'ANKER' Huis Verdoene=Wyckaert NAAIMACH IfrNE N 98, Rysselstraat, 98, YPER. *x in mm a w i ■hkiw i 1 t reeds een verkregen voldoening, te weten de aanbesteding van het Fintele Sas. Thans is dit werk voltooid tot groot voordeel der scheepvaart in de Yzerkom. Nu echter hebben wij de groote vreugde U het besluit tot herstel der vaart Yper- Komen aan te kondigen, besluit dat in gulden letters in onze annalen zal geprent blijven. En wij voegen er nog een nieuwe bladzijde bij, ten voordeele der commissie van Ingenieurs, belast het vraagstuk der scheepvaart in de Yzerkom volledig op te lossen. Wij nemen deze gelegenheid te baat om hulde te brengen aan den Heer Minister De Man, die het besluit tot herstel der vaart van Komen nam, die het werk met kracht en spoed wil zien door drijven en met dit doel een eerste krediet van 10 miljoen in de buitengewone begrooting van 1936 deed voorzien. Op onze algemeene vergade ring van 7 September 1.1., werd hulde gebracht aan al dezen die ons in dezen strijd ter zijde stonden en wij zullen ons thans vergenoegen met aan allen eens te meer onzen welgemeenden dank te sturen. Wij mogen echter niet nalaten te herinneren aan de groote vergadering op 16 Juni door het Ypersch Stadsbestuur in den Stadsschouwburg ingericht, en waarop zooveel Burgemeesters en schepenen, Provinciale Raadsleden, Volksverte genwoordigers en Senatoren der streek gelegen tusschen Komen en Nieuwpoort tegenwoordig waren. Wij mogen evenmin vergeten de alge meene beweging van dank van wege al onze Ge meentebesturen bij het vernemen van het besluit van den Heer Minister De Man. Einde 1934 brachten wij, geleid door onzen Bur gemeester Heer Jan Vanderghote, een bezoek aan Nieuwpoort en op 19 Mei 1.1., kwam de Handels kamer van Nieuwpoort, met den Heer Burge meester Deeren aan het hoofd, Yper en de vaart Yper-Komen bezoeken. Op 28 Juli vaarde een afvaardiging onzer Handelskamer per beurt naar Nieuwpoort waar zij een schitterende ontvangst genoot. Onze afdeeling Comiteit tot verdediging der scheepvaart in de Yzerkom zette hare werk zaamheid voort. De afgevaardigden volgden re gelmatig de vergaderingen van het Nationaal Comiteit tot verdediging der Binnenscheepvaart en het is grootendeels aan deze werking te dan ken dat de bevaarbaarheid in de Yzerkom voor 1935 verbeterde. Dit vraagstuk werd ook behan deld in de vergaderingen gehouden ten stadhuize van Nieuwpoort en wij hopen dezen winter op nieuw dergelijke bijeenkomsten te zien inrichten. Het oprichten eener elektrische Centrale bij Drie Grachten is onder alle opzichten een belang rijke aanwinst voor onze streek. Het is een in vloed en een belang te meer die voor het beko men van normale vaartoestanden ijveren zullen. 1936, zal dus de herstellingswerken der vaart Yper-Komen zien aanvangen. Overal reeds wer den de metingen gedaan en weldra zullen de diensten van het herstel, bestuurd door een inge nieur, zich binnen onze muren vestigen. Dit is een nieuwe stap uit den vernederenden toestand, waarin onze stad zich sedert den oorlog bevindt. In ons verslag van verleden jaar drukten wij ons genoegen uit over de verbeteringen aan het wegennet rondom Yper uitgevoerd en dit jaar kunnen wij op dat gebied nogmaals grooten voor uitgang vaststellen. Alleen het Komensch Roetje blijft als een vlek die ons verbeterd wegennet bekladdert. Wij vernemen dat de werken weldra zullen aanvangen en in ons verslag van 1936 zul len wij ons stadsbestuur over het verdwijnen van dezen poel lof mogen toezwaaien. Wij zijn er niet in gelukt verbeteringen te be komen op de verscheidene ijzerweglijnen onzer streek. Wij moeten integendeel vaststellen dat de nieuwe inrichting van den trein 2811, die thans te 6 u. 11 uit Poperinghe vertrekt, voor de reizi gers allesbehalve voordeelig is. Als gevolg op onze tusschenkomst heeft de Nationale Maat schappij van spoorwegen hier bijzondere wagens ter beschikking van de kooplieden gesteld voor het vervoer van verkens, hetgeen een groote ver betering is. Wij schaarden ons aan de zijde der Handels kamer van Nieuwpoort en teekenden protest aan tegen de voorgestelde afschaffing der reizigers treinen Nieuwpoort-Dixmude. Wij zijn er ook maar weinig in geslaagd ver betering te bekomen van wege de Nationale Maatschappij van buurtspoorwegen en name lijk voor wat betreft de markttrams. Tijdens de afschaffing der autobuslijn naar Rousbrugge heb ben wij, doch te vergeefs, onze stem gevoegd bij die der andere protesten. Aangaande de belastingen, drukken deze nog altijd even zwaar op onze schouders. Doch de teekenen der crisis schijnen aan te duiden dat wij op dit punt het ergste voorbij zijn. Het jaar 1935 was voor menigeen beter dan verscheidene der voorgaande jaren, en dit doet bij velen de toe komst met meer vertrouwen inzien. 