren Onderstand 50 centiemen per leerling. M. Van der Mersch. De premie bedraagt 25 cen tiemen per leerling. M. Vanderghote. De burgerlijke verantwoordelijk heid der stad is heel gering. Het is slechts wanneer een boom omver waait of er iets van het dak afvalt, enz. dat de stad voor een alzoo veroorzaakt ongeval kan verantwoordelijk gesteld worden. M. Seys. En wanneer een leerling valt M. Missiaen. Het onderwijzend personeel is daar voor zelf verzekerd. Dit is een andere verzekering. M. Van der Mersch. Willen wij daarvoor voorloo- pig de som van 500 fr. inschrijven Al de raadsleden verklaren zich met dit voorstel t'akkoord. Medisch schooltoezicht (15.000 fr.) Tusschenkomst der stad in 't Fonds der Meest Be gaafden (4.704 fr.) M. Missiaen. Waarom staat dit artikel hier Het is dan niet noodig een gedrukt formulier te hebben om het hier in inkt bij te schrijven, wanneer ditzelfde ar tikel verder gedrukt staat. Werken aan schoolgebouwen (5.000 fr.) Schoolsoep (10.650 fr.) Subsidiën aan de vrije scholen klassen (48.900 fr.) en schoolgerief (20.655 fr.) M. Missiaen. Ik vraag de stemming over dit punt. M. Vanderghote. Ik leg dit artikel dan ter stem ming. Eerst de toelage aan de klassen. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Verbeke en Vanderghoteneende Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. De toelage voor het schoolgerief wordt vervolgens met zelfde stemming goedgekeurd. Vergoeding aan de personen belast met het geven van godsdienstcursussen (2.700 fr.) Toelage aan St Jozefs beroepsschool (10.000 fr.) M. Missiaen. Ik vraag nogmaals de stemming hier over. M. Van Alleynnes. Ik zou willen weten waarom wij dit jaar de begrooting dezer school niet ter inzage krijgen zooals de andere jaren Thans wordt er ons dus nogmaals een toelage van 10.000 fr. voor die school gevraagd. In de begrooting, waarvan ik toch kennis heb kunnen nemen, zie ik dat er 156.000 fr. voorzien wordt voor het onderwijzend personeel en 46.000 fr. voor de gewone uitgaven. Die begrooting sluit dus met een uitgave van 210.000 fr. Daarop krijgt die school 183.000 frank als subsidie, waarvan 66.000 fr. van de provincie, en toch vindt de stad het noodig daar nog een subsidie van 10.000 fr. aan toe te voegen. Ik kan dit niet aan nemen, zooveel te meer dat er daar in die school ver leden jaar maar 72 leerlingen waren, waarvan velen dan nog van het omliggende komen en vreemd aan de stad Yper zijn. Ik kan daarmede niet instemmen. M. Missiaen. Mijnheer de burgemeester, ik veront schuldig mij dezen avond te laat te zijn gekomen, doet» ik was buiten stad zoodat het mij niet mogelijk was hier vroeger te zijn. Ik kom nu zoo juist te vernemen dat de gemeenteraad reeds een buitengewone subsidie van 10.000 fr. voor de St Jozefs Beroepsschool gestemd heeft en nu wordt er nog 10.000 fr. als gewone toelage voorgesteld. Evenals M. Van Alleynnes is het mij niet mogelijk noch de gewone noch de buitengewone toe lage goed te keuren. Overlaatst verspreidde het gerucht zich als zou de school een deel der wedden van het onderwijzend personeel voor haar eischen zoodat, in dien dit waar is, de school op dié manier in staat ware zelf hare kosten te dekken. Ik heb gepoogd dit te weten te komen, doch ik had nog maar pas die vraag aan den Heer minister gesteld of de school was ervan onmiddel lijk verwittigd en er werd drukking uitgeoefend opdat er niets van zou uitkomen. Dit doet mij veronderstel len dat mijn vermoeden waar is. Doch benevens het afhouden dezer som, is er ook nog wat anders. Immers wij weten dat er in de begrooting dezer school geen rekening gehouden wordt met het werk der leerlingen, en nochtans dit werk moet opbrengend zijn. Ik begrijp dus niet waarom die som van 20.000 fr. moet gegeven worden, aangezien zij niet dient voor de school maar voor gansch andere doeleinden gebruikt wordt. Dit is noch min noch meer het geld der stad wegsmijten en ik zal dan ook de gewone noch de buitengewone toelage niet goedkeuren. M. Van der Mersch. In vergelijking met de be grooting der school is 10.000 fr. geen groote som en be nevens die toelagen, die de school ontvangt, moet zij dan nog voor een groot deel der te doene uitgaven be roep doen op de mildheid van private personen. M. Missiaen. Waar