Leon Beimaert-Noppe KOFFIES en CHÏC0REI met PREMIEN Christiaens S Bevolder - KortrijK Te koop iR all? goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaaidstraal, Yper, EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 4 - SCHILDERWERKEN - 7, Beluiksfraat YPER Door overmaat van kopij ver schuiven wij het vervolg van ons mengelwerk tot aanstaande week. breiding van het museum, doch voor het oogenblik kan er over de benedenzaal niet beschikt worden. M. Missiaen. De wensch der Commissie van het museum was in den volgenden zin opgevatgezien een gansche vleugel der Halle weldra zal opgedaan worden, ware het misschien mogelijk het vleeschhuis alsdan daar over te brengen. M. Vanderghote. Ja, de vleeschhalle zou daar sa men met de groenselmarkt kunnen in ondergebracht worden, doch dit zal nog in het eerstkomende jaar niet kunnen gedaan worden. Er is daar immers nog veel werk te doen, zoo moeten onder meer nog al de ge welven gemetseld worden wanneer het dak zal gemaakt zijn. Vergoeding aan den huisbewaarder van het museum. Propaganda en inlichtingsdiensten (4.000 fr.) Toetreding bij den Belgisch-Luxemburgschen dienst voor toerisme (1.000 fr.) M. Missiaen. Die bijdrage is verminderd. M. Vanderghote. Ja, wij hebben daarvan een som van 1.500 fr. overgebracht naar het artikel voor pro paganda. M. Missiaen. Wie zal er over het gebruik dezer som beschikken M. Vanderghote. Het schepencollege is van oordeel daarvan de gewone jaarlijksche toelagen af te nemen voor het Comiteit tot bevordering van vreemdelingen verkeer en de Vereeniging der West-Vlaamsche Ber gen. Het overige van het thans voorziene krediet zal dan dienen om op gebied van propaganda eigen initia tieven ten voordeele van stad te nemen. Stadsbibliotheek, personeeluitgaven. Toelage aan stadsboekerij (4.000 fr.) Auteursrechten (500 fr.) M. Van Alleynnes. Dit krediet is vermeerderd M. Vanderghote. Ja, omdat er een tweede maat schappij bijgekomen is, waarmede wij aan het onder handelen zijn. Toelage aan de Harmonie Ypriana (1.000 fr.) Toelage aan de Vlaamsche Harmonie (1.000 fr.) Toelage aan de Socialistische Harmonie (1.000 fr.) Toelage aan de Liberale Harmonie (1.000 fr.) Bijzondere toelage aan de Harmonie Ypriana (2.500 f.) M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor die bijzondere toelage aan de Harmonie Ypriana, voor diensten die zij aan de stad bewijst, op 5.000 fr. te brengen. M. Missiaen. Om in de processie te spelen, zeker Ik begrijp niet waarom het schepencollege alzoo een maatschappij wil bevoordeeligen, alswanneer er door den raad gevraagd is geweest alle muziekmaatschap pijen op denzelfden voet te stellen. M. Vanderghote. Zij staan allen op gelijken voet. M. Missiaen. Neen, er werd door den raad wel overeengekomen alle muziekmaatschappijen van stad gelijke toelagen te geven. Ik heb het dan ook niet kunnen goedkeuren dat er aan de Harmonie Ypriana eerst een bijzondere toelage van 2.500 fr. gegeven werd, en nu wil men die toelage op 5.000 fr. brengen. Indien Ypriana bijzondere diensten aan de stad bewijst, dan moet die maatschappij zich daarvoor maar afzonderlijk doen betalen. En ik kan die toelage nog zooveel te min der goedkeuren, daar Ypriana juist de maatschappij is die ze het minst noodig heeft, gezien zij het meest burgers onder haar leden telt. M. Vanderghote. Men- moet die bijzondere toelage onder een ander oogpunt aanzien. De Harmonie Ypri ana bewijst veel diensten aan de stad door het op luisteren van het Te Deum en andere