1935 was, op het oogpunt van toerisme, een goed jaar voor Yper en alwie iets of wat van deze bron van welstand geniet heeft betere zaken ge maakt dan tijdens de voorgaande jaren. De roem van Yper's Last Post breidt zich meer en meer uit en de seho'one feestelijkheden van Paschen en de Radio-uitzending van 18 October waren een groote eer voor de inrichters en voor Yper. Zooals telken jare, heeft uw bestuur een vaan geschonken aan het Carnaval-Comiteit. De wegwijzer van West-Vlaanderen werd, voor wat betreft Yper, door leden van ons bestuur op punt gezet en een exemplaar ervan ligt in onze bibliotheek ter inzage. Wij vestigen tevens de aandacht onzer leden op de belangrijke documentatie in onze boeken kas bevat welke voor velen onzer leden van groot nut kan zijn. Wij hebben met veel genoegen bestatigd dat, onder de jongeren een beweging ontstaat ten voordeele van een vliegplein. Leden van uw be stuur hebben aan de onlangs ingerichte feeste lijkheden deel genomen. Wij drukken de hoop uit dat de oplossing, welke eenieder hier sedert onze propagandajaren kent en wenscht, weldra tot de werkelijkheid moge behooren. Zooals onze leden het weten, is onze Handels kamer wettelijk bevoegd alle export certificaten te viseeren en van haren zegel te voorzien. Wij bewijzen aldus groote diensten aan verscheidene onzer leden. Het gebeurt meer dan eens dat het bestuur tusschenkomt in geschillen of om de eene of andere zaak voetstappen aanwendt. Onze afgevaardigden volgen regelmatig de ver gaderingen van de Federatie der Handels- en Nijverheidskamers van het land. Op deze vergade ringen, waarvan de verslagen in de groote pers verschijnen, wordt veel nuttig werk verricht. Uw bestuur nam, onder ander, deel aan het pro test tegen den opslag der kolen en tegen den prijs der elektriciteit. Onze twaalfde Handelsfoor was waardig van hare voorgangsters. Benevens talrijke tentoon- stellers boekten wij nogmaals de deelname der regie van telegraaf en telefoon, van de stedelijke Nijverheidsschool, van de Ypersche Fotoclub en van den Yperschen Kunstkring. De officieele opening ervan werd door den Heer Baels, Gouverneur van West-Vlaanderen, voorge zeten. Haar bijval was buitengewoon schitterend en aanmoedigend voor de toekomst. Verleden jaar meldden wij het feit der herleving van onzen beiaard. Thans zien wij een vleugel onzer Halle de volledige herstelling naderen en in het verschiet den dag schemeren waarop ge heel onze Handelsfoor in de herbouwde Hallen zal kunnen gevestigd worden, alzoo onze Hallen aanpassende aan de beteekenis en het doel, waar voor onze voorouders ze hebben opgericht. De Maatschappij Ons Onderdakwaarvan twee leden van uw bestuur de afgevaardigde be heerders zijn, zet onverpoosd hare taak voort. Er werden dit jaar vijftien huizen gebouwd en voor 1936 zijn reeds negentien huizen in ontwerp. Aldus zullen de leemten gelaten door de verdwij ning onzer Rijschool gedekt worden met een schoon en gezond werkerskwartier. De moeilijkheden aan onze werklieden in Noord-Frankrijk aangedaan, stellen het vraag stuk de nijverheid langs dezen kant der Leie te doen ontwikkelen. Het verbinden onzer stad per water met de zee en met de Leie zal hier die ont wikkeling mogelijk maken. Wij hebben reeds voetstappen in dezen zin gedaan. En in een ant woord van den heer Minister De Man lezen wij Ik hoop dat deze enkele inlichtingen U zullen helpen in de zeer lofwaardige taak die U onder- nomen heeft om de Nijverheid van uwe stad opnieuw te doen bloeien. De jongste beslissin- gen van de Regeering leveren het bewijs dat deze Uw pogingen met belangstelling volgt Het zal de taak van uw bestuur zijn deze pogin gen tot goede uitslagen te brengen. En terwijl wij aldus onze toekomstige taak voor oogen leggen, zien wij de laatste soldaten uit Yper verdwijnen. Heeft Yper in de Middel eeuwen soms meer soldaten als inwoners geteld, er waren sedert den oorlog nog een half dozijn zijn wereldberoemd. HOOGSTE WAARBORG. LAAGSTE PRIJZEN. Breng ons een bezoek... het verbindt U tot niets. Rechtstreeks uit 't Fabriek. Betaalt U duurder dan bij 'ANKER', U betaalt het personeel, niet de kwnliteit. ALTIJD OCCASIES IN MAGAZIJN. .At^vmiiMsswsBaMi Yperlingen die als gemilitariseerde werklieden een bestaan vonden te Wevelghem. Zij worden thans verplicht in de nabijheid van hun werk te gaan wonen. Aldus verdwijnt de laatste militaire jas uit Yper en dit besluit klinkt als eene onver biddelijke vermaning dat het militair verleden van Yper voor goed uit is en dat wij den rechten weg opgaan met te ijveren om aan Yper een ander en nieuw aangezicht te geven. Mijne Heeren, daar is het bilan van een jaar werk van Uwe Handelskamer, daar ligt de taak van morgen, daar ligt het nut van het bestaan uwer Kamer en de noodzakelijkheid voor allen talrijk de vergaderingen bij te wonen en de wer king van uw bestuur te steunen. Mijnheeren, ingevolge onze standregels, zult gij heden geroepen worden vier bestuursleden te benoemen. Het mandaat is geëindigd van de Heeren Flor. Vandevoorde, De Haeck, Bagein en Tahon. Ze zijn herkiesbaar. Gij zult insgelijks bij monde van den schatbe waarder de rekening aanhooren van het jaar 1935, en de begrooting voor het jaar 1936. Gij zult ook willen overgaan tot het benoemen van het bestuur der Handelsfoor 1936. Mijne taak Ued. het jaarverslag voor te leggen is hiermede volbracht. De Secretaris, Ed. TOUSSAERT. Verslag over de 12c Handelsfoor Mijne Heeren, Ik heb de eer U het verslag voor te lezen der werking van het Bestuur der 12e Handelsfoor evenals de uitslagen dezer onderneming. Het bestuur door U gekozen was samengesteld uit de heeren Vermeulen, voorzitterVande voorde Leon, schatbewaarder Tahon, secretaris, en de heeren Gruwez, Cardinael, Gillis, Bagein, De Rynck, Glissoux, Monkerhey, Seys V., Craye, Lacante André, Van Lede, Vandevoorde Fl., Donck A., Stevens A. Een twintigtal comiteitsvergaderingen grepen plaats vanaf Januari 1935 tot April, alsook twee algemeene vergaderingen voor de Tentoonstellers. Twee en zestig handels- of nijverheidsfirmas hebben een stand opgericht in de lokalen der Halle en der Staats Middelbare School en hon derd vijf en twintig winkeliers hebben hunne medewerking verleend door ten huize uit te stal len en zoodoende, gedurende de dagen der Foor, de stad een betooverenden aanblik te geven. Tot heden zijn al de Tentoonstellingen met succes bekroond geworden. De Twaalfde Handels foor heeft ook een groot succes beleefd. Niet min der dan 13.712 ingangsbiljetten werden verkocht en, het getal uitgenoodigde personen medegere- kend, mag men gerust verklaren dat onze foor door zestien duizend bezoekers is bewonderd ge worden. Dit is een bewijs, Mijne Heeren, dat een jaar- lijksche Foor voor onze stad een noodwendigheid is geworden, daar haar toenemende bijval in den smaak valt der bevolking en er dus op den be gonnen weg moet voortgewandeld worden. Het is de belooning voor de onverpoosde wer king van het Comiteit der Handelsfoor en in het bijzonder voor den geachten Heer Voorzitter, welke immer op de bres staat wanneer het geldt het welzijn onzer geliefde stad te bevorderen. De handelaars der stad hebben, door hunne krachtinspanning, bewezen dat de leus Koopt niet elders wat gij hier kunt vinden bewaarheid is, en door hunne prachtige uitstallingen in de lokalen der Foor en ten huize hebben de duizen den bezoekers bestatigd dat, op het punt van Handel en Nijverheid, onze zakenmannen voor den vreemde niet moeten onderdoen. De Twaalfde Handelsfoor heeft de ongemeene eer genoten door den Heer Gouverneur Baels geopend te worden. In eene gevoelvolle rede werd door hem hulde gebracht aan allen die zich voor het welzijn van Handel en Nijverheid opofferen en tentoon stellers en inrichters werden door hem levendig geluk gewenscht om de verkregen uitslagen. Terloops drukte de Heer Gouverneur zijn vast betrouwen uit, dat het hoofddoel der Handels kamer weldra zoude bereikt worden en, niette genstaande alles, is zijne voorzegging waarheid geworden. Aan allen die tot het wellukken der Tentoon stelling hebben medegeholpenaan den Heer Burgemeester en het stadsbestuur om hun milde toelage en hun aanwezigheid bij het inhuldigen der Foor aan alle overheidspersonen welke deze opening met hunne tegenwoordigheid hebben op geluisterd aan den heer Oorts, bestuurder der Staats Middelbare School, welke bereidwillig de lokalen der school ter beschikking van het be stuur stelde, biedt het bestuur zijn innigsten dank. Het Comiteit der 12° Handelsfoor zijne taak geëindigd aanschouwende, vraagt U zijne werking goed te keuren en biedt U zijn ontslag aan. De Secretaris, J. TAHON.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4