vindt gij het cijfer dezer private tusschenkomst. M. Van der Mersch. Ik bezit de cijfers niet, het is M. Van Alleynnes die ze hier zooeven heeft kenbaar ge maakt. Gansch die school geeft algeheele voldoening aan allen. En dat er daar, zooals de Heer Van Alleynnes zegt, veel vreemdelingen de lessen volgen, is dit geen reden om die school niet te subsidieeren. In de muziek school zijn er ook veel leerlingen van buiten stad. M. Van Alleynnes. Maar dit is een school van de stad. M. an der Mersch. Dit belet niet dat de belasting betalers van Yper daar ook moeten betalen voor het onderwijs waarvan vreemden genieten. Nu in dezen tijd van groote werkloosheid, moest de stad zelf dienen uit te zien om de opkomende jeugd een stiel aan te leeren, zou zulks aan de stad veel meer kosten dan de toelage die zij thans geeft. Wij dienen dus integendeel al het mogelijke te doen om de kinders aan te moedi gen die school te bezoeken, waar men hen een stiel zal aanleeren. M. Missiaen. Wat doet ge dan met de leerlingen waarvan de ouders een bezwaar hebben tegen het in wendig reglement dier school en het godsdienstig on derricht niet willen volgen M. Van der Mersch. Die school is open voor ieder een. M. Missiaen. Ik ken er velen die naar die beroeps school niet willen gaan omdat zij volgens hun geweten het reglement niet kunnen navolgen, en ik weet dat de leerlingen, wanneer zij de godsdienstlessen niet volgen, volgens het reglement der school onmiddellijk verwezen worden. M. Vanderghote. Wij zijn hier niet om het proces te maken dezer school. M. Missiaen. Neen, wij zijn hier voor het bespreken eener toelage van 10.000 fr. Wat doet ge voor de ver lenging van den schoolplicht Wat heeft de stad met het oog daarop gedaan M. Van der Mersch. Al de noodige stukken en in lichtingen zijn reeds naar het provinciebestuur ver zonden. M. Missiaen. Er werd hier volstrekt niets gedaan, om reden dat de stad wenscht de kinderen naar de vrije scholen te zenden. Gij hadt u niet mogen ver genoegen met de gevraagde inlichtingen naar Brugge te zenden, maar gij hadt zelf het initiatief moeten ne men en hier scholen helpen inrichten. Gij moet niet zeggen waar zouden wij daarvoor het geld halen, ik weet dat het voor de stad moeilijk ware, maar de Staat stelt een som van 20 millioen ter beschikking van de gemeenten om scholen in te richten. M. Vanderghote. Ik vraag tot de stemming te wil len overgaan. Wij zijn hier niet om het proces der scho len te maken. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote. neen; de Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle en Van Alleynnesonthouden zich de Heeren Vergracht en Verbeke. Toelage aan de Huishoudklas der Mariaschool (3.500 fr.) M. Missiaen. Ik vraag de stemming. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Verbeke en Vanderghoteneende Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle en Van Alleynnes. De Heer Vergracht onthoudt zich. Toelage aan het Leerwerkhuis der K. Familie (1.000 fr.) Toelage aan de Beroepsschool der Mariaschool (1.000 fr.) Deze beide toelagen worden afzonderlijk goedge keurd met dezelfde stemming als hiervoren. M. Missiaen. Dit is te zamen gerekend een som van 87.000 fr die naar het vrij onderwijs gaat. M. Vanderghote. Dit is nu gestemd. M. Missiaen. Ik verwittig u, Mijnheer de burge meester, dat ik van niemand de toelating verwacht om te zeggen wat ik te zeggen heb. Ten andere, ik heb het u reeds gezegd. Hoofdstuk XI Kunsten, Wetenschappen en Let teren. Vergoeding aan leerling beiaardier. Muziekschool, wedden en materieeluitgaven (56.700 fr.> Toelage aan stadsmuseum (5.000 fr.) M. Missiaen. Mijnheer de burgemeester, ik weet niet of M. de schepen Van der Mersch aan het sche pencollege reeds den wensch der Commissie van het Museum overgemaakt heeft aangaande het beschikken over de benedenzaal. M. Van der Mersch. Het museum heeft een gift van 15.000 fr. ontvangen waarmede verschillige voor werpen werden aangekocht, zoodat de Commissie den wensch heeft uitgedrukt over de benedenzaal van het vleeschhuis te mogen beschikken, ten einde daar op behoorlijke wijze een nieuwe zaal te kunnen inrichten. M. Vanderghote. Ik ben t'akkoord over deze uit.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 13