plechtigheden waartoe wij gehouden zijn. M. Missiaen. Ik zou willen weten door welke wet. M. Vanderghote. De Harmonie luistert niet alleen de processie of de officieele plechtigheden van stad op, zij bewijst cok nog tal van andere diensten. Zoo heeft zij dit jaar met Paschen de Engelschen ontvangen, daarna ontving zij ook nog fransche bezoekers, zij hielp hier te Yper mede aan de viering van het jubi leum van den Koning van Engeland, enz. Moest de stad afzien van de medewerking van Ypriana, dan zouden wij zelf moeten uitzien naar een muziek. De vergoeding aan de muzikanten,, de delging der instrumenten, de partities, dit alles zou groote onkosten veroorzaken en de toelage van 5.000 fr., waarmede de stad zich nu kan kwijten, ware dan nog den interest niet der som die wij voor het onderhoud van een muziek zouden moeten besteden. Men kan ook niet eischen dat de Harmonie Ypriana uitsluitend en alleen het noodige geld zou gaan kloppen uit de zakken der burgers om de diensten te betalen die zij aan de stad bewijst. Een toelage van 2500 fr. is niet voldoende om Ypriana te vergoeden voor de diensten die zij voor de stad doet, en 't is daarom dat het schepencollege voorstelt die toelage tot op 5000 fr. te verhoogen. M. Missiaen. Het schepencollege houdt er een gansch bijzondere manier op na om zijne kiesbeloften, bij dewelke het beloofde de belastingen te verminderen, te houden. In plaats van dit te doen, gebruikt het thans het geld der lastenbetalers om bijzondere maatschap pijen te bevoordeeligen. M. Vanderghote. Ypriana is geen politiek muziek. M. Missiaen. Jawel. Als kunstkring bewonder ik de Harmonie Ypriana, maar indien ze geen politiek muziek ware, dan zou ze ook niet in de processie mee gaan. Indien de stad geen muziek moest hebben, dan kan zij evengoed aan de andere muzieken vragen die zelfde diensten te bewijzen. Deze zouden dit ook kun nen doen. M. Van der Mersch. Vóór den oorlog bestond er hier een stadsmuziek. M. Missiaen. Ik betwist zulks niet, maar het was een geldverkwisting. M. Van der Mersch. Het kan toch door niemand ontkend worden dat de Harmonie Ypriana groote dien sten aan de stad bewijst. M. Missiaen. Ik herhaal dat de voorgestelde toe lage een geldverkwisting is. Zij is daarenboven in tegenstrijd met uw kiesprogramma dat beloofde de uitgaven te verminderen en de belastingen te ver zachten. Thans doet gij juist het tegenovergestelde. Indien gij rechtvaardig wilt handelen, dan moet gij alle muzieken gelijk stellen. Deze bewijzen ook dienst. Wij bijvoorbeeld kunnen niet vragen dat de Harmonie Ypriana het lf Meifeest zou opluisteren. M. Van der Mersch. Maar dat is een politiek feest. M. Missiaen. De processie ook. M. Vanderghote. Ik stel voor de toelaee van 5000 frank te stemmen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch. Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Bie- buyck en Vanderghoteneende Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Van Alleynnes en Verbeke. De Heer Vergracht onthoudt zich. Hoofdstuk XII. Landbouw. Subsidie voor paardenprijskampen (1.500 fr.) M. Vanderghote. Deze toelage werd in de laatste zitting gestemd. Hoofdstuk XIII. Burgerlijke Stand, bevolking, ver kiezingen, militie. Wedden (59.000 fr.) Kosten der kiezerslijsten en verkiezingen (6.000 fr.) M. Missiaen. Zal die som voldoende zijn M. Lemahieu. Ik denk van ja, ten ware er meer verkiezingen zouden plaats hebben dan voorzien. De kiezerslijsten zijn reeds gedrukt en er moeten geen nieuwe gemaakt worden, tenzij de kiezerslijst der vrou wen ook nog zou moeten herzien worden, dan zou het meer kosten. M. Missiaen. Dit is een voorstel van de katholieken. (Gelach). M. Verbeke. Er is hier een leemte in het hoofdstuk betreffende den landbouw, namelijk de gestemde toe lage van 2.500 fr. voor den varkensprijskamp. M. Vanderghote. Dit komt in den buitengewonen dienst. Zegels voor eenzelvigheidskaarten van vreemdelin gen (27.000 fr.) Inrichting van 't wervingsbureel (1.200 fr.) Boeken van den burgerlijken stand (4.000 fr.) Hoofdstuk XIV. Politie, veiligheid, brandweer dienst, openbare verlichting. Wedden van het politiepersoneel. M. Vanderghote. Dit artikel wordt naar de ge1 heime zitting verschoven. Kleedingskosten van het politiepersoneel (15.000 fr.) Kosten van het politiebureelpapier, drukwerk, enz. verwarming en verlichting (9.000 fr.) Huizen van doortocht en plaatselijke politie (200 fr.) Aandeel in de vergoeding aan den ambtenaar van het openbaar ministerie. Onderhoud van landloopers (2.500 fr.) Wedde van den cipier van 't nachtverblijf. Aanvullende wedde yan den cipier van 't doortocht- huis. Brandweerdienst, onderhoud van,het materiaal (7.200 frank. Toelage aan het Pompierskorps (8.200 fr.) Openbare verlichting (125.000 fr.) Hoofdstuk XV. Pensioenen. Aandeel in de lasten van de Omslagkas voor ge meentelijke pensioenen' (50.000' fr.) Aansluiting van de gemeenteswerklieden aan levens verzekering en pensioenkas (3.500 fr.) Bijdrage der stad in de pensioenen aan gewezen be ambten en stadswerklièden (8.000 fr.) Bijdrage aan de gewezen provinciale pensioenkas der gemeentesecretarissen (1.027 fr. 90). Hoofdstuk XVI. Gemeenteschuld. Annuiteiten van leeningen op langen termijn (frank 345.901.52). M. Missiaen. Hoeveel werd er hiervoor verleden jaar betaald M. Vanderghote. Dit is een vermeerdering ten ge volge der leeningen die wij voor het uitvoeren van buitengewone werken komen aan te gaan. Het ware misschien best dit artikel te verdagen. M. Missiaen. Gij zult het dan nog lang moeten uit stellen. Verleden week werd nog een wetsvoorstel op de gemeenteleeningen ingediend. M. Vanderghote. Dit zal niets anders dan een ver betering ten voordeele der gemeenten voor gevolg heb ben. M. Missiaen. t'Akkoord en ik doe het u juist op merken opdat gij niet meer opcentiemen zoudt stem men dan werkelijk noodig zijn. Zoolang gij niet met juistheid weet hoeveel de stad voor de aangegane lee ningen moet betalen, zal dit u aanzetten de opcentiemen hooger vast te stellen dan ze feitelijk zouden moeten zijn. M. Vanderghote. De stad kan dan ook nog altijd toekomende jaar de te veel ontvangen opcentiemen aan de bevolking teruggeven onder vorm van ver mindering der belastingen. M. Van Alleynnes. Gij weet dat er een verminde ring van lasten voor de gemeenteleeningen bestaat en gij houdt er in uwe begrooting geen rekening van. M. Vanderghote. Dit moet nog goedgekeurd worden en het Gemeentekrediet moet dan ook nog eerst vast stellen hoeveel de stad schuldig is. Wij zullen het juist bedrag misschien maar in de maand Maart kennen en wij kunnen dan nog, zoo het noodig is, de straatbe lasting verminderen. De raad kan dan nog altijd de vroegere beraadslaging herroepen. M. Missiaen. Thans zijn wij nog niet aan de straat belasting. Er is hier alleen maar spraak van de opcen tiemen. M. Vanderghote. Indien er op de leeningen werke lijk een besparing komt voor de stad, zooals de Heer Missiaen zegt, dan kan die vermindering later altijd op een anderen post der belastingen toegepast worden. M. Missiaen. Ik ben daarmede niet t'akkoord. Het princiep tusschen de opcentiemen en de stadsbelastin gen is gansch verschillend. Vooraleer de opcentiemen te stemmen moet de raad eerst weten op wat ze geba seerd zijn. M. Seys. Laten wij ons steunen op hetgeen nu be staat. M. Missiaen. Er bestaat niets meer. M. V anderghote. De toestand der gemeenten tegen over het Gemeentekrediet is dezelfde gebleven. M. Missiaen. De wet op de omzetting der gemeente leeningen is reeds in de Kamers gestemd en morgen komt zij misschien voor den Senaat, zoodat er thans niets meer bestaat van hetgeen vroeger in voege was. M. Vanderghote. Het is toch niet omdat er een verandering in 't verschiet is, dat wij de bespreking onzer begrooting moeten stopzetten. De stadsbegrooting moet vóór Nieuwjaar reeds naar het provinciebestuur gezonden worden. M. Missiaen. Er is geen enkele stad die met haar begrooting op tijd in regel is. M. Vanderghote. Dit is geen reden opdat wij ook nalatig zouden zijn. M. Missiaen. Ik protesteer tegen het feit dat er meer belastingen zullen gestemd worden dan noodig zijn. M. Van der Mersch. Welk cijfer zou er dan moeten voorzien worden M. Missiaen. Men kan dit punt nog uitstellen. M. Vanderghote. Wij zullen maar het onderzoek van hoofdstuk XVI voortzetten. Het eerste artikel er van voorziet 345.901 fr. 52 voor annuiteiten van lee ningen op langen termijn. M. Missiaen. Ik vraag de stemming. Stemmen jade Heeren Lemahieu, Delahaye, Vare der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote neende Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes en Ver beke. Annuiteiten van op te nemen leeningen op langen termijn (25.000 fr.) Terugbetaling van leeningen op korten termijn (81.200 fr.) Terugbetaling van op te nemen leeningen op kortere termijn. (17.000 fr.) Interesten van leeningen op korten termijn (30.347 f.75> Interesten van op te nemen leeningen op korten termijn (9.000 fr.) Interesten van leeningen op korten termijn, gedeelte subsidiën (23.000 fr.) Al deze kredieten worden ieder afzonderlijk goed gekeurd met dezelfde stemming als hierboven. Interesten op kredietopening (20.000 fr.) Annuiteiten te betalen aan de nationale maatschappij der buurtspoorwegen (15.000 fr.) Terugbetaling kredietopening (700.000 fr.) Hoofdstuk XVII. Diverse uitgaven. Subsidies voor het organiseeren van openbare fees ten en vermakelijkheden (35.000 fr.) M. Van Alleynnes. Waarom werd die som met 10.0.00 fr. verhoogd?— 1 M. Vanderghote. Omdat er voor toekomende jaar verschillige bijzondere feesteüjkheden in 't verschiet zijn. M. Van Alleynnes. Dewelke M. Vanderghote. Het ware, mijn dunkens, niet voorzichtig dit nu reeds in openbare zitting publiek te maken. Ten andere, 25.000 fr. was steeds maar een zeer' beperkt krediet waarmede er niet veel kon gedaan wor den. Indien gij wilt, zullen wij dit in de geheime zitting bespreken. Aandeel in de uitgaven veroorzaakt door de recht bank voor oorlogsschade (2.000 fr.) Receptiekosten (5.000 fr.) Familievergoeding aan stadspersoneel en werklie den (38.000 fr.) Onvoorziene uitgaven (2.000 fr.) ('t Vervolgt) EE1 [=1EE1E3 EI E=] El E3 E3CE3I=J [=11=11=] [=3 I=]1=I o NABOOTSING VAN HOUT EN MARMER MODERNE SCHILDERING PLASTIEK LINOLEUM BALATUM BEHANGPAPIER EIGEN VERZORGD WERK MATIGE PRIJZEN. Ontwerpen en teekeningen op aanvraag. EH=H=H=H=11=H=]1=H=H=H=1[=1[=H=1I=1I=1I=I Drukkerij DUMORT1EK, 34, Boterstraat, 34, Yper